Ποιος θα κρίνει τους Κρίνοντες;

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #346621

    ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ,ΘΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΚΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΑΝΗ,Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ.ΟΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΕΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΕΚΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ Π.Μ. ΟΣΟΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ‘Η ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΡΟΛΟ(και δυσκολο).ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ(κραχτες,θηροφυλακες κτλ)ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΑΝΕ ΒΑΡΕΤΑ.ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.ΥΠ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΙΣΟΡΟΠΙΕΣ.ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΕ ‘Η ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ(ενθετα,περιοδικα,ραδιοφωνο)ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΝΣΕΡΒΑ.ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΣΧΙΣΤΙΚΕΣ ‘Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΑΓΙΔΕΣ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #346627


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 11 Σεπτέμβριος 2007


    Ενδιαφέρον post Αντώνη. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κρύβεις τόση οργή Οργή;;; Ποιά οργή μέσα σου για την εθελοντική αποχώρηση του leovar από το φόρουμ.Λεωνίδα έχεις περίεργες απόψεις περί εθελοντισμού Ίσως ξεχνάς τους λόγους που τον οδήγησαν σ’ αυτό. Ίσως ξεχνάς ότι το μόνο που έκανε η διαχείριση ήταν να κάνει δεκτή την παραίτησή του από συντονιστή. Νομίζω αξιοπρέπεια το λένε. Το ότι δεν γράφει πια, είναι καθαρά δική του επιλογή. ‘Οταν ένας ληστής σου πει “τα λεφτά ή τη ζωή σου” το να επιλέξεις τη ζωή σου δεν είναι ούτε εθελοντισμός ούτε καθαρά δική σου επιλογή. Απλά επιλέγεις το μη χείρον. Δεν θυμάμαι να του επέβαλε κανείς κάτι τέτοιο. ’μεσα όχι. Παραμένει δε και πλατινένιο μέλος. Πάντα μου ήμουν ενάντια σε αυτές τις διακρίσεις και θα ήθελα στο καινούριο e-artemis να μην υπήρχαν! Τι σημαίνει πλατινένιο, χρυσό και στάνταρ μέλος? Στρατός είμαστε και μετράμε γαλόνια; Μήπως αυτοί που έχουν λιγότερα αστεράκια να μιλάνε στον πληθυντικό σε αυτούς με τα περισσότερα; Όσον αφορά δε τον GUN DOCTOR, υπονοείς ότι γράψαμε κάτι και τον διώξαμε κι αυτόν; Λυπάμαι πραγματικά για την θέση σου σ’ αυτό το θέμα.Δεν χρειάζεται να λυπάσαι για αυτά που δεν έχεις κάνει. Η θέση είναι δική μου και εγώ πρέπει να λυπάμαι για αυτήν. Εσύ μιας και μιλάμε για αυτοκριτική λυπήσου για ότι έχεις κάνει ο ίδιος (δεν μιλάω πλάγια ούτε υπονοώ τίποτα για σένα) αλλά κάτι θα έχεις κάνει και εσύ όπως όλοι μας! Εγώ πάντως λυπάμαι που δεν μπαίνει ο GUN DOCTOR πλέον επειδή χάνει η οπλογνωσία στη χώρα μας και χάνει και αυτός μια επαφή που είχε με την πατρίδα του.

    Τον παραλληλισμό των αθλητών της σκοποβολής που επιδιώκουν το τέλεια επίδοση σε ένα ολυμπιακό άθλημα με τον …”ΡΑΜΠΟ”, θα τον αφήσω τελείως ασχολίαστο.

    Μην πας τώρα να κάνεις παιχνίδι εντυπώσεων!

    Σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα τους αθλητές, αλλά όλους εμας που κυνηγάμε και ασχολούμαστε “παρεπιπτόντως” και με τη σκοποβολή. Αν ακούσεις κάποιους νομίζουν οτι είναι ακριβώς “Ράμπο”. Πάνε στο κυνήγι, ότι πυροβολάνε πέφτει, και μετά πάνε και στο σκοπευτήριο και κάνουν δήθεν αλεύρι όλα τα δισκάκια που θα πετάξουν στον αέρα .

    Όλοι αυτοί είναι που δίνουν τροφή σε εκείνους που μας κατακρίνουν και που είναι ενάντια στο κυνήγι.

    Και εμείς σε μια τέτοια ώρα που το κυνήγι “κυνηγιέται” όλο και περισσότερο, ασχολούμαστε με το να φάμε ο ένας τον άλλο…..

    Καλή όρεξη λοιπόν αλλά εγώ δεν θα πάρω. Ούτως ή άλλως είχα ψιλοτραβηχτεί από το φόρουμ, μάλλον πρέπει και εγώ “εθελοντικά” να την κάνω εφόσον δεν υπάρχει χώρος… 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #92783


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 11 Σεπτέμβριος 2007


    αντίδραση …άμεση και σωστή…   


    [/indent]

    Πολύ πολύ σωστά , οι αντιδράσεις οφείλουν να είναι άμεσες χωρίς χρονοτριβή και σωστές , όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή μία αναβολή και μία καθυστέρηση μπορεί να  έχει προεκτάσεις ή και να δημιουργεί εντυπώσεις .

    Λόγοι και αφορμές παρουσιάζονται καθημερινά ώστε να αντιδράσει κανείς όπως νομίζει καλλίτερα 

     

    Αντώνη Asyn , όσον αφορά στις πολλές και διάφορες «εξαφανίσεις» –  – άλλες εντυπωσιακές , άλλες λυπηρές , άλλες που θεωρούνται μεγάλες απώλειες , ούτε πρωτοφανείς , ούτε πρωτόγνωρες αλλά ούτε και δυσεξήγητες είναι , που δεν μπορώ μεν να τις αιτιολογήσω επαρκώς  ούτε να τις δικαιολογήσω , πάντως μπορώ πολλές από αυτές να τις αντιληφθώ !

    Σε ότι με αφορά (πάντως και με τη διαχείριση υπάρχει επαφή) σας διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ , άσχετα αν εκπλήσσομαι/θλίβομαι όταν βλέπω φερ’ειπείν «αγωνιστές/προστάτες της φύσης – οικολόγους» να επιχειρηματολογούν παραδίπλα και μερικούς να προσπαθούν να αρθρώσουν δυστυχώς ημι-ακρωτηριασμένο σπασμωδικό αντίλογο λόγω άλλων , ευτυχώς ολίγων , «παρατράγουδων» που καταγράφονται πανηγυρικά σε βάρος τού κυνηγίου κλπ κλπ………….

     

    Αντώνη , τί σημασία έχει να γράφεις μηνύματα και απόψεις όταν είναι εκτός «μόδας» ? Τί σημασία έχει να γράφεις κατεβατά ή π.χ. να προσθέτεις σύνδεσμους όταν δεν είναι κατανοητοί ? Τί νόημα έχει να γράφεις κάτι που δεν θα είναι εύκολα αποδείξιμο ?

    Ασε που η όσο το δυνατό πιό ορθολογική παρουσίαση τών πραγματικών γεγονότων είναι και δυσάρεστη … Και τέλος … τί να την κάνεις μιά υπέροχη βιτρίνα με προϊόν σκάρτο ?

     

     

     

     

     

     

     

    ΥΓ Να μην λησμονήσω να ευχαριστήσω το συνάδελφο Leo που μπήκε στον κόπο να γράψει και να αναφερθεί σε εμένα που με γνωρίζει λίγο έως πολύ ! Να προσθέσω ακόμα ότι άλλοι , μόνοι τους μπορούν άνετα να εξηγήσουν – αιτιολογήσουν ο,τιδήποτε εάν και εφ΄ όσον κρίνουν οτι θα χρειαστεί …

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #92810

    Αντώνη ,

    Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του μηνύματος σου το οποίο αναφέρεται σε ένα επεισόδιο που έχει γίνει ένα ολόκληρο χρόνο πριν και το οποίο εν πολλοίς έχει ξεχαστεί από τους περισσότερους.

    Αν δεν ήταν έτσι , θα έβλεπες περισσότερες και πιο συχνές διαμαρτυρίες για την έλλειψη των παραπάνω μελών από το forum. Δεν είχα συνδυάσει στο μυαλό μου ότι η απουσία του ενός είχε σχέση με την απουσία και του άλλου.

    Προφανώς ξέρεις κάτι παραπάνω για να τις συσχετίζεις…

    Είναι φυσικά δικαίωμα σου να έχεις σχηματίσει την άποψη σου για όλους εμάς οι οποίοι μπορεί και να σου φαινόμαστε περίεργοι ή γραφικοί ή δεν ξέρω πως αλλιώς .

    Όμως επέτρεψε μου να σου επισημάνω ότι κάπως μπερδεμένα τα έχεις στο μυαλό σου.

    Μόνο παιδεία δεν μας λείπει επειδή ασχολούμαστε με ένα ολυμπιακό άθλημα , συμμετέχουμε σε αγώνες και η επαγγελματική μας κατάσταση μας επιτρέπει να διαθέτουμε τα χρήματα για ένα καλό όπλο.

    Χόμπυ είναι και ο βαθμός ενασχόλησης , όπως και με το κυνήγι , έχει να κάνει μόνο με τις προσωπικές προτιμήσεις και επιλογές του καθένα. Δεν ζητείται η έγκριση , η συναίνεση ή και η γνώμη κανενός και φυσικά η δική σου.

    Αυτά τα περί αυτοκριτικής , δεν ξέρω πως ξεκίνησαν και φυσικά δεν ξέρω αν είχαν να κάνουν με το θέμα που ανέφερες και την στροφή που εσύ του έδωσες. Πάντως δείχνεις μια ακατανόητη εμμονή με το συγκεκριμένο επεισόδιο , καθώς έχεις προσπαθήσει να επαναφέρεις το θέμα και κατά το παρελθόν.

    Θεωρώ πως η συζήτηση αυτή δεν μας βγάζει πουθενά , καθώς δεν πρόκειται να κάνουμε ο ένας τον άλλο να αλλάξει γνώμη για το θέμα της και τσάμπα καταναλώνουμε φαιά ουσία και χώρο στο Forum.

    Για να μην ξεχάσω , στον αγώνα trap του Σαββατοκύριακου συμμετείχε και ο συνάδελφος leovar με τον οποίο μάλιστα ήπιαμε και καφέ και συζητήσαμε περί της σκοποβολής , χωρίς κάποιο πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #92813


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 12 Σεπτέμβριος 2007


    Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του μηνύματος σου το οποίο αναφέρεται σε ένα επεισόδιο που έχει γίνει ένα ολόκληρο χρόνο πριν και το οποίο εν πολλοίς έχει ξεχαστεί από τους περισσότερους.
     
    Πάντως δείχνεις μια ακατανόητη εμμονή με το συγκεκριμένο επεισόδιο , καθώς έχεις προσπαθήσει να επαναφέρεις το θέμα και κατά το παρελθόν.


    Ας με βοηθήσεις κάποιος από τους φίλους με κάποιο link στα προαναφέρομενα θέματα του προηγούμενου έτους. Ετσι για να καταλάβω και εγώ και να μην ψαχνω άσκοπα γιά πολύ ώρα..

    Σίγουρα έχω χάσει επεισόδια μιάς και 2 χρόνια ήμουν απών από το φόρουμ, βασικά λόγω χρόνου.

    ΥΓ. Για ιστορικούς λόγους θέλω να ενημερωθώ.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346636

    Μάλιστα…….. ωραίο θέμα άνοιξε ο Σταύρος και επίκαιρο λόγω της ανανέωσης του site, ασχέτως εάν κινδυνεύει να «παρεκτραπεί»…

    Θα σταθώ κυρίως στους προβληματισμούς σου φίλε Σταύρο….. μας απέδειξες (εμάς και την διαχείριση) με τον πλέον «έντονο» τρόπο, ότι μπορεί ο κάθε κακοπροαίρετος να παρεισδύσει ανάμεσά μας δημιουργώντας προβλήματα….. το παράδειγμα του «trygoni» και το γεγονός ότι προέβης σ’ αυτή την ενέργεια, πρέπει να μας προβληματίσει… κυρίως το ΓΙΑΤΙ αναγκάστηκες να προέβης σ’ αυτή την ενέργεια…..

     

    Προσωπικά νιώθω το φόρουμ σαν έναν τόπο συνάντησης με φίλους, σαν ένα στέκι όπου συχνάζουν άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα, έναν τόπο συνάθροισης μελών που ανήκουν – δυστυχώς – σε μια κοινωνική μειονότητα (έτσι μας κατάντησαν φίλοι μου). Το παραλληλίζω δε με την «κυνηγετική» καφετέρια όπου συχνάζω στην κανονική μου ζωή και είναι πολλά τα κοινά, εκτός του καφέ που έχω δίπλα μου όταν «μπαίνω» στο φόρουμ…..

     

    Υπάρχουν μάλιστα και πολλά πλεονεκτήματα….. μπορείς άνετα να συμμετάσχεις σε μια κοινή συζήτηση, να εκφράσεις θέσεις, προβληματισμούς, αγωνίες ακόμα και να ζητήσεις την συνδρομή των μελών για κάποιο θέμα που σε απασχολεί, με έναν πιο άμεσο τρόπο χωρίς να χρειαστεί να «σπάσεις τον πάγο» ή τα κοινωνικά στεγανά, όπως ίσως απαιτείται στην «πραγματική» ζωή. Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις και ανώνυμα εφόσον το επιθυμείς ή συντρέχουν λόγοι….

     

    Μια μικρή αταξική κοινωνία στην οποία υπάρχει θέση για όλους, για κάθε έναν που επιθυμεί να συμμετάσχει….

    Πραγματικά τελικά οι νέες τεχνολογίες μπορούν να προσφέρουν πολλά στο «κοινωνικό γίγνεσθαι», να φέρουν ανθρώπους από διαφορετικά μέρη πιο κοντά, να ενώσουν τον κόσμο……

     

    Όμως υπάρχει και το «αλλά»……. Ουδέν καλόν αμιγές κακού και δυστυχώς υπάρχουν μειονεκτήματα…… όπως η περίπτωση του trygoni…… κακοπροαίρετοι, προβοκάτορες, ανάλγητοι φαρσέρ ή ακόμα  και παραβατικοί τύποι μπορούν να εμφανιστούν ανάμεσά μας και εδώ τίθεται το θέμα των «ασφαλιστικών δικλείδων» ή των «στεγανών»…..

     

    Υπάρχουν δύο διαμετρικά αντίθετες απόψεις: η πρώτη πρεσβεύει την ύπαρξη αυστηρών «στεγανών» για λόγους ασφάλειας, όπου ενδεχομένως να χρειαστεί να καταργηθεί η ανωνυμία, να δοθούν προσωπικά στοιχεία στην διαχείριση (αλήθεια με την Αρχή προστασίας των προσωπικών δεδομένων τι γίνεται;), να μην είναι προσβάσιμα προς ανάγνωση τα μηνύματα σε μη μέλη κ.λ.π…… έτσι όμως ελλοχεύει ο κίνδυνος να μετατραπεί το φόρουμ σε «κλειστή λέσχη» που θα αυτοαναλώνεται, χωρίς να ανανεώνεται αφού θα είναι ακόμη πιο δύσκολο σε κάποιον να γίνει μέλος…

     

    Από την άλλη, η δεύτερη άποψη συνηγορεί στην δημιουργία ενός «δημοκρατικού», «ανοιχτού» φόρουμ, όπου όποιος θέλει «μπαίνει» και συμμετέχει χωρίς στεγανά και διακρίσεις…… εδώ υπάρχει ο κίνδυνος παρεκτροπών όπως αυτή του trygoni, ο κίνδυνος του «μπάτε σκύλοι αλέστε….»

     

    Μεταξύ αυτών των δύο θέσεων υπάρχει πλήθος άλλων όπου νομίζω μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή….. κάτι όμως νομίζω ότι πρέπει ν’ αλλάξει…..

     

    Προσωπικά όσο δεν θέλω να χαθεί η δημοκρατικότητα, η δυνατότητα προσέλκυσης νέων μελών, εν τέλει η «ζωντάνια» του φόρουμ, άλλο τόσο δεν θέλω να βλέπω μηνύματα σαν αυτά του trygoni, «κριτικές» αφ’ υψηλού επί παντός επιστητού, διαξιφισμούς και έντονες φραστικές αντιπαραθέσεις – άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας – μεταξύ των μελών, επίσης δεν θέλω να βλέπω αποχωρήσεις μελών αλλά αυτό αποτελεί δικαίωμα και επιλογή του καθενός μας……

    Αντιθέτως μου αρέσουν οι παρεμβάσεις των διαχειριστών όταν κάτι πάει να «ξεφύγει» και η επαναφορά στην τάξη κάποιων «ταραξιών»…..

     

    Ας καθίσουμε λοιπόν με νηφαλιότητα να δούμε τι ακριβώς θέλουμε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #346649

    Μάριε   όπως διαπίστωσες και μόνος σου μία από τα ίδια.

    Ένα θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί κινδυνεύει να  μετατραπεί  σε πεδίο διαμάχης ανάμεσα σε μέλη, και μάλιστα από τα πλέον σοβαρά.

    Πως με κρίνει εμένα κάποιος χωρίς να με γνωρίζει. Και τι τον ενοχλεί αν εγώ πάω και σκοπευτήριο όταν έχω χρόνο; Στο κάτω, κάτω το να θέλω να βελτιωθώ δεν νομίζω ότι είναι κακό.

    Μήπως ξεχάσατε ότι ο  GUN DOCTOR έκανε λόγο για προβλήματα υγείας. Αναρωτηθήκατε αν του συνέβη κάτι; Όχι ως συνήθως. Απλά βρέθηκε μια ακόμα ευκαιρία να αποδοθούν ευθύνες.     

    Αν ο leovar είχε πρόβλημα θα μπορούσε να το αναφέρει ο ίδιος, δεν νομίζω, ειδικά ο  leovar να είχε πρόβλημα η ανάγκη δικηγόρου.

    Σε πολλές περιπτώσεις έχουν γίνει προσωπικές επιθέσεις από μέλη σε άλλα μέλη. Δεν νομίζω να έχει αποχωρίσει κανείς χωρίς να απαντήσει.    

    Πρόσφατα εγώ έκανα προσωπική επίθεση στον anixneftis, δίκαια η άδικα ο χρόνος θα δείξει. Δεν νομίζω όμως ότι ο anixneftis αποχώρισε. Απάντησε, είπε την γνώμη του και μέχρι εκεί.

    Η ουσία είναι στην απάντηση του Μάριου.

    Μεταξύ αυτών των δύο θέσεων υπάρχει πλήθος άλλων όπου νομίζω μπορεί να βρεθεί η χρυσή τομή….. κάτι όμως νομίζω ότι πρέπει ν’ αλλάξει…..

     

    Προσωπικά όσο δεν θέλω να χαθεί η δημοκρατικότητα, η δυνατότητα προσέλκυσης νέων μελών, εν τέλει η «ζωντάνια» του φόρουμ, άλλο τόσο δεν θέλω να βλέπω μηνύματα σαν αυτά του trygoni, «κριτικές» αφ’ υψηλού επί παντός επιστητού, διαξιφισμούς και έντονες φραστικές αντιπαραθέσεις – άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας – μεταξύ των μελών, επίσης δεν θέλω να βλέπω αποχωρήσεις μελών αλλά αυτό αποτελεί δικαίωμα και επιλογή του καθενός μας……

    Αντιθέτως μου αρέσουν οι παρεμβάσεις των διαχειριστών όταν κάτι πάει να «ξεφύγει» και η επαναφορά στην τάξη κάποιων «ταραξιών»…..

     

    Ας καθίσουμε λοιπόν με νηφαλιότητα να δούμε τι ακριβώς θέλουμε….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #93029

    Σταύρο, ελπίζω να μην φωτογραφίζεις εμένα, αναρωτόμενος “τι τον πειράζει αν πηγαίνω σκοπευτήριο”. Επειδή και άλλοι το παρανόησαν (παραδόξως) αυτό, έχω να πω οτι και εγώ πάω σκοπευτήριο, είμαι καραερασιτέχνης στο σπορτινγκ και στο σκητ. Όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που έχουν χρόνο (Σταύρο) αλλά και χρήμα (Γιάννη) να πηγαίνουν στο σκοπευτήριο με ότι όπλο θέλουν και να κάνουν οτι θέλουν, αλλά τους παραδέχομαι κιόλας! Κι εγώ όταν είχα λίγο χρόνο πήγαινα, απλά τώρα δεν πολυέχω! Το πρόβλημά μου έγκειται σε κάποια συγκεκριμένη πάστα ανθρώπων οι οποίοι μας κάνουν ζημιά σαν κυνηγετικό σώμα. Τώρα αν δεν τους βλέπετε ή δε θέλετε να τους δείτε και συνέχεια παρανοείτε-παρεξηγείτε τα γραφόμενά μου….καλώς! 

    Σταύρο δεν σε κρίνει εσένα μόνο κάποιος χωρίς να σε γνωρίζει, αυτός είναι ο κανόνας. Όλοι αυτό κάνουν! Όλοι κρίνουν όλους από τα γραφόμενα τους. Επέτρεψέ μου εδώ να πω ταπεινά και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ (πάλι) οτι απλά διαφωνώ μαζί σου στο οτι μπήκες με δεύτερο nickname. Δεν μπορώ να βρω μια λογική εξήγηση γιατί να το κάνεις αυτό! Το οτι ο καθένας μπορεί να μπει και με δεύτερο και τρίτο nickname το ξέρουμε όλοι και πρέπει να απασχολήσει τη διαχείριση, δεν χρειάζεται να ξοδευόμαστε (πιστεύω) σε τέτοια παιχνίδια. Δεν χρειάζεται να πάρω πυξίδα για να δω οτι ο ήλιος ανατέλλει από την Ανατολή και μετά να βγώ με τυμπανοκρουσίες να πω τοις πάσοι, να ασχοληθούν με την μεγάλη μου ανακάλυψη….Ξαναλέω βέβαια οτι αυτή είναι η δική μου θέση.

    Για τον GUN DOCTOR ρωτάς αναρωτηθήκαμε αν του συνέβη κάτι και προδικάζεις (μάλλον για τις εντυπώσεις) πως όχι. Λοιπόν να σου πω οτι με τον δάσκαλο έχω σχεδόν καθημερινή επικοινωνία με πληθώρα μηνυμάτων και δόξα τω Θεώ είναι καλά στην υγεία του και στέλνει και χαιρετισμούς συχνά σε όλα τα παιδιά από το φόρουμ!

    Ο leovar πολύ σωστά λες, δεν θέλει δικηγόρο, αλλά και αν ήθελε εγώ δεν είμαι. Έχω δύο πτυχιάκια, ένα ως γυμναστής και ένα ως μουσικός. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω για αυτόν είναι να του συστήσω μερικές ασκησούλες για να μην πιάνεται ή να του παίζω μουσική καθώς τρώει το φαγητό του (αλλά βλέπεις είμαστε σε άλλες πόλεις).

    Ποτέ μα ποτέ των ποτών δεν ήθελα και ούτε θέλω να έρθω σε καμία ρήξη με κανέναν! Πάντα οι προθέσεις μου ήταν και είναι οι αγαθέστερες και με γνώμονα την αξιοπρέπεια όλων!

    Στο θέμα του leovar όμως οι ενστάσεις μου εδράζουν στο οτι υπήρξε μια εποχή που εγώ τουλάχιστον έβλεπα ένα κλίμα κάπως επιθετικό απέναντι του. Μπορεί να υπήρχαν λόγοι που τους γνωρίζουν κάποια άτομα. Καλό θα ήταν πιστεύω να αναφερθούν αυτοί οι λόγοι απλά για μην τίθεται εν αμφιβόλω το ζήτημα της δημοκρατικότητας του φόρουμ! 

    Εγώ έχω μείνει με τη γεύση οτι δημιουργήθηκαν όλες αυτές οι εντάσεις επειδή κάποιοι διαφωνούσαν με τις απόψεις και τις προσωπικές του προτιμήσεις. Αυτό είναι δημοκρατία; Είμαι υπερ όσο δε φαντάζεστε της ενότητας ειδικά αυτούς του χαλεπούς για το κηνύγι καιρούς, αλλά αν υποψιαστώ οτι άλλα λέμε οτι είμαστε και άλλα κάνουμε, τότε……

    Για αυτό το λόγο λοιπόν από τότε έχω επηρρεαστεί κι εγώ και αναμοχλεύω ζητήματα του παρελθόντος. Αντιλαμβάνομαι δε οτι αυτό για τους άλλους καταντάει κουραστικό και σπατάλη χρόνου για αυτό εδώ και καιρό δεν πολυγράφω….. 

    Δε θυμάμαι να έχω θίξει κάποιον (τουλάχιστον όχι ηθελημένα). Ίσως τον Γιάννη (androu) μια φορά με κάποια “μπιχτή” και για την οποία Γιάννη λυπάμαι ειλικρινά και σου ζητώ συγνώμη! Έχω κάτσει πολλές φορές και το έχω ξανασκεφτεί και ήμουν λάθος απέναντί σου!

    Αν έχω λάθος οπτική βοηθείστε με να τη βελτιώσω και με χαρά να ανακράξω “mea culpa”! Ένας άνδρας πρέπει να αναγνωρίζει τα λάθη του και ειδικά εγώ που δεν διεκδικώ το αλάθητο.

    Συγνώμη και για την μακριά μου αγόρευση…..Να στε καλά όλοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #346654


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Black_Pilum στίς 14 Σεπτέμβριος 2007


     

    …..

     

    Ας καθίσουμε λοιπόν με νηφαλιότητα να δούμε τι ακριβώς θέλουμε….

     


    [/indent]

     …….Δύσκολο …. έως ακατόρθωτο ακόμα και το απλούστατο… επειδή για να «δούμε» πρέπει να  γνωρίζουμε αυτό που «θέλουμε» και για να το γνωρίσουμε πρέπει αυτό να γίνει με  ελάχιστους κανόνες . Αλλά στο διαδίκτυο ? Θεωρητικά εφικτό όμως…

    Πολύ παλαιότερα , για όσους θυμούνται  (ας μην αντιγράφω μηνύματα …), έχουν ανοίξει αρκετές φορές τέτοιες συζητήσεις… και επαναλαμβάνονται μέχρι σήμερα οι ίδιες συζητήσεις με τις ίδιες  σχεδόν αφορμές αλλά με διαφορετικά μέλη . Σταμάτησαν στη μέση οι συζητήσεις….γιατί? Θυμάται ο black_pillum … Και πόσες φορές παρεκτράπει το αρχικό θέμα ?

     

    Παράλληλα με τα πιό πάνω ρητορικά ερωτήματα , τα ρητορικά ερωτήματα του Αντώνη περί «εξαφανίσεων» δεν είναι και τόσο ασήμαντα , σίγουρα ασχέτως προσώπων , για όσους θέλουμε να λεγόμαστε ομάδα-συνάδελφοι κλπ κλπ . Εμένα με έχει απασχολήσει αρκετά κατά το παρελθόν και νομίζω κάθε σκεπτόμενο άτομο οφείλει να το απασχολεί αυτό το θέμα . Κι εγώ μαζί του θεωρώ οτι είναι άξιο προσοχής το ότι πολυγραφότατα μέλη πχ κατά το 2003 και άλλοι πανελλήνια γνωστοί …. να  έχουν εξαφανιστεί-σταματήσει να γράφουν . Ερευνώνται οι λόγοι … Στάσεις ζωής ίσως… Το μετάνιωσαν ίσως …

     

    Τέλος σύντομα και περιεκτικά :

    … να επαναλάβω , πρός αποφυγήν πάσης παρανοήσεως που επ’ουδενί λόγω θέλω , δεν κρύβομαι , δεν χάθηκα  , ούτε  παραμένω φανατικά πίσω απο την οθόνη , απλά αποφεύγω να γράφω . Πολλοί συνάδελφοι από εδώ με γνωρίζουν (και την οικογένειά μου) , με βλέπουν στα σκοπευτήρια , στο κυνήγι , αλλά και σε εκδηλώσεις όπως η Διάνα  και σε πάρα πολλές άλλες ευκαιρίες ….

      

     

     

    ΥΓ:Χρόνια πολλά  Black_pillum , ΚΑΙ σήμερα μέρα που είναι πάλι μάς προβλημάτισες …

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #346655

    Όσον αφορά εμένα το επεισόδιο θεωρείται λήξαν και εύχομαι να μην ασχοληθούμε ξανά με το συγκεκριμένο θέμα.

    Εξ’ άλλου θεωρώ πως υπάρχει πλήθος άλλων πιο ενδιαφερόντων θεμάτων για να αναπτύξουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #93643


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 12 Σεπτέμβριος 2007



    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 12 Σεπτέμβριος 2007


    Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του μηνύματος σου το οποίο αναφέρεται σε ένα επεισόδιο που έχει γίνει ένα ολόκληρο χρόνο πριν και το οποίο εν πολλοίς έχει ξεχαστεί από τους περισσότερους.
     
    Πάντως δείχνεις μια ακατανόητη εμμονή με το συγκεκριμένο επεισόδιο , καθώς έχεις προσπαθήσει να επαναφέρεις το θέμα και κατά το παρελθόν.


    Ας με βοηθήσει κάποιος από τους φίλους με κάποιο link στα προαναφέρομενα θέματα του προηγούμενου έτους. Ετσι για να καταλάβω και εγώ και να μην ψαχνω άσκοπα γιά πολύ ώρα..

    Σίγουρα έχω χάσει επεισόδια μιάς και 2 χρόνια ήμουν απών από το φόρουμ, βασικά λόγω χρόνου.

    ΥΓ. Για ιστορικούς λόγους θέλω να ενημερωθώ.

    [/indent]


    [/indent]10 μέρες μετά βρήκε κανείς τίποτα από το παλιό θέμα ??  Είπαμε για την ιστορία………..Τουλάχιστον “τίτλο θέματος”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #93705

     

    Προσπαθούν να ξανα-γράψουν τη δική τους “ιστορία” σε γειτονικά παραμάγαζα …………………………………………. ή  “παράγκες”……………………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #93729


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 25 Σεπτέμβριος 2007



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 12 Σεπτέμβριος 2007



    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 12 Σεπτέμβριος 2007


    Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του μηνύματος σου το οποίο αναφέρεται σε ένα επεισόδιο που έχει γίνει ένα ολόκληρο χρόνο πριν και το οποίο εν πολλοίς έχει ξεχαστεί από τους περισσότερους.
     
    Πάντως δείχνεις μια ακατανόητη εμμονή με το συγκεκριμένο επεισόδιο , καθώς έχεις προσπαθήσει να επαναφέρεις το θέμα και κατά το παρελθόν.


    Ας με βοηθήσει κάποιος από τους φίλους με κάποιο link στα προαναφέρομενα θέματα του προηγούμενου έτους. Ετσι για να καταλάβω και εγώ και να μην ψαχνω άσκοπα γιά πολύ ώρα..

    Σίγουρα έχω χάσει επεισόδια μιάς και 2 χρόνια ήμουν απών από το φόρουμ, βασικά λόγω χρόνου.

    ΥΓ. Για ιστορικούς λόγους θέλω να ενημερωθώ.

    [/indent]


    [/indent]10 μέρες μετά βρήκε κανείς τίποτα από το παλιό θέμα ??  Είπαμε για την ιστορία………..Τουλάχιστον “τίτλο θέματος”


    [/indent]Φίλε Kritsilli ( πρόεδρε των απανταχού baicalakidon ) αν και είναι πραγματικά ένα θέμα που δε νομίζω ότι θέλει κανείς να θυμάται γιατί είναι αρκετά πονεμένη ιστορία, όμως επειδή σε γνώρισα μια φορά σε μια έκθεση της dianna πρίν 2 χρόνια και επειδή σε εκτίμησα σαν άτομο , αν ανατρέξεις στα παλιά θέματα απο την αρχή και πάς στην σελίδα 3 είναι ένα θέμα που έχει ανοίξει ο Αντώνης ( asyn ) και έχει τίτλο: τα δικά μας << κακώς κείμενα >>.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #93938


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 26 Σεπτέμβριος 2007


    Φίλε Kritsilli ( πρόεδρε των απανταχού baicalakidon ) αν και είναι πραγματικά ένα θέμα που δε νομίζω ότι θέλει κανείς να θυμάται γιατί είναι αρκετά πονεμένη ιστορία, όμως επειδή σε γνώρισα μια φορά σε μια έκθεση της dianna πρίν 2 χρόνια και επειδή σε εκτίμησα σαν άτομο , αν ανατρέξεις στα παλιά θέματα απο την αρχή και πάς στην σελίδα 3 είναι ένα θέμα που έχει ανοίξει ο Αντώνης ( asyn ) και έχει τίτλο: τα δικά μας << κακώς κείμενα >>.


    [/indent]

    Προσπαθώ να το διαβάσω τρείς μέρες τώρα σε επεισόδια.

    Εχω μείνει στην κυριολεξία άφωνος και έκπληκτος.

    Πάγια τακτική μου είναι έστω και για μιά στιγμή να δώ κάποιον από αυτούς που μιλάω μέσω internet από κοντά και να τα πούμε πχ σε κάποια ταβέρνα.

    Εκεί σίγουρα βλέπεις πράγματα στον άλλον που δεν φαίνονται πίσω από μιά οθόνη.

    Ευχαρισώ πάντως ΘΕΟΦΑΝΗ για το link. Ηταν όντως ιστορικό γεγονός που με τίποτα δεν πρέπει να διαγραφεί.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων