Προδιαγραφές Browning

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 31 έως 42 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #90949

    Τα γνωστά σε όλους μας “Λεόμετρα”;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #90950

    ΦΙΛΟΙ ΟΝΤΩΣ ΤΑ MIROKU ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ!!ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ MIROKU EXOYN ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑΝ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ.ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΥΠΟΨΗΝ .ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ ΦΥΣΙΓΚΙΩΝ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΧ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΙΟΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ-ΛΑΓΟ-ΦΑΣΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #90951

    Τα γνωστά σε όλους μας “Λεόμετρα”;;;

    Εσύ δεν πρέπει να μιλάς. Είσαι αυτόπτης μάρτυρας. ’σε τα σχόλια για τον Νεοπτόλεμο…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346318


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 13 Ιούλιος 2007


    …………………70άρες θαλάμες, 18,7 αυλό (σταμπαρισμένο) και κοντούς κώνους προσαρμογής. …………….


    [/indent]

    ΑΠΟΡΙΑ: Όταν λες “σταμπαρισμένο” τις εννοείς; ότι έτσι γράφει η σφραγίδα (στάμπα) ή ότι το έχεις μετρήσει;

    Τι μου θύμησες Leo!!!!

    ιστορία από τον στρατό: παρουσιάζεται νέος στη μονάδα μου και πάει να τον “Ψαρώσει” λοχίας μονιμάς…του λέει:“ισένα νέους σ’ιέχω σταμπάρ’!!!”

    Ο φουκαράς ο “νέος” προσπαθούσε να καταλάβει: α) εαν ο λοχίας τον προσκαλούσε στο μπαρ όπου σύχναζε, β) εαν ο λοχίας “τον έβαλε στο μάτι” και γ) εαν είχε μετατεθεί……….σε μεσαιωνική γαλλέρα και του ανέθετε υπηρεσία στο αμπάρι!!!!

    ερώτηση νέου προς τους άλλους: “έχει τίποτα υπόγεια….τίποτε αποθήκες η μονάδα, ρε παιδιά;;”

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #346319

    Εννοώ ότι έτσι αναγράφεται πάνω στις κάννες. Είναι το μόνο όπλο μου που δεν έχω πάει ακόμα να το μετρήσω.

    Σωστή πάντως η απορία, και μου θύμισες και ανάλογη ατάκα από την δική μου θητεία, ανάλογου ψαρωτικού υπαξιωματικού:

    “Βαλ’τ κραν’… Κομπόοοστα!”

    Μέχρι να κάνει την χαρακτηριστική κίνηση ότι κουμπώνει ένα φανταστικό κράνος στο πηγούνι του, όλοι νομίζαμε ότι παρήγγελνε κομπόστα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #90954

    ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΒΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ ΜΑGNUM ΚΑΙ ΑΠΛΕΣ ΘΑΛΑΜΕΣ ΟΠΛΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΑΝΤΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΟΣΗ ΕΙΔΕ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΥΛΟΙ ΗΤΑΝ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ) ΤΣΟΚ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΟΠΛΑ. ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΤΙΔΕΣ.

    ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΘΗΚΕ. ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΚΡΙΝΗ ΒΟΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΘΗΡΑΜΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΛΛΕ.

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΠΥΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΣΕ ΘΑΛΑΜΕΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ 1 ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΑΥΛΟ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΡΙΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ 76ΑΡΕΣ ΘΑΛΑΜΕΣ.

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΟΠΛΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, ΑΦΟΥ ΜΟΝΤΕΛΑ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΘΑΛΑΜΕΣ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 70ΑΡΕΣ.

    ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ. ΣΤΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΩ. ΠΟΙΟΣ ΡΙΧΝΕΙ ΜΑGNUM ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΚΑΝΟ ΠΟΥ ΖΥΓΙΖΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3 ΚΙΛΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #90967

    Ποια Λεομετρα βρε!? Πεστε τα και σε μας να τα μαθουμε! Μην τους ακους Λεωνιδα, ειναι απο την ζηλια τους!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #90986


    [indent]
    [indent]
    [indent]

    Δέν γνωρίζω άν υπάρχει απόκλιση από τήν πραγματική διάμετρο η ένδειξη πού δίνει τό αυλόμετρο μά τό win ,χωρίς τύπωμα στίς κάνες,έδωσε 18,92 !!!!! μέ τό brow κ αυτό χωρίς σταμπάρισμα στό 18,82. 

    μήπως κάνεις κάποιο λάθος; 18,2??????, αλλά και το 19,2!!! είναι εκτός προδιαγραφών!!!! Super- extra- back bore

    Ο δαίμονας τής βιασύνης έκανε τήν λάθος αναγραφή τών διαμέτρων,τά διόρθωσα ! Μέ τήν ευκαιρία νά συμπληρώσω πώς κ σέ δικές μου δοκιμές γιά διάτρηση ανάμεσα στίς δυό θαλάμες υπήρχε αισθητή κ σταθερή ανωτερότητα υπέρ τής 70άρας.   Χρήστος.

    [/indent][/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #90990


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από bore στίς 16 Ιούλιος 2007



    [indent]
    [indent]
    [indent]

    ………………. μά τό win ,χωρίς τύπωμα στίς κάνες,έδωσε 18,92 !!!!! μέ τό brow κ αυτό χωρίς σταμπάρισμα στό 18,82. 

    Oι προδιαγραφές μας λένε για .742 δηλαδή για 18,85 (από 18,81 έως 18,89)…

    συνεπώς το Win είναι εκτός προδιαγραφών ενώ το Brow εντός…… κάτι μου λέει πως το Browning θα βγάζει καλύτερες τουφεκιές………………….

    νά συμπληρώσω πώς κ σέ δικές μου δοκιμές γιά διάτρηση ανάμεσα στίς δυό θαλάμες υπήρχε αισθητή κ σταθερή ανωτερότητα υπέρ τής 70άρας.   Χρήστος.

    [/indent][/indent][/indent]εκτός από την διάτρηση παρατήρησες καμία αλλαγή σε συγκέντρωση & κατανομή; 


    [/indent]

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #91071


    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]

    συνεπώς το Win είναι εκτός προδιαγραφών ενώ το Brow εντός…… κάτι μου λέει πως το Browning θα βγάζει καλύτερες τουφεκιές

    …………………. Τήν φετεινή κυνηγητική περίοδο δέν αποκλείεται νά τά δοκιμάσω συγκριτικά άν κ νά σού πώ τήν αλήθεια Μάριε μέ τήν ασταθερότητα πού υπάρχει στά φυσίγγια περισσότερο μαντεύεις παρά ξεκαθαρίζεις κάτιτις ![/indent][/indent][/indent]εκτός από την διάτρηση παρατήρησες καμία αλλαγή σε συγκέντρωση & κατανομή;  Οπως έγραψα σέ προηγούμενο μύνημα έχανα περίπου μιά σύσφιξη όταν έριχνα μέ τήν 76άρα κ άν τό μεταφράσω σέ αριθμό γύρω στό 10% !  Χρήστος.[/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #91153


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από bore στίς 18 Ιούλιος 2007



    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]

    άν κ νά σού πώ τήν αλήθεια Μάριε μέ τήν ασταθερότητα πού υπάρχει στά φυσίγγια περισσότερο μαντεύεις παρά ξεκαθαρίζεις κάτιτις !

     

    [/indent][/indent][/indent]

    Aυτό ξαναπέστο!!!!

      Οπως έγραψα σέ προηγούμενο μύνημα έχανα περίπου μιά σύσφιξη όταν έριχνα μέ τήν 76άρα κ άν τό μεταφράσω σέ αριθμό γύρω στό 10% !  Χρήστος.

    επιβεβαιώνονται οι τεχνικοί της Browning, το ζήτημα είναι να βρούμε με ποιά φυσίγγια το κάνει αυτό!!!!

    [/indent][/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #91165


    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]
    [indent]  .[/indent][/indent][/indent]

    επιβεβαιώνονται οι τεχνικοί της Browning, το ζήτημα είναι να βρούμε με ποιά φυσίγγια το κάνει αυτό!!!!   Τό αυτογεμές πού είχε 76άρα ήταν όντως κατασκευής brow όπως κ ιδίων συμφερόντων τό έχοντα τήν 70άρα !  Ενδέχεται σέ τουφέκια άλλων κατασκευαστών η μείωση νά είναι διαφορετικής ποσοστιαίας τάξης. Οσο γιά τά φυσίγγια τό πιθανότερο νά τά έχω σημειώσει ποιανού κατασκευαστή είναι κ μάλιστα οί προδιαγραφές τού συγκεντρωτήρα ήταν οί πλέον ενδεδειγμένες γιά τήν διάμετρο τών αυλών. Τό λέω αυτό μιά κ από τίς πρώτες δοκιμές πού έκανα αποκτώντας ξανά στενό αυλό -18,3- ήταν νά δώ τί κάνει μέ τόν ίδιο τύπο φυσιγγίων συγκριτικά μέ 18,82. Ο συγκεντρωτήρας πού είχαν τά έν λόγο φυσίγγια ήταν ιδιαίτερα στενός κάπου στό 18,2 άν θυμάμαι σωστά μέ αποτέλεσμα νά έχω ενδείξεις γιά καλό μέσο όρο σταθερότητας στά πέντε πού έβαλα μέ τόν στενό κ μεγάλη ασταθερότητα στόν διευρημένο.  Δέν συνέχισα άν κ από τότε έχω βάσιμες υποψίες πώς ενδέχεται υπό τίς κατάλληλες προυποθέσεις οί φαρδιοί αυλοί νά παρουσιάζουν τό φαινόμενο τής διαφυγής αερίων. Είναι κάτι πού ενδέχεται νά δοκιμαστεί στήν νέα χαμηλών θερμοκρασιών περίοδο φυσιγγιοοπλικών τεστ !   Χρήστος.

    [/indent][/indent][/indent][/indent]

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 31 έως 42 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων