ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ..ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,481 έως 3,495 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #465251

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΙΝΠ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>SpyrosBenelli wrote:</div><br>
    Τα RM sporting τα έριξα φέτος στα τρυγόνια και μου άρεσαν αρκετά (4,70 απο πυργο). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η τιμολόγηση. Βρίσκω αξιοπρεπέστατο 32αρι με 5 ευρώ. Τα 28αρια έχουν πάλι 5 ευρώ ή και παραπάνω. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τα σκοπευτικά? Είναι τόσο προσεγμένα που δικαιολογούν την διαφορά τιμής?

    Για ποιο 32αρι μιλας;<br><br>
    Τα σκοπευτικα θεωρητικα τα προσεχουν να μην εχουν μεγαλες αποκλισεις στη δοσολογια και<br><br>
    οι κατανομες τους ειναι πιο συγκεντρωτικες.

    RM tordo στα 5 ευρώ από Πύργο. Το ρίχνω 3 χρόνια ως τώρα και είναι πολύ καλό.

    Ναι,το ακουσα και απο αλλους.
    Εγω προτιμω το σπορτινγκ 28γρ. γιατι μου αρεσει το ποζε.
    Και εχω καβαντζα οτι περισεψει για το σκοπευτηριο.
    Οταν χρησιμοποιω καραμπινες ριχνω euromix 8/9 και sipe 9-10.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #465260

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΙΝΠ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>SpyrosBenelli wrote:</div><br>
    Τα RM sporting τα έριξα φέτος στα τρυγόνια και μου άρεσαν αρκετά (4,70 απο πυργο). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η τιμολόγηση. Βρίσκω αξιοπρεπέστατο 32αρι με 5 ευρώ. Τα 28αρια έχουν πάλι 5 ευρώ ή και παραπάνω. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τα σκοπευτικά? Είναι τόσο προσεγμένα που δικαιολογούν την διαφορά τιμής?

    Για ποιο 32αρι μιλας;<br><br>
    Τα σκοπευτικα θεωρητικα τα προσεχουν να μην εχουν μεγαλες αποκλισεις στη δοσολογια και<br><br>
    οι κατανομες τους ειναι πιο συγκεντρωτικες.

    RM tordo στα 5 ευρώ από Πύργο. Το ρίχνω 3 χρόνια ως τώρα και είναι πολύ καλό.

    παρηγγειλα 1 κουτα τις προαλλες αλλα δν ειχε με τη διαφανη ταπα.
    ειχα κτ αλλα με πρασινη ταπα τα οποια μου ειπε οτι δν εχουν διαφορα…
    τα εχεισ δοκιμασει αυτα φιλε σπυρο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    giwrgos7 στις #465262

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΙΝΠ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>SpyrosBenelli wrote:</div><br>
    Τα RM sporting τα έριξα φέτος στα τρυγόνια και μου άρεσαν αρκετά (4,70 απο πυργο). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η τιμολόγηση. Βρίσκω αξιοπρεπέστατο 32αρι με 5 ευρώ. Τα 28αρια έχουν πάλι 5 ευρώ ή και παραπάνω. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τα σκοπευτικά? Είναι τόσο προσεγμένα που δικαιολογούν την διαφορά τιμής?

    Για ποιο 32αρι μιλας;<br><br>
    Τα σκοπευτικα θεωρητικα τα προσεχουν να μην εχουν μεγαλες αποκλισεις στη δοσολογια και<br><br>
    οι κατανομες τους ειναι πιο συγκεντρωτικες.

    RM tordo στα 5 ευρώ από Πύργο. Το ρίχνω 3 χρόνια ως τώρα και είναι πολύ καλό.

    πηρα κ εγω πριν λιγες μερες αλλα δν ειχε με τη διαφανη ταπα αλλα με την πρασινη????
    βεβαια μ ειπε οτι δν εχουν διαφορεσ.μηπως τα εχεισ δοκιμασει????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #465263

    φέτος δεν έχω πάρει καθολου, κι εγώ τα διάφανα έριχνα. όταν κατέβω πύργο θα πάρω να συγκρίνω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #465264

    Πέρσι στην τσίχλα δούλεψα τα Lambro Sporting κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο λέω και για φέτος μια και με 5,20 το κουτί είναι καλή πρόταση. Και με τον καιρό δεν έχουν θέμα, ούτε υγρασίες, ούτε κρύα, δουλεύουν καλά.

    Επιβεβαιώνω και εγώ την αποτελεσματικότητα και την προσαρμοστικότητα των Lambro Sporting, ενώ στο περπατητό εντυπωσιάστηκα από τα Lambro Skeet. Όποιος τα χρησιμοποιήσει θα διαπιστώσει πως και τα λίγα γραμμάρια αν είναι καλά φτιαγμένα, μπορούν να είναι τρομερά αποτελεσματικά.

    Δυστυχώς σε πολλούς (και σε εμένα σε μεγάλο βαθμό πριν τα δοκιμάσω) τα λίγα γραμμάρια δημιουργούν μια αβάσιμη ανασφάλεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #465277

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Vasilis Pap wrote:</div>
    Πέρσι στην τσίχλα δούλεψα τα Lambro Sporting κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο λέω και για φέτος μια και με 5,20 το κουτί είναι καλή πρόταση. Και με τον καιρό δεν έχουν θέμα, ούτε υγρασίες, ούτε κρύα, δουλεύουν καλά.

    Επιβεβαιώνω και εγώ την αποτελεσματικότητα και την προσαρμοστικότητα των Lambro Sporting, ενώ στο περπατητό εντυπωσιάστηκα από τα Lambro Skeet. Όποιος τα χρησιμοποιήσει θα διαπιστώσει πως και τα λίγα γραμμάρια αν είναι καλά φτιαγμένα, μπορούν να είναι τρομερά αποτελεσματικά.

    Δυστυχώς σε πολλούς (και σε εμένα σε μεγάλο βαθμό πριν τα δοκιμάσω) τα λίγα γραμμάρια δημιουργούν μια αβάσιμη ανασφάλεια…

    Εγώ χρησιμοποιώ τα φυσίγγια του Skeet της Lambro στα ορτύκια με άριστα αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #465278

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tsakalos wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>Vasilis Pap wrote:</div><br>
    Πέρσι στην τσίχλα δούλεψα τα Lambro Sporting κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο λέω και για φέτος μια και με 5,20 το κουτί είναι καλή πρόταση. Και με τον καιρό δεν έχουν θέμα, ούτε υγρασίες, ούτε κρύα, δουλεύουν καλά.

    Επιβεβαιώνω και εγώ την αποτελεσματικότητα και την προσαρμοστικότητα των Lambro Sporting, ενώ στο περπατητό εντυπωσιάστηκα από τα Lambro Skeet. Όποιος τα χρησιμοποιήσει θα διαπιστώσει πως και τα λίγα γραμμάρια αν είναι καλά φτιαγμένα, μπορούν να είναι τρομερά αποτελεσματικά.

    Δυστυχώς σε πολλούς (και σε εμένα σε μεγάλο βαθμό πριν τα δοκιμάσω) τα λίγα γραμμάρια δημιουργούν μια αβάσιμη ανασφάλεια…

    Εγώ χρησιμοποιώ τα φυσίγγια του Skeet της Lambro στα ορτύκια με άριστα αποτελέσματα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #465302

    τα RM 28 SPORTING τα εχει και ο παρδαλακης στο αιγαλεω 5ε το κουτι ειναι ζορικα για τσιχλες και τρυγονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #465308

    Επειδή το ορτύκι με το τρυγόνι σε θέμα ντουφεκιάς (ταχύτητα τσαλιμάκια κ.λ.π) απέχουν παρασάγγας και πόσο μάλλον με την τσίχλα.. ειδικά στο καρτέρι ( αποστάσεις που της ντουφεκαμε) και όχι τόσο στα περπατητά κυνήγια της (μπηχτές σε κοντινές αποστάσεις ) Θα έλεγα ότι πολυτιμότερο είναι να βρείτε ένα φυσίγγι που να είναι στα 28&30γραμμ. Το λέω αυτό γιατί τα καθαρά σκοπευτικά φυσίγγια έχουν σαν γνώμονα της πολύ υψηλές αρχικές ταχύτητες .. όχι ότι δεν κάνουν για το κυνήγι αλλά δεν είναι και το ιδεώδες να έχεις πολύ μεγάλες αρχικές ταχύτητες ..έξαλλου δεν λένε ότι ξεκινά πολύ γρήγορα πέφτει και πολύ γρήγορα.. εγώ από το 2002 και μετά είμαι παραπάνω από θιασώτης αυτόν τον γραμμάριων ούτε εγώ δεν θυμάμαι από πότε έχω να βάλω 32 γραμμ. στα παραπάνω θηράματα. Δυστυχώς ο κερατας το μαθαίνει τελευταίος έτσι και εμείς μας είχαν παραμυθιάσει όλα αυτά τα χρόνια ότι 32 γραμμ και ξερό ψωμί … βαλεεεεε γραμμάρια και θα πέσει αμ δεεεεεεε ειδικά η τσίχλα είναι ΕΩΣ 32 γραμμ όχι από 32γραμμ και ΠΑΝΩ τα δε δυο καλοκαιρινά θηράματα ορτύκι και τρυγόνι θα έλεγα ότι βάση του λίπους που έχουν (αυτό πιάνει και τα πουλιά της ενάρξεως) πέφτουν πολύ πιο εύκολα σε σχέση μετά πουλιά που κυνηγούμε τους άλλους μήνες. Ψαχτείτε και μάλιστα πάρα πολύ έχει στην αγορά πολύ καλά (28αρια και σκοπευτικά και μη σκοπευτικά 28αρια)αλλά και εξαιρετικότατα έως φονικότατα 30αρια που αφήνουν άφωνους και τους πιο δύσπιστους, για της τιμές ούτε συζήτηση ταβάνι τα 5 με 5,30…. Από εκεί και επάνω ξεκινά το παπατζιλικη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #465319

    Το λέω αυτό γιατί τα καθαρά σκοπευτικά φυσίγγια έχουν σαν γνώμονα της πολύ υψηλές αρχικές ταχύτητες

    Γωργο φιλε να συμπληρωσω και κατι που δεν ξερουν πολλοι , τα σκοπευτικα φυσίγγια δουλεουν και πολύ ταχυκαυστες πυριτιδες και σχεδόν όλα πολύ γρηγορα καψουλια , εκει είναι το μεγαλο κερδος , και αυτό είναι το μυστικο της εντύπωσης που δινουν ότι είναι παρα πολύ γρηγορα , οι αρχικες τους κυμαίνονται από 380 εως το πολύ 410 μ/δ στο εναμιση μετρο , σχετικα χαμηλες δηλαδή , αλλα επειδη εχουν τρομερα γρηγορη καυση να το πω ετσι χονδρικα , και σχεδόν ανηπηρεαστα ειναι σε κάθε αλλαγη υγρασίας και θερμοκρασίας αλλα και στο τελικο συνολο πολύ γρηγορα είναι και με πολύ καλες κατανομες και συγκεντρώσεις ,και πανω από όλα πολύ χαμηλη ανακρουση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #465320

    Εγώ χρησιμοποιώ τα φυσίγγια του Skeet της Lambro στα ορτύκια με άριστα αποτελέσματα.

    ειδες ποσο συγκεντρωτικα τελικα είναι ? αν πεσει κεντρο το πουλι το ελιωσε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #465598

    Χθες είχα τραπέζι (φάσσες) για ένα φιλαράκι που η γυναίκα του είναι Ιταλίδα… άσχετο θα μου πείτε, αλλά έχει και συνέχεια.
    Αφού φάγαμε, πιάσαμε συζήτηση για τα χρόνια που έζησε στην Ιταλία. Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία και του λέω, δεν παίρνεις τον κουνιάδο σου (φανατικός κυνηγός) να τον ρωτήσεις κάποια πράγματα που θέλω. Αφού έμαθα αυτά που ήθελα, του είπα να ρωτήσει για συγκεκριμένη μάρκα φυσιγγιών (αν είναι καλά), αν τα δουλεύουν οι Ιταλοί και σε τι τιμή τα έχουν εκεί. Τα συγκεκριμένα κυκλοφορούν στην Ελλάδα σε τιμή 7,00-7,50 ευρώ τα 34 γρ. και είναι πολύ γνωστά. Η απάντηση του Ιταλού ήταν ότι είναι καλά, τα παίρνει και ο ίδιος και η τιμή τους εκεί είναι 5,00 ευρώ.

    Και το ερώτημα μου είναι… τόσο πολύ στοιχίζουν τα μεταφορικά από Ιταλία ή κάποιοι μας εκμεταλλεύονται;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #465627

    Και το ερώτημα μου είναι… τόσο πολύ στοιχίζουν τα μεταφορικά από Ιταλία ή κάποιοι μας εκμεταλλεύονται;;;;;;

    Κώστα απορώ γιατί απορείς με την μεταχείριση τον ιθαγενών. Σιγα μην βρεθεί κανένας και ξεστρατίσει και ρίξει της τιμές στα αυτονόητα ποσά.. παραμυθά αισχροκέρδεια και τυχοδιωκτισμός σε όλο του το μεγαλείο. Μοσκοπουλάει το καλοκαρδισμένο σύστημα και οι υπόλοιποι να πάτε να γ@@@@@… απλά πράγματα.. γεμάτη τσεπα και Εις υγείαν των κορόιδων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #465634

    Δυστυχώς Γιώργο έχεις δίκιο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #465654

    Eμένα, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η τιμές των ελληνικών τσιχλοφύσιγγων…. σε μια περιήγηση που έκανα στο internet…τα περισσότερα κυνηγομάζα, ελληνικά τσιχλοφύσιγγα, τα πουλάνε γύρω στα 7,5 ευρώ και ίσως λέω λίγα, την στιγμή που μπορείς να βρείς ιταλικό στα 32 γρ πάντα, με 6,5…
    Συγκρινόμενα λοιπόν τα Ιταλικά, με τα ελληνικά, σαφώς και μια τιμή της τάξης των 7 ευρό για 34 γρ είναι μια καλή τιμή, όσο και αν αυτή η διαφορά των 2 ευρώ από την χώρα παραγωγής μας ξενίζει, δικαιολογείται πιό εύκολα, αν υπολογίσουμε , μεταφορικά, κέρδος εισαγωγέα, κέρδος εμπόρου, από ότι να πάρω ένα ελληνικό φυσίγγι στα 32γρ και να δώσω περισσότερα από ότι το εισαγώμενο….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,481 έως 3,495 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων