ΠΕΡΔΙΚΕΣ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,056 έως 2,070 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515635

    Φιλε και απο εδω τα ιδια πραγματα 4 φορες πηγα μονο μια φορα τις ακουσα πολυ χαλια φετος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #518950

    Εκπαιδευτικο Εχθές με πολλά πουλιά. Ένα ωραίο βίντεο με μπλοκάρισμα,προσέγγιση και σιγουριά πανω στα πουλιά.

    https://youtu.be/-LuSkmw7xhw

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518959

    Μπράβο ρε Λάμπρο. Όταν ανοίξει με το καλό η πέρδικα και βαρεσεις , βάλε και καμία φωτογραφία! Στα δικά μας τα βουνά δυστυχώς τα πουλιά είναι πολυ λιγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519053

    Καλη εναρξη αυριο να εχουμε και καλη τυχη σε οσους βγουνε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519068

    Σημερινο κυνηγι τιποτα απολυτως ουτε που τις ακουσαμε δεν υπαρχει τιποτα απο περδικα στο βουνο που πηγαμε το μονο εμβγαλα ενα  λαγο αλλα δεν μπορεσα να του ριξω και με αποζημιωσε η ανατολη πανω στην κορυφη του βουνου να βγαινει ο ηλιος απο την θαλλασα με καφεδακι και τσιγαρο αυτη ειναι η μαγεια του κυνηγιου. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519102

    Καλημερα σας σημερινο κυνηγι τιποτα θα παω αλλες καναδυο φορες και μετα μπεκατσουλα πολυ χαλια η κατασταση στην περδικα παντως στα μερη μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    drbio στις #519133

    Ο πατέρας μου είχε για ένα περίπου χρόνο μία πέρδικα στο σπίτι, τραυματισμένη στο φτερό από τον μερακλή παππού μου. Την τάιζε, την πότιζε, την είχε φίλη!Όταν μια μέρα ξέχασε την πόρτα, αυτή αμέσως πέταξε μακρυά, αφού κοτάρισε στην αυλή. Το επόμενο πρωί γύρος πίσω… Μ’ αυτή την ιστορία(πραγματική) μεγάλωσα, όπως και με τους ηθικούς νόμους που διέπουν, αυτήν την κοσμογονική δραστηριότητα, το κυνήγι. Στον τόπο μου είχε πολλές πέρδικες, μέχρι που μικρός θυμάμαι ακόμα τα κακαρίσματα! Φρόντισαν όμως όλοι εκείνοι οι «μάγκες», για να μην λαχταρήσει κανείς άλλος από το τραγούδι αυτό!

    Όταν στο κυνήγι του λαγού εντόπισα κάποιο πληθυσμό, φρόντισα να μην πηγαίνω με παρέα στο σημείο για να αναπτυχθεί. Από τότε θα φροντίσω, όταν ανέβω πάντα να έχω στάρι μαζί μου.

    Τώρα λοιπόν και ο ανιψιός μου που ακολουθεί, λαχταράει με τα καλαρίσματα, όπως εγώ μικρός!

    Η καλύτερη ανταμοιβή αυτή και ο φρέσκος ντορός, που συνήθως έχει το σημείο και χαρίζει σε μένα και στα σκυλάκια μου αστείρευτες αναμνήσεις από τον «αυτιά»!

    Τουφέκι δε σήκωσα ποτέ στην χιλιοτραγουδισμένη και ούτε πρόκειται, από σεβασμό στον πληθυσμό και τις αναμνήσεις μου.

    Αν κάποιος αναρωτιέται γιατί τα γράφω αυτά, αρκεί να ανατρέξει στη 2η σελίδα του θέματος και να δει τι γραφόταν τότε για τους λαγοκυνηγούς, τσουβαλιάζοντας μερακλήδες και μαϊμούδες. Αρκεί να ανατρέξει παραπίσω στη σελίδα αυτή…

    Η ανάρτηση μου δεν έχει ίχνος προσβολής προς τον όποιο συνάδελφο, παρά μόνο ενσυναίσθησης και παρακίνηση για σεβασμό στο πάθος που μοιραζόμαστε!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #519152

    Συμφωνω συναδελφε………..

    Κι εγω εχω παρομια περιπτωση στο χωριο μου……….

    Ένα κοπαδιδι που ηξερα και ηταν παντα καμια δεκαπενταριά πουλια ( τις εβρισκα κάθε χρονο μεχρι που ηρθα Αττικη ) επερνα κάθε χρονο ένα πουλι από το κοπαδι και τις αφηνα στην υσηχια τους ………..αραγε να υπαρχει ακομα το κοπαδακι αυτό…….;;;;;;;

    Μακαρι …………εχω καμποσα χρονια να κυνηγισω στο νησι μου ( δυστηχως ) οποτε δεν ξερω αν υπαρχουν ……!!!!! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #519313

    Χθεσινο κυνηγι τα ιδια με τα προηγουμενα και μαλλον τελιωνει η σεζον για μενα με την αρχοντισα του χρονου να ειμαστε καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #519535

    Αχ τι να σας πω, πέρασαν αρκετά χρόνια για να τις ευχαριστηθώ (μιας και λόγω παρέας δεν πήγαινα) , τσούκαρ και όχι γκρέκα (όπως θα ήθελα), παρέα σε νησί 3 άτομα, ολοήμερο απαιτητικό κυνήγι μέσα σε λιοπύρι λόγω του καιρού, πολύ κούραση, αλλά άξιζε! 11 πέρδικες στο τέλος της απαιτητικής ημέρας μαζί μας! και στα ταίρια τους!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #519540

    Μπράβο μερακλήδες και στα ταίρια τους!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #519553

    Μπράβο Μιχαλάκη , από τα καλύτερα κυνήγια έκανες ….

    Φυσικά και στα ταίρια τους , και φυσικά να μπορέσεις να ξαναπάς….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #520389

    Ευχαριστώ παιδιά, φυσικά και ξαναπήγα και μας ακολούθησαν 7 πουλιά με 2 άτομα και 2 σκυλιά, καλά ήταν του χρόνου πάλι μιας και ξεκίνησα την βασίλισσα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #520777

    Συνάδελφοι γεια σας. Κατ’αρχάς χρόνια πολλά, καλή χρονιά, ευτυχία, υγεία σε εσάς και τις οικογένειές σας και κάθε επιτυχία στις προσδοκίες σας.

    Από αρχές Δεκέμβρη εργάζομαι στην Δήλο. Την 1η ημέρα εργασίας και πίνοντας τον πρωινό μου καφέ – αρκετά νωρίς – άκουσα έξω από το σπίτι που μένω κακαρίσματα! Ρε λες; Αναρωτήθηκα. Και πράγματι φίλοι μου ήταν πέρδικες!!!

    Στην αρχή σκέφτηκα να τις “κυνηγήσω”, εννοώντας βέβαια να τις ψάξω, να τις σηκώσω. Μετά είπα να τις αφήσω στην ησυχία τους και να απολαμβάνω κάθε πρωί το τραγούδι τους όπως και γίνεται.

    Στο βόρειο τμήμα του νησιού έχω εντοπίσει 2 κοπάδια από 15 ως 20 πουλιά το καθένα που δεν βάζουν γλώσσα μέσα τους όλη μέρα, μεγάλη απόλαυση ρε παιδιά. Η εξερεύνηση θα συνεχιστεί και στο νότιο τμήμα για περισσότερους θησαυρούς.

    Στην Δήλο το κυνήγι απαγορεύεται βέβαια, όχι όμως το ψάρεμα που όρεξη να έχεις.

    Καλές εορτές σε όλους και υγεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #523338

    Καλη ερναξη αυριο σε ολους και προσοχη στο βουνο σε οσους βγουνε και με συνεση σε οσους πετυχουνε τα πουλια,προσεχουμε για να εχουμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 2,056 έως 2,070 (από 2,097 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων