ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,041 έως 2,055 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515141

    Καλησπερα σε ολλους,φιλε μου παλια πηγαινα προς ξερο βουνι -σκοτεινη μερια δεν ξερω αμα ξερεις τωρα παω προς την μερια του αιγαιου.Στο μηλακι εχει περδικες αλλα απαγορευεται ακομα και το εκπαιδευτικο καποτε περνουσε και καμια απο απεναντι αλλα τωρα ουτε ζωγραφιστη.Σημερινο κυνηγι μια ακουσα το πρωι εψαξα ενα 3 ωρο δεν βρηκα τιποτα εκτος απο 2 χελωνες που κανανε τρελιτσες  το μονο που ειδα ενα κοπαδακι απο 6-7 κοτσιφια που ερχοντουσαν απο την θαλασσα ψηλα οι τσιχλοκυνηγοι να ετοιμαζονται γιατι κοντοζηγονουν τα περασματα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #515145

    ξεροβουνι, σκοτεινη, αμπουδιωτησα, τσαγια, σκαμνι, κακια ραχη, βρομονερα πιο καλα και απο τη παλαμη μου. εκει πανω μεγαλωσα. ξερω όλες τις γρουσπες, τις πηγες. περδικα δεν υπαρχει πια. παλια οι περδικες ηταν πιο χαμηλα απο τη κατω σέτα, τώρα…δράμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515146

    Φιλε απο ποιο μερος εισαι γιατι βλεπω οτι ξερεις πολλα μερη , αν θελεις να μου πεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #515155

    Πάνω Σέτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #515160

    Καλησπέρα εχθές έκανα ωραίο κυνήγι Πέρδικας υπό βροχή μετα από μια ωραία Φέρμα του σκύλου μου σηκώθηκε ένα ζευγάρι πέρδικες αλλά δεν μπόρεσα να πάρω καμιά γιατί μόλις πήρα θέση πίσω από το σκύλο σηκώθηκαν και αστοχισα . Δεν πειράζει την άλλη φορά καλά περασα μετράει η συνάντηση με αυτό το πολύ ωραίο θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515161

    Mπραβο φιλε δεν πειραζει φτανει που ειδες και εριξες κιολας την αλλη φορα θα σταθεις πιο τυχερος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515204

    Καλημερα σε ολλους σημερινο κυνηγι τιποτα απολυτως ουτε ακουσαμε ουτε ειδαμε καναμε βολτα στο βουνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #515250

    Χαίρομαι που βλέπω κυνηγους απο τα βουνα της Σεττας οπου μεγαλωσαμε, δυστηχως τα τελευταία χρονια χαθηκαν τα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΓΟΥΡΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ στις #515251

    <p style=”text-align: left;”>Χαίρομαι που βλέπω κυνηγους απο τα βουνα της Σεττας οπου μεγαλωσαμε, δυστηχως τα τελευταία χρονια χαθηκαν τα πουλια</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    ANTONIO στις #515276

    Λύπη μόνο λύπη συσσωρευμένα λάθη ετών οδήγησαν εδώ να χαθεί η χιλιοτραγουδισμενη.χρειαζονται άμεσα μέτρα για να επανακάμψουν οι πληθυσμοί των πουλιών.χρονια δεν με ενδιέφερε κάτι άλλο,μόνο αυτή και δεν με ενδιέφερανε ποτέ τα νούμερα.μου έφτανε να ξέρω ότι ήταν εκεί.πιστευω ότι όσοι την αγάπησαν καταλαβαίνουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #515281

    Είναι ενδημικό θήραμα από εμάς και τους συλλόγους μας εξαρτάται να υπάρχουν, οι εχθροί της είναι πάμπολοι με πρώτους τους οικολογούντες που έχουν γεμίσει το βουνό με τους εχθρούς της, (γερακια, αλεπούδες κλπ) αλλά και τα οικολογικά συμφέροντα που καταστρέφουν τα βουνά με δρόμους και ανεμογεννήτριες, με αποτέλεσμα ο βιότοπος της να απειλείται και να καταστρέφεται…. έτσι βρίσκουν έδαφος εύκολο οι λαθροθήρες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #515282

    στα αλπικά δεν υπάρχουν αλεπές. εγώ πιστεύω πως η μεγαλύτερη πληγή είναι αυτοί που την καρτερούν στο νερό και τις ξεπατώνουν. επίσης αυτοί που δε  σέβονται όριο κάρπωσης και που κατα την περίοδο αναπαραγωγής βγάζουν τα σκυλιά για εκπαιδευτικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515486

    Σαββατο πηγα για τελευταια φορα για φετος και δεν υπηρχε τιποτα πολυ χαλια η κατα σταση στο θεμα τις περδικας σιγουρα νομιζω οτι κατι πρεπει να γινει.Του χρονου να μαστε καλα και γεροι να ξανα ανεβουμε  τα βουνα για να δουμε τουλαχιστον το ηλιοβασιλεμα καλα να ειστε και εσεις οι περδικοκυνηγοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #515492

    σχεδον εξαφανισμενη και εδω.

    ανεβαινα το σαββατο κα ιμετρησα7 αλεπουδες .

    λαθη και απο κσε ,συλογγους,και απο πολλους κυνηγαρεους.

    δυστηχως τηνπληρωνη η αρχοντισσα των βουνων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #515629

    Απογοητευτική η κατάσταση στα βουνά της Ηπείρου. Πολύ λίγοι κυνηγοί συναντούν πέρδικες και ελάχιστοι καρπώνονται μια-δυο. Πολύ κακή έως κάκιστη η χρονιά. Εγώ σε 4 εξόδους, μόνο μία φορά απλά άκουσα πέρδικες. Δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά κάτι πρέπει να γίνει από τους φορείς (Υπουργείο, ΚΣΕ κλπ)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,041 έως 2,055 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων