ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,491 έως 8,505 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #436152

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>jason wrote:</div>
    ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΜΙΑ 5 ΟΡΟΦΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 20-25 ΜΕΤΡΑ..ΤΟΥΦΕΚΑΣ 2 ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΨΗΛΑ…?????

    πολυ καλα τα λες ….. ομως………..η 5ωροφη ειναι 15 μετρα (με πυλοτη +3μ)αρα 18μ μαξιμουμ…..υπολογιζε 3 μετρα τον οροφο!!!! πολυ συναδελφοι μπερδευονται με τις αποστασεις βολης και το μετρο συγκρισης με την πολυκατοικια ειναι πολυ καλο για να μαθεις να υπολογιζεις τις αποστασεις !!!! <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>»οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!» Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    Το πιο καλο οποτε ειναι να στησεις μια πενταρα οικοδομη στο περασμα της φασσας να ξερεις που να τουφεκισεις!!!!!! Ha HaHa HaBig Smile

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl</div>

    ………….της κανουμε και μια ‘νομιμοποιηση αυθαιρετου’ και ουτε γατα ουτε ζημιαBig Smile


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #436153

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jason wrote:</div>
    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΕΚΕΙ…ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΗ ΒΟΛΗ ΦΤΑΙΜΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ….
    ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ 5 ΒΟΛΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΜΕΝΑ…Η ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ 300 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΛΑΒΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΧΑΣΟΥΜΕ..

    Χα!!!Α ρε φίλε τι είπες τώρα!!!!Και αν ρίξεις 500 φυσίγγια σε ένα Σ/Κ και πάρεις 50 πουλιά μόνο… Τι σου φταίει?????Στην αρχή το μάτι σου….Μετά ο καιρός…..Μετά το φυσίγγι….Μετά το τσοκ…..Ποτέ μα ποτέ δεν σου φταίει το όπλο…..Και χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με φίλους που κυνηγάνε με την Benelli Rafaello Special (Εμένα προσωπικά σαν πρώην Benellakias αν μου λέγανε κάτι για το όπλο μου ήταν σαν να μου βρίζανε το σπίτι!!!!) έχω να πω, ότι από το καιρό που έβαλα στο χέρι την Beretta AL 391 Stonecoat ,οι επιτυχίες είναι απείρως περισσότερες από αυτές που είχα με την Benelli…Τελικά όλα τα όπλα σκοτώνουν αλλά…άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.Και δυστυχώς η Benelli είναι στο λιγότερο (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θήραμα)…..Το πείραμα όπως είπα και παραπάνω είναι πολύ απλό…..Τηλεφωνικός κατάλογος….
    Respect στην Benelli για την Crio….Τελείως διαφορετικό όπλο….Μιλάω για την Specιal…
    Μην παρεξηγηθούμε κιόλας!!!!

    Εγω φιλε ριχνω σε βρεγμενους καταλογους,και ολα εχουν βαρετα την ιδια διατρηση στα 40 και βαλε μετρα,δεν ξανασχολουμε με το θεμα αυτο,οσο αφορα τωρα τη κατανομη με ενα καλο τσοκ δεν υπαρχουν διαφορες μεταξυ τους.Ειναι και τα δυο ικανα στο τομεα της κατανομης,στο θεμα της συγκεντρωσεις η Μπερεττα υπερτερη στη συχνοτητα λογου του κωνου,αυτο οκ,εχει καλυτερο μεσο ορο.Η βασικη αιτια εχει να κανει με την επωμιση,η Μπενελλι απαιτει σωστες επωμισεις,δεν συγχωρει επιπολαιες επωμισεις,αν τη φερεις να ριχνει εκει που σκοπευεις,και επωμιζεις σωστα δεν εχεις προβλημα καννενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #436164

    οταν τα πουλια φιλε λοιπον πεφτουν στα 300 μ λαβωμενα οπως γραφεις η ξεπουλιασμενα , εισαι 100 % σιγουρος οτι το κεντρο της τουφεκιας σου ειναι επανω στο στηθος του πουλιου ? η 100 % εχεις μεινει μισο μετρο πισω συνυθως , η επανω η κατω και τα αδυναμα περιφερειακα σκαγια ξοφαλτσα κοβουν την ουρα του πουλιου ? κλειστα τσοκ , πολυ γρηγορο φυσιγγι , δικη μου προτιμηση 34 γρ , ν 6 χαλκινα , και βλεπεις στον αερα παντα ενα λευκο συννεφακι οταν χτυπα η τουφεκια το πουλι , πανω απο ολα κεντραρισμενα οπλα και πιο πολυ επανω απο ολα , αβιαστη και σωστη επωμιση , παντα δικες μου αποψεις ειναι και μπορει φυσικα να ειναι λαθος

    To χειρουργειο ειναι μεγαλη δουλεια μετα το κυνηγι,τα θηραματα ειναι ανοιχτο βιβλιο αμα ασχοληθεις,φτανει ο κυνηγος πλεον να γνωριζει απο τη συμπεριφορα του θηραματος το τη εχει συμβει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #436205

    πολυ καλα τα λες ….. ομως………..η 5ωροφη ειναι 15 μετρα (με πυλοτη +3μ)αρα 18μ μαξιμουμ…..υπολογιζε 3 μετρα τον οροφο!!!!

    Καλα,αυτο δεν ειναι και στανταρ…δεν εχουν ολες τα ιδια σοβατεπια…..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαHit with Brick

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436273

    οταν τα πουλια φιλε λοιπον πεφτουν στα 300 μ λαβωμενα οπως γραφεις η ξεπουλιασμενα , εισαι 100 % σιγουρος οτι το κεντρο της τουφεκιας σου ειναι επανω στο στηθος του πουλιου ? η 100 % εχεις μεινει μισο μετρο πισω συνυθως , η επανω η κατω και τα αδυναμα περιφερειακα σκαγια ξοφαλτσα κοβουν την ουρα του πουλιου ? κλειστα τσοκ , πολυ γρηγορο φυσιγγι , δικη μου προτιμηση 34 γρ , ν 6 χαλκινα , και βλεπεις στον αερα παντα ενα λευκο συννεφακι οταν χτυπα η τουφεκια το πουλι , πανω απο ολα κεντραρισμενα οπλα και πιο πολυ επανω απο ολα , αβιαστη και σωστη επωμιση , παντα δικες μου αποψεις ειναι και μπορει φυσικα να ειναι λαθος

    100% ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ Κ ΣΤΟ ΜΑΔΗΜΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΣΚΑΓΙΑ,ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΙ ΟΛΑΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ 5 ΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ…ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 5 ΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ Η ΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ…ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ…

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΙΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ”ΧΕΡΙΑ” ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ..ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΩ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑ 4 ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ…ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΑΛΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΞΕΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ!

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ…ΒΙΑΣΥΝΗ,ΛΑΘΟΣ ΕΠΩΜΙΣΗ,ΜΑΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΗΣ ΒΟΛΕΣ ΜΟΥ( ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΕΣ…)ΝΑ ΠΗΓΑΝ ΟΛΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΑ…Wink

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #436383

    Αφιερωμένο στους φασσαδες:

     

    Η αλήθεια είναι ότι φέτος δεν έιχε τόσες φασσες όσο και πέρυσι, αλλα και πάλι κάτι κάναμε……. σε 8 εξορμήσεις συνολικά πήραμε κάπου γύρω στα 120 πουλιά, καλα ήταν! Τη πρώτη μέρα που ήταν και η καλύτερη πήραμε 25 κομμάτια και 3 χαμένες : http://imageshack.us/photo/my-images/833/bk66.jpg/
    Τα λέμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #436384

    Αφιερωμένο στους φασσαδες:

    Όσο και να το βλέπεις, δε χορταίνεται ρε γαμώ το……Άντε και ο Οκτώβριος είναι κοντά!!!!Ιάσονα ακούς ρεεεεε….Ετοίμασε φυσίγγια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #436561

    Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα..  διάβασα λίγο το θέμα με της αποστάσεις όπου σηκώνουμε το 0πλο στο κυνήγι της φάσσας.  Πρώτον η φάσσα εκτός από την πορεία που έχει αργά το απόγευμα, και σε μέρος όπου βόσκει, η ταχύτητες της είναι τρομερές. Η αυτές φαίνονται, η όχι.

    Ας πάμε τώρα σε αποστάσεις. Αν η φασα φαίνεται μακριά, όταν μας περνά σε ύψος, τότε αυτή σίγουρα δεν είναι. Στο ύψος πάντα μας ξεγελάσει. Να σκεφτούμε μόνο πως μια 4οροφη πολυκατοικία έχει περίπου 12 μέτρα ύψος. Αν πάμε από κάτω, θα δούμε το πόσο ψηλά μας φαίνεται, και ας μην είναι.

    Αν όμως η απόσταση είναι σε τραβέρσα, τότε μας φαίνεται κοντά, αλλά στην πραγματικότητα είναι πάρα πολύ μακριά.

    Οι παλιοί παπιατζηδες και φασαδες καταλαβαίνουν τι λέω.  Έχω ακούσει πολλές φορές να λένε…  πήρα την φασα στα 50-60 μέτρα ύψος. Και αυτή δεν ήταν πάνω από 25 μέτρα. Και άλλες φορές να λένε την έχασα στα 30 μέτρα, και αυτή ήταν πάνω από 60-70.

    Οπότε το πρώτο που πρέπει να ξέρουμε είναι να υπολογίζουμε της αποστάσεις.

     

    Όσο για τα τσοκ?  Δεν υπάρχει στην φασσα στάνταρ. Ούτε νούμερο σκαγιών στανταρ.  Έχω κυνηγήσει με 5αρια και με 9ρια. αναλογα το μερος και τον καιρο.

    Το πιο στάνταρ το δικό μου και για τα δκα μας μέρη είναι μπροστά 8 και πίσω δυο 6ρια.

     

    Φυσικά δεν έχω βάλει ποτέ 1  Άστρο στην φασα και ποτέ κάτω από 5ρι σκαγια. Αν μπεις σε μέρη που κυνηγάς την φασσα με φουλ τσοκ και κάτω από 6ρια, παίζεις την κάρπωση στην τύχη.

     

    Αυτά από μένα.

    Αααα  και πάνω απολλα προσκοπευση πάντα.   Ακόμα και καθιστή να ειναι την τουφεκιάς ελάχιστα πάνω από το πουλί.Big Boss

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #436562

    αα  και κατι ακομα..  ακομα δεν εχω μαθει πως δουλευει το τσατ ρουμ.. χαααα!!!!Sad

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #436975

    ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #436994

    Μετά απο λίγες μέρες κυνηγίου στον Εβρο για τρυγόνια και επειδή ειχα και μια κρυφή ελπίδα και για κάτι άλλο και επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία μεταξυ των άλλων πήρα και την πρωτη φάσσα της χρονιάς.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #436999

    καλησπερα! τριτη φορα στις φασσες χθες και φαρμακερη!! 2 πουλια μπηκαν στην τσαντα! οι συμβουλες εδω βοηθησαν!! αλλα και οι δυο προηγουμενες φορες με εκαναν πιο ψυχραιμο πιο εμπειρο εστω και λιγο,απεναντι στο συναρπαστικο αυτο πουλι…πιστευετε οτι καταλαβαινετε πως ενιωσα οταν ενας αιωνιος τσιχλοκυνηγος σαν και μενα επιασα στα χερια μου την πρωτη ΦΑΣΣΑ στην ζωη μου…και ηταν πιστευω ενα μεγαλο ενηλικο πουλι με εντονα χρωματα,με βαρος 450 γρ!!! μετα απο λιγο επιασα αλλη μια με οχι τοσο εντονα χρωματα οπως η πρωτη και βαρος 380γρ..πρεπει να ηταν νεαρο πουλι..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #437001

    και αλλη μια φωτο απο το χθεσινο κυνηγι με την πρωτη φασσα που επιασα!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #437007

    ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΓΙΑΝΝΗ,ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΞΑΝΑ!ΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΑΤΙΣΗ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ..
    ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥΣ!!
    Η ΠΑΡΕΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΚΟΜΑ…ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ 35αρια ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #437378

    ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ……….
    ΚΑΜΙΑ 30αρια ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ 500 ΣΦΙΓΜΟΥΣ….
    ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ART….

    Υ.Γ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΙΝΑΚΑ……

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,491 έως 8,505 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων