ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,846 έως 1,860 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #471418

    και μου μενουν ομορφες εικονες και φερμες να θυμαμαι…

    Φίλε Κώστα έγραψες.Με δύο λέξεις η ουσία του κυνηγιού.Ανάταση ψυχής για όσους καταλαβαίνουν.Κάτι έγινε και από την μεριά μου σήμερα αλλά θα δώσω λεπτομέρειες με την λήξη αύριο που θα είναι η τελευταία έξοδος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #471443

    Φιλε Νικο το κυνηγι για μενα κι ελπιζω και πολλους αλλους ειναι ομορφες εικονες! Εχω μαθει να σεβομαι το θηραμα και ειδικα την περδικα γιατι αποτελει στολιδι των βουνων μας! Οι εποχες των μεγαλων καρπωσεων και της επιδειξης μεσω της κυνηγετικης τσαντας εχουν περασει ανεπιστρεπτι κι αυτο πρεπει να το καταλαβουν ολοι οι κυνηγοι! Πραγματικα χαιρομαι που εδω στην Κρητη υπαρχουν ακομα αρκετες περδικες και προκαλουν τον κυνηγο να τις στριμωξει στα κακοτραχαλα βουνα της! Βεβαια εδω οι περισσοτεροι ασχολουνται με το λαγο ! Η μειωση της ορεινης στην ηπειρωτικη Ελλαδα τα προηγουμενα χρονια που την κυνηγουσα ( κυριως στα Αγραφα ) με εκανε να εγκαταλειψω το κυνηγι της γιατι πραγματικα την λυπομουν… Τωρα παντως μαθαινω με χαρα οτι επαανακαμπτει!! Ευχομαι οι περδικες να υπαρχουν παντα σε καλους αριθμους στα Ελληνικα βουνα ωστε να μας χαριζουν αλησμονητες συγκινησεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #471649

    Καλησπέρα και καλό μήνα.Τελευταία ημέρα χτες για την τσουκάρ πέρασε με κουλούρι σαλονικιότικο.Αν και κατάφερα κατά την πρωϊνή βόλτα να συναντήσω περί τα 25 πουλιά σε τρία κοπάδια δεν κατάφερα να κρατήσω καμία λόγω του πυκνού και του απότομου της πλαγιάς που τους έδινε την ευκαιρία να εξαφανίζονται με ταχύτητα.Το απόγευμα μία από τα ίδια και έτσι έμεινα με μία που πήρα την προηγούμενη μέρα στο ίδιο μέρος με μία απογευματινή βόλτα των 40 λεπτών λίγο πριν νυχτώση.Και του χρόνου να είμαστε γεροί.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #471663

    Σιγά – σιγά να αρχίσουμε τους απολογισμούς; :mail:
    Πως πήγε η χρονιά από άποψη πληθυσμού; :unsure:

    Το λοιπόν:
    Σε γενικές γραμμές τα πράγματα φάνηκαν σταθερά προς το καλό…
    Τι εννοώ:
    Σε σημεία που ξέραμε πουλιά από την περσινή περίοδο, βρήκαμε τα ίδια ή ελαφρώς αυξημένα.
    π.χ. σε βουνό που βρήκαμε 3 κοπαδάκια των 5-6, 7 & 7-8 πουλιών, παρότι είχαμε θηρεύσει εμείς αλλά και άλλοι κάποια πουλιά, ξαναβρήκαμε (εγώ και άλλοι) 3 κοπάδια με 5-6, 7-8 & 8-10 πουλιά
    Άρα πήγαν κάπως καλά….

    Πρόσφατα την Κυριακή σε μικτό κυνήγι Μπεκάτσας – Πέρδικας, ψάξαμε έναν τόπο όπου είχαμε αφήσει άθικτο ένα κοπαδακι 8 πουλιών, (δεν καταφέραμε να τις βάλουμε στο τουφέκι), εκτός από τους δύο μας ξέρω ότι το κοπαδάκι το κυνηγούσε άλλος ένας γνωστός μας στις αρχές Οκτωβρίου, επίσης 4-5 παρέες λαγάδων κυνηγάνε εκεί.

    Το λοιπόν, έχουμε βγει σε σημείο με πέτρες – βράχια κ.λ.π.- (αφού είχαμε ήδη περπατήσει ένα τρίωρο με μια συνάντηση μπεκάτσας)-, όταν τα σκυλιά έπιασαν ντορό σε μια μικρή συστάδα από “κλαδιά”, τρέχω προς τα εκεί και σηκώνεται μια πέρδικα καμιά 30αρια μέτρα μακρυά μου. Δεν της έριξα γιατί περίμενα να σηκωθεί το κοπάδι, έτσι είχα την ευκαιρία να την παρατηρήσω κάπως. Η εντύπωση που αποκομίσαμε (και ο φίλος μου το ίδιο) είναι ότι δεν πρόκειται περί κώτσου αλλά μάλλον περί νεαρού πουλιού, ίσως όμως κάνουμε και λάθος.

    Όσο και να ψάξαμε όμως (γύρω στην 1 1/2 ώρα) κοπάδι δεν βρήκαμε, εννοείται δεν πήγαμε να ψάξουμε το μονό πουλί, τώρα το τι συνέβη… :scratch: τι έγιναν τα πουλιά…. :unsure: θα δούμε…. B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #472039

    αντε λιγο εμεινε ακομα μεχρι να της χαιρετησουμε. ολοημερο χτες τα πουλια τα βρηκαμε αργα το απογευμα 2 φερμες της σκυλας μου σε μονα πουλια και τα 2 στο χερι!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472088

    αντε λιγο εμεινε ακομα μεχρι να της χαιρετησουμε. ολοημερο χτες τα πουλια τα βρηκαμε αργα το απογευμα 2 φερμες της σκυλας μου σε μονα πουλια και τα 2 στο χερι!!
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    [
    Μπραβο ρε φιλε πολυ καλα, αντε να δουμε και αυριο τι θα κανουμε…….
    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #472252

    καλησπερα λεβεντες, σημερινο απογευματινο γιατι το πρωι δεν μας αφησε η βροχη..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472292

    εικονες

    μπραβο πολυ καλος ο φιλος ,οσοι συνεχιζουν ανταμοιβονται,σε λιγο φιλε θα βαλω και τα δικα μου,τα καλυτερα γινοναι στο τελος…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #472335

    Μπραβο ρε περδικαδες,σε γενικες γραμες ολοι καλα τα πηγατε φετος
    μακαρι να εχετε και ωραιο φιναλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472375

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>lefteris.k wrote:</div>
    εικονες

    μπραβο πολυ καλος ο φιλος ,οσοι συνεχιζουν ανταμοιβονται,σε λιγο φιλε θα βαλω και τα δικα μου,τα καλυτερα γινοναι στο τελος…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472414

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>lefteris.k wrote:</div>
    εικονες

    μπραβο πολυ καλος ο φιλος ,οσοι συνεχιζουν ανταμοιβονται,σε λιγο φιλε θα βαλω και τα δικα μου,τα καλυτερα γινοναι στο τελος…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472415

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>lefteris.k wrote:</div>
    εικονες

    μπραβο πολυ καλος ο φιλος ,οσοι συνεχιζουν ανταμοιβονται,σε λιγο φιλε θα βαλω και τα δικα μου,τα καλυτερα γινοναι στο τελος…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472417

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>lefteris.k wrote:</div>
    εικονες

    μπραβο πολυ καλος ο φιλος ,οσοι συνεχιζουν ανταμοιβονται,σε λιγο φιλε θα βαλω και τα δικα μου,τα καλυτερα γινοναι στο τελος…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #472423

    μπραβο ρε φιλε πολυ ωραιος. τα λαγουδακια σε πανε καλα φετος βλεπω :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #472436

    Νάσαι καλά ρε φίλε Αντε να πάμε ακόμα κανένα και του χρόνου πάλι να μάστε καλά, η χρονιά ήταν δύσκολη αλλά εξελίχθηκε καλά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,846 έως 1,860 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων