ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,801 έως 1,815 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #467425

    Καλησπερα στην παρεα. Εχθες πηγα σε ορεινο μερος στα συνορα Ν. Ηρακλειου και Λασιθιου μετα απο πληροφοριες για αρκετες περδικες την περιοχη. Το μερος καθαρο ψηλα και με μεγαλα πουρναρια απο τα 1000 μ. και κατω. Αφου εψαξα ψηλα πανω απο 3 ωρες και απογοητευτηκα εψαξα αλλο τοσο κοντα στο ντυμενο και σηκωσα ενα κοπαδι 7 πουλιων μετα απο ωραιο πονταρισμα και φερμα του Επανιελ μου. Πηρα 2 πουλια κι ετσι αποζημιωθηκα κι εγω κι ο σκυλος για την πολυωρη αναζητηση που καναμε… Αν μπορει καποιος φιλος ας μου πει πως ανεβαζουμε φωτο γιατι δεν ξερω. Ευχαριστω εκ των προτερων!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #467455

    Αν μπορει καποιος φιλος ας μου πει πως ανεβαζουμε φωτο γιατι δεν ξερω

    Στο εικονίδιο Attachments:Choose File στο κάτω μέρος του τετραγώνου της απάντησης, κλικάρης και σε βγάζει σε αποθηκευμένες φώτο που έχεις στο pc σου (έγγραφα, εικόνες κτλ.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #467467

    Ο πιστος μου φιλος Ερμης μετα το τελος της χθεσινης εξορμησης! ( Φιλε benetos ευχαριστω για τη βοηθεια)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #467509

    Παντως με αυτο το καιρο το σ/κ βλεπω να μην βγαινουμε για περδικες…………ασε να ηρεμησουν να αδειασουν και τα βουνα απο κοσμο,μιας και φανηκαν οι μπεκατσες, και να παραμεινουν στα βουνα οι πιστοι του ειδους……………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #468185

    Καλό μήνα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #468264

    Καλησπέρα και καλό μήνα. Εχτές ανατολική Σάμο με πολύ καλό καιρό κατάφερα να πάρω μία από ένα 8άρι κοπαδάκι που το ξέρω από την έναρξη και μου ξέφευγε μέχρι τώρα.Αμέσως μετά το ξημέρωμα και ανάβαση περίπου 40 λεπτών σε έναν σχετικά απότομο λόφο και λίγο πριν τα βράχια της κορυφής πετάχτηκαν σε τρεις δόσεις.Φεύγουν πρώτα δεξια στον κατήφορο οι 6 και ταυτόχρονα άλλη μία προς τα αριστερά.Λόγω των ψηλών θάμνων ίσα που προλαβαίνω να επωμίσω και να ρίξω στην τελευταία χωρίς αποτέλεσμα.Γεμίζω αμέσως και προχωράω προς το σημείο που πεταχτήκαν με την ελπίδα να μην έχουν φύγη όλες.Πράγματι ένα μέτρο πριν μου πετάγεται από τον βράχο η τελευταία καρφί στον κατήφορο με μεγάλη ταχύτητα.Επωμίζω την ακολουθώ και τις ρίχνω με την πάνω κάνη του SP(*) με IDEAL της Πυρκάλ Νο 6 το οπίο την βρίσκη στα 30 μέτρα (40 μετρημένα βήματα) και την ρίχνη κάτω.Μετά από ψάξιμο την βρίσκω τραυματισμένη στην φτερούγα στο στήθος και στο πόδι.Στον γυρισμό για το αυτοκίνητο χτύπησα και ένα ορτύκι που δεν μπόρεσα να βρώ καθώς και δ΄ύο δεντρότσιχλεσ και μία μικρή.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #468282

    Μια πολυ δυσκολη μερα χθες για περδικες απο αποψη καιρου στην ευβοια ,ειχε πολυ ανταρα και τρομερο αερα,το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλα πουλια.Σηκωσαμε πολυ λιγες και τελικα πηραμε με μονο μια ,καθε γκρεκα ομως εχει τη δικια της ιστορια…………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #468325

    Μια πολυ δυσκολη μερα χθες για περδικες απο αποψη καιρου στην ευβοια ,ειχε πολυ ανταρα και τρομερο αερα,το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλα πουλια.Σηκωσαμε πολυ λιγες και τελικα πηραμε με μονο μια ,καθε γκρεκα ομως εχει τη δικια της ιστορια…………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #468326

    1/11/2014 ΕΥΒΟΙΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #468533

    Καλησπέρα τα πουλιά έχουν στρώση και τα βρίσκες στα ψηλα αλλά δυσκολα πλησιάζονται.Αν και κατάφερα σήμερα να εντωπίσω και να σπάσω 4 κοπάδια των εφτά οχτώ πουλιών το καθένα δεν μπόρεσα να πάρω κανένα λόγω τις πυκνής βλάστησης και στο ότι φεύγαν μόλις προσπαθούσα να τα πλησιάσω. Έκλεισα ραντεβού για το Σάββατο αν είμαστε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468537

    Μπραβο σε ολα τα παιδια για τις καρπωσεις του πιο δυσκολου κυνηγιου τις χωρας μας
    καλη συνεχεια σε ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #468544

    Γεια σου ηλια παροτι στο γνωστο σημειο σημερα σηκωσαμε ενα κοπαδι απο 10 πουλια τελικα πηραμε μια ασχετη απο το κοπαδι μονη……………τεοσ παντων τελος καλο ολα καλα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468561

    Στην γλ….α εκει στα κατσικια απο πανω πηγες καθολου,τωρα που υσηχασε το μερος θα ειναι καλα,αν και δεν ξερω πως πηγανε οι γεννες φετος εκει,,αλλα παντα εχει πουλια εκει πανω
    απλα οταν φευγη ο κοσμος ειναι καλητερα,γιατι πιο νορις μολις το πουνε πετανε και γυρνανε απο πισω στα γκρεμια και ψαχνεις να βρεις τον γκιωνη,καλα σε παει φετος παντος,κουτσα κουτσα κατι θα ροκανισεις ακομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #468564

    Μπράβο ρε παιδιά. Εγώ δεν μπόρεσα να κατέβω στο νησί φέτος και ετσι δεν κατάφερα όχι μόνο να μην την ασπαστώ αλλά ούτε να ακούσω το τραγούδι της.Να ήμαστε γεροί για του χρονου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #468577

    Γεια σου ηλια παροτι στο γνωστο σημειο σημερα σηκωσαμε ενα κοπαδι απο 10 πουλια τελικα πηραμε μια ασχετη απο το κοπαδι μονη……………τεοσ παντων τελος καλο ολα καλα……

    ωραιος βασιλη. ας ειναι και 1 οπως ειπες καθε γκρεκα εχει τη δικη της ιστορια!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,801 έως 1,815 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων