ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,936 έως 1,950 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #499363

    κοντεύει δεν λες τίποτα 3 και σήμερα. Καλή έναρξη να έχουμε όλοι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #499370

    Καλή έναρξη Κώστα, καλά να περάσεις,

    έκανες εκπαιδευτικά καθόλου;

    εάν ναι τι παρατήρησες, έχει πουλάκια φέτος σε σύγκριση με πέρσι;

    ΥΓ; δεν χρειάζεται να αναφέρεις περιοχή!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #499387

    Καλησπέρα Μιχάλη ευχαριστώ κ σου εύχομαι το ίδιο.  φέτος εγω είδα οτι πήγαινε πολύ πίσω οι γεννες γιατί είχε κακοκαιρία όταν γεννουσαν με κρύο κ χαλάζικ γιαυτό και άργησαν να κοπαδιασουν να φανταστης 3Αυγούστου βρησκαμε ζευγάρια. Πάντως έχει πουλιά και φέτος μπορώ να πω ότι είναι καλύτερη από πέρυσι.

    ΥΓ; δεν εχω θέμα να σου πω απο τρικαλα εχω καταγωγή κ εκεί κανω όλα τα κυνηγια της περδικας αλλά δεν λέω  απο ποιο χωριό χαχαχαχαχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499390

    Το αναγνωριστικο σημερα καλα πηγε ……. :good: ……το γαμωτο είναι ότι το Σαββατο εχω δουλεια , οποτε αναγκαστικα θα γινει ότι είναι να γινει την Κυριακη….. 😥 …….!

    Υπομονη λοιπον….. :unsure: ….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499431

    δεν πειραζει βασιλακη και την κυριακη καλα ειναι αρκη που θα πας στο βουνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    blackman στις #499438

    Πάντως παιδιά εγω όσες αναγνωριστικές έκανα τα πουλιά ήταν σπασμένα και δεν

    δεχόντουσαν φέρμα με τίποτα.Προφανώς ενοχλημένα τις περισσοτερες φορες μόνο

    ζεστή θέση και τα πουλιά άφαντα. :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499498

    μια εμεινε περδικαδες :yahoo: καλη αρχη αυριο :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499584

    Ορε περδικαδες τι εγινε κανα πουλι βαρεσατε ωρε…….;;;;;

    Το φιλαρακι μου σημερα δεν μπορεσε να βρει τα πουλια αν και ο σκυλακος του από τι μου ειπε εκανε φιλοτιμες προσπαθιες ………μαλλον τα πουλια είναι αγριεμένα.. :unsure: …το γιατι το καταλαβενετε…… :negative: …….. κανανε πολύ ποδι και ο κουταβος απειρος ακομα δεν μπορουσε να τις μλοκαρει … :yes: ……τες πα .

    Η πολύ του επιμονη του εδωσε όμως ένα λαγουδακο…. :good: ……!

    Αυριο πιστευω μαζι να καταφέρουμε να τις ξεμπροστιάσουμε…. :yahoo: ……!

    Λουκα και στα ταιρια τους φιλε…. :good: ….οσο για την ομορφια του κυνηγιου της δεν απαντω…. :whistle: …οσοι την εχουν κυνηγισει ξερουν … :yes: …οι υπολοιποι απλος χανουν κατι το θαυμασιο…. 🙁 …..!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #499613

    τελικα δεν αντεξα και την εκανα την εξορμηση με εναν φιλο,τις ακουσαμε το πρωι αλλα δεν μπορεσαμε να τις σηκωσουμε μετα ,μια με το ποδι δεν με αφηνε να κινηθω οπως ηθελα μια και το σκυλακι κουραστικε γρηγορα ολα λιγο απ ολα .ενα αγριοπεριστερο περασε και το πηραμε.[βοιωτια]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #499651

    Το Σάββατο η έναρξη πήγε καλά με δύο φίλους ακόμη σε νησί. Πολλές ώρες παρπάτημα 6,5 αλλά, ενώ είχαμε απογοητευτεί, στις 12 περίπου σήκωσε ένα κοπάδι (25 πουλιά μαζί) ο ένας φίλος εκεί ακριβώς που τον έστειλα, λέγοντάς του “εκεί στο απόσκιο να πας, εκεί θα είναι…” και ήταν. Ούτε να τις ήξερα…
    Πήρε με δύο ωραίες μακρινές τουφεκιές ένα ωραίο πουλί φετεινό.
    Ο άλλος φίλος που είδε που γύρισαν κάποια πουλιά από το κοπάδι μας έδειξε και τον έστειλα από την πάνω πλευρά θεωρόντας ότι θα ανηφορίσουν. Όμως τα πουλιά έμειναν χαμηλά και εγώ σαν τελευταίος σήκωσα πρώτος τρία πουλιά χτυπώντας αυτό που σηκώθηκε τελευταίο με μιά τουφεκιά, που ήταν ένα μεγάλο θηλυκό. Λίγο ποιό κάτω βλέπω μία απέναντι σε πέτρα, για κλάσμα δευτερολέπτου στα 40 μέτρα περίπου και αμέσως κάνει φτερό. Της έριξα μία τουφεκια για την τιμή των όπλων, αλλά θα ήταν θαύμα να έπεφτε. Την παρακολούθησα όμως και είδα που έπιασε. Δεν πήγα 15 μέτρα μακρυά και σηκώνονται άλλλες έξι μαζί μακρυά μου και αυτές, στα 35 μέτρα περίπου. Πρόλαβα μία στοχευμένη τουφεκιά σε μία που ήρθε καλύτερα στο τουφέκι και την είδα να τουμπάρει ανάποδα στον αέρα κάνοντάς με περήφανο για την καλύτερη τουφεκιά της ημέρας ίσως. Την βρήκα σχεδόν αμέσως (100 μέτρα χαμηλότερα) προλαβαίνοντας ακόμα και την θηλυκιά σέττερ των παιδιών. Ήταν και αυτή μία μεγάλη θηλυκιά. Εν τω μεταξύ ο πρώτος φίλος σήκωσε και αυτός άλλα δύο πουλιά αλλά εκτός βολής. Ήταν σαφής η εικόνα που είχαν οι πέρδικες για την ανθρώπινη παρουσία και τον κίνδυνο που απέπνέε αυτή για την ζωή τους.
    Περάσαμε απέναντι στην συνέχεια, στο σημείο που είχαμε δει να πηγαίνουν συνολικά περίπου δέκα πουλιά και τελικά παρά το ότι τις φέρμαραν τα σκυλιά μέσα στο ντυμένο, δεν καταφέραμε να τις τουφεκήσουμε λόγω λάθους θέσεων. Ο τελευταίος της παρέας κατεβαίνοντας στην συνέχεια, είχε και αυτός την ευκαιρία του, σε μία μονή πέρδικα που του βγήκε καλά, αλλά αστόχησε.
    Ήταν ένα όμορφο περδικοκυνήγι με ωραίες εικόνες που μας αποζημίωσε με τρεις κοκκινομύτες και μνήμες για όλη την υπόλοιπη ζωή μας, έτσι όπως συνήθως συμβαίνει σε όλους τους κυνηγούς αφού η κούραση, η ταλαιπωρία, τα έξοδα όλα ξεχνιούνται, εν αντιθέση με τις εικόνες που σου προσφέρουν η φύση και οι ομορφιές της.
    Καλή συνέχεια φίλοι και καλή σαιζόν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #499668

    Ήταν ένα όμορφο περδικοκυνήγι με ωραίες εικόνες που μας αποζημίωσε με τρεις κοκκινομύτες και μνήμες για όλη την υπόλοιπη ζωή μας, έτσι όπως συνήθως συμβαίνει σε όλους τους κυνηγούς αφού η κούραση, η ταλαιπωρία, τα έξοδα όλα ξεχνιούνται, εν αντιθέση με τις εικόνες που σου προσφέρουν η φύση και οι ομορφιές της. Καλή συνέχεια φίλοι και καλή σαιζόν.

    .Έτσι ακριβώς.Ευχαριστούμε για τις εικόνες και τις ωραίεσ σκηνές και στα τέρια τους

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499672

    Αμαν ρε Σταθη εχεις ταραξει τα περιστερια……………παντος μποστα στο δικο μας φιασκο καλυτερο το περιστερακι…………!

    Ετσι και μεις πηγαμε , το πρωι δεν τις ακούσαμε αλλα είχαμε την εσιοδοξια ότι καπου θα τις βρουμε ………μετα από 2,5 ωρες περπατημα ακομα τιποτα ωσπου αρκετα χαμηλοτερα από μας μια παρεα εβγαλε ένα κοπαδι που μαλλον το ξεκληρισανε αφου ηταν 2 ατομα και ριξανε σε 10 με 12 πουλια αντιστιχες ντουφεκιες  (μονες και ντουμπλεδες ) δυστιχως μερικοι δεν γνωριζουν όχι μονο το οριο αλλα ουτε το χορτασμο τους… :negative: …..τελικα γυρισαμε στο αμαξι μετα από 4 ωρες περπατημα χωρις να ριξουμε μια ντουφεκια …………..!

    Παρολα αυτά το ευχαριστιθηκαμε αρκετα μονο και μονοπου ανεβήκαμε στο περδικοβουνι μας ηταν αρκετο ……..!

    Ελπιζουμε την επομενη φορα να ειμαστε ποιο τυχεροι…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #499710

    nikolaos  να είσαι καλά φίλε και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

    Το κυνήγι είναι βάλσαμο στην καρδιά, ειδικά αυτή την περίοδο που περισσεύουν οι αρνητικές ειδήσεις και οι δυσκολίες στους περισσότερους. Η ψυχική ανάταση που φέρνει η επαφή με την φύση και η συνάντηση με το θήραμα, μας ξεκουράζει ψυχικά και μας δίνει δύναμη για την συνέχεια, στον αγώνα μας. Καλές συναντήσεις λοιπόν και καλές ανατάσεις τις χρειαζόμαστε…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Κώστας88 στις #499897

    Καλησπέρα σε όλους εμείς καλά πήγαμε το σκ της έναρξης με 5 όμορφα πουλιά που μας έκαναν την τιμή κ ηρθαν μαζί μας, ωραίες φερμες ακόμα καλύτερα απορτ κ αναμνήσεις απο ενα σκ που θα μας έρχεται συχνά στο νου. δύσκολα κοπάδια που κάθονταν στην άκρη του γκρεμου και στην θέα μας πριν τις ζορισουμε καναν φτερό μεσα στα γκρεμια. πέρδικες είχε πάντως κ όλοι είδανε λίγο πολύ αλλά δύσκολες  για να καρποθεις ακουσα βέβαια κ για κάτι αριθμούς τρελούς για κάποιες παρέες μεγάλες αλλά δεν τα ειδα με τα μάτια μου. κ φέτος κόσμο είχε στα βουνά αλλά κάθε χρόνο κ λιγότερη φαίνεται είναι πολλά τα έξοδα κ δεν υπάρχει χρήμα. Αντε σε μια βδομάδα να ξανά βγούμε στα βουνά για να την ξανα ακούσουμε να μας καλεί σαν να σου λέει ελα φίλε εγω εδώ είμαι κ αν είσαι παλικάρι θα τα πούμε κ απο κοντά χαχαχαχχα καλό βράδυ σε όλους κ καλή συνέχεια στα κυνηγια σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #499926

    Ρε παιδια κατι μου λεει ότι αυριο κατι θα παιχτεί …………….! :mail:

    Αρα τι κανουμε παμε για τις γοργοπόδαρες ή θα κανει κανα καλο μπάσιμο από ορτυκια και θα φαμε πακετο ….. :scratch: ……..και καλα να βρεις κανα κοπαδακι εστω και μισοσκορπιο αν όχι να κλαις που εχασες και το περασμα….. 😥 …….για δωστε καμια γνωμη  . :unsure:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,936 έως 1,950 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων