ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,636 έως 1,650 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #442833

    Θα ηθελα να υπενθυμισω στον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ,μιας και συνηθιζω να κυνηγαω μονος μου σε τεραιν που δυσκολα συγχωρουνται τα λαθη…να σεβομαι τους συναδελφους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος(τροπο ζωης,αθλημα,χομπυ) και τους ιδιους κυνηγοτοπους…ανεξαρτητα απο το θηραμα που κυνηγανε η τον (νομιμο)τροπο κυνηγιου του καθενος,μιας και ο καθενας προσαρμοζεται στις δικες του ικανοτητες,στις δικες του γνωσεις(μεχρι να ζεις μαθαινεις)και στην δικη του συνειδηση,και να ΜΟΥ υπενθυμισω οτι αυτοι οι ιδιοι συναδελφοι ειναι ισως και οι μονοι που θα αφησουν στην ακρια τον ΕΓΩΙΣΜΟ του ανταγωνισμου και τον ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΦΘΟΝΟ της καρπωσης για να σπευσουν σε μια κραυγη βοηθειας απο μη συγχωρεμενο “λαθος” μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #442866

    Nικολα η τιμιοτητα δεν εχει βαρος,ητε εισαι χοντρος ητε λιγνος αμα εισαι κατσαπλιας εισαι κατσαπλιας
    η ακομα εισαι και παλιοτομαρο και κυνηγας περδικα με μηχανακι
    και που τις ακουμε δεν παει να πει οτι θα τις βρουμε κιολας,αυτο ξερουμε καλα οσοι την κυνηγαμε
    γιατι το ποδαρι τις περδικας δεν το εχει ουτε ο πιο γρηγορος σκυλος στο βουνο,
    γιατι μπορει να πεταξουν με το που το πουν και να σε αφησουν να ψαχνεις φαντασματα
    και πολλα αλλα,,απλα τις ακουμε και περνουμε δυναμη για να ξεκεινησουμε πιο ορεξατοι
    και να εχουμε ενα πλανο για το που ειναι τα πουλια,και για το που μπορει να τραβηξανε

    Φιλε νικ ειρ και εγω καποτε κυνηγουσα μονος μου,,αλλα μετα απο μερικες φασεις
    αποφασισα οτι στην περδικα ειναι αρκετα επυκηνδινο να πας μονος σου
    απλα γιατι οταν χρειαστης βοηθεια μπορει να μην σε ακουει κανενας αλλος
    παρα μονο ο θεος,κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #442953

    Καλημέρα σε όλους τους περδικάδες,θα ήθελα να σας παροτρύνω να κουβαλάτε πάντα μαζί σας(αν γίνεται) περίπου 1κιλό σιτάρι και να το σκορπάτε σε σημεία που συναντήσατε πουλιά ή βρήκατε σημάδια πρόσφατης παρουσίας πουλιών για να βοηθήσουμε όσο πιο πολύ μπορούμε αυτά τα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #442964

    Καλημέρα σε όλους τους περδικάδες αυτο που λές συνάδελφε είναι το πιο σωστό για το αγαπημένο μας θήραμα. Πριν μερικά χρόνια έδινε καποίος σύλλογος κάτι σακουλάκια με διάφορους σπόρους ειδικα για αυτη την περίπτωση ,το έψαξα το θέμα και πήρα μία φορά αλλά παρότι προσπάθησα να ξαναβρώ πολλές φορές δεν βρήκα άκρη.Εαν αυτοί που είναι στους συλλόγους μας το έψαχναν το θέμα θα έβρισκαν μια λύση να μας δείνουν και στη χειρότερη να μας χρεώναν κίολας. Δεν νομίζω να βρισκόταν πραγματικός περδικάς που να μην το δεχόταν τι στιγμή που σπάει τα πόδια του για να πάει κοντά της να την δεί να την ακούσει και έαν θέλει να έρθει κοντά του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #442995

    Eδω κατω ακομη να δειτε τι γινεται , μαζευονται οι ” περδικαδες ” (τσιχλαδες) περνουν καρτερια κατω απο το βουνο , στους δρομους και αντιπυρικες και περιμενουν τον “μαλακα” να ανεβει με το σκυλι επανω , μολις δουν το σκυλι να παρει καμια αναθυμιασει αυτοι τρεχουν αποκατω στους δρομους να φτασουν την πορεια των περδικιων ! και το θεωρουν δικαιωμα τους να βαρεσουν αυτα τα πουλια, αμα πεις και τιποτα σε κοροιδευουν ασε που μπορει να βαρεσουν και πουλια πρην απο σενα η ακομη και να σου παρουν πουλια απο το χερι ! αυτα που λετε εσεις ειναι 0 μπροστα στην αγραμματοσινη και την κυνηγετικη παιδεια που εχουμε εμεις σαν λαος εδω !
    http://www.youtube.com/watch?v=elh-hmszczA καλη ωρα αυτο το videaki στο youtube , δεστε comments απο κατω !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #443049

    ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΤΗΡΗ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ. ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΤΡΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 18 ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΩΡΜΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΟΣΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΣΟΥΚΑΡ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ.ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΙΣ 31 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΑΝΤΙ 15 ΣΕΠ ΜΕ 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΕΔΩ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΝΑ ΚΑΡΠΟΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΕΟΣΟΥΣ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ(ΦΕΤΟΣ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΡΠΟΘΗΚΕ <<ΠΕΡΔΙΚΑ>> 300 ΓΡ.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #443051

    ΑΝΤΙ 15 ΣΕΠ ΜΕ 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΕΔΩ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΝΑ ΚΑΡΠΟΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΕΟΣΟΥΣ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ(ΦΕΤΟΣ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΡΠΟΘΗΚΕ <<ΠΕΡΔΙΚΑ>> 300 ΓΡ.)

    συνονοματε συμφωνο και εγω με αυτο και τα σκυλια θα μπωρουν να ξαχνουν καλυτερα λογο βροχης και πτωσης της θερμοκρασιας και λιγοτεροι κυνηγοι θα ασχολουντε με την περδικα γιατι θα εχουν εμφανηστη τα αποδημητηκα πουλια εντομεταξη τα πουλια θα ειναι ολα ενυλικα και οχι μικρα και θα ξεχωρησουν οι περδικοκυνηγοι οι τσιχλαδες οι φασαδες οι κυνηγοι υδροβιων κτλ τωρα ολοι αυτοι οι κυνηγοι το σεπτευριο που αρχηζει εδω δεν εχουν τιποτα αλλο να κυνηγησουν και πηγενουν ολοι για περδικες και ασ μην ειναι το αγαπημενο τους θυραμα οπως ειναι στους περδικαδες θυμαμε δυο χρονιες που αρχησε το κυνηγη εδω αρχες οκτωβριου οι περησοτεροι ντοπιοι ανυπομονη κυνηγοι εδω διαμαρτηρηθηκαν και οσοι διαμαρτηρηθηκαν ηταν αυτοι που κυνηγουσαν την περδικα το πολυ δυο με τρεια σαββατοκυριακα μετα τελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #443053

    το σεπτευριο το κυνηγη της περδικας ειναι σκετη ταλαιπωρεια και για τα σκυλια και για τον κυνηγο με το ζορη λογο ζεστης κυνηγας το πρωι δυο ωραις και αλλες τοσες το απογευμα η θερμοκρασια φτανη αυτη την εποχη απο 30 μεχρη 35 βαθμους εδω στο νησι ….Αλλα γηνετε και το αλλο απο μερηκους που τους βολευει αυτη η εναρξη που ειναι δυπλη γι αυτους ερχονται εδω στην εναρξη 15 σεπτευριου και μετα πηγενουν σε αλλη περιοχη που αρχηζει αρχες οκτοβριου γιατι να γηνετε αυτο μονο στην περδικα δεν ειναι πονηρο οταν σε ολη την χωρα το καθε θυραμα επητρεπετε παντου την ιδια ημερομηνια και οταν εμεις εδω ζητησαμε σαν συλογος να αρχηζη το κυνηγη εδω για ολα τα θυραματα στης 15 σεπτευριου και οχι στης 20 αυγουστου γιατι δεν εχουμε τρυγονια και ορηζμενοι πονηροι λαθροθυρεβουν μας ειπαν δεν γηνετε να υπαρχη εξερεση απο την υποληπη Ελλαδα στην περδικα ομως πως υπαρχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #443054

    με πια λογηκη αλου να αρχηζη σεπτευριο και αλλου οκτωβριο δηλαδη αλλου τα πουλια ειναι μικρα και αλλου μεγαλα ειναι αστειο αυτο που υσχηρηζωντε γιατι πολλα πουλια και εδω ηταν μικρα ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΥΠΛΗ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΗΤΙΟΥΝΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ρηχνοντας σταχτη στα ματια οτι αλλου τα πουλια αργουν να μεγαλωσουν και αλλου μεγαλωνουν γρηγορα τοτε με τα αποδημητηκα αυτο δεν υσχιη που ερχοντε απο διαφορετηκες περιοχες οπως ειναι τα τρυγονια της εναρξης τα ορτικια μονο στης περδικες συμβενη μηπως μας δουλευουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #443109

    δυο κοπαδια σηκωσα σημερα το ενα 10-12 πουλια και το αλλο 6-7 πουλια ο σκυλος πτις πηγε πολυ καλα ειδα και τις φερμες μου αλλα λιγο η ατυχια μου στερησε να εχω παραπανω πουλια ενας θηριο αρσενικος ηρθε μαζι μου , αυριο ομως που θα εχω παραπανω χρονο θα τις κανω ενα μαρς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #443298

    Ανατολικα Τζουμερκα εχθές, η καλύτερη ημερα απο την αρχη της σεζόν : βρήκαμε 3 μπουλουκια περδικες, με επιμονή και μετα απο αψογη φερμα κάθε φορα των δυο “εργαλείων” σκυλιών μας , του Max και του Rex , τις λιωσαμε στην κυριολεξία!
    3 δυνατα τουφεκια, φθασαμε άνετα το όριο…….. και με έναν αυτιά επισης στη τσάντα, που μου πετάχτηκε γύρω στα 35 μέτρα και η μια και μοναδική τουφεκια που ηταν ολη δικη του, γυρίσαμε σπίτι έπειτα απο μια φανταστική και αξέχαστη κυνηγετική ημέρα!
    Καλη συνέχεια σε όλους μάγκες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #443356

    Nικολα η τιμιοτητα δεν εχει βαρος,ητε εισαι χοντρος ητε λιγνος αμα εισαι κατσαπλιας εισαι κατσαπλιας<br>
    η ακομα εισαι και παλιοτομαρο και κυνηγας περδικα με μηχανακι<br>
    και που τις ακουμε δεν παει να πει οτι θα τις βρουμε κιολας,αυτο ξερουμε καλα οσοι την κυνηγαμε<br>
    γιατι το ποδαρι τις περδικας δεν το εχει ουτε ο πιο γρηγορος σκυλος στο βουνο,<br>
    γιατι μπορει να πεταξουν με το που το πουν και να σε αφησουν να ψαχνεις φαντασματα<br>
    και πολλα αλλα,,απλα τις ακουμε και περνουμε δυναμη για να ξεκεινησουμε πιο ορεξατοι<br>
    και να εχουμε ενα πλανο για το που ειναι τα πουλια,και για το που μπορει να τραβηξανε

    Φιλε νικ ειρ και εγω καποτε κυνηγουσα μονος μου,,αλλα μετα απο μερικες φασεις<br>
    αποφασισα οτι στην περδικα ειναι αρκετα επυκηνδινο να πας μονος σου<br>
    απλα γιατι οταν χρειαστης βοηθεια μπορει να μην σε ακουει κανενας αλλος<br>
    παρα μονο ο θεος,κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Φιλε λουη,ηταν μια επιλογη που εκανα καποια χρονια πριν με το ρισκο που αυτη συνεπαγεται.Ενα ρισκο που φενεται ομως μικρο μπροστα στην αναζητηση του “γνωθει σ αυτον” και κατ επεκταση στην γνωση του θηραματος και του βιοτοπου.Οταν εισαι μονος η δυνατοτητα αυτοσυγκεντρωσης ειναι πιο ευκολη και η οξυνση των αισθησεων και της αντιληψης αναποφευκτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ΗΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ στις #443370

    Καλημέρα σε όλους,

    Και φέτος οι πέρδικες κυνηγήθηκαν πολύ πριν από την 1η Οκτωβρίου, από “λαγάδες” και παράνομους.

    Αποτέλεσμα τα πουλιά να είναι τόσο καμμένα, ώστε πετάγονται από τα 200 μέτρα, με την παραμικρή υποψία κυνηγού ή σκύλου.

    Αυτό το φαινόμενο ισχύει σε όλα τα βουνά της Ηπείρου στα οποία κυνηγάω, καθώς και σε Στερεά,Πελοπόννησο όπως έμαθα από φίλους.

    Παλιότερα το 2007, όταν πρωτοεφαρμόστηκε το μέτρο να ξεκινάει η πέρδικα 15 ημέρες μετά τον λαγό, είχα προειδοποιήσει για αυτό που θα συνέβαινε, αλλά υπήρχαν αντιδράσεις από περδικάδες, οι οποίοι θεωρούσαν το μέτρο σωστό.

    Προσωπικά πιστεύω ότι για τον νόμιμο και σωστό περδικοκυνηγό, το κυνήγι της έναρξης της ορεινής στην Ελλάδα,έχει καταντήσει κωμωδία και κοροϊδία.Τα μόνα σωστά κυνήγια μπορεί να γίνουν από 15/11 έως 15/12 που σπάει ο κόσμος την μπεκάτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443385

    Απο τοτε που ανοιξε πρωτα ο λαγος εναρξη τις προκοπης δεν εκανε κανενας
    ειναι γνωστο αυτο σε εμας που κυνηγαμε και περδικα,και πουλια που πηρα σε εναρξη
    τα ποδαρακια μου ξερουν που πηγα και τα βρηκα,στου διαβολου το πατερο βαθια μεσα στο βουνο
    εκει που δεν ειχαν παει τα ρεμαλια που τις κυνηγανε πριν την ωρα τους
    και δεν ειναι το μετρο το λαθος,λαθος ειναι τα μυαλα που κουβαλαει ο ελληνας κυνηγος
    και σε καθε εναρξη ψαχνω σαν μακακας στρεσαρισμενα πουλια που εχουν γινει λουης απο το τουφεκιδη
    εμενα ειδικα μου την σπασανε πολυ,γιατι τωρα πια δεν κανω κεφι να την κυνηγω ολο τον χρονο
    και μετα τις 15 νοεμβρη παω στην μπεκατσα,και εκει που κυνηγουσαμε και καναμε δεκα εξοδους
    τωρα καθομαστε σπιτι μας,και παμε κανα απογευμα μονο μπας και

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #443396

    Χθες ο πρωτος διπλοκοτσος της σαιζον.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,636 έως 1,650 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων