ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,506 έως 8,520 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #437403

    Με το άνοιγμα της ζώνης είπα να κάνω μια δεύτερη έναρξη η οποία μου βγήκε σε καλό… αφού οι γαλάζιες ήταν πιστές στο ραντεβού τους!!! 😉


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #437406

    Μπορει τελικα τα μπουρινια να διωξανε τα τρυγονια απο τις ζωνες, ομως σημερα οι φασουλες (ντοπιες), αποζημιωσαν εμενα και τον φιλο μου..πηραμε 5 φασες και 2 τρυγονια..(Δερειο πλευρα).
    ενταξει δεν εγινε και κανενας χαμος, αλλά κατι ειναι και αυτο :)..σε σχεση με αλλες περιοχες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #437407

    Με το άνοιγμα της ζώνης είπα να κάνω μια δεύτερη έναρξη η οποία μου βγήκε σε καλό… αφού οι γαλάζιες ήταν πιστές στο ραντεβού τους!!!

    Mπράβο ρε Κώστα ,δεν έχω λόγια ……
    Μας έφτιαξες κανονικά με τα σκόρ που κάνεις απο τοσο νωρίς φέτος και θα χάσουμε τον ύπνομας.
    Προχθές στο chat τα έλεγα με τον ΙΑΣΩΝΑ για φάσσες και το βράδυ στον ύπνο μου έβλεπα όνειρα με φασσοκυνήγια. Τώρα μ’αυτά που κάνεις εσύ θα τις βλέπω και μέρα ,στο ξύπνιο μου που να πάρει …
    Και πάλι μπράβο !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #437413

    Δημήτρη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εύχομαι σε σένα και σε όλα τα παιδιά να κάνουμε φέτος όμορφα και ασφαλή κυνήγια. Εγώ ήδη το έχω ευχαριστηθεί αλλά θέλω να πιστεύω πως τα καλύτερα έρχονται!! Όσο για τα όνειρα ξέρεις τι λένε… συνήθως πραγματοποιούνται όταν το θέλουμε τόσο πολύ!!!

    Να πω και ένα μπράβο με τι σειρά μου και σε όλα τα παιδιά που, παρότι είναι ακόμα νωρίς, επιμένουν και βλέπουν αποτελέσματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #437422

    μπραβο παιδια παντα τετοια!!!τις περηποιηθηκατε μια χαρα βλεπω!!!αντε να περνουμε και εμεις σειρα σιγα σιγα!!!χχαχαχ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #437424

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #437668

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Erl5h7n1ozc<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Αν η ζωή είναι όντως μικρή ,τότε είναι πολύ πουτ@να για την ηλικία της

    </div>

    Πω πω !!……βρέ Μάνο αυτές είναι πιο εύκολες και απο δεκαοχτούρες ! Χάνουν και το νόημα να τις κυνηγάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ganas12 στις #437766

    ΚΑΛΑ ΦΑΣΣΟΚΥΝΗΓΙΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ganas12 στις #437775

    ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #438083

    Αποχή αυτό το ΣΚ όπως και το άλλο… από το μεθεπόμενο βλέπουμε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #438087

    μπράβο σε όλους σας που ξεκινήσατε νωρίς με τόσα δυνατά αποτελέσματα κρατώντας τις αισθήσεις μας στο κόκκινο!!!για εμάς εδώ κάτω είναι η ώρα της ”αγρανάπαυσης” όπως λέω….!ο καιρός θα παίξει το ”χαρτί” του για το πόσο πιο νωρίς ή πιο αργά θα ξεκινήσουν τα πρώττα ραντεβού εδω σε εμάς…!!!καλή βδομάδα σε όλους μας!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Kostas Chatzi στις #438158

    Οσοι… ειδικεύονται στις φάσσες ισχυρίζονται ότι τα «σιδερένια πουλιά» ακολουθούν κάθε μήνα του χρόνου το ίδιο σταθερό πρόγραμμά τους, ανεξάρτητα από τις αλλαγές του καιρού… Διαβάστε περισσότερα στο “Ασπρη μέρα…για τις φάσσες”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #438234

    Μάλιστα. Η δική μου άποψη είναι διαφορετική.

    Όντος η φάσες δεν αλλάζουν εύκολα μέρη. Αυτό όμως εξαρτάτε και από την ποσότητα τροφής, αλλά και από τα μέρη που υπάρχει τροφή.
    Ένα άλλο είναι το εξής. Σε άλλα μέρη κουρνιάζει όταν ο καιρός είναι καλοσυνάτος, και αλλάζει κούρνια και μέρος όταν ο καιρός είναι χιονιάς.

    Κάποιοι παλιοί που κινάγανε χρόνια σε κάποια μέρη φασσα, ξέρουν που θα της βρουν όταν ο καιρός είναι καλοσυνάτος, που θα είναι με πολύ παγωνιά, και που θα της βρουν όταν τα μέρη είναι χιονισμένα.

    Σε σταθερές συνθήκες καιρού, η φασσα ακολουθει το ίδιο δρομολόγιο, την ίδια ώρα, και με τον ίδιο τρόπο. Αλλάζει μόνο αν ντουφεκιστεί στην κούρνια, η πέσει σε νταουλτιδες και κάψουν κάποιο σημείο όπου ζητά και περνά το δρομολόγιο της.
    Σε περιπτώσεις που η τροφή είναι άφθονη και σε πολλά διαφορετικά σημεία, με το παραμικρό που θα ενοχληθεί, αλλάζει τοποθεσία και δρομολόγια. Πολλές φορές ακόμα και αν δεν ενοχληθεί.

    Η φασσα είναι πολύ πιο περίπλοκη στο να την αναλύσει κάποιος. Και χρειάζεται πολλές σελίδες να γράψει. Κάτι φυσικά που ποικίλει από τοποθεσία σε τοποθεσία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #438307

    τα χασαμε τα φασσια σημερα,μαρεσει που λεγαμε στον γιαννη για ψυχραιμια αλλα οταν τις ειδα κ ακουσα κ το φαπ φαπ τρελαθηκε το νευρικο μου συστημα κ τα καναμε μανταρα. κατι ο ηλιος κατι το απροσμενο χασαμε ενα ζευγαρακι.
    δεντρο σαν τον δρυ αλλα με κιτρινους καρπους ολοστρογγυλους μικρους σε μεγεθος οχι σε τσαμπια αλλα μεμονωμενους τι ειναι ρε παιδια??εκει πηγαν κ κατσαν για φαι οι ρουφιανες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #438308

    δεντρο σαν τον δρυ αλλα με κιτρινους καρπους ολοστρογγυλους μικρους σε μεγεθος οχι σε τσαμπια αλλα μεμονωμενους τι ειναι ρε παιδια??εκει πηγαν κ κατσαν για φαι οι ρουφιανες…

    Μήπως λες την μυρτιά

    http://users.sch.gr/gpantakis/wp-content/uploads/2010/11/IMG_3421.jpg

    http://www.komitinos.com/uploads/2/9/1/3/2913482/4374090.jpg?521

    ένα άλλο είναι η αγριοσουρβια

    http://3.bp.blogspot.com/-NxBlMUSi15s/UHJw9Cu7H3I/AAAAAAAAFaA/XdC-XZH55sw/s1600/4.JPG

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,506 έως 8,520 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων