ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,151 έως 9,165 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444271

    μητσο καλα τα λες. εγω σημερα ουτε καν πηγα πουθενα. να φανταστητε πως ξυπνησα 04.30 και επινα καφε στο σπιτι μεχρι της 05.45.
    μετα της 05.45 λοιπον ξεκινησα.
    και ετσι εφτιαξα ακομη εναν καφε και εβλεπα στην τν κινουμενα σχεδια. αχαχα.. δεν πηγα πουθενα, και αποτι φαινεται αν δεν αλλαξει ο καιρος, δεν θα ξαναβγω. εκτος και αν θα υπαρξει καμια πληροφορια για δις εκατομυρια πουλια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #444295

    Σήμερα ήταν μια πιο καλή μέρα σε πουλιά αλλά όχι σε κάρπωση.
    Πηγαίνοντας για το πόστο μου 7.00 τα κορίτσιαήταν ήδη κλαρωμένα εκεί με αποτέλεσμα να μην μπορω να κουνηθω και να πάω στο πόστο μου.
    Μένω ακίνητος μεχρι 8.15 και ερχόταν πουλιά συνέχεια απο πολύ χαμηλα της χαράδρας και κλάρωναν όλα στο ίδιο μερος γύρω στα 40 μετρα απο μένα .
    Υπολόγισα να εχουν μαζευτει πάνω απο 70 πουλια τα οποία απ’οτι κατάλαβα είχαν κουρνιάσει εκει κοντά.
    Τελικα γύρω στα 40 πουλιά σηκώθηκαν και κλάρωσαν απεναντι μου στα 100 μ για αρκετή ώρα ώσπου σηκωθηκαν και οι αλλες και ενω φανηκε οτι ερχονται πάνω μου σπανε και εκείνη την στιγμη τις τουφεκάω αψυχολόγητα και τις εδειωξα όλες.
    Αργότερα πήρα δυο μοναχικες και περίμενα μεχρι το απόγευμα που όμως πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες . Με πιάσανε μέσα στο πυκνο πριν προλάβω να βγω και αρχισαν να ερχονται πουλια απο παντου.Απο τις 14.45 μεχρι 16.00 έζησα τον εφιάλτη. Παντου γύρω μου φάσσες και να ερχονται κι άλλες .Να σηκώνονται και να ξανακάθονται κανοντας εναν εκωφαντικο θόρυβο με τα φτερά τους που αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις. Επι μια ώρα και πλέον δεν κανανε τιποτα άλλο απο το να σηκωνονται και να ξανακάθοναται. Μερικες κάνανε κύκλους και ξαναβουτάγανε και κλάρωνανε κάνοντας ενας τρομερό θόρυβο.Ολα αυτα στα 30 με 60 μ. απο μέναπου δεν μπορούσα ούτε να φύγω για να μην τις χαλάσω..
    Ειχα την ευκαιρια να τουφεκισω αλλα ξεμοναχιασμένες που τις εβλεπα αλλα δεν το έκανα γιατί θα χάλαγα την κούρνια για να πάρω ενα πουλι ,αφου ετσι κι’αλλοιώς μεσα στο πυκνό δεν είχα περιθώρια για πολλά πράγματα.
    Αυριο θα είναι μια δύσκολη μέρα σε ένα πολύ δύσκολο σημείο.Θέλει και πολύ τύχη για να τις στριμώξω καλα΄γιατι το μέρος ειναι σε μεγάλη χαράδρα με πυκνή και ψηλή βλάστηση με λίγα ανοίγματα.
    Πάντως απόψε θα κοιμάμαι και θα ακούω τον θορυβο που κάνανε ,αφού τον ακούω ακόμη και στο ξύπνιο μου…φα φα φα φα φα φα ……..χα χα χα χα

    Πάντως τροφή δεν υπάρχει ούτε για δείγμα ,σε αντίθεση με τα μέρη του Στάθη πoυ σε ευθεία πρεπει να ειμαστε γυρω στα 15 με 20 χλμ που εχει πολύ βελανι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444298

    ενταξη μητσο. την εχεις βρει την ακρη.. σιγα σιγα παμε στον σωστο δρομο..χααα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444300

    πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες

    φιλε ζολοτα θα ηθελα να σου πω οτι το να τουφεκισεις φασσες στην κουρνια προσωπικα πιστευω οτι ειναι λαθος διοτι οταν τουφεκιστουν τα πουλια στην κουρνια μετα εξαφανιζονται απο την περιοχη γενικοτερα και μετα δεν θα μπορεις να τις βαλεις στο χερι!!!! το καλυτερο θα ηταν να βρεις απο που περνανε για να φανε ή γενικα τις πορειες που κανουν καθημερινα και να τις βαρας σιγα σιγα ολο τον χειμωνα!!!! εμενα αυτο με διδαξαν οι ‘παλιοτεροι’ και ποτε δεν βαραω φασσες στην κουρνια!!!! ας μας πουν την γνωμη τους και αλλοι συναδελφοι που κυνηγανε φανατικα τις φασσες !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    billarnaia στις #444306

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIM.ZOLOTAS wrote:</div>
    πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες

    φιλε ζολοτα θα ηθελα να σου πω οτι το να τουφεκισεις φασσες στην κουρνια προσωπικα πιστευω οτι ειναι λαθος διοτι οταν τουφεκιστουν τα πουλια στην κουρνια μετα εξαφανιζονται απο την περιοχη γενικοτερα και μετα δεν θα μπορεις να τις βαλεις στο χερι!!!! το καλυτερο θα ηταν να βρεις απο που περνανε για να φανε ή γενικα τις πορειες που κανουν καθημερινα και να τις βαρας σιγα σιγα ολο τον χειμωνα!!!! εμενα αυτο με διδαξαν οι “παλιοτεροι” και ποτε δεν βαραω φασσες στην κουρνια!!!! ας μας πουν την γνωμη τους και αλλοι συναδελφοι που κυνηγανε φανατικα τις φασσες !!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us<

    ΕΣΤΙ ΑΚΡΥΒΟΣ ΑΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΦΑΣΣΑ ΣΕ ΚΟΥΡΝΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #444308

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIM.ZOLOTAS wrote:</div>
    πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες

    φιλε ζολοτα θα ηθελα να σου πω οτι το να τουφεκισεις φασσες στην κουρνια προσωπικα πιστευω οτι ειναι λαθος διοτι οταν τουφεκιστουν τα πουλια στην κουρνια μετα εξαφανιζονται απο την περιοχη γενικοτερα και μετα δεν θα μπορεις να τις βαλεις στο χερι!!!! το καλυτερο θα ηταν να βρεις απο που περνανε για να φανε ή γενικα τις πορειες που κανουν καθημερινα και να τις βαρας σιγα σιγα ολο τον χειμωνα!!!! εμενα αυτο με διδαξαν οι “παλιοτεροι” και ποτε δεν βαραω φασσες στην κουρνια!!!! ας μας πουν την γνωμη τους και αλλοι συναδελφοι που κυνηγανε φανατικα τις φασσες !!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Συμφωνω απόλυτα.Ισως φταιει λίγο η διατύπωση μου και τα πολύ περισσότερα που ήθελε να πώ αλλα δεν μπορω να γραφω και σελίδες.Κατεβαίνοντας για να δω αν ερθουν για κουρνια δεν ηταν για να τις τουφεκίσω αλλα για να δω που κουρνιάζουν αν κουρνιάζουν και να ξέρω πως θα κινηθω αυριο, γιατι αυτες λογικα θα κανανε το ιδιο δρομολόγιο με σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444309

    θα γυρισει ο καιρος,θα @@ και ο φτωχος…

    Μαμησε μαμησε!!!
    χαχαχα
    Παλι καλα που τουφεκαμε απο καμια
    κ μας φευγει ο καημος!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444313

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIM.ZOLOTAS wrote:</div>
    πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες

    φιλε ζολοτα θα ηθελα να σου πω οτι το να τουφεκισεις φασσες στην κουρνια προσωπικα πιστευω οτι ειναι λαθος διοτι οταν τουφεκιστουν τα πουλια στην κουρνια μετα εξαφανιζονται απο την περιοχη γενικοτερα και μετα δεν θα μπορεις να τις βαλεις στο χερι!!!! το καλυτερο θα ηταν να βρεις απο που περνανε για να φανε ή γενικα τις πορειες που κανουν καθημερινα και να τις βαρας σιγα σιγα ολο τον χειμωνα!!!! εμενα αυτο με διδαξαν οι “παλιοτεροι” και ποτε δεν βαραω φασσες στην κουρνια!!!! ας μας πουν την γνωμη τους και αλλοι συναδελφοι που κυνηγανε φανατικα τις φασσες !!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    </div>

    Ετσι ειναι οπως τα λες,ομως δεν σκεφτονται
    κ δεν πρατουν ολοι ετσι οποτε απο τοτε
    που ηρθαν δυο μπεκατσαδες κ μου χαλασαν
    την κουρνια που την φυλαγα επι δυο βδομαδες
    οταν τυχει σε μενα κ πιστευω οτι θα μπορεσω
    εκεινη την στιγμη να παρω αρκετα πουλια κ οχι
    να ριξω μια τουφεκια κ να διωξω ολα τα πουλια
    δεν σκεφτομαι ουτε κουρνια ουτε ξεκουρνια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    mitsos στις #444314

    Μπραβο σε ολους τους παλικαρους. Φαινεται η δουλεια φετος θα παει καλα.
    Χθες τις βρηκα σε σε μια γνωστη μου ρεματια με λιγο βελανι, σε πολυ πυκνο μερος και χωρις πολυ φασαρια (3 τουφεκιες)
    πηρα 2 πουλια. Λιγα και τα πουλια και δεν τα ενοχλησα αλλο.
    Σημερα ρεπο και αυτα και εγω. Θα τα επισκεφτω ομως λιαν συντομως.

    Να και ενα βιντεακι απο το κυνηγι

    ΥΓ. Φωτο στο GRAND PRIX

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #444315

    Μπραβο σε ολους τους παλικαρους. Φαινεται η δουλεια φετος θα παει καλα.<br>
    Χθες τις βρηκα σε σε μια γνωστη μου ρεματια με λιγο βελανι, σε πολυ πυκνο μερος και χωρις πολυ φασαρια (3 τουφεκιες)<br>
    πηρα 2 πουλια. Λιγα και τα πουλια και δεν τα ενοχλησα αλλο.<br>
    Σημερα ρεπο και αυτα και εγω. Θα τα επισκεφτω ομως λιαν συντομως.

    Να και ενα βιντεακι απο το κυνηγι

    <iframe width=”591″ height=”332″ src=”http://www.youtube.com/embed/aivif7jj2zM?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; frameborder=”0″ allowfullscreen=””></iframe>

    ΥΓ. Φωτο στο GRAND PRIX

    Ωραια ληψη Μητσο.
    Μπραβο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #444321

    Θα γυρίσει ο καιρός…θα μαμησει κ ο Δανος!!!αχαχαχαχαχα
    Μπράβο σε όλους,μπράβο στους δημητρηδες!!!

    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444327

    Σήμερα ήταν μια πιο καλή μέρα σε πουλιά αλλά όχι σε κάρπωση.<br>
    Πηγαίνοντας για το πόστο μου 7.00 τα κορίτσιαήταν ήδη κλαρωμένα εκεί με αποτέλεσμα να μην μπορω να κουνηθω και να πάω στο πόστο μου.<br>
    Μένω ακίνητος μεχρι 8.15 και ερχόταν πουλιά συνέχεια απο πολύ χαμηλα της χαράδρας και κλάρωναν όλα στο ίδιο μερος γύρω στα 40 μετρα απο μένα .<br>
    Υπολόγισα να εχουν μαζευτει πάνω απο 70 πουλια τα οποία απ’οτι κατάλαβα είχαν κουρνιάσει εκει κοντά.<br>
    Τελικα γύρω στα 40 πουλιά σηκώθηκαν και κλάρωσαν απεναντι μου στα 100 μ για αρκετή ώρα ώσπου σηκωθηκαν και οι αλλες και ενω φανηκε οτι ερχονται πάνω μου σπανε και εκείνη την στιγμη τις τουφεκάω αψυχολόγητα και τις εδειωξα όλες.<br>
    Αργότερα πήρα δυο μοναχικες και περίμενα μεχρι το απόγευμα που όμως πήγα πολύ χαμηλα γιατι κατι μούλεγε οτι θάρθουν για κούρνιασμα .Και έτσι έγινε αλλά με κάνανε μπαλάκι οι ρουφιάνες . Με πιάσανε μέσα στο πυκνο πριν προλάβω να βγω και αρχισαν να ερχονται πουλια απο παντου.Απο τις 14.45 μεχρι 16.00 έζησα τον εφιάλτη. Παντου γύρω μου φάσσες και να ερχονται κι άλλες .Να σηκώνονται και να ξανακάθονται κανοντας εναν εκωφαντικο θόρυβο με τα φτερά τους που αν δεν το ζήσεις δεν το καταλαβαίνεις. Επι μια ώρα και πλέον δεν κανανε τιποτα άλλο απο το να σηκωνονται και να ξανακάθοναται. Μερικες κάνανε κύκλους και ξαναβουτάγανε και κλάρωνανε κάνοντας ενας τρομερό θόρυβο.Ολα αυτα στα 30 με 60 μ. απο μέναπου δεν μπορούσα ούτε να φύγω για να μην τις χαλάσω..<br>
    Ειχα την ευκαιρια να τουφεκισω αλλα ξεμοναχιασμένες που τις εβλεπα αλλα δεν το έκανα γιατί θα χάλαγα την κούρνια για να πάρω ενα πουλι ,αφου ετσι κι’αλλοιώς μεσα στο πυκνό δεν είχα περιθώρια για πολλά πράγματα.<br>
    Αυριο θα είναι μια δύσκολη μέρα σε ένα πολύ δύσκολο σημείο.Θέλει και πολύ τύχη για να τις στριμώξω καλα΄γιατι το μέρος ειναι σε μεγάλη χαράδρα με πυκνή και ψηλή βλάστηση με λίγα ανοίγματα.<br>
    Πάντως απόψε θα κοιμάμαι και θα ακούω τον θορυβο που κάνανε ,αφού τον ακούω ακόμη και στο ξύπνιο μου…φα φα φα φα φα φα ……..χα χα χα χα

    Πάντως τροφή δεν υπάρχει ούτε για δείγμα ,σε αντίθεση με τα μέρη του Στάθη πoυ σε ευθεία πρεπει να ειμαστε γυρω στα 15 με 20 χλμ που εχει πολύ βελανι.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ” <br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    εφτασε η ωρα τους και η ωρα σου αυριο θα ειναι μια καλη μερα με πολλα πουλια στο χερι επανω τους!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #444332

    Dim.Zolotas πρεπει να ηταν ωραιο σκηνικο οπως το περιγραφεις!! Ωραιες φωτο και ακομα καλυτερη συνεχεια ευχομαι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #444353

    ιασωνα εχουμε πολυ βελανι φετος !παντου πουλια αφου ντουφεκια για τσιχλα δεν επεφταν πουθενα ακομα και απο τρελους τσιχλαδες ,φαντασου τι γινεται!ολοι περιμεναν φασσες γιατι ηξεραν οτι καποιο πουλι θα παρουν.[και απο αρια αλλα ακομα δεν εχει γινει]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #444356

    Να και ενα βιντεακι απο το κυνηγι

    Μήτσο το βιντεάκι τα σπάει!!!Πές μου κάμερα να πάω να την παραγγείλω αυριο κιόλας!!!Απ’ότι κατάλαβα την έχεις πάνω στο οπλο σωστά???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,151 έως 9,165 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων