ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,476 έως 8,490 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #436003

    Κατά τη γνώμη μου,ειδικά με τους αρχάριους στο κυνήγι της φάσσας ,καλό είναι εάν δεν έχουν μαζί τους έναν έμπειρο να τους συμβουλέψει το τι να κάνουν στον κυνηγότοπο ,πρέπει να κατανοήσουν καλά το τι ενοούμε πραγματική απόσταση που

    χωρίζει το σκοπευτή-κυνηγό από τη φάσσα-θήραμα.

    Ένα σορό παράγοντες αλλοιώνουν την πραγματική απόσταση που χωρίζει το θηρευτή από τα πουλιά ,με πρώτο το μεγάλο μέγεθος του πουλιού, το “φαινομενικά” νωχελικό πέταγμα της και η έλλειψη σταθερών σημείων αναφοράς,π.χ. μια βελανιδιά που απέχει 40 μέτρα απο΄το

    καρτέρι φυλάχτρα μας,είναι κάποιοι από τους σοβαρούς παράγοντες που οι περισσότερες βολές ρίχνονται άκαιρα -άστοχα χωρίς επιτυχία.

    Στις περισσότερες αστοχίες μου, έναν από τους πιο πάνω παράγοντες(συνήθως) δεν τον έχω εκτιμήσει σωστά.

    Και βέβαια επειδή η φάσσα είναι καχύποπτο πουλί οι πολλές άστοχες τουφεκιές την κάνουν επιφυλακτική και δύσκολη στον εντοπισμό  της.

    Γιαυτό πρέπει όλοι μας να έχουμε υπομονή, καλή κατόπτευση του χώρου που κινήται και βέβαια προσαρμογή του όπλου και των

    φυσιγγίων στίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στον εκάστοτε κυνηγότοπου που την αναζητούμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436013

    ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΙΑ 5 ΟΡΟΦΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-25 ΜΕΤΡΑ..ΤΟΥΦΕΚΑΣ 2 ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΨΗΛΑ…?????

    πολυ καλα τα λες ….. ομως………..η 5ωροφη ειναι 15 μετρα (με πυλοτη +3μ)αρα 18μ μαξιμουμ…..υπολογιζε 3 μετρα τον οροφο!!!!

    πολυ συναδελφοι μπερδευονται με τις αποστασεις βολης και το μετρο συγκρισης με την πολυκατοικια ειναι πολυ καλο για να μαθεις να υπολογιζεις τις αποστασεις !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436038

    καλημερα! σας ευχαριστω για τις συμβουλες,πιστευω θα με βοηθησουν..οσον αφορα το οπλο που κυνηγαω fassas1976,πρεπει να πω οτι το κυριο κυνηγι μου ειναι περπατητο τσιχλας.στις φασσες και στο λαγο θα παω 5-6 φορες..εχω μια franchi 612 light 61 ποντους κανη με εξωτερικα τσοκ..επισης εχω ενα beretta 686 στανταρ τσοκ 4 και 2 αστρα 66 ποντους κανη..αλλα πιο πολυ κυνηγαω με την franchi…ξερω δεν ειναι το καταλληλο οπλο για τη φασσα αλλα τι να κανω..μετα απο ολα αυτα που γραψατε,πιστευω οτι οι τουφεκιες που εκανα ηταν η πιο κοντινη γυρω στα 50 μετρα..βασικα σε καμια τουφεκια δεν ξεχωριζα χρωματα της φασσας..π.χ αυτο το ασπρο που κανει στα φτερα η κατι αλλο..τωρα διαβασα στο internet οτι πρεπει να βλεπεις τα ματια και τα ποδια της φασσας για να ειναι σε αποσταση βολης..ουτε που το συζηταμε να εβλεπα κατι τετοιο εγω..θα παω και σημερα και θα δουμε τι θα γινει..

    Βασικά σε ρωτάω για το όπλο για τον εξής λόγο:Αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή του όπλου για το συγκεκριμένο θήραμα είναι η διάτρηση η οποία επιτυγχάνεται.Από την στιγμή λοιπόν που έχεις 2 όπλα κάνε ένα απλό πείραμα…Στήσε ένα τηλεφωνικό κατάλογο στα 40 “βήματα” και τουφέκα με το ίδιο τσοκ και ίδιο φυσίγγι. Όποιο από τα 2 όπλα σου τρυπήσει πιο πολλά φύλλα αυτό να παίρνεις στην φάσσα. Σε ότι έχει να κάνει με το τσοκ εγώ προσωπικά βάζω μόνο τα 3*** και τουφεκάω με 6 αρια και 5 αρια με συνήθως καλά αποτελέσματα.Από την στιγμή όμως που η περιοχή σου έχει πουλιά, πιστεύω πως με σωστή παρακολούθηση θα βρεις που προσγειώνονται σε χαμηλότερα από τα 50 μέτρα ύψος.Απλά θέλει υπομονή και χρόνο όπως είπε και ο Ιάσωνας. Τέλος βασικό ρόλο παίζει το να “μετράς τις ντουφεκιές σου…Δλδ να μην ντουφεκάς όπου το βλέπεις γιατί και πολύ μικρά περιθώρια κάρπωσης θα έχεις και θα τις διώξεις μια ώρα αρχύτερα (όσο πιο πολύ τουφεκιούνται τόσο λιγότερες θα είναι την επόμενη ημέρα)…Και πίστεψε με…Μέχρι να μάθω να την κυνηγάω έχω ρίξει άπειρες τουφεκιές που πήγανε χαμένες…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #436072

    καλησπερα!! μονο καθαρο αερα πηραμε παλι σημερα..απο φασσες τιποτα..οταν πας στο skeet  και σπας  20 δισκακια..πηγα πριν μερες στο sporting και εσπασα 21..στις τσιχλες δεν εχω κανενα προβλημα..μου πεταγετε  φασσα στα 15 μετρα και 3 τουφεκιες αστοχες..μου πεταγετε δευτερη φασσα μετα απο 10 λεπτα,στα 10 μετρα 2 τουφεκιες αστοχες…ψυχολογικα πανε να μου δημιουργηθουν με τις φασσες και δεν κανω ΠΛΑΚΑ..απλα ψαχνω να βρω τι εφταιξε…την πρωτη φορα ειχα 2 αστρα και πρωτο, δευτερο φυσιγγι remington express 35,5 και τριτο NSI lepre 3 νουμερο…την δευτερη φορα παλι 2 αστρα (ειχα ξεχασει στο αυτοκινητο τα αλλα τσοκακια) πρωτο, δευτερο και τριτο remington express 35,5 gr..συμπερασμα..τα 2 αστρα με τα remington εγιναν τουλαχιστον  full..πρεπει να ειναι πολυ συγκεντρωτικα φυσιγγια..ανοιξα ενα μολις γυρισα και το πιστονι που ειχαν ηταν σαν τον αποσπωμενο πατο της nsi και ακομα πιο βαθυ..ολα τα σκαγια ΜΑ ΟΛΑ ηταν μεσα στο πιστονι..σαν ποιοτητα ολα τα υλικα, σκαγια, συγκεντρωτηρας, καλυκας, ηταν οτι πιο ποιοτικο εχω δει σε φυσιγγι που εχω ανοιξει..οπως καταλαβαινετε ο συνδυασμος κλειστο τσοκ,συγκεντρωτικα φυσιγγια,κακη ψυχολογια δικια μου,δημιουργησαν αυτο το αποτελεσμα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    gunner στις #436075

    καλησπερα!! μονο καθαρο αερα πηραμε παλι σημερα..απο φασσες τιποτα..οταν πας στο skeet και σπας 20 δισκακια..πηγα πριν μερες στο sporting και εσπασα 21..στις τσιχλες δεν εχω κανενα προβλημα..μου πεταγετε φασσα στα 15 μετρα και 3 τουφεκιες αστοχες..μου πεταγετε δευτερη φασσα μετα απο 10 λεπτα,στα 10 μετρα 2 τουφεκιες αστοχες…ψυχολογικα πανε να μου δημιουργηθουν με τις φασσες και δεν κανω ΠΛΑΚΑ..απλα ψαχνω να βρω τι εφταιξε…την πρωτη φορα ειχα 2 αστρα και πρωτο, δευτερο φυσιγγι remington express 35,5 και τριτο NSI lepre 3 νουμερο…την δευτερη φορα παλι 2 αστρα (ειχα ξεχασει στο αυτοκινητο τα αλλα τσοκακια) πρωτο, δευτερο και τριτο remington express 35,5 gr..συμπερασμα..τα 2 αστρα με τα remington εγιναν τουλαχιστον full..πρεπει να ειναι πολυ συγκεντρωτικα φυσιγγια..ανοιξα ενα μολις γυρισα και το πιστονι που ειχαν ηταν σαν τον αποσπωμενο πατο της nsi και ακομα πιο βαθυ..ολα τα σκαγια ΜΑ ΟΛΑ ηταν μεσα στο πιστονι..σαν ποιοτητα ολα τα υλικα, σκαγια, συγκεντρωτηρας, καλυκας, ηταν οτι πιο ποιοτικο εχω δει σε φυσιγγι που εχω ανοιξει..οπως καταλαβαινετε ο συνδυασμος κλειστο τσοκ,συγκεντρωτικα φυσιγγια,κακη ψυχολογια δικια μου,δημιουργησαν αυτο το αποτελεσμα..

    καλησπερα φιλε μου σιγουρα στις αποστασεις που ανεφερες επαιξε καθοριστικο ρολο το τσοκαρισμα σε συνδυασμο με τα φυσιγγια σου!αν ειχες τσοκαρισμα ***η**** και 7 η 8 με 32-34γραμ θα τις ειχες ηδη στην κατσαρολα!!!ειναι ζορικο θηραμα οσο το κυνηγαμε μαθαινουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #436083

    καλησπερα!! μονο καθαρο αερα πηραμε παλι σημερα..απο φασσες τιποτα..οταν πας στο skeet και σπας 20 δισκακια..πηγα πριν μερες στο sporting και εσπασα 21..στις τσιχλες δεν εχω κανενα προβλημα..μου πεταγετε φασσα στα 15 μετρα και 3 τουφεκιες αστοχες..μου πεταγετε δευτερη φασσα μετα απο 10 λεπτα,στα 10 μετρα 2 τουφεκιες αστοχες…ψυχολογικα πανε να μου δημιουργηθουν με τις φασσες και δεν κανω ΠΛΑΚΑ..απλα ψαχνω να βρω τι εφταιξε…την πρωτη φορα ειχα 2 αστρα και πρωτο, δευτερο φυσιγγι remington express 35,5 και τριτο NSI lepre 3 νουμερο…την δευτερη φορα παλι 2 αστρα (ειχα ξεχασει στο αυτοκινητο τα αλλα τσοκακια) πρωτο, δευτερο και τριτο remington express 35,5 gr..συμπερασμα..τα 2 αστρα με τα remington εγιναν τουλαχιστον full..πρεπει να ειναι πολυ συγκεντρωτικα φυσιγγια..ανοιξα ενα μολις γυρισα και το πιστονι που ειχαν ηταν σαν τον αποσπωμενο πατο της nsi και ακομα πιο βαθυ..ολα τα σκαγια ΜΑ ΟΛΑ ηταν μεσα στο πιστονι..σαν ποιοτητα ολα τα υλικα, σκαγια, συγκεντρωτηρας, καλυκας, ηταν οτι πιο ποιοτικο εχω δει σε φυσιγγι που εχω ανοιξει..οπως καταλαβαινετε ο συνδυασμος κλειστο τσοκ,συγκεντρωτικα φυσιγγια,κακη ψυχολογια δικια μου,δημιουργησαν αυτο το αποτελεσμα..

    στα δεκα μετρα δνε παιζει κανενα ρολο το τσοκ , η το νουμερο σκαγιων η η διατρηση της κανης η οτιδηποτε αλλο , ξεχασε τα ολα και μην κολλας , ενας και μοναδικος ειναι ο λογος της αποτυχιας , λαθος μετρα οπλου . και πανω απο ολα , ατσαλη βιαστικη και τελειως λαθος επωμιση , δουλεψε την επωμιση σου , ψαξε να βρεις καποιν εμπειρο σκοπευτη η δασκαλο να σε δει και να σε συμβουλεψει τι  πρεπει να κανεις , ελεγξε το οπλο σου , ριχνει εκει που κοιτας  ? και μια ερωτηση προς ολους τους φιλους , γιατι   οταν στην καθε αποτυχια στο κυνυγι ,  ριχνουμε κατευθειαν το φταιξιμο στο φυσιγγι η στο τσοκ ? ολα τα αλλα ειναι παντα μα παντα ενταξει και σωστα ??? μηπως το φυσιγγι και το τσοκ αλλα και η κανη ειναι παντα ενταξει και ολα τα  αλλα ειναι  παντα λαθος ???????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #436087

    καλησπερα! Δημητρη συμφωνω 100% σ αυτο που λες..αλλα πως γινετε να μην εχω προβλημα ( ετσι νομιζω τουλαχιστον) στο σκοπευτηριο ουτε στο κυνηγι στο περπατητο της τσιχλας,ουτε στο λαγο που παω καμια φορα..με το συγκεκριμενο οπλο εχω χασει 2-3 λαγους απο τους περιπου 20 που εχω τουφεκισει..εχω κανει το test churchill για την ευθυβολια του οπλου και ολα ηταν καλα..τι να πω δεν ξερω..παντως στις φασσες ειναι η δευτερη φορα που παω στη ζωη μου..και ειχα γενικα μια νευρικοτητα απο την αρχη του κυνηγιου σημερα..παντως θα συμφωνησω και με σενα gunner με νουμερο 8 και 4 αστρα θα ηταν και οι δυο φασσες στην κατσαρολα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #436092

    Η νευρικότητα σου είναι φίλε μου και το ξάφνιασμα, φαντάζομαι δεν είχες ξανακούσει πως χτυπάει το φτερό της όταν σηκώνεται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436133

    γιαννη οσον αφορα το τσοκ μην ακους τον ιασωνα βαζει το 3* γιατι του χει κολλησει στη καραμπινα κ δε βγαινει DribbleBig SmileBig Smile υγ. αν μελετησεις το μερος οπως σου παν τα παιδια θα καταλαναβεις κ τι τσοκ να βαλεις.

    ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ…Big Smile

    ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΤΟ ΤΣΟΚ ΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΡΙΑΡΙ ΘΑ ΕΒΑΖΑ…

    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΠΑΤΟΥΛΙΑΡΗ ΤΙ ΚΗΔΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΑΠ ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ…..Ahh!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #436134

    Η πρώτη οπτική επαφή ,απ΄ότι θυμάμε με τις φάσσες ήταν στα κυνήγια που έκανε ο πατέρας μου τη δεκαετία του 70. Από τεσσάρων

    χρονών με έπαιρνε μαζί του στο κυνήγι της φάσσας(1972-1973).

    Από τότε πέρασαν σαράντα χρόνια , εγώ είμαι πλέων 45άρης και ο πατέρας μου 8Ο γεμάτα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πάντα

    στην έναρξη του κυνηγίου της (κάθε μα κάθε χρονιά) και εμένα και αυτόν (κυνηγάμε μαζί τις φάσσες), μας διακατέχει η ίδια αγωνία

    και η ίδια λαχτάρα όπως πρίν σαράντα χρόνια.

    Έτσι λοιπόν ακόμα και για τους πιό έμπειρους (λάτρεις ) του είδους η συγκίνηση είναι το ίδιο έντονη όταν κρατούμε στα χέρια μας

    την πρώτη φάσσα της χρονιάς. Πάντα η πρώτη φάσσα είναι αυτή που θα ανεβάσει το ηθικό στα ύψη με την προσδοκία για μια χρονιά γεμάτη από ανάλογες στιγμές. Αν όμως έρθει μια άστοχη βολή( μπορεί και περισσότερες) αυτό πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με ψυχραιμία και να προσπαθήσουμε να αντιληφθούμε όσο πιό γρήγορα μπορούμε το τι έχουμε κάνει λάθος.

    Έτσι η επόμενη βολή όποτε έρθει θα είναι επιτυχημένη.

    Ας μην ξεχνάμε  περα από το ότι αναμετριέμαστε με ένα ποθητό θήραμα ,προσωπικά το θεωρώ ιδιαίτερα ευφυές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436135

     και μια ερωτηση προς ολους τους φιλους , γιατι οταν στην καθε αποτυχια στο κυνυγι , ριχνουμε κατευθειαν το φταιξιμο στο φυσιγγι η στο τσοκ ? ολα τα αλλα ειναι παντα μα παντα ενταξει και σωστα ??? μηπως το φυσιγγι και το τσοκ αλλα και η κανη ειναι παντα ενταξει και ολα τα αλλα ειναι παντα λαθος ???????????

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΚΕΙ…ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΗ ΒΟΛΗ ΦΤΑΙΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ….
    ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ 5 ΒΟΛΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΕΝΑ…Η ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ 300 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΛΑΒΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ  ΤΙΣ ΧΑΣΟΥΜΕ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436138

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΚΕΙ…ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΗ ΒΟΛΗ ΦΤΑΙΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ….
    ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ 5 ΒΟΛΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΕΝΑ…Η ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ 300 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΛΑΒΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ  ΤΙΣ ΧΑΣΟΥΜΕ..

    Χα!!!Α ρε φίλε τι είπες τώρα!!!!Και αν ρίξεις 500 φυσίγγια σε ένα Σ/Κ και πάρεις 50 πουλιά μόνο… Τι σου φταίει?????Στην αρχή το μάτι σου….Μετά ο καιρός…..Μετά το φυσίγγι….Μετά το τσοκ…..Ποτέ μα ποτέ δεν σου φταίει το όπλο…..Και χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με φίλους που κυνηγάνε με την Benelli Rafaello Special (Εμένα προσωπικά σαν πρώην Benellakias αν μου λέγανε κάτι για το όπλο μου ήταν σαν να μου βρίζανε το σπίτι!!!!) έχω να πω, ότι από το καιρό που έβαλα στο χέρι την Beretta AL 391 Stonecoat ,οι επιτυχίες είναι απείρως περισσότερες από αυτές που είχα με την Benelli…Τελικά όλα τα όπλα σκοτώνουν αλλά…άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.Και δυστυχώς η Benelli είναι στο λιγότερο (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θήραμα)…..Το πείραμα όπως είπα και παραπάνω είναι πολύ απλό…..Τηλεφωνικός κατάλογος….
    Respect στην Benelli για την Crio….Τελείως διαφορετικό όπλο….Μιλάω για την Specιal…
    Μην παρεξηγηθούμε κιόλας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #436139

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>

    και μια ερωτηση προς ολους τους φιλους , γιατι οταν στην καθε αποτυχια στο κυνυγι , ριχνουμε κατευθειαν το φταιξιμο στο φυσιγγι η στο τσοκ ? ολα τα αλλα ειναι παντα μα παντα ενταξει και σωστα ??? μηπως το φυσιγγι και το τσοκ αλλα και η κανη ειναι παντα ενταξει και ολα τα αλλα ειναι παντα λαθος ???????????

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΚΕΙ…ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΗ ΒΟΛΗ ΦΤΑΙΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ….
    ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ 5 ΒΟΛΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΕΝΑ…Η ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ 300 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΛΑΒΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΧΑΣΟΥΜΕ..

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    οταν τα πουλια φιλε λοιπον πεφτουν στα 300 μ λαβωμενα οπως γραφεις η ξεπουλιασμενα , εισαι  100 % σιγουρος οτι το κεντρο της τουφεκιας σου ειναι επανω στο στηθος του πουλιου ? η 100 % εχεις μεινει μισο μετρο πισω συνυθως , η επανω η κατω  και τα αδυναμα περιφερειακα σκαγια ξοφαλτσα κοβουν την ουρα του πουλιου ? κλειστα τσοκ , πολυ γρηγορο φυσιγγι , δικη μου προτιμηση 34 γρ , ν 6 χαλκινα , και βλεπεις στον αερα παντα ενα λευκο συννεφακι οταν χτυπα η τουφεκια το πουλι , πανω απο ολα κεντραρισμενα οπλα και πιο πολυ επανω απο ολα , αβιαστη  και σωστη επωμιση , παντα δικες μου αποψεις ειναι και μπορει φυσικα να ειναι λαθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #436147

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Γιαννης-Χανια wrote:</div>
    πουλια ηταν αρκετα,τουφεκισαμε κιολας μερικες αλλα σε οριακες μακρινες τουφεκιες λογω κακου σημειο καρτεριου και κακης καλυψης δικη μας..το παραμικρο κουνημα το αντιλαμβανοταν και εστριβαν απο μακρια..τι να πω, τετοιο ματι που εχει η φασσα ειναι δεν το εχω ξαναδει σε θηραμα! ειναι η δευτερη φορα στη ζωη μου που παω σε κυνηγι φασσας,οπως καταλαβαινεις υπαρχει μεγαλη απειρια στο συγκεκριμενο θηραμα σε ολες τις λεπτομερεις του κυνηγιου της..το ιδιο και ο συναδελφος που πηγαμε και αυτος σχετικα απειρος..επισης το μερος ηταν σχετικα αγνωστο και δεν ξεραμε που να καθισουμε,ετσι τα πουλια περνουσαν πολυ ψηλα..δεν πειραζει »η αλλη το χει΄΄ οπως λεει και ενα γερο-κυνηγος που παμε καμια φορα στο λαγο ..

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ…ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΧΑΡΑΜΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ..ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ…ΕΝΩ ΘΕΛΕΙ…. ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ(ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ…) ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ,ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝΕ,ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΛΑΡΩΜΑ,ΗΛΙΟ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΡΟΦΗ.. Κ.Τ.Λ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ… ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ…ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ Κ ΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΚΙ ΑΣ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΙ ΟΛΑΣ,ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΠΛΕΟΝ…Wink

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”></div>

    Μια βδομαδα τις χαλβαδιαζα σε ενα νερο που ερχοταν

    κ γινοταν μυλος απο πουλια,ωστε να βρω το καταλληλο

    σημειο για καρτερι,ωστε κ να μην χανω πουλια στο πυκνο

    κ πηγαινουν αδικα,κ να μην τουφεκαω ασκοπα,

    ωσπου μια μερα ηρθαν δυο μπεκατσαδες

    τις ειδαν καταλαθος,επιασαν καρτερια οπου ναναι,

    εριξαν δυο κουτια φυσιγγια ο καθενας οπου ναναι

    κ φυσικα πηραν στο χερι απο κανα δυο πουλια….Too Sad

    Κ εγω πηρα το πουλι μου ανα χειρας!!!!LaughingLaughingBig Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #436148

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jason wrote:</div>
    ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΙΑ 5 ΟΡΟΦΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-25 ΜΕΤΡΑ..ΤΟΥΦΕΚΑΣ 2 ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΨΗΛΑ…?????

    πολυ καλα τα λες ….. ομως………..η 5ωροφη ειναι 15 μετρα (με πυλοτη +3μ)αρα 18μ μαξιμουμ…..υπολογιζε 3 μετρα τον οροφο!!!! πολυ συναδελφοι μπερδευονται με τις αποστασεις βολης και το μετρο συγκρισης με την πολυκατοικια ειναι πολυ καλο για να μαθεις να υπολογιζεις τις αποστασεις !!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!” Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    Το πιο καλο οποτε ειναι να στησεις μια

    πενταρα οικοδομη στο περασμα της φασσας

    να ξερεις που να τουφεκισεις!!!!!!

    Ha HaHa HaBig Smile

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,476 έως 8,490 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων