ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,521 έως 8,535 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #438315

    Καλημερα! Ακη κοντα περασανε?
    Τις ντουφεκισατε με φασσοφυσεκα
    η με ψιλα σκαγια?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #438326

    Μάλλον το δέντρο που περιγράφει ο φίλος πιό πάνω είναι η σουρβιά.Στα μέρη μου κάνει κίτρινο καρπό ο
    οποίος είναι ιδιαίτερα στυφός.
    Μπορεί να φαγωθεί (είναι πολύ νόστιμος) αφού πέσει από το δέντρο και ωριμάσει ,παίρνει χρώμα καφέ σκούρο
    ,περί το τέλος Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου.
    Όποιος τυχερός βρει τότε σούρβα ώριμα, έχει να πει για ένα εξαιρετικό καθαρά χειμερινό καρπό.Σπάνια μένουν καρποί καταγής μιας και μια πληθώρα ζώων με πρώτο τον αγριόχοιρο τα “κυνηγά” για την ωραία γεύση τους.
    Στο χωριό μου μια τέτοια σουρβιά αποτελεί πόλο έλξης για τις τοπιάρες,και όχι μόνο,φάσσες.
    Σε αντίθεση με την αργιά ή αριά, είναι δέντο φυλλοβόλο(ρίχνει τα φύλλα το χειμώνα).Έτσι ο μόνος τρόπος
    αναγνώρισης του δέντρου το χειμώνα είναι οι καρποί του που μπορεί κάποιος να βρει στο έδαφος.
    Μοιάζει στον κορμό με τη βελανιδιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #438499

    μαλλον σουρβια εινα ιτο δεντρο οπως καταλαβαινω απ οτις περιγραφες σας..θα το ξανατιμησω το σημειο τωρα που το βρηκα σε κανα 5αρι μερες γιατι απο οτι ειδα ειχε κ πουπουλα κατω παλια αρα εκει τρωνε.
    το στορυ για να καταλαβαιτε πως τη πατησα σα χαζος.
    εχω πιασει ενα ”λαιμο” δεξια μου καστανιες χωραφι πλαγια κ αριστερα μου πουρναρι σε συστοιχια κ απο κατω κατι σα ρεματακι .
    κραζει μια κουρουνα απο τα δεξια μου κ βλεπω απ οτα αριστερα να ερχονται 2 πουλια ακριβως οπως πετανε οι κουρουνες.πολυ αργα αλλα ειχα τον ηλιο στα ματια μου κ λεω αστο θα τις ζεματισω μολις περασουν το πουρναρωτο,ξαφνικα πισω μου κ αριστερα ακουω φαπ φαπ φαπ.εκει παγωσε το αιμα μου.λεω μα που κατσαν ,αφου καταλαβα οτι ηταν φασσες.1ο λαθος που ειχα ηδη κανει δεν ειχα κοιταξει απο κατω τι εχε ικαθολου.
    αφου βγαινω ησυχα απ οτο πουρναρι κοιταω αυτα τα 2 δεντρακια ξεκαρφωτα χωρις να βλεπω πουλια κ ξαφνικα φαπ φαπ μπροστα μου ξεπεταγονται κ φευγουν δεξια τα πουλια αποσταση ανω των 40μετρων κ ηλιο στα ματια ενστικτωδως χωνω μια μπηχτη τουφεκια κ βλεπω το συγκρεντρωτηρα να εινα ιστην ιδια ευθεια με το πουλι το ενα κ να σκαει το πουλι ,εκει σαστισα νομιζωντας οτυι την πηρα αλλα μονο τη ξεπουπουλιασα κ οι 2ηκ 3η πηγαν στοντουρου αφου ειχα ηδη σταματησει τη κινηση του οπλου.βεβαια κακως εριξα αλλα εκειν ητην ωρα βγηκε αυθορμητα.κ ετσι το χασαμε το φασσι..
    μονος ημουν απλα χρησιμοποιω πληθυντικο γιαννη μερικες φορες.
    υγ. το φυσιγγακι εμποριου πρωτη φορα το εριχνα κ ηταν πολυ καλο παρακαλω,πρωτη φορα εβλεπα το συγκεντρωτηρα σε τετοιες αποστασεις και να σκαει το πουλι λες κ εβλκεπα σε βιντεο αργη κινηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #438522

    καλημερα!! ανοιξα και εγω λογαριασμο για φετος με της κυριες!!! 1 φασσα και 1 αγριοπεριστερο!!! αντε καλη χρονια σε ολους!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #438526

    α!ετσι και που το πηρατε το πουλακι κυριε?δεν μας ειπατε?σε τρυγονοκαρτερο η σε φασσοκαρτερο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #438612

    αλλ οενα φασσι χαμενο σημερα.δε μπορεσα να το βρω πουθενα,βεβαια επεσε σε πυκνο που μονο τα γουρουνια περνανε αφου προσπαθουσα 2 ωρες να περασω το πουρναρωτο για να βγω πισω στο αμαξι.
    ειχε καλη κυκλοφορια βεβαια σημερα κασι ειδικα η 4αδα που τουφεκισα ηταν οχι απλα μεγαλα πουλια αλλα γελαδες…αχαχαχα..σε κανα 3ημερο παλι μιας κ βρηκα κ αλλα διασπαρτα τετοια δεντρα με καρπους κατω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #438937

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    ΕΧΑΣΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΑΤΩΣΑΝ,ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΤΩΣΑΝ!
    ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ….ΒΛΕΠΩ ΠΡΟΦΗΤΙΑ..ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΠΟΣΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ 18-19-20-21 ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΠΑΣΙΜΟ 28-29-30-31….
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΟΚΤΩΒΡΗΣ(ΒΡΟΧΕΣ-ΑΝΕΜΟΙ) ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΣΥ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ…
    ΜΕ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΕΙΔΑΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΗΤΑΝ ΝΤΟΠΙΑΡΕΣ,ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΜΙΑ 10 ΤΣΙΧΛΙΤΣΕΣ.
    ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΚΑΛΟΓΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΥΣΟΥΡΑΔΕΣ,ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ…
    Υ.Γ. ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΟΚΤΩΒΡΗΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΥΓΗ…ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #438938

    ΞΕΧΑΣΑ….
    Υ.Γ.2. ΠΑΡΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?????????? ΤΙΚ-ΤΑΚ,ΤΙΚ-ΤΑΚ,ΤΙΚ,ΤΑΚ….ΒΑΛΕ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #439092

    Γεια σας φιλοι μου..Παρακολουθω την παρεα σας κατι λιγοτερο απο ενα χρονο.Ωστοσο λογω υποχρεωσεων κ των λιγων κυνηγετικων εξορμησεων δεν ειχα φτιαξει, μεχρι και πριν απο λιγες ημερες, λογαριασμο. Λιγα πραγματα για μενα,νεος ηλικιακα (σχετικο),’μαλλον’ εμπειρος στο κυνηγι αλλα οχι με θεαματικα αποτελεματα καρπωσης,που μπορει καποιος να ζηλευε..Απο μικρος στο απορτ διπλα στον νταντι και αργοτερα συγκυνηγος στα τσιχλοκοτσυφα και στις συχνες τυχαιες συναντησεις μας με τις “γαλαζιες κυριες”. Για τις “κυριες”… Ξεκινησαμε να συναντιομαστε τυχαια στις βελανιδιες στα βουνα, στον καμπο και αργοτερα στα φασσοκαρτερα ή και λιγο πιο ‘διπλα’ απο αυτα!Τυχαια εχω συναντησει και αλλα θηρευσιμα ειδη(μπεκατσες,τρυγονια,φαλαριδες,παπια) αλλα ποτε δεν ενιωσα ετσι οπως την πρωτη φορα που απο κοντα ειδα κ χουφτωσα την φασσα!Δεν γνωριζω παρα πολλα για τη φασσα αλλα και ποιος μπορει να ισχυριστει πως ξερει;!Πιστευω πως μεσα απο αυτην εδω την παρεα θα μαθω νεα πραγματα,θα βγαλω συμπερασματα και θα βοηθησω κ εγω με τη σειρα μου οσο μπορω,για πληροφορηση και συσσωρευση πειρας.Συναδελφοι σε δεκαπεντε μερες περιπου θα ερθουν στα λημερια μας..Περιμενω πως κ πως αυτο το γρηγορο χτυπημα της καρδιας,αυτο το ευχαριστω στρες μολις τις δω να ερχονται κατα απανω μου..Καλη κυνηγετικη χρονια να εχουμε με υγεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #439095

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΑΣΣΑΔΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΑΝΑΙΒΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Η ΔΙΑΘΕΣΗ
    ΚΑΛΑ ΦΑΣΣΟΚΥΝΗΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #439096

    Γεια σας φιλοι μου..Παρακολουθω την παρεα σας κατι λιγοτερο απο ενα χρονο……………….

    Xρήστο καλώς όρισες και σου έχωμαι φέτος να ζήσεις δυατές συγκινήσεις κυνηγόντας αυτό το θήραμα που πραγματικά σε κα΄νει να αισθάνεσαι ρίγος και μόνο στο άκουσμα των φτερών του …ΦΑΠ ..ΦΑΠ..ΦΑΠ.. ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Δεν μας είπες απο πια περιοχή είσαι …
    φιλικά Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #439097

    τεστ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #439099

    ΟΚ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #439113

    Καλωσορίζω στη φασσοπαρέα μας τον Χρήστο και τον Terios06!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #439148

    Καλως σας βρηκαμε..Δημητρη απο Νομο Αιτ/νιας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,521 έως 8,535 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων