ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #28252

    ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΡΗΤΗ Η ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ? ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #93551

    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ!!! ΧΕΧΕ

    ΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #93556

    ENA S/KYRIAKO ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΔΡΙΤΣΑΙΝΑ ΟΠΟΥ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ .

    ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ.

    ΤΙ ΚΡΙΜΑ………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    jger στις #93558

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΩ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΥΟ ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΑ. ΒΡΗΚΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ. Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΥΓΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΟΚΤΩ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.

    23 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣΑΜΕ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙΑ. ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΗΚΑΜΕ. ΣΥΝΟΛΟ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ 25 ΠΟΥΛΙΑ. ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΦΕΡΜΑΡΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ  ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΜΕΝΟ

     

    jger 2os Καλλιθέας

     

    ΛΚΔΠΟοποοοκποιοιδτ0ουτπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    geprge στις #93572

    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ…. ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΤΕΛΟΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΟ… ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΗ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #93585

    -Παιδιά εφέτος παίρνω έναν φίλο και τις συζύγου μας και την κάνουμε κλασσικά για Κύθνο, ύστερα για Αστακό και μετά σε ελεγχόμενη για φασιανό. Να έχουμε και κάτι ξεχωρο στο Χριστουγιεννιάτικο τραπέζι !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #93608

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΛΕΙΣΤΗ ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΔΙΚΑ?7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    nili στις #93610

     

     Τετάρτη  3 Οκτωβρίου….

     

     

    ΝΙΚΟΣ

    ΚΣ ΑΧΑΡΝΩΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #93632

    mitso 7 oktobri ine gia mas stin xio.3 oktobri gia tin ipolipi elada mono stin kriti kai ta dodekanisa xikinise kanonika stis 15 septembri

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #93633

    Συνάδελφοι θα ήθελα να πω οτι υπάρχει ήδη θέμα για την πέρδικα αλλά θα πρέπει να το ξεκλειδώσει ο υπεύθυνος.

    Εκεί θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    moufou23 στις #93676

    και εγω το εμαθα πριν 1 εβδομαδα οτι το κυνηγι της περδικας ανοιγε στην Κρητη στις 15 απο ξαδελφο μου μιας και η μιση μου καταγωγη ειναι απο εκει λοιπον ο ανθρωπος μου ειπε οτι γενικος στο νομο λασιθιου εχει αρκετα πουλια  αν και κυνηγαει λαγο εχει παρει μεχρι στιγμης με τα ποδια 5 και κατι για να τελειωσω στην εναρξη του λαγου ο ιδιος ανθρωπος στην περιοχη ποταμους για οσους γνωριζουν εχασε απο φολα 2 απο τα 3 σκυλια του πανω στο κυνηγι η φολα ηταν μπιφτεκι γιατι την ειδε ριγμενη και κοντα στο αυτοκηνιτο του εμποτισμενη με λανειτ ενα απο τα ποιο υσχηρα ζηζανιωκτωνα ( το δηλητηριο αυτο εχει τοσο γρηγορη δραστικοτητα που το ζωντανο που θα το γλειψει οχι να το φαι δεν κανει παραπανω απο 10 μετρα) πιστευω οτι οταν μετο καλο θα παμε και εμεις για περδικες να εχουμε το νου μας ειδηκα κοντα στο αμαξι μας και κατα την επιστροφη μας ναφωναζουμε κοντα τα σκυλια μας και να τα δενουμε εχωντας ενα λουρι μαζι μας γιατι ειναι κριμα να τα χανουμε εξετιας μερικων αντε να μη πω γιατι ξερουμε οτι ενα σκυλι για να σου βγει και ειδηκα στη περδικα πρεπει να φτησεις αιμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    GFSG στις #93697

    sxxxSDFSDFSDFFSDFSDFSSDAFSDFSDFsss

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    GFSG στις #93699

    ςς;

    Καλησπερα και απο εμενα και καλα κυνηγια.

     

    Με την ευκαιρια εναρξης της περδικας στις 03/10/07 δεν πρεπει να ξεχασουμε

    να ευχαριστησουμε τους κυριους που πηραν-προωθησαν αυτη την αποφαση.

    Αποτελεσμα  λοιπον ειναι να περιμενουμε πως και πως την πολυποθητη ημερομηνια

    ενω καποιοι «ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ» να μην εχουν αφηση πουπουλο για πουπουλο.

    Για του λογου το αληθες διαβαστε τις σχετικες ανακοινωσεις του FORUM.

    Ετσι λοιπον αφου διαπιστωσαμε ολοι ποσο καλα κανει την δουλεια της η ομοσπονδιακη θυροφυλακη στην οποια αξιζουν συγχαρητηρια αν και δεν ειναι δυνατον να βρισκεται παντα και παντου στο σωστο σημειο, περιμενουμε μπας και περισεψει τιποτα και για εμας τους νομοταγης αν θελετε ή τους ρομαντικους.

    Σε Αρκαδια, Μεσσηνια, Μανη τυφλα να χουν οι λαγοι και τα ορτυκια αφου στο ονομα τους βαφτιζονται περδικες .

    Καλη κυνηγετικη χρονια. και ΑΙΣΧΟΣ  για τους κυριους των γραφειων και των ιδεων της προοοδου και της ευημεριας του ενδημικου που λεγεται περδικα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    SNAG στις #93728

    Συμφωνω απόλυτα με το φίλο για το αίσχος της μετάθεσης της ημερομηνιας έναρξης της περδικας που εχει ως αποτέλεσμα κάποιοι με το πρόσχημα των ορτυκιών η του λαγού να τις εχουν εξοντώσει κυριολεκτικά.

    Την κυριακή στην ορεινή κορινθία που ημουν για εκπαιδευτικό τις κυνηγούσαν απο το χάραμα και εγω προσπαθούσα να κρατήσω τα σκυλια μου μακριά.

    Δεν εφθανε αυτό αλλα και οταν ειδοποιηθηκε ο θηροφύλακας μου εγινε και παρατήρηση γιατι εκανα εκπαιδευτικο.

    Δεν ειχα οπλο βλεπετε μαζι μου και αρα ημουν αδικαιολογητος που ημουν στο βουνο.

    ΕΛΕΟΣ…….

    Υ.Γ Συγχαρητηρια σε καποιους που επειδη εχουν βήμα στο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ προτεινουν απαγορεύσεις απο τα γραφεία τους και καμαρωνουν κιολας γιαυτο ενω ειναι ασχετοι με τις μεθοδους προφύλαξης των θηραματων.

      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    ΗΛΚ στις #93740

    Συνάδελφοι,αυτό ηταν αναμενόμενο,οτι κυρίως οι λαγάδες θα τουφεκούσαν τις πέρδικες οπου τις εβρισκαν.Μάλιστα,είχα ανοίξει και θέμα,οπου προειδοποιούσα για το τι θα γίνει,κα είχαν βρεθεί και συνάδελφοι οι οποίοι το εβρισκαν φυσιολογικό.Ο φίλος ο kostask,μάλιστα, είχε γράψει οτι με την ιδια λογική θα πρέπει με το κλείσιμο του λαγού να κλείνει και η μπεκάτσα.

    Εκείνο που δεν μας εγραψε ομως,είναι τι είναι το πιο πιθανό,να βρεί ο λαγάς στην εναρξη πέρδικες,η ο μπεκατσάς στο τέλος της σαιζόν,λαγό???

    Σε κάθε περίπτωση,το αποτέλεσμα μετράει,και αυτό είναι οτι την Τετάρτη θα κυνηγήσουμε σπασμένα,αγριεμένα και τουφεκισμένα πουλιά.

    Και ως συνήθως,οι ωφελημένοι είναι οι “πονηροί”.

    Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων