ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    μανος στις #28246

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!
    ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΦΑΣΣΕΣ.
    ΜΙΚΡΑ ΚΟΠΑΔΑΚΙΑ ΤΩΝ 7-10 ΠΟΥΛΙΩΝ.
    ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #346713

    Φίλε Μανο,

    Είναι πολύ καλά τα νέα σου , αλλά για πες μου κάθε χρόνο αυτές τις ημερομηνίες εμφανίζονται τα πουλιά η εφέτος εμφανίστηκαν νωρίτερα ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #93576

    Οι φάσσες είναι οι ντοπιάρικες που πέφτουν στα καλαμπόκια. Λίγα πουλιά, δύσκολα αλλά κράχτες για τα μεταναστευτικά. Τυχερός αυτός που θα τα πετύχει στη βοσκή και θα μπορέσει να τα πλησιάσει, διότι για το κούρνιασμα ακατόρθωτ να τα ακολουθήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Jonh στις #93725

    eeεΕΕΕΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΛΙΓΑ ΕΚΑΝΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ  ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ  ΑΛΛΑ  ΚΑΙ  ΑΠΟ  ΒΕΛΑΝΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #93738

    Κι εγώ πιστεύω ότι τα πουλιά είναι ντοπιάρικα και κάνουν μετακινήσεις τποικής φύσης για εξεύρεση τροφής. Τις “εισαγώμενες” τις περιμένω από τις 10 Οκτωβρίου και μετά. Και στην περιοχή που κυνηγάω υπάρχουν φάσες τέτοια εποχή (ντόπιες) που κατεβαίνουν από το βουνό και πέφτουν στα θερισμένα σιτοχώραφα. Τα καλαμπόκια δεν τα θέρισαν ακόμα εδώ. Ειδικά φέτος που έχει σπόρο η οξυά οι φάσες δεν κατεβαίνουν στα χαμηλά για τροφή και άντε να τις βρεις στο βουνό. Κάθε χρόνο τέτοια εποχή συναντούσα κοπαδάκια μέχρι και 30 πουλιά και κανονικά έπαιρνα 2-3 πουλιά στην έξοδο. Ειδικά φέτος μια νέκρα ανεξήγητη, λόγο της οξυάς άραγε? 2 πουλιά πήρα μέχρι τώρα και αυτά σχεδόν ένα μήνα πριν, εκεί που κυνηγούσα τρυγόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Jonh στις #93739

    SEXEI KAΡΠΟ  Η  ΟΞΥΑ  ΤΑ  ΠΟΥΛΙΑ   ΕΙΝΑΙ  ΕΠΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ  ΚΑΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Jonh στις #93741

    ΧΡΗΣΤΟ   ΚΑΙ   ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ   ΜΕΡΗ  ΣΟΥ ΑΠΟ   ΠΑΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ  ΣΚΥΔΡΑ ΑΛΑ  ΚΥΝΗΓΑΩ  ΓΡΕΒΕΝΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    adas στις #93808

    KALHMERA FASSOKINHGOI.AN THELETE NA DHTE KYNHGIA FASSAS MPESTE STO SITE STA AEROVOLA STO TELEYTAIO SXOLIO STH SELIDA 139.KALA KYNHGIA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #93834

    poio site re giganta grapse olokliri thn selida ama mporeis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #93835

    ΧΡΗΣΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ

    ΦΑΣΣΕΣ ΜΕ ΑΕΡΟΒΟΛΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    gkiaouris1 στις #93841

    Γίωργο Αγγλία σε πιο μέρος εισαι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #93845

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΓΛΙΑ ΦΙΛΕ. EΛΛAΔA EIMAI. ΤΟ SITE ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΟ LINK ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΤΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΑΛΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Bredas στις #93927

    Χθες το πρωί βγήκα για καμιά φασσούλα πάνω από τον Αγιο Κων/νο για πρώτη φορά φέτος.Είχε λίγο αντάρα κι ενα μικρό αεράκι.Από φάσσα τίποτα αλλά πρώτη φορά είδα τέτοια κίνηση από αγριοπερίστερα τα οποία χρόνο με το χρόνο πολλαπλασιάζονται ανέλπιστα.Κι ενώ στην έναρξη υπήρχε μόνο ένα μπουλουκάκι γύρω στα 30-40 πουλιά το οποίο σχεδον το μοιραστήκαμε 3 άτομα και παρ όλες τις φωνές του ξαδέρφου μου να αφήσουμε κανένα πουλί για να αυξηθούν, χθες απροσδόκητα είδα 3 μπουλουκάκια να ανεμίζουν και να πέφτουν για βοσκή αρκετά μακριά μας.Γρήγορα όμως έγιναν αντιληπτά κι ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως μέσα σε μισή ώρα βρεθήκαμε περικυκλωμένοι από άλλους κυνηγούς!!! Τέτοια ετοιμότητα πρώτη φορά συναντώ!Και δεν ήταν ντόπιοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #93929

    SOFOS O KSADERFOS..

    DEN EINAI KATORTHOMA, POY TA PEIRATE OLA TA POYLIA,,

     

    SORRY

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    Bredas στις #93943

    Καλά μην φανταστείς ότι τα πήραμε και τα 30!Από 4-5 ο καθένας κι αυτό γιατί οι τουφεκιές ήταν εύκολες την πρώτη μέρα καθώς τα πουλιά ήταν ατουφέκιστα.Περίπου τα μισά δηλαδή,απλά τα άλλα ξετοπίσαν όπως καταλαβαίνεις…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων