Ονειρεύομαι…

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #91400

    Καληνύχτα Μαργαρίτα

    Όσοι γνωρίζουν την πρόταση, γνωρίζουν την έννοια.

    Φιλαράκι filaraki πράγματι έχω αϋπνίες. Δεν θέλω να με πιάνουν στον ύπνο. Μιλάτε για όνειρα και ‘γω για οράματα και στόχους. Ίσως γι’ αυτό οι φίλοι με λένε «ρομαντικό», πιστεύουν πως ονειρεύομαι. Εσύ είσαι της γενιάς του ’60 εγώ του ’50. Δηλαδή το ’67 ήμουν παληκαράκι. Το ’73 στην επιστράτευση. Το ’81 ήλπιζα. Μετά κατάλαβα πως με εμπαίζουν. Από τότε συνειδητοποίησα το του Καζαντζάκι « είμαι ο εαυτός μου και είμαι Ελεύθερος». Δεν περιμένω τίποτα και από κανέναν, ότι κάνω το κάνω μόνος γιατί το θέλω. Δεν ελπίζω, χτίζω. Το οφείλω στους επερχόμενους. Γι’ αυτό οι φίλοι λένε πως ονειρεύομαι. Όχι, τέρμα τα όνειρα, υπάρχουν στόχοι. Μικρής εμβέλειας για τον εαυτό μου; Ναι μικρής, αλλά από τον ένα στόχο πάω στον άλλο, ένα σκαλοπατάκι ψιλότερα.

    Σταύρο, τους πολύ βαρβάτους και τους ευνουχισμένους δεν μπορούν να τους ευνουχίσουν, οπότε και οι δυο δεν φοβούνται εξ ίσου. Οι βολεμένοι κυριλάτοι έχουν να φοβούνται, συμφωνείς;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346443

    Σ’ ένα όνειρο που βλέπω τα μεσάνυχτα
    ακουμπάω πάνω του ό,τι αγαπάω
    και κρατάω έτσι τα μάτια μου ορθάνοιχτα,
    στην υπόθεσή του πάντα ξενυχτάω.

    Αναμνήσεις στην πλοκή του αναδιπλώνονται,
    αντιρρήσεις στη ζωή μου αναρριχούνται
    και στο βάθος μιας απόστασης απ’ το θάνατο
    περιμένουνε οι γύρω κι εκδικούνται.

    Καληνύχτα Μαργαρίτα,
    καληνύχτα Μαργαρίτα,
    καληνύχτα.

    Κι αν το όνειρο καλύπτει την απόσταση
    κι αν μας δίνει ευκαιρίες να κρυφτούμε,
    στην ακροσελίδα του έλα ν’ ανταμώσουμε
    και εκεί γλυκά-γλυκά να ξεχαστούμε.

    Καληνύχτα Μαργαρίτα,
    καληνύχτα Μαργαρίτα,
    καληνύχτα.

    (Στίχοι & μουσική Δ. Τσακνής)

    Ρομαντικέ Kalliston Hellas είναι διαφορετικά τα όνειρα από τους στόχους και τα οράματα;  Αν ναι τότε μόνο δυστυχία μπορεί να υπάρχει.

    Δεν περιμένω τίποτα και από κανέναν, ότι κάνω το κάνω μόνη γιατί το θέλω. Ελπίζω για αυτό χτίζω.

    Υ.Γ. Ελπίζω να μην είναι συντονιστής του forum ο THEOD πάλι θα μου λέει ότι είμαι εκτός θέματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #91422

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο Γιάννης είναι σε εγρήγορση μονίμως. Μαθημένο το πρόσωπο σκοπιά. (Για να συνεχίσουμε την ποιήση). Αν και δεν κατάλαβα άν διαφωνείς για να διαφωνείς Γιάννη μου, απέδειξες άλλη μια φορά ότι διαθέτεις “πένα”. Ρομαντικοί δηλώνουμε όλοι. Καί είμαστε όλοι άν ψαχτούμε κατά βάθος.

    Δεν θέλεις να σε πιάνουν στον ύπνο λες. Γιατί τους ενδιαφέρει άν κοιμάσαι νομίζεις; Να μη φωνάζεις δε θέλουν μπάς και ξυπνήσεις και κανέναν άλλο. Για τον μικρόκοσμό σου και κατά πόσο νοιώθεις ατομικά ασφαλής άλλο που δεν θέλουν. Μήπως δεν διάβασες ολόκληρο το μήνυμα μου; Εκεί που το όνειρο μεταλάσσεται σε όραμα και στόχο; Εκεί πρός το τέλος; Εγώ πάντα σε μελετώ ολόκληρο.

    Η γλώσσα η ελληνίς παρέχει ευχερώς την δυνατότητα να κατανοήσει ο καθένας τι εννοεί με το “ονειρεύομαι”. Μας εξέλαβες ώς κοιμισμένους; Δηλαδή “ξύπνιος ρομαντικός” από τη μια και  “κοιμισμένοι ονειροπόλοι” από την άλλη; Αν πιάσουμε τα λογοπαίγνια και αρχίσουμε να ψάχνουμε ποιοί έχουν οράματα και άν έχουν σχέση τα οράματα με τις παραισθήσεις θα κάνουμε απλώς επίδειξη εξυπνάδας και πίστεψέ με τώρα πια δεν τόχω αναγκη.

    Και θεατρικό το “Καληνύχτα Μαργαρίτα” , και ο Χατζής ζήλεψε τον συνεπώνυμό  του συγγραφέα (Γιώργο Χατζή) και τό έκανε τραγούδι -πρίν τον Τσακνή αυτός- μα λες να ταιριάζει σε μένα; στην Cougar; Αλλά αν δεν σε πειράξουν οι φίλοι σου ποιός θα σε πειράξει; Ετσι δεν είναι;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #346447

    Φιλαράκι Filaraki, για πιάσε το από την αρχή αυτό που έγραψα, αλλά να έχεις στο νου σου τι γράφω πως λεν οι άλλοι για μένα:Ίσως γι’ αυτό οι φίλοι με λένε «ρομαντικό», πιστεύουν πως ονειρεύομαι. θα δεις πως σε έχω διαβασμένο από την κορφή μέχρι τα νύχια. Θα δεις πως λέμε ακριβώς τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια. Δηλαδή συμφωνούμε.. και ‘συ.. και η Κορίνα. Τον τίτλο του ονειροπόλου “δεν θέλω” να αποδεχτώ.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #91446

    Εντάξει φίλε Γιάννη. Κανένα πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #346448


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kalliston Hellas στίς 31 Ιούλιος 2007


    Καληνύχτα Μαργαρίτα

    Εσύ είσαι της γενιάς του ’60 εγώ του ’50. Δηλαδή το ’67 ήμουν παληκαράκι.

    (εγώ τότε ήμουν 8 χρονών πιτσιρικάς και ονειρευόμουν να γίνω πιλότος)

    Το ’73 στην επιστράτευση.

    ήμουν  στα 14, έκανα ακόμα όνειρα και ακόμα ονειρευόμουν να γίνω πιλότος , αν και κάποιοι άλλοι είχαν άλλα σχέδια για μένα

    Το ’81 ήλπιζα.

    είχα ποια ξυπνήσει για τα καλά, είχα απολυθεί από φαντάρος και επέτρεπε να δουλέψω, καλά τα όνειρα, αλλά με τα όνειρα μόνο δεν ζεις, απλά συμβιβάζεσαι ,

    ήταν η εποχή που έκλαψα με το «ένα παιδί μετράει τ’ άστρα»

    [/color]

    Μετά κατάλαβα πως με εμπαίζουν.

    εγώ το κατάλαβα αργότερα, αλλά τι σημασία έχει; το αποτέλεσμα είναι το ίδιο

    Από τότε συνειδητοποίησα το του Καζαντζάκι « είμαι ο εαυτός μου και είμαι Ελεύθερος».  Οι βολεμένοι κυριλάτοι έχουν να φοβούνται, συμφωνείς;


    ”Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβούμαι τίποτα. Είμαι ελεύθερος.”

    όταν έχεις χάσει την «ψυχή» σου, δεν φοβάσαι μήπως χάσεις κάτι άλλο, γιατί δεν έχεις να χάσεις τίποτα. δεν  περιμένω ποια τίποτα κι από κανένα. το μόνο που απαιτώ ποια είναι να με αφήσουν ήσυχο και ελεύθερο.   

     

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    CTI 105 /ΤΕΟ στις #91455

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ BLACK ΕΙΝΑΙ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ,ΠΛΕΩΝ ΟΥΤΕ ΗΣΗΧΟΥΣ ΟΥΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ.ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΝΤΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #346451

    ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΝΤΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ

    ___________________

    Δεν έχουμε παρά να κάνουμε αυτό που συμβούλευαν τους νεοφερμένους στη Γυάρο οι πολιτικοί κρατούμενοι για να την βγάλουν: Φάε το φαϊ σου, διάβαζε πολύ. Εγώ προσθέτω “ονειρέψου κιόλας τι θα σ’ αρεσε” για να υπάρχει μια συντήρηση στην ψυχή. Αν καταφέρεις και το πετύχεις κιόλας..ακόμη καλλίτερα. Αλλωστε στα όνειρά μας τον πήχυ τον βάζουμε εμείς. Δεν είναι έτσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #91544

    Αλλωστε στα όνειρά μας τον πήχυ τον βάζουμε εμείς. Δεν είναι έτσι;

    Φιλαράκι Filaraki, ξέρεις τι μου θύμισε αυτό. Κάποτε ο μακαρίτης Πατέρας μου τα κουτσόπινε με την παρέα του και συζητούσαν για το λαχείο «συντακτών» που είχε μια ολόκληρη πολυκατοικία ως πρώτο λαχνό (αξίας, τότε, 700.000 περίπου χιλιάδων δρχ.). Είπε κάποιος από την παρέα: «μωρέ δεν μπορούσα να κέρδιζα ένα εκατομμύριο θα σου έλεγα εγώ.» Θυμάμαι πως τον κοίταξε ο Πατέρας μου, θυμάμαι που τόνιζε τις λέξεις του με βαρύτητα, αλλά χωρίς να φύγε από την εύθυμη πλευρά της κουβέντας του είπε: « Φίλε, μπατίρης γεννήθηκες και μπατίρης θα πεθάνεις, ξέρες γιατί; Γιατί και τα όνειρά σου είναι φτωχά. Χάθηκε μωρέ να πεις 10 δισεκατομμύρια;»     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #91557

    “Οι νέοι ζούν με τα όνειρα κι οι γέροι μ΄αναμνήσεις” έλεγε ο δικός μου που δεν ήταν και τόσο πλούσιος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    754
    ΚΑΚΟΣ ΛΥΚΟΣ στις #281273

    <FONT color=#ffffcc></FONT>
    <P><FONT color=blue><strong>Εξω κάνει 42 βαθμούς ζέστη και εγώ ονειρεύομαι..</strong></FONT></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Ονειρεύομαι να υπήρχε άραγε ένας κυνηγετικός σύλλογος που να μου έστελνε 3 φορές το χρόνο μόνο ένα φάκελλο που να περιέχει νέα που πρέπει να γνωρίζω ως κυνηγός, που να οργανώνει σεμινάρια για το κυνήγι, τα όπλα τη χρήση των νέων τεχνολογιών GPS στο χόμπυ μας…</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Ονειρεύομαι να υπήρχαν λέει καταστήματα ειδών κυνηγίου που να μή με αντιμετωπίζουν σαν μέσο πλουτισμού. Που να με διευκολύνουν στις αγορές μου και να με στηρίζουν με πραγματικές εγγυήσεις. Που να έχουν επάρκεια, ποικιλία και διάθεση για σωστή ενημέρωση.</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Ονειρεύομαι να υπήρχαν χώροι (στα σκοπευτήρια:lol: που να μπορεί κανείς να δοκιμάζει το όπλο του, τα φυσίγγια του (έτοιμα ή φιαγμένα), να γίνονταν απλά σκοπευτικά μαθήματα και σεμινάρια από τα ίδια τα σκοπευτήρια, όπου νέα ή και παλαιότερα μέλη θα καταλάβαιναν πόσα πράγματα δεν ξέρουν και ακόμη χειρότερα, πόσα πράγματα ξέρουν και κάνουν λάθος…</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Ονειρεύομαι να περπατώ στην εξοχή για κυνήγι ή για εκπαιδευτικό και να βλέπω πεντακάθαρα σε πινακίδες πού επιτρέπεται και πού απαγορεύεται τί πράγμα…</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Ονειρεύομαι να βρώ μια τροφή για το σκυλάκι μου που να της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Και όχι ξαφνικά να την βρίσκω πάτο σε ποιότητα σε τέστ που κάναν οι "κουτόφραγκοι"..</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>και άλλα πολλά ονειρεύομαι αλλά να μη σας κουράζω…</FONT></strong></P>
    <P><strong><FONT color=#0000ff>Εσείς ονειρεύεστε;</FONT></strong></P>

    Να ξυπνήσεις γρήγορα Νίκο,στην Ελλάδα βρίσκεσαι, δεν γίνονται αυτά τα πράγματα ούτε στα όνειρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #181595

    Βλέποντας τα ονόματα αυτών που συμμετείχαν στη συγκεκριμένη συζήτηση, ανακάλυψα μία ενδιαφέρουσα και δυσάρεστη στατιστική. Από τα 14 άτομα που πήραν μέρος στη συζήτηση, τα 10 δεν γράφουν πια στο φόρουμ. Και πού να ψάξεις και παλιότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #281232

    Ονειρευομαι….
    φιλε μου για να ονειρευομαστε πρεπει να εχουμε ΕΛΠΙΔΑ αλλιως εφιάλτες θα βλέπουμε και θα βιώνουμε! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #181602

    πάντως το όνειρο του 4 χρόνια μετά παραμένει όνειρο. 100% κιόλας.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων