ΤΡΥΓΟΝΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 3,842 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #91744

    Εγω συμφωνω εν μερει χρηστη pakos_30 γιατι καποιοι δεν ειναι καθολου προσεκτικοι.Αλλα αν ηταν ετσι τις επομενες μερες δεν θα επρεπε να ξαναγυρισουν?Εγω οταν πηγαινω 5-6 μερες μετα την εναρξη στον τοπο που εχουν τουφεκιστει, βρισκω τουλάχιστον λιγα πουλια παρολο που την δευτερη μερα ειχαν εξαφανιστει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    dimgeo στις #91757

    Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες

    Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας. Το τι πρόκειται να γίνει και φέτος θα το δούμε σύντομα. Ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξει το σκηνικό.

    Πολύ φοβάμαι ότι με τις βροχές της Β. Ελλάδας θα είχαμε μετακινήσεις.

    Ελπίζουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Alepou5x στις #91761

    Στης 8.8.07 κοντά στο Παρανέστη Δράμας συνάντησα ένα τεράστιο κοπάδι από τρυγόνια αλλά έως συνήθως όταν ανοίγει η σεζόν τα τρυγόνια είναι εξαφανισμένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    ivis στις #91762

    paidia ego exo na po to eksis apo tin stigmi pou pane sta skopia kai boulgaria kai den yparxei kanena orio kai ta poulia einai toufekismena prin apo tis 20 tou agoustou kai as min ksexname oti apo oti ksero apo enan filo pou pige skopia perisi milame gia kathimerina i kathe parea na pianei 80 100 poulia stin eksodo emeis ti perimenoume na doume?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #91767

    Ετσι ακριβως ειναι εγω δεν εχω παει ποτε αλλα φιλοι που πηγαν γυρισαν με τσαντες!Αυτα τα πουλια ειναι που θα κατεβαιναν τις πρωτες μερες του Σεπτεμβρη για Αφρικη και θα εκαναν μια σταση στην Ελλαδα…….

    Εγω θα τα περιμενω και φετος κι ας απογοητευτω.Εγινε συνηθεια ουτως η αλλως(Τα δυο τελευταια χρονια εχω χτυπησει συνολο κατω απο δεκα σε αρκετες εξοδους).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #91790

    Παιδια καλησπερα και παλι.

    Να σημειωσω οτι σε περιηγηση και εκδομουλες καθημερινα γυρω απο το Γυθειο , Αρεοπολη κτλ, δεν ειδα ουτε ενα τρυγονι…. Αλλα ειχε απιστευτα περασματα απο καρακαξες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    CHIEF στις #91795

    ΑΡΚΕΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΣΤΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ. ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    atke στις #91797

    καλημερα.  το Σ/Κ 15 και 16 σεπτεμβριου που ειναι οι εκλογες το κυνηγι θα απαγορευτει?  αν ξερει καπιος να απαντηση.κκαληηη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #91801

    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #91802

    Διάβασα σε προηγούμενο μήνυμα οτι πιθανώς τα τρυγόνια να μεταναστευσαν νωρίτερα στην Αφρική.

    Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο την προηγούμενη βδομάδα έκανα διακοπές σε παραθαλάσια περιοχή της Αλεξάνδρειας όπου κάποτε ήταν τα καλύτερα καρτερια για τους ιταλοαιγυπτιώτες. Δεν υπάρχουν τρυγόνια, είναι πολύ νωρίς.

    Επίσης σε άλλη περιοχή με αχανείς εκτάσεις ηλιόσπορων, μόνο δεκαοχτούρες υπήρχαν.

    Πιθανότερο σενάριο του χασιματος των κοπαδιών με τις πρώτες βροχές του Αυγούστου είναι η εσωτερική μετανάστευση σε μέρη με καλύτερες συνθήκες τροφής αλλά και ησυχείας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #91803

    Δεκαοκτούρα, το κυνηγι του μέλλοντος.

    Εδώ πάνω τα τρυγόνια που υπήρχαν μετά το θερισμό των ηλιόσπορων σκόρπισαν και δύσκολα βρίσκεις μεγάλες συγκεντρώσεις, αλλά τουφεκιά θα κάνεις σίγουρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    dimgeo στις #91805

    Καλή κυνηγετική χρονιά σε όλους

    Την Δευτέρα η πρώτη εξόρμηση για το τρυγόνι. Καλό θα ήταν να γράφαμε τις πρώτες συναντήσεις για φέτος ώστε να καταλάβουμε τι έρχετε στη συνέχεια και τι ελπίδες έχουμε να το δούμε φέτος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #91808

    Γεια σου χρηστη sotirislaw, οταν λες εδω πανω σε ποια περιοχη αναφερεσαι?Αν δε θες να πεις για ευνοητους λογους ανεφερε γεωγραφικο διαμερισμα.

    Εγω εψαξα χθες μια περιοχη που ξερω στη Φθιωτιδα αλλα δυστυχως τα πουλια που βρηκα ηταν πολυ λιγα.Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι τα πουλια ηταν πολυ ημερα και καθοντουσαν στην ακρη του δρομου και παρολο που περνουσα διπλα τους με το αυτοκινητο μου δεν σηκωνονταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #91810


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από giorgosa83 στίς 18 Aυγουστος 2007


    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ?


    Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ, ΤΗΝ ΜΑΡΙΕΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΚΥΡΙΕΣ ΓΙΑ…………..ΚΟΥΡΟΥΝΕΣ……!!!!!

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    477
    diego στις #91813

    Πολυ σωστος redwired!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 3,842 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων