ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ..ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,391 έως 3,405 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    xristos62 στις #449547

    Από αυτά που διάβασα σε Ιταλικό φόρουμ τα GM3 fast είναι καλά αλλά μέχρι τα πρώτα κρύα του Νοέμβρη; Και καλά ότι δεν πηγαίνουν στην υγρασία και σε γύρω στους 0 – 10 βαθμους; Εγώ τα δοκίμασα με ζέστη στα μπασίματα και με βοριαδάκι ήταν τρομερά. Χειμώνα δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται….αν κάποιος ξέρει φυσίγγια της Nobel Sport που να αποδίδουν δοκιμασμένα στο κρύο και την υγρασία ας μας πει την γνώμη του.Ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχουμε όλοι με κυνήγι πολύ αλλά και με υγεία πάνω από όλα!!!!!!!!!
    [/qu

    καλημερα τα καλυτερα κατα την γνωμη μου για υγρασια ειναι τα SIPE και τα S4 της NSI.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449555

    Διονύση καλημέρα,
    Δεν ξέρω τι γράφουν στα ιταλικά forum αλλά ένας φίλος μου χρησιμοποιεί τα GM3 FAST της NSI και τα EUROMIX FAST της LABRO, με δίκανο BAIKAL 72 cm */*** και είναι πολύ καλά (κάνει μόνο καρτέρι). Είναι πολύ ευχαριστιμένος. Τα χρησιμοποιεί απο μέσα Οκτώβρη μέχρι το τέλος της σεζόν. Το GM3 είναι καλύτερο στο κρύο απο το EUROMIX.

    Εγώ φίλε μου πήρα να δοκιμάσω τα VELOX 32 gr, της NSI και κυνηγούσα τις τσίχλες μέσα στα χωράφια…. τι να σου πω, οτι έτυχε σε όλες? Άντε και να μην σκόπευα καλά, όταν μετά απο μισό κουτί και 4 τσίχλες ζωντανές, τα άλλαξα σε Lambro ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr όλες πέφτανε ξερές (7 τεμ). Τυχαίο?……δε νομίζω. Αλλά το Βεργίνα είναι πολύ ακριβό.
    Τα υπόλοιπα VELOX τα <έκαψα> σε δισκάκια.

    Όλα αυτά είναι απόψεις δικές μας και καθαρά υποκειμενικές. Μπορεί κάποιοι φίλοι να έχουν εντελώς διαφορετική άποψη.
    Ο φίλος μου χρησιμοποιούσε τα EUROMIX και τα TORDO 32 της LAMBRO. Τώρα σχεδόν μόνο GM3 FAST.
    Θα τα δοκιμάσω κι εγώ και θα γράψω εντυπώσεις.

    Καλή σου μέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #449591

    Όλα αυτά είναι απόψεις δικές μας και καθαρά υποκειμενικές. Μπορεί κάποιοι φίλοι να έχουν εντελώς διαφορετική άποψη.
    Ο φίλος μου χρησιμοποιούσε τα EUROMIX και τα TORDO 32 της LAMBRO. Τώρα σχεδόν μόνο GM3 FAST.
    Θα τα δοκιμάσω κι εγώ και θα γράψω εντυπώσεις.
    Καλή σου μέρα.

    Γιωργο και τα Tordo 32 της Lambro ειναι με πυριτιδα GM3
    Απλα του εκατσε μαλλον καλυτερα το setup με τα Fast η ειναι σε καλυτερη τιμη

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #449592

    παιδια, εκτος απο sipe/s4 που ειναι οι καταλληλοτερες για καμπο (τσιχλα) και υγρασια, ποια αλλλη πυρίτιδα ειναι καλη για πωινη υγρασια ? εδω στην Καβαλα(στην πολη,δεν ξερω γι’αλλου) δεν εχουν ουτε<br>
    φυσσιγια migra, ουτε και sipe…<br>
    εχω παει χθες κατι NSI GM3 με 6.80 το κουτι…τα δοκιμασα σημερα σε καμπο, (λιγα πουλια…πηρα 3 και ενα χαμενο) και μου αρεσαν….τα lambro tordo τα εχουν 6.50 το κουτι…απο J&B δεν εχω δοκιμασει ειναι καλα?<br>
    Διονυσης.

    Διονυση αφου εισαι Καβαλα γιατι δεν δοκιμαζεις τα Champion 32 γρ τα πρασινα ??
    Τοπικη βιοτεχνια Ελληνικα ( μεταξυ Δραμας και Σερρων ) και στα 5,50 Ε ???

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449593

    Έχεις δίκιο Πέτρο,
    το ξέρω οτι και τα TORDO 32gr έχουν GM3 πυρίτιδα, μάλλον του έκατσε το setup με τα NSI. ‘Εχει καλά ποσοστά, οπότε…πολύ καλά κάνει και τα δουλεύει.
    Εμένα πάλι μου κάθεται άριστα το ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr (C7) και για περπατητό δεν αλλάζω με τίποτα το DIRECT 32 (S4).
    Το θέμα όμως είναι και οικονομικό. Είναι και τα δυο πανάκριβα για τσίχλα αλλά αντισταθμίζει κάπως την τιμή με τις επιτυχίες.
    Σε φάσα βάζω το καφέ της lambro και πάει κι αυτό πολύ καλά, αλλά δεν χρησιμοποιώ πάνω απο δυο κουτία/χρόνο, ζήτημα να πάω 2-3 φορές.
    Π.χ εμένα τα <χειρότερα> που έχουν παίξει όλα αυτά τα χρόνια είναι τα VELOX 32 gr της NSI και τα LAMBRO FEELS RIGHT 32 gr εφέτος.
    Για κάποιους άλλους μπορεί να πηγαίνουν μια χαρά, για μένα όχι.

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #449601

    Ριξτε φυσιγγια gorilla να γουσταρετε μαγκες!
    Για τη τσιχλα τα tordo 33γρ. 8 1/2 με το *** ειναι καθε τουφεκια και μνημοσυνο μεχρι και τα 35-40 μετρα! οποτε φανταζεστε τι γινεται με το ** και το full ειδικα αφηστε το……..μεχρι 20 μετρα αν το παρει το πουλι δε μενει ουτε ποδαρι……
    Δοκιμαστε τα και εδω ειμαστε, τα ξαναλεμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #449630

    μάλλον του έκατσε το setup με τα NSI. “Εχει καλά ποσοστά, οπότε…πολύ καλά κάνει και τα δουλεύει.

    Γιωργο εννοειται… οτι καλα κανει και τα δουλευει !!!

    Το θέμα όμως είναι και οικονομικό. Είναι και τα δυο πανάκριβα για τσίχλα αλλά αντισταθμίζει κάπως την τιμή με τις επιτυχίες.

    Σ` αυτο συμφωνω ακομα περισσοτερο !!!
    Πολλες φορες τουλαχιστον εμεις οι Αθηναιοι κανουμε και 200 χιλ. για την τσιχλα. Ξυπναμε απο τα αγρια χαραματα ( σε σχεση με τον ντοπιο ) κανουμε τοσα και τοσα εξοδα σε βενζινες , διοδια, καφεδες κτλ κτλ και στο τελος μας πιανει η μ@αλ@κια και κανουμε οικονομια ενα δυο ευρω στα φυσιγγια μας αγοραζοντας φτηνοτερα με οτι αυτο συνεπαγεται !!!
    Προτιμω μια εξοδο λιγοτερη και να παρω αυτα που μου κανουν το κεφι παρα να χαλασω το χομπι η την διαθεση μου απο λαθος η ακαταληλα φυσιγγια

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449634

    Πέτρο καλησπέρα.
    Τις περισσότερες φορές είναι πολύ πάνω από 200 km. Την προηγούμενη Κυριακή στα έγραψα. Φύγαμε χαράματα από Αθήνα γράψαμε πήγαινε-έλα στο Μόδι 375 km.
    Το να πάρεις ένα φυσίγγι αμφιβόλου αξίας για 2 ή 3 € διαφορά/κουτί όταν κάνεις τόσα χιλιόμετρα είναι το λιγότερο μ@λ@κία.
    Τώρα με το κρύο που κάνει εγώ παίζω τα ΒΕΡΓΙΝΑ. Οι φίλοι μου με δουλεύουν που δίνω 9,40 € το κουτί αλλά όταν γυρνάμε από καλό κυνήγι και έχω κάψει τα μισά φυσίγγια, τους ρίχνω το δούλεμα το αιώνα γιατί πολύ απλά αυτοί ξόδεψαν περισσότερα λεφτά….. Αλλά γκε γκε φίλε δεν βάζουν μυαλό.
    Φίλε μου πριν 2 χρόνια μπήκα στη διαδικασία να βρω ένα φυσίγγι φθηνό και καλό (χαχαχα) και έσπασα τ’@δια μου. Τι χάρος το ένα με 4,90 €, τι φωτιά το άλλο με 5,00 € αν πάρουμε 10 κουτιά, τι τι τι………
    Πήγα μια εβδομάδα με άδεια στο χωρίο μου και μέσα σε 4 μέρες είχα κάψει 10 κουτιά και τα νεύρα μου. Πήρα τον αδελφό μου, μου έφερε από Αθήνα ΒΕΡΓΙΝΑ και για 3 μέρες ήμουν Θεός.
    Καλές οι πολλές τουφεκιές αλλά το αποτέλεσμα μετράει…..

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #449636

    Έχεις δίκιο Πέτρο,<br>
    το ξέρω οτι και τα TORDO 32gr έχουν GM3 πυρίτιδα, μάλλον του έκατσε το setup με τα NSI. “Εχει καλά ποσοστά, οπότε…πολύ καλά κάνει και τα δουλεύει.<br>
    Εμένα πάλι μου κάθεται άριστα το ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr (C7) και για περπατητό δεν αλλάζω με τίποτα το DIRECT 32 (S4).<br>
    Το θέμα όμως είναι και οικονομικό. Είναι και τα δυο πανάκριβα για τσίχλα αλλά αντισταθμίζει κάπως την τιμή με τις επιτυχίες.<br>
    Σε φάσα βάζω το καφέ της lambro και πάει κι αυτό πολύ καλά, αλλά δεν χρησιμοποιώ πάνω απο δυο κουτία/χρόνο, ζήτημα να πάω 2-3 φορές.<br>
    Π.χ εμένα τα <χειρότερα> που έχουν παίξει όλα αυτά τα χρόνια είναι τα VELOX 32 gr της NSI και τα LAMBRO FEELS RIGHT 32 gr εφέτος.<br>
    Για κάποιους άλλους μπορεί να πηγαίνουν μια χαρά, για μένα όχι.

    Φιλικά Γιώργος

    καλησπερα! Γιωργο στο περπατητο ριχνεις μονο DIRECT 32? το 8,5 η το 9,5?? γιατι απο οτι ξερω ειναι για παρα πολυ κοντα η τεχνολογια του..εκτος αν τουφεκας πολυ κοντα η το βαζεις πρωτο και μετα Βεργινα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #449637

    εγώ και η παρέα μου (άλλοι δυο) παιζουμε με Lambro sporting No 8 (στα 28 γρ) και Lambro Euromix Fast No 8-9 (31 γρ) από Σεπτέμβρη μέχρι τώρα και εκτός κυνηγετικής περιόδου στο σκοπευτήριο Μαλακάσας (μόνο Lambro Sporting).
    Πολλές καρακάξες υπολογίζω πάνω από 200 συνολικά έχουν μετατραπεί σε …πουλιά του παραδείσου από τον Σεπτέμβρη και μετά και οι περισσότερες με τα sporting. Και τσίχλες και μπεκάτσες, κανένα πρόβλημα. (για περισσότερες πληροφορίες στο τοπικ “ποιός πήγε για καρακάξες”)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #449638

    παιδια εδω πιστευω πως κανετε λαθος, ενα φυσιγγι με 9 ευρω το κουτι ειναι υπερβολη για την τσιχλα
    με 32 γραμμαρια max σε Νο 8 η Νο 7 με πιο βαρυ καιρο , εαν την παρει 1-2 σκαγια θα πεσει , οτι ασφαλες φυσιγγι και να ναι
    πιστευω οτι ειναι πιο πολυ θεμα ψυχολογιας , αφου παμε μακρια ας ριξουμε κατι καλο μην ξεμεινουμε αν δεν κοβει και ετσι,
    σε πολλους εαν δωσω ενα φυσιγγι που γραφει απ’εξω 38 γρ tecna 450 Vo και το γεμισω με 32 γρ 6 ,και το δωσω να το ριξουν θα πουν τα καλυτερα φυσιγγια δεν κλωτσαει γρηγορα κλπ
    και το ξαναλεω εαν ενα φυσιγγι νομιζουμε οτι δεν κοβει ας χοντρυνουμε λιγο του νουμερο, υπαρχει διαφορα απο το 9αρι στο 7αρι
    αυτη ειναι η αποψη μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #449640

    Διονύση καλημέρα,<BR>Δεν ξέρω τι γράφουν στα ιταλικά forum αλλά ένας φίλος μου χρησιμοποιεί τα GM3 FAST της NSI και τα EUROMIX FAST της LABRO, με δίκανο BAIKAL 72 cm */*** και είναι πολύ καλά (κάνει μόνο καρτέρι). Είναι πολύ ευχαριστιμένος. Τα χρησιμοποιεί απο μέσα Οκτώβρη μέχρι το τέλος της σεζόν. Το GM3 είναι καλύτερο στο κρύο απο το EUROMIX.
    <P></P>
    <P>Εγώ φίλε μου πήρα να δοκιμάσω τα VELOX 32 gr, της NSI και κυνηγούσα τις τσίχλες μέσα στα χωράφια…. τι να σου πω, οτι έτυχε σε όλες? Άντε και να μην σκόπευα καλά, όταν μετά απο μισό κουτί και 4 τσίχλες ζωντανές, τα άλλαξα σε Lambro ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr όλες πέφτανε ξερές (7 τεμ). Τυχαίο?……δε νομίζω. Αλλά το Βεργίνα είναι πολύ ακριβό.<BR>Τα υπόλοιπα VELOX τα <έκαψα> σε δισκάκια.</P>
    <P>Όλα αυτά είναι απόψεις δικές μας και καθαρά υποκειμενικές. Μπορεί κάποιοι φίλοι να έχουν εντελώς διαφορετική άποψη.<BR>Ο φίλος μου χρησιμοποιούσε τα EUROMIX και τα TORDO 32 της LAMBRO. Τώρα σχεδόν μόνο GM3 FAST.<BR>Θα τα δοκιμάσω κι εγώ και θα γράψω εντυπώσεις.</P>
    <P>Καλή σου μέρα.</P>

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ τα Velox τα θεωρώ άχρηστα. Πήρα πολύ λιγότερα πουλιά από αυτά που έπρεπε να πέσουν. Και το gm3 fast στην παλια συσκευασία με άφησε πολύ ευχαριστημένο αλλά με ζέστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #449654

    <καλησπερα! Γιωργο στο περπατητο ριχνεις μονο DIRECT 32? το 8,5 η το 9,5?? γιατι απο οτι ξερω ειναι για παρα πολυ κοντα η τεχνολογια του..εκτος αν τουφεκας πολυ κοντα η το βαζεις πρωτο και μετα Βεργινα..>

    Φίλε Γιάννη απο Χανιά καλημέρα.
    Πριν βγούν τα DIRECT 32 gr, χρησιμοποιούσα τα Classic 32 gr (Lambro). Επειδή περπατητό πάω σχεδόν μόνο στο χωρίο μου (Εύβοια μεριά) που ξέρω καλά τα μέρη, τα πουλιά πετάγονται πάρα πολύ κοντά με αποτέλεσμα ο χρόνος που έχω για επώμιση και βολή είναι ελάχιστος. Δηλαδή σκέψου οτι είναι πολύ δύσκολο να ρίξεις 2η βολή. Έχει πολλά πυκνά. Οπότε και τα τρια είναι DIRECT 32 gr. Όταν βγω σε πιο καθαρά κομμάτια δηλ σε ελαιώνες που έχεις 2η σίγουρα, βάζω το πρώτο DIRECT 32 gr και τα άλλα 2 ΒΕΡΓΙΝΑ 33 gr. Πάντως Γιάννη πραγματικά μπορεί να είναι λίγο ακριβό (γενικά δεν βρίσκεις φθηνά διασποράς) αλλά αξίζει πραγματικά. Μην ξεχάσω : χρησιμοποιώ το Νο 8,5.

    Φιλικά Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #449657

    Συμφωνώ απόλυτα με τον seaman.Τόσο για την νοοτροπία λίγο πιο ακριβό αλλά μπαμ και κάτω αλλά και για τα Βεργίνα. τα δούλεψα όλη τη χρονιά περυσι με εξαιρετικά αποτελέσματα.φέτος στα μπασίματα μου έκαναν νερά και τα άλλαξα με gevelot 33.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #449660

    Συμφωνώ απόλυτα με τον seaman.Τόσο για την νοοτροπία λίγο πιο ακριβό αλλά μπαμ και κάτω αλλά και για τα Βεργίνα. τα δούλεψα όλη τη χρονιά περυσι με εξαιρετικά αποτελέσματα.φέτος στα μπασίματα μου έκαναν νερά και τα άλλαξα με gevelot 33.

    Συνάδελφοι συγκυνηγοί και φίλοι του φόρουμ θα συμφωνίσω απόλυτα στο ότι είναι τόσα τα έξοδα του κυνηγίου-(ρούχα-σκυλιά-συντήρηση σκυλιών-όπλα-βλάβες όλπων-αυτοκίνητα -βλάβες -διόδια – καύσιμα) που το ένα δυό ευρώ παραπάνω φαντάζουν ένα μικρό γελείο ποσόν.
    Επίσης θ’ελω να παρατηρίσω μήπως η τουφεκιά είναι και θέμα ψυχολογίας; Δηλαδή επηρεαζόμαστε από συνεχείς άστοχες βολές που μπορεί να οφείλονται σε δική μας αστοχία-σε κακιά μέρα- αυτό που λέμε δεν είμαστε σε φόρμα ή είμαστε άρρωστοι ή ξενύχτηδες και με πολλές ώρες οδήγηση και το ρίχνουμε στο τσοκ και στα φυσίγγια;;; Και εγώ το κάνω αυτό το λάθος. Το σίγουρο είναι πάντως ότι τα εγχώρια φυσίγγια αν και πολύ θα ήθελα να τα υποστηρίζουμε και λόγω κρίσης και ανεργείας….δεν μπορώ να εμπιστευτώ την μη σταθερότητα της ποιότητας….Ποτέ δεν είναι ίδια από παρτίδα σε παρτίδα. Οι Έλληνες είναι ικανοί ίσως ικανότεροι αλλά έμποροι δεν είναι καλοί ή μάλλον είναι μόνο για την τσέπη τους….φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις και αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιο όνομα Ελληνικού φυσιγγίου είμαι διαθέσιμος……

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,391 έως 3,405 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων