ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,431 έως 8,445 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #434711

    μπραβο βρε παιδια παντα τετοια ανοιξε το ματι μας με τις φωτο!!!!καλη συνεχεια σας ευχομαι!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #434726

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΚΑΛΑ ΒΟΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΣΤΗ(ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥΣ!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΑΝΕΒΑΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΠΗΧΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΧΑΧΑΧΑ!!!!ΣΤΟΝ ΙΑΣΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΣΟΥΝ ΗΔΗ ΣΧΕΔΙΑ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ,ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ!!!!ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΥΣΙ ΣΠΡΙΝΤΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΦΙΝΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΧΑΧΑΑΧΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #434735

    Έτσι είναι Άρη, ο Χρήστος τα μαθαίνει πάντα πρώτος… σε ζωντανή μετάδοση!
    Τελικά στο χωριό θα κατέβω 1 με 8/9 και ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #434739

    Τι μας κάνετε ρε τρελιάρηδες καλοκαιριάτικα;;;;Τα χάάάάάάπια μου………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #434741

    Προβλεπω φετος θα γινει μεγαλη μαχη με πρωταγωνιστες τον Δημητρη,τον Κωστα,τον Ιασονα,τον Θαναση.
    Η αληθεια ειναι οτι περυσι ο Δημητρης ηταν ο ατυχος της παρεας,οποτε φετος του το χρωστουσε.
    “Βουρ για τον πατσα” που λεμε και πανω απ’ ολα ευχομαι να το διασκεδασουμε ολοι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #434793

    Λοιπόν….τώρα που έχω έρθει λίγο στα ίσια μου από αυτό που έγινε, θα σας πω, και πώς έγινε….Στις 18 του μήνα κατά τις 12.00 το μεσημέρι φεύγω από Χαλκίδα με προορισμό τον Λαγκαδά για να προλάβω το παίξιμο των απογευματινών τρυγονιών.Στις 17.30 είμαι στην περιοχή Ζαγκλιβέρι ,Προφήτη,όπου ψάχνω για τα τρυγόνια.Μέχρι τις 19.30 είχα δεν είχα δει 30 τρυγόνια όπου άλλες φορές τα νούμερα ήταν πραγματικά απίστευτα!Περνάω από έναν φίλο μου στην Ν. Αππολωνεία για καφέ (έχει πάρα πολλά χωράφια στην περιοχή)και μου λέει:Δημήτρη φέτος ούτε άδεια δεν βγάλαμε!Τα τρυγόνια είναι πάρα πολύ λίγα….Απογοήτευση…Καπάκι παίρνω τηλέφωνο τον άνθρωπο μου στην Θράκη:”Έλα πάνω!! Έχει πολλά τρυγόνια και φάσες!!!Καπάκι φεύγουμε και ανεβαίνουμε πάνω.Στις 23.00 ακριβώς βρισκόμαστε στο χωριό που θα κοιμόμασταν για να μας πάει στις 19 το πρωί στα σημεία που παίζανε τα τρυγόνια…Αφού μας καλωσορίζει μου λέει: Αύριο θα σας πάω να δείτε να παίζουνε τα τρυγόνια όπου θα χάσετε το μυαλό σας!!!Αυτομάτως έχω αρχίσει να παίρνω τα πάνω μου…Από την υπερένταση το βράδυ δεν κοιμήθηκα και ας είχα κάνει τόσα χιλιόμετρα…Στις 06.15 βρισκόμαστε στα σημεία: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!Είδαμε δεν είδαμε 200 πουλιά σκόρπια…Αφού γυρίσαμε δεξιά αριστερά για αρκετή ώρα μου λέει το θειικό:”Εντάξει τα τρυγόνια φύγανε αλλά μην μασάς…Πάμε να δεις τις φάσες!!!Η ώρα είναι 11.20 το πρωί με 34 βαθμούς…Φτάνουμε σε κάτι καβάκια (λέυκες 20 μέτρων ύψος) που έχουν από την μία μεριά λιόσπορα και από την άλλη κομμένη σταριά. Μου λέει:Δημήτρη τα πουλιά είναι πάνω στα καβάκια αυτήν την ώρα…Μαθημένος εγώ από τις φάσσες του χειμώνα (που σε βλέπουνε και σε ακούνε από τα 2 κμ) φτάνω κάτω από τα καβάκια με το αυτοκίνητο και δεν πετάγεται τίποτα!!!ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!Μου λέει κατέβα κάτω και μπες μέσα στα δέντρα…”Δεν υπάρχει αυτό” σκέφτομαι…Εδώ δεν πεταχτήκανε με το αμάξι, θα πεταχτούν τώρα που θα περνάω και καλά από κάτω????Την ώρα που περπατάω προς τα ηλιόσπορα μέσα από τα καβάκια αρχίζουν να ξεκλαρίζουν κάτι πουλιά!!!ΝΑΤΕΣ!!!…μου λέει…..Ήταν γύρω στα 50 πουλιά που σηκωθήκανε,έκαναν μία στροφή στα ηλιόσπορα και ξανακάθησαν στα καβάκια!!!Ε!!!Απο εκείνη την ώρα και για 20 περίπου λεπτά πρέπει να είδα τουλάχιστον άλλες 50 που παίζανε μέσα στον ηλιόσπορο ανέβαιναν στα καβάκια και ξανά παίζανε …..Δεν τους ένοιαζε αν ήμουν εκεί…ΣΑΛΤΑΡΑ!!!Ήταν σαν να βλέπεις δεκαοχτούρες να σε φέρνουν βόλτα!!!Τόσο ήρεμα….Το πόρισμα λοιπόν είχε βγει: ότι και να γίνονταν, αύριο είχε φάσα και όχι τρυγόνι…Μου λέει ο δικός μου: Πάμε να φύγουμε τώρα μην δει κανένας το αυτοκίνητο και καταλάβει τι γίνετε εδώ…Το απόγευμα πηγαίνουμε σε κάτι σημεία για τρυγόνια που είχα κυνηγήσει και πέρυσι…Φτάνω στο σημείο και βλέπω γύρω στα 200 πουλιά αλλά και γύρω στα 10 αυτοκίνητα από ντόπιους οι οποίοι είχαν μαζί τους από τραπέζια μέχρι ψυγεία για να κατασκηνώσουν το βράδυ εκεί!!!Η πλάκα είναι ότι αυτοί κατασκηνώσαν εκεί μόνο και μόνο ΓΙΑ ΕΜΑΣ!!!Ήμασταν το μοναδικό ξένο αυτοκίνητο στην περιοχή!!!Αυτό το λέω γιατί όταν πήγαμε μας σταματήσανε και μας κεράσανε και μπύρα και μου το είπαν οι ίδιοι!!!Όταν με ρωτήσαν τι θα κάνουμε το πρωί, τους είπα πως θα πήγαινα για φάσα και γελάγανε!!!Απλά χάζι στα τρυγόνια είχαμε βγει να κάνουμε…Τότε ο δικός μου τους είπε το εξής θειικό:Βάζεις στοίχημα μία καινούργια καραμπίνα ότι αύριο το βράδυ θα έχουμε τουλάχιστον 20 φάσσες???Όπως καταλαβαίνεται το στοίχημα δεν μπήκε ποτέ αλλά τα μάθανε τα μαντάτα το βράδυ στις 20 Αυγούστου…
    Ξημερώματα 20 του μήνα έχουμε πάει από τις 03.00 στο καρτέρι…Ο δικός μου επέμενε να πάμε κατά τις 05.00 γιατί δεν θα πήγαινε κανένας εκεί αλλά κρατιόμουν εγώ??? Και ξημερώνει….Στα υψώματα μπροστά από μένα ντουφεκιδι κάργα!!!Να σημειώσω ότι στο σημείο είμαστε μόνο 2 ντουφέκια (εγώ και ο πατέρας μου) ο άνθρωπος μου έχει φύγει και έχει πάει αλλού γιατί δεν ήθελε να δώσει σημάδι ότι μας άφησε αυτός εκεί…….. Η συνέχεια αύριο λόγω υποχρέωσις….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #434811

    Μπράβο στον Δημήτρη και τον Κώστα ,πάντα τέτοια.
    Να ξέρετε πάντως ότι με τις φωτογραφίες σας εχω αρχίσει να βλέπω εφιάλτες και τα βράδια να ακούω φτερουγίσματα απο παντού .Νοιώθω ιδρώτα στο προσωπό μου και νομίζω ότι με κουτσούλισαν !!!!
    Δεν ξέρω αν είναι σοβαρό αλλα γίνεται ανυπόφορο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #434822

    Κύριοι οπως και εσεις βλεπετε εχουμε 2 φαβορι που ακομα δεν ξεκινησε η σεζον διεκδικουν το φετινο Gran Prix!Μπραβο και στους 2 σας για την δυνατη εναρξη που κανατε και ενα ευχαριστω για τις υπεροχες φωτο που ανεβασατε και για λιγο ξεχαστηκα διοτι λογο δουλειας δεν καταφερα φετος να κανω εναρξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    zordi στις #434831

    Λοιπόν….τώρα που έχω έρθει λίγο στα ίσια μου από αυτό που έγινε, θα σας πω, και πώς έγινε….Στις 18 του μήνα κατά τις 12.00 το μεσημέρι φεύγω από Χαλκίδα με προορισμό τον Λαγκαδά για να προλάβω το παίξιμο των απογευματινών τρυγονιών.Στις 17.30 είμαι στην περιοχή Ζαγκλιβέρι ,Προφήτη,όπου ψάχνω για τα τρυγόνια.Μέχρι τις 19.30 είχα δεν είχα δει 30 τρυγόνια όπου άλλες φορές τα νούμερα ήταν πραγματικά απίστευτα!Περνάω από έναν φίλο μου στην Ν. Αππολωνεία για καφέ (έχει πάρα πολλά χωράφια στην περιοχή)και μου λέει:Δημήτρη φέτος ούτε άδεια δεν βγάλαμε!Τα τρυγόνια είναι πάρα πολύ λίγα….Απογοήτευση…Καπάκι παίρνω τηλέφωνο τον άνθρωπο μου στην Θράκη:»Έλα πάνω!! Έχει πολλά τρυγόνια και φάσες!!!Καπάκι φεύγουμε και ανεβαίνουμε πάνω.Στις 23.00 ακριβώς βρισκόμαστε στο χωριό που θα κοιμόμασταν για να μας πάει στις 19 το πρωί στα σημεία που παίζανε τα τρυγόνια…Αφού μας καλωσορίζει μου λέει: Αύριο θα σας πάω να δείτε να παίζουνε τα τρυγόνια όπου θα χάσετε το μυαλό σας!!!Αυτομάτως έχω αρχίσει να παίρνω τα πάνω μου…Από την υπερένταση το βράδυ δεν κοιμήθηκα και ας είχα κάνει τόσα χιλιόμετρα…Στις 06.15 βρισκόμαστε στα σημεία: ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!Είδαμε δεν είδαμε 200 πουλιά σκόρπια…Αφού γυρίσαμε δεξιά αριστερά για αρκετή ώρα μου λέει το θειικό:»Εντάξει τα τρυγόνια φύγανε αλλά μην μασάς…Πάμε να δεις τις φάσες!!!Η ώρα είναι 11.20 το πρωί με 34 βαθμούς…Φτάνουμε σε κάτι καβάκια (λέυκες 20 μέτρων ύψος) που έχουν από την μία μεριά λιόσπορα και από την άλλη κομμένη σταριά. Μου λέει:Δημήτρη τα πουλιά είναι πάνω στα καβάκια αυτήν την ώρα…Μαθημένος εγώ από τις φάσσες του χειμώνα (που σε βλέπουνε και σε ακούνε από τα 2 κμ) φτάνω κάτω από τα καβάκια με το αυτοκίνητο και δεν πετάγεται τίποτα!!!ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!Μου λέει κατέβα κάτω και μπες μέσα στα δέντρα…»Δεν υπάρχει αυτό» σκέφτομαι…Εδώ δεν πεταχτήκανε με το αμάξι, θα πεταχτούν τώρα που θα περνάω και καλά από κάτω????Την ώρα που περπατάω προς τα ηλιόσπορα μέσα από τα καβάκια αρχίζουν να ξεκλαρίζουν κάτι πουλιά!!!ΝΑΤΕΣ!!!…μου λέει…..Ήταν γύρω στα 50 πουλιά που σηκωθήκανε,έκαναν μία στροφή στα ηλιόσπορα και ξανακάθησαν στα καβάκια!!!Ε!!!Απο εκείνη την ώρα και για 20 περίπου λεπτά πρέπει να είδα τουλάχιστον άλλες 50 που παίζανε μέσα στον ηλιόσπορο ανέβαιναν στα καβάκια και ξανά παίζανε …..Δεν τους ένοιαζε αν ήμουν εκεί…ΣΑΛΤΑΡΑ!!!Ήταν σαν να βλέπεις δεκαοχτούρες να σε φέρνουν βόλτα!!!Τόσο ήρεμα….Το πόρισμα λοιπόν είχε βγει: ότι και να γίνονταν, αύριο είχε φάσα και όχι τρυγόνι…Μου λέει ο δικός μου: Πάμε να φύγουμε τώρα μην δει κανένας το αυτοκίνητο και καταλάβει τι γίνετε εδώ…Το απόγευμα πηγαίνουμε σε κάτι σημεία για τρυγόνια που είχα κυνηγήσει και πέρυσι…Φτάνω στο σημείο και βλέπω γύρω στα 200 πουλιά αλλά και γύρω στα 10 αυτοκίνητα από ντόπιους οι οποίοι είχαν μαζί τους από τραπέζια μέχρι ψυγεία για να κατασκηνώσουν το βράδυ εκεί!!!Η πλάκα είναι ότι αυτοί κατασκηνώσαν εκεί μόνο και μόνο ΓΙΑ ΕΜΑΣ!!!Ήμασταν το μοναδικό ξένο αυτοκίνητο στην περιοχή!!!Αυτό το λέω γιατί όταν πήγαμε μας σταματήσανε και μας κεράσανε και μπύρα και μου το είπαν οι ίδιοι!!!Όταν με ρωτήσαν τι θα κάνουμε το πρωί, τους είπα πως θα πήγαινα για φάσα και γελάγανε!!!Απλά χάζι στα τρυγόνια είχαμε βγει να κάνουμε…Τότε ο δικός μου τους είπε το εξής θειικό:Βάζεις στοίχημα μία καινούργια καραμπίνα ότι αύριο το βράδυ θα έχουμε τουλάχιστον 20 φάσσες???Όπως καταλαβαίνεται το στοίχημα δεν μπήκε ποτέ αλλά τα μάθανε τα μαντάτα το βράδυ στις 20 Αυγούστου…<br>
    Ξημερώματα 20 του μήνα έχουμε πάει από τις 03.00 στο καρτέρι…Ο δικός μου επέμενε να πάμε κατά τις 05.00 γιατί δεν θα πήγαινε κανένας εκεί αλλά κρατιόμουν εγώ??? Και ξημερώνει….Στα υψώματα μπροστά από μένα ντουφεκιδι κάργα!!!Να σημειώσω ότι στο σημείο είμαστε μόνο 2 ντουφέκια (εγώ και ο πατέρας μου) ο άνθρωπος μου έχει φύγει και έχει πάει αλλού γιατί δεν ήθελε να δώσει σημάδι ότι μας άφησε αυτός εκεί…….. Η συνέχεια αύριο λόγω υποχρέωσις….

    Πλάκα μας κανεις ρε fassa;;;Πανω στο καλύτερο μας κόβεις;;;…κάθε μία ωρα μπαίνω να διαβάσω τη συνέχεια..!!!!!!
    Άντε….θα πάθουμε τίποτα……χαχαχχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    kaminaris john στις #434837

    καναμε και σε σεφτε στις μπλε κυριες σημερα απροσμενο απο τρυγονια το απολυτο μηδεν.την καλησπερα μου σε ολους.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #434882

    …Να σημειώσω ότι τον πατέρα μου τον έχω βάλει μέσα στα καβάκια και εγώ κάθομαι γύρω στα 15 μέτρα δίπλα του στην άκρη των δέντρων, ενώ πίσω μου έχω τα ηλιόσπορα. Κάποια στιγμή έρχεται στουκαριστό, κάτι που ίσα που πρόλαβα να το δω.Ρίχνω δύο ντουφεκιές και πέφτει.Πάω να το μαζέψω και βλέπω πως ήταν τρυγόνι το οποίο μάλιστα το έκοψα στην μέση γιατί έφαγε την ντουφεκιά στα 5 μέτρα με 6 αρια….Δεν περνάνε 5 λεπτά, περνάει δεύτερο, το οποίο το παίρνω και αυτό και πέφτει μέσα στα ηλιόσπορα. Έχω ήδη φάει ένα 10 λεπτο μέσα στα ηλιόσπορα να το βρώ και σκέφτομαι “άστο θα το βρώ αργότερα” (το ντουφεκίδι στα υψώματα συνεχίζονταν).Την ώρα που γυρνάω στο καρτέρι, και ενώ δεν έχω βγει ακόμα από το χωράφι, βλέπω 4 φασσια σαν κότες να έρχονται στην κορυφή των δέντρων στα 20 μέτρα τόσο ήρεμες που τα πέρναγες για δεκαοχτούρες!!!Οι τρεις πάνε καρφί πάνω από τον πατέρα και η μονή έρχετε κατά πάνω μου…Σημαδεύω την μονή και συγχρόνως με τον πατέρα ντουφεκάμε …Πέφτει και περιμένω να δώ να κρεμάσει και κάποιο από τα άλλα 3 αφού πίστευα ότι θα ντουφέκαγε ένα από τα τρία.Δυστυχώς ντουφέκισε και αυτός το μονό και τα 3 περάσανε αντουφέκιστα!!!Δεν περνάνε 10 λεπτά και σκάνε άλλα 5 ψηλωμένα στα 50 μέτρα.Τα αφήνω να στρώσουν περνάνε πίσω μου και πάνε να πλανάρουνε πάνω από τα ηλιόσπορα. Την ώρα που τα πουλιά κάνουνε την στροφή για να στουκάρουνε στα ηλιόσπορα (όλοι μας ξέρουμε πώς κάνει η φάσσα έτοιμη να στουκάρει)ακούω μία τριπλέτα την άκρη του λιόσπορου!!!).Κανένα κάτω…Έχει κάτσει ένας μ@@@@@ς στα 30 μετρά από μένα στην γωνία του χωραφιού και τα ντουφεκάει μεσούρανα!!!Μπλέξαμε σκέφτηκα ….Δεν περνάνε 5 λεπτά σκάνε άλλα 4 το ίδιο ακριβώς.Αυτό έγινε περίπου 3 με 4 φορές!!!Ο μ@@@@@ς έχει ρίξει ίσα με 5 καραμπινιές μεσούρανα και δεν άφηνε τα πουλιά να στρώσουν…Δε βάρεσε καμία…Η ώρα έχει πάει περίπου 8.30 και ενώ έχουμε δει φάσσες δυστυχώς δεν έχουμε πάρει άλλη.Δεν έχω απογοητευτεί όμως γιατί ο δικός μου, μου είχε πει:Τα πουλιά παίζουν καλά από τις 9.30 και μετά μέχρι τις 19.00 το απόγευμα.Τα παρακολουθούσε 2 μήνες!!!Και πράγματι κατά τις 10.00 αρχίζουν και φαίνονται και πάλι.Οι περισσότεροι έχουν φύγει (και λόγω ζέστης) και πλέον στην άκρη του λιόσπορου που καθόταν ο άλλος δεν υπάρχει κανείς. Και αρχίζει το πανηγύρι!!!!!!Αυτό που έγινε παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να το περιγράψω!!!Οι φάσσες μπαίνανε από παντού στα 20 με 25 μέτρα!!!Από πάνω μου δεξιά αριστερά από παντού…Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά τις 14,00 το μεσημέρι έχουμε μείνει από τσιγάρα και νερά και είμαι στα πρόθυρα της αφυδάτωσης.Με το που έκανα να πάω προς το αμάξι να πάω στο χωριό μπαίνανε. Σε κάποια φάση μέσα σε 10 λεπτά πρέπει να πήρα 4 η 5 πουλιά σχεδόν μονοντούφεκα. Στο μεταξύ από το ντουφεκίδι έχουν μαζευτεί γύρω μας, γύρω στους δέκα ντόπιους και μας χαζέυουνε από τα φορτηγάκια στον χωματόδρομο (όπου και να πιάνανε τα πουλιά καταλήγανε στα καβάκια).Σκάει κάποια στιγμή η θηροφυλακή .Μας κάνει έλεγχο και δεν πιστεύει ο θηροφύλακας αυτό που είδε όταν του άνοιξα το ψυγείο στο αμάξι.Μετά από λίγο δεύτερος έλεγχος από δασαρχείο.Πώς είναι δυνατόν ρε φιλαράκι να τα βρείτε εσείς τα πουλιά και εμείς που είμαστε από εδώ να μην έχομε πάρει χαμπάρι???Με ρώταγε….Που να ξερε…Τα τελευταία δύο πουλιά τα πήραμε κατά τις 15.30 όταν ένα ζευγαράκι έρχονταν από ηλιόσπορα προς τα καβάκια όπου με 4 ντουφεκιές τα γκρεμίσαμε και τα 2. Κατά τις 17.30 ο πατέρας μου λύσσαξε να φύγουμε….Εγώ του έλεγα να κάτσουμε μέχρι τις 19.00 αλλά η αλήθεια είναι ότι είχε κουραστεί πολύ (79 χρονών είναι ντε!!!).Του έκανα το χατήρι και φύγαμε.Και το καλύτερο γίνετε το βράδυ στην ταβέρνα του χωριού: Είναι 2 παρέες η μία δίπλα μου με 4 άτομα και η άλλη απέναντι μου με 2. Γυρνάει λοιπόν ο ένας από τους 2 και λέει στους άλλους 4: Τα μάθατε ρε τι έγινε στο …………!Τις γαμήσανε τις φάσσες οι Αθηναίοι!!!Τουλάχιστον 50 πρέπει να πήρανε. Άντε ρε του λέει ο άλλος…Που τις βρήκανε τόσες φάσσες στην περιοχή???Ρε μου το είπε ο τάδε ο θηροφύλακας πήγε και τους έκανε έλεγχο.Τα είδε με τα μάτια του….Εκείνη την ώρα πετάγομαι εγώ και του λέω….Φιλαράκι …δεν ήταν 50 ….27 ήταν!!!Έλα ρε φίλε εσύ ήσουν εκεί μέσα, τι κάνατε, τι φτιάξατε, κλπ κλπ κλπ…..
    Στην ταβέρνα καθόμασταν με τον άνθρωπο μας που μας πήγε εκεί.Μόλις μου είπε ότι έμαθε από τον γαμπρό του ότι από τις 18.15 μέχρι τις 19.15 ανέβαιναν τα κοπάδια προς τα υψώματα αρρώστησα!!!!!Αν καθόμασταν θα βαράγαμε τουλάχιστον άλλα 10 πουλιά…Δεν πειράζει όμως…Πραγματικά είχε χορτάσει τόσο πολύ το μάτι μας που δεν με ένοιαζε και πολύ….Την επομένη πήρα άλλη μία (είδα δεν είδα δέκα πουλιά σύνολο).Βγάλαμε τις φωτό και φύγαμε.
    Κλείνοντας θέλω να πώ τα εξής:
    (1)Δεν θα κάναμε τίποτα απολύτως αν δεν μας έπαιρνε ο φίλος μου να με βάλει στο καρτέρι του και να σηκωθεί να φύγει. Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν ήρθε και κάτσαμε όλοι μαζί δεν σήκωνε ντουφέκι και μας άφηνε να ντουφεκίσουμε εμείς.Τον ευχαριστώ πάρα πολύ για την μοναδική αυτή εμπειρία που μας χάρισε.
    (2)Δεν πάω ΠΟΤΕ ξανά πρώτη μέρα για τρυγόνι!!!!Μόνο φάσσα.
    (3)Του χρόνου ελπίζω να είμαστε καλά να πάμε πάνω όχι δύο αλλά το καρέ (ξέρουν αυτοί…)
    (4)Έπρεπε να έχουν βαρεθεί άλλες 15 φάσσες που για τον έναν ή άλλον λόγω δεν χτυπήθηκαν…
    Ξεκίνησε καλά η περίοδος και είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εμάς θα τις συναντήσουμε αρκετές φορές φέτος….Τα μερομήνια έτσι δείχνουν…Να έχουμε λεφτά και πάνω από όλα υγεία για να μπορούμε να φεύγουμε μόνο……
    Ιάσωνααααααα πάνω σου ρεεεεεε!!!!!!
    Θανάση,αν ξαναπάς για ψάρεμα πρώτη μέρα του κυνηγίου να μου περάσεις χαλκά στην μύτη!!!!!Χαχαχαχαχαχαχα………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #434906

    Ωραια περιγραφη ο fassas… 😉
    Μπραβο φιλε, παντα τετοια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434911

    ποιος εισαι ο ΜΠΙΡΙΓΚΟΣ με της ιστοριες περα απο την πλακα πολυ καλη εναρξη ειχες και παντα τετια εσυ και ο πατερας σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #434913

    fassa καμια φωτο να δουμε και εμεις δεν εχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #434915

    Εχει ανεβασει σε προηγουμενη σελ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,431 έως 8,445 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων