ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,731 έως 8,745 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #441335

    οχι φιλε μου απο πατρα ειμαι αλλα κυνηγαω πολλα χρονια και συνεχεια απεναντι τα περισσοτερα πουλια εμπαιναν απο θαλασσα αριστερα μαραθια πιστευω αν εννοεισ απο κλημα ειδα και ακουσα τουφεκιες και πουλια 1 κατοσταρι περασε μεσα απο την χαραδρα ατουφεκιστο απο κλημα

    Κάτι δικοί μου που ήταν στο Κλίμα μου είπαν ότι δεν είδαν πουλιά προχθές!ένα μεγάλο μπουλούκι το είδαν από το ρέμα της Κόκκας να μπαίνει με κατευθυνση προς τα πάνω..για πουλιά που να πέρασαν από την χαράδρα μπροστά από Κάμπο δεν είπαν τίποτα..εκτός και αν…δεν ήθελαν,χαχα!!!αρα από ότι καταλαβα Κάμπος -Τείχιο- Ποτιδάνεια πρέπει να έγινε μάχη!!από το Μοναστήρι έρχονταν πουλιά??


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #441337

    το καρτερι καρτερι. αλλα πως πας μεχρι εκει που πρεπει.

    καμια σχεση με την μαλακωσια του καμπου.

    πολυ σωστα τα λες φιλε γιαννη, δεν υπαρχει σοβαρο φασοκαρτερο στο βουνο που θα εχει κοντα του δρομο και ευκολη προσβαση…..τα κοντινοτερα καλα φασοκαρτερα βρισκονται τουλαχιστον 2 ωρες αναβαση στο βουνο (τουλαχιστον σε αυτα που εγω κυνηγαω)!!!!
    και αν κουβαλας και τιποτα σχαρες,προβατα, τσιπουρα κλπ σε συνδυασμο με τα υπολοιπα(οπλα,φυσιγγια,κλπ)εκει να δεις ιδρωτα που πρεπει να χυσεις για να τα ανεβασεις………. 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #441339

    εε δεν θα κουβαλας? μονο εναν θερμο με καφε, φυσιγγια, καρεκλακι, νερο, κολατσιο. εε δεν χρειαζετε τιποτε αλλο. γιατι αν ξεχασεις κατι απο αυτα? την γ@μησ@ς..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #441342

    τα τσιγαρα ξεχασες Γιαννη!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #441345

    καλα αυτα δεν τα συζητω. γυρναω πισω και τα ξαναπερνω, ακομα και στην τρυπα του διαολου ναμε. ασε και μια φορα ξεχασα τον αναπτηρα. εκει να δεις πικρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #441346

    …άσε τις αναπνοές, που στα 1.400 μέτρα δεν φτάνουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #441363

    στα χωραφια χυνεις υδρωτα? αν ανεβεις κατα τα μερη μας θα ηταν τιμη μου να ερθεις να κοινηγησεις μαζι μας ενα σκ.

    αν εχεις περασει ποτε με τα ποδια απο το περιβλπτο στον καλογερο με 50 ποντους χιονι και βαλε. σε διαδρομη 20 χιλ περιπου. εκει να δεις υπρωτα. και στο τελος τα μαλια σου να εχουν πιασει παγο.

    η να ανεβεις απο την ασφαλτο μεχρι το 12 με αλλο τοσο χιονι. αν εχεις γνωστο που κηνηγαει εδω, ρωτα τον για της διαδρομες αυτες. να ακουσεις τι θα πει κυνηγι φασσα σε βουνο. το καρτερι καρτερι. αλλα πως πας μεχρι εκει που πρεπει.

    καμια σχεση με την μαλακωσια του καμπου.

    Γιαννη δεν ειμαστε κ πολυ μακρια για να εχουν
    τοση μεγαλη διαφορα τα βουνα μας,μια ωρα δρομο ειμαστε.
    Κ μην μου λες για ποδαροδρομο εχω κυνηγησει γουρουνι για
    10 χρονια οταν δεν υπηρχαν τα 4Χ4,το να πας απο ενα μερος
    στο αλλο χαλαρα ποδαρατα δεν ειναι τιποτα,δεν αγχωνεσαι καποια
    στιγμη θα φτασεις.
    Το να κανεις 1000 μετρα ερπινγκ να σου φευγουν να ξαναπηγαινεις
    κ ξανα κ ξανα ειναι γαμησι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #441365

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>falcon wrote:</div>
    Για κυνηγι μιλαω Μανο,οχι καρτερι…<br><br>
    Να προσπαθεις με ερπινγκ να τις κοντεψεις,να σε<br><br>
    περνουν χαμπαρι να πετανε κανα χιλιομετρο<br><br>
    παρακατω κ να ξαναπροσπαθεις κ παλι μεχρι<br><br>
    τελικης πτωσεως,να γυρνας στ αμαξι κ τ αρ@#ια σου<br><br>
    να ειναι μουσκεμα στον ιδρωτα κ να μην εχεις παρει<br><br>
    κ τιποτα στο χερι…<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    συγνωμη φιλε δανε αλλα θα διαφωνησω μαζι σου…..αυτο που λες εσυ(ερπινγκ κλπ) εμενα δεν μου αρεσει, να σου πω την αληθεια χωρις παρεξηγηση το θεωρω μεγαλη κοροιδια να τουφεκισω καθιστα πουλια!!!!<br>
    πριν 3 χρονια ενας πολυ καλος μου φιλος που κυνηγαει στον καμπο των σερρων με τον ιδιο τροπο που κυνηγας και εσυ βαραγε 10-15 πουλια ανα κοπαδι ετσι για πλακα,χαρακτηριστικα θα σου πω οτι σε μια χρονια ειχε βαρεσει πανω απο 500 πουλια!!!!!……κατι που στο καρτερι επανω στο βουνο δεν προκειτε ποτε να συμβει αυτο ουτε (10/κοπαδι!!!!) ουτε και 500/σε μια σεζον!!!! εγω την φασα την γουσταρω επανω στο βουνο και με ισους ορους και ας παρω ενα πουλι !!!!<br>
    εγω παντος οταν πηγα με τον φιλο μου τον σερραιο στον καμπο και μου εξηγησε πως θα κυνηγουσαμε, αρνηθηκα να ακολουθησω αυτην την πρακτικη και πηγα και εκατσα σε ενα καρτερι να κυνηγησω ετσι οπως εμενα μου αρεσει!!!!<br>
    μην με παρεξηγησεις για την αποψη μου φιλε δανε…..εξαλου περι ορεξεως κολοκυθοπιτα….γουστα ειναι αυτα :D
    <br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Ποιοι ειναι οι ισοι οροι?
    Αντε περπατησες εσυ τα 5 χλμ σου χαλαρα,κουραστηκες
    για να ανεβεις στο καρτερι,αραξες ομως στο
    καρτερι σου φραπεδακι τσιγαρακι,κοιμασαι αμα θες.
    Τα πουλια περνανε ανυποψιαστα απο πανω σου τα τουφεκας
    περνεις ενα δυο πεντε δεκα αν εχει.
    Στον καμπο τα πουλια δεν ειναι ετσι,ειδικα αν τουφεκιστουν
    100 ζευγαρια ματια παρακολουθουν το καθε φιλαρακι που θα κουνηθει
    για να πεταξει το κοπαδι 1000 μετρα μακρυτερα.
    Μονο ενας Σερραιος κανει αυτα τα νουμερα στον καμπο κ ειναι απιαστος
    ο συγχωριανος μου ο Αρκαν,αν ειναι αυτος ο φιλος σου λες αληθεια,
    αν λες για αλλον sorry αλλα σε παραμυθιαζουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #441368

    αρκαν ή αρκας ρε δανο;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #441373

    γεια σας παιδια…πολυ ωραιες οι συζητησεις σας…ειμαι απο Κυπρο και κυνηγαω αποκλειστικα φασσα…και λιγο το τρυγονι στα παραλια το καλοκαιρι…αυτο που εχω να πω στα πιο πανω ποστς ειναι οτι βρισκω το κυνηγι της φασσας στο καμπο πολυ πιο απαιτητικο απο αυτο του βουνου…χρονια κυνηγουσα σε απατητα μερη…δυσκολο να ανεβοκατεβαινεις συνεχεια τα βουνα για να παρεις τα πουλια που χτυπας…δε λεω…αλλα ειναι πολυ πιο ανυποψιαστα τα πουλια εκει…στο καμπο μετα απο τις πρωτες εξορμησεις ειναι πολυ δυσκολο να τα χτυπησεις…γιατι γινονται πολυ καχυποτα και με την παραμικρη κινηση απο κυνηγους αλλων ειδων,απο αυτοκινητα και γεωργους,περνουν πολυ υψος τα πουλια και ειναι αδυνατο να τα τουφεκισεις…και στην καλυτερη περιπτωση που χαμηλωσει ενα πουλι επειδει τα κυνηγαμε σε ευκαληπτους ειναι να τα χτυπησουμε 5-10 μετρα πιο ψηλα απο τα δεντρα αυτα οπου δεν ειναι καθολου μικρη αποσταση…τωρα σε φαση που λεει ο φιλος πιο πανω με ενα κοπαδι που κατεβει στα δεντρα…ναι μπορεις να χτυπησεις πουλια…3-4 στο συνολο…τωρα για 10-15 ανα κοπαδι πολυ δυσκολο…και 100 πουλια να εχει το κοπαδι για να παρεις 10-15 σημαινει πρεπει να ριξεις 3 και 4 φορες..πραγμα δυσκολο γιατι μετα τις πρωτες τουφεκιες αυτα θα χαθουνε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #441379

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΒΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΠΙΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΛΟΓΩ ΕΙΚΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΜΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΚΑΜΠΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #441385

    Στα Γρεβενά και συγκεκριμένα στην ευρύτερη περιοχή των Φιλιππαίων για όσους γνωρίζουν την περιοχή, ελάχιστα πουλιά εμφανίστηκαν σήμερα.

    Τώρα, για όσα συζητάτε πιο πίσω, σαφώς η γοητεία και η αίσθηση περιπέτειας είναι στο δασωμένο βουνό. Άλλες μυρωδιές, άλλη θέα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    spiros στις #441387

    γιαννενα,κοντα στην κονιτσα,λιγα πουλια σημερα.
    πρωτη μου εξοδος στην φασα για φετος.

    πολυς κοσμος ρε παιδια.αν εχει 20 ατομα γυρω απο ενα λοφακι ενω ειναι νωρις ακομη για φασα κ καθημερινη,
    το αλλο σαβ/κο-δευτερα τι θα γινει?
    μεχρι τωρα ειχαμε τις σκηνες,τωρα ερχονται κ με φορτηγα….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #441391

    Πρωινη εξοδος και αφου εβρεξε χθες ολη μερα, δεν φανηκε τιποτα! Μονο αερα πηρα και πολυ μαλιστα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #441392

    Για ηρεμηστε σας παρακαλω…
    εχετε τα πουλια στα ποδια σας και σε καμπο και σε βουνο…
    εχω μια προταση να σας κανω….
    δανε οταν θα ειναι στο βουνο θα με περνεις να ερχομαι εγω…
    και γιανναρα εσυ το αντιθετο…οταν θα ειναι στον καμπο θα με περνεις εσυ να ερχομαι…ααχαχα
    παμε τωρα στο γλυκο…αυριο θα γινει πολεμος….
    σημερα μπηκανε πουλια σε γαλλια…και απο τι εχω καταλαβει φετος,οταν μπαινουνε εκει την αλλη μερα μπαινουνε κ εδω….
    πανε μια μερα μπροστα οι γαλλιδες…
    οποτε αυριο…λιγο το ελαφρυ βοριαδακι,λιγο η λιακαδα,λιγο η πανσεληνος,λιγο οτι ειναι μετα απο κακοκαιρια…μειναμε απο φυσιγγια….δυστηχως εγω δεν μπορω να παω…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,731 έως 8,745 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων