ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,211 έως 9,225 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #444634

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIMITRIS.ZOL wrote:</div>
    Φασσικό ακοινωθέν της εν Τζουμέρκα 5 Νοεμβρίου 2013.<br abp=»203″><br>
    Πριν το κινητο χτυπήσει στις 5,45 το πρωί είμαι ήδη ξύπνιος και ανήυχος απο την πολύ βροχή που ρίχνει όλο το βράδυ συνοδευόμενη απο ηχητικά εφέ -μπουμπουνιτά.<br abp=»204″><br>
    Ανοίγω το παράθυρο και όλα άσπρα απο την ομίχλη :?<br abp=»206″><br>
    Καθομαι στο κρεβάτι και αυτοβασανίζομαι.Περνάνε οι ώρες και αισθάνομαι σαν τον Νώε. Εδώ αν αρχίσει να βρέχει ,ΒΡΕΧΕΙ δεν αστειεύεται. Κοντέυει 1,30 και φαίνεται ότι πάει να κόψει.<br abp=»207″><br>
    Ετοιμάζομαι για να φύγω.Πέρνω μαζίμου και πριόνι για να μπορέσω να φτιάξω κανένα μεγαλύτερο ξέφωτο.<br abp=»208″><br>
    Στην διαδρομή φαίνεται ότι η βροχή παει να κόψει.Κατεβαίνω απο το αμάξι και με βήμα γρήγορο αρχίζω να ανηφορίζω την πλαγιά .Φτάνοντας βλέπω κάποια πουλιά να σηκώνονται και να κάνουν γύρους . Ηταν γύρω στα 10 με 15 πουλιά που όλα ξεκομένα αρχισαν να πετάνε εδώ και εκεί .Προχωράω και η βροχή δυναμώνει ανηπόφορα. Αρχίζω να κόβω ότι μπορω για να κάνω ανοίγματα. Η ομίχλη πυκνώνει και νομίζω ότι νύχτωσε. Κοιτάω ψηλά στις αριές αλλά δεν βλέπω τίποτα και η ώρα περνάει. Ηβροχή δυναμώνει κι’άλλο και χτυπάει το προσωπό μου . Στο μυαλό μου έρχονται οι στίχοι ενός παλιού τραγουδιού του Πουλόπουλου…<br abp=»209″><br>
    Βροχή στο προσωπό μου<br abp=»210″><br>
    ο ήλιος πουθενά<br abp=»211″><br>
    ψάχνω για το ονειρό μου<br abp=»212″><br>
    μα γύρω μου βουνα ……<br abp=»213″><br>
    Και ξαφνικά το ονειρό μου παίρνει σάρκα και …φτερά και σαν σκιές γλύφοντας τις κορφές των δέντρων μέσα στην ομίχλη πλησιάζουν και καταφέρνω και παίρνω δυο πουλιά.<br abp=»214″><br>
    Εν τω μεταξύ εχω βραχεί και πιό μέσα απο το κόκαλο.<br abp=»215″><br>
    Στην συνέχεια κυκλοφορούν κάτι …διαζευγμένες και παίρνω άλλα δυο πουλιά.<br abp=»216″><br>
    Τα χθεσινά πουλιά απυσιάζουν σήμερα .Είναι πολύ λίγα αυτά που ηρθαν για βοσκή.<br abp=»217″><br>
    Η ώρα πέρναγε και δεν βλέπω την ώρα να φύγω να πάω στο τζάκι και να πιώ κανένα τσιπουράκι να συνέλθω και να στεγνώσω.<br abp=»218″><br>
    Και όντως αυτό κάνω αυτή την στιγμή. Τα πίνω μπροστά στο τζάκι.<br abp=»219″><br>
    Η φωτογραφία ειναι απο το κινητό και μεσα στο πυκνό στον τόπο του εγκλήματος.

    Την όλη φάση που αναφέρεις την έχω ζήσει πολλές φορές και παρά την ηλικία μου δεν την έχω χορτάσει ακόμη.<br>
    Θα σου γράψω λοιπόν και εγώ μερικούς στίχους: Πανάθεμά σε δε με λυπάσαι που καίγομαι και λιώνω…<br>
    Ζήσε την περιπέτεια…αυτό είναι το κυνήγι φάσσας!<br>
    Σε ζηλεύω ρε!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Φίλε kokerkost θα σου ματιάσω το κοκκερακι σου.Περιμένω να πάρω τώρα ενα και καταλαβαίνεις ανυπομονώ.Πιστεύω οτι θέμα για εκπαιδευση θα με βοηθήσεις μέσω του forum.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #444638

    Φίλε kokerkost θα σου ματιάσω το κοκκερακι σου.Περιμένω να πάρω τώρα ενα και καταλαβαίνεις ανυπομονώ.Πιστεύω οτι θέμα για εκπαιδευση θα με βοηθήσεις μέσω του forum.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

    Ότι χρειαστείς στη διάθεση σου.
    Χωρίς ιδιαίτερη εκπαίδευση, από το πάθος της και μόνο μου έχει χαρίσει απίστευτες στιγμές σε όλα τα θηράματα. Το μόνο κακό είναι ότι, παρά τις προσπάθειες μου, δεν κατάφερα να τη ζευγαρώσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444642

    φιλε η κουρνια θελει κι αυτη υπομονη…<br>
    η που θα σου ερχοντε πουλια απο τις 3 με 3.30 μεχρι την ωρα της μπεκατσας…η μπορει να σου ερθουν κι ολες μαζι την ωρα της μπεκατσας…αργα-αργα δηλαδη…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    συμφωνω με τον ιασονα. η ερωτηση ειναι υποθετικη, μιας και μεγαλο ρολο παιζει το που ειναι η κουρνια και που της περιμενεις εσυ.
    οπως και μεγαλο ρολο παιζει ο καιρος, και το ξυλο που εχουν φαει ολη την μερα.

    σε περιπτωσεις που εχουν φαει ξυλο στην τροφη ολη μερα και εσυ εισαι ακριβως στην κουρνια θα σου ερθουν απο της 16-16.30 και μετα.
    στης 15.00 ακομη στην τροφη ειναι τα πουλια, αν η κουρνια τους οπως το σηνηθιχει δεν ειναι πολυ μακρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #444698

    συμφωνω και επαυξανω με τους προλαλησαντες αλλα για καλο και για κακο πιασε κουρνια απο τις 3 με 3.30

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #444710

    Μπραβο σε ολους για τις επιτυχιες σας!!!Για το θεμα της κουρνιας συμφωνω οτι γυρω στις 3.00 ξεκινανε αλλα μου εχει τυχει πολλες φορες καποια πουλια να περασουν και πιο νωρις!!!Μαλλον εξαρταται απο τι ωρα εχουν πεσει στη βοσκη!!!Εγω τις κυνηγαω στο περασμα για την κουρνια γι’αυτο φροντιζω να ειμαι εκει απο τις 2.00!Παραθετω και μια φοτο απο το Σαββατο με δυο πουλια ενα πρωινο και ενα απογευματινο, το οποιο το χτυπησα γυρω στις 3.00 απο ενα ζευγαρακι που μου περασε, ενω πριν 10 λεπτα με ειχε πιασει μια τετραδα στον υπνο!!!Γενικως ελαχιστα πουλια κυκλοφορησανε!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444730

    συμφωνω και επαυξανω με τους προλαλησαντες αλλα για καλο και για κακο πιασε κουρνια απο τις 3 με 3.30

    Αρκεί να μην σε πάρει ο ύπνος και περνάνε τα κοπάδια πάνω από το αμάξι σου λέει κάτι αυτό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444733

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PACMAN wrote:</div>
    συμφωνω και επαυξανω με τους προλαλησαντες αλλα για καλο και για κακο πιασε κουρνια απο τις 3 με 3.30

    Αρκεί να μην σε πάρει ο ύπνος και περνάνε τα κοπάδια πάνω από το αμάξι σου λέει κάτι αυτό;

    σαν καποιος να την εχεις πατησει λεωνιδα? αχαχαχα δεν μιλας τυχαια εσυ….αχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444740

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>terios06 wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>PACMAN wrote:</div><br>
    συμφωνω και επαυξανω με τους προλαλησαντες αλλα για καλο και για κακο πιασε κουρνια απο τις 3 με 3.30

    Αρκεί να μην σε πάρει ο ύπνος και περνάνε τα κοπάδια πάνω από το αμάξι σου λέει κάτι αυτό;

    και οι δυο ημασταν τις ειχαμε δει που περναγαν το πρωι στη βολτα τους και πηγαμε το μεσημερι εκει στα ελατα να τις περιμενουμε στο γυρνα τους αλλα εριχνε παπαδες ολη μερα σε καπια φαση ανοιγω τα ματια μου και το πρωτο πραγμα που βλεπω ηταν ενα κοπαδι ακριβως μπροστα μας στα 25 μετρα να περνανε ανενοχλητες ξυπναααα μας φαγανε μεχρι να παρουμε οπλα και να βγουμε εξω μας περασαν αλλα 2 μπουλουκια μετα ηταν αργα πια αφου τα πουλια ειχαν περασει και τα βλεπαμε στα γκρεμια απεναντι πιασμενα
    σαν καποιος να την εχεις πατησει λεωνιδα? αχαχαχα δεν μιλας τυχαια εσυ….αχαχαχα!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Δεν πήγα ποτέ περπατητά σε ορτύκια.<br>
    Δεν πήγα ποτέ στο καρτέρι μπεκάτσας.<br>
    Δεν πήρα προβολέα στον λαγό.<br>
    Έμαθα να σέβομαι όλους αυτούς που αγωνίζονται στ βουνά για αυτό που λατρεύουν.<br>
    Έμαθα να σέβομαι αυτούς που ταΐζουν σκυλιά.

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #444743

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DIMITRIS.ZOL wrote:</div>
    Φασσικό ακοινωθέν της εν Τζουμέρκα 5 Νοεμβρίου 2013.<br abp=»203″><br>

    Την όλη φάση που αναφέρεις την έχω ζήσει πολλές φορές και παρά την ηλικία μου δεν την έχω χορτάσει ακόμη.<br>
    Θα σου γράψω λοιπόν και εγώ μερικούς στίχους: Πανάθεμά σε δε με λυπάσαι που καίγομαι και λιώνω…<br>
    Ζήσε την περιπέτεια…αυτό είναι το κυνήγι φάσσας!<br>
    Σε ζηλεύω ρε!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Όπως τα λες ρε Κώστα , μεγάλη περιπέτεια το κυνήγι της ,από το να ψάξεις να την βρεις μέχρι να την τουφεκίσεις.
    Εμείς που ζούμε στην Αθήνα και δεν μπορούμε να ευχαριστηθούμε το κυνήγι της όποτε θέλουμε οταν μας δίνεται η ευκαιρία πρέπει να το κάνουμε μέχρι τελικής πτώσεως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #444745

    Απόψε δεν έχει περιγραφή ξόγω ….απεργίας κουράγιου.
    Σήμερα δύο στο σακίδιο και μία χαμένη με πολλές ελπίδες για αυριο που θα μετακινηθω πιο βόρεια γιατί κάτι πήρα μάτι……

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444747

    ριχνει ακομα επανω η σταματησε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #444748

    σημερα πηγα στην κουρνια τους απο το πρωι,το πρωι χτυπισα 1 πουλι μολις πηγα το οποιο δεν το βρηκα…ε αυτο ηταν με χαλασε το κυνηγι ψαχνοντας,με αποτελεσμα να με φυγουν και αρκετα ατουφεκιστα,ενω ειδα που επεσε δεν το εβρισκα,απο οτι φανηκε επεσε ξερο το πουλι!
    μετα με επιασε και η βροχη και εφυγα. τιν παρασκευη εχουμε ραντεβου αυριο δεν μπορω λογο δουλειας!!σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444749

    Απόψε δεν έχει περιγραφή ξόγω ….απεργίας κουράγιου.<br>
    Σήμερα δύο στο σακίδιο και μία χαμένη με πολλές ελπίδες για αυριο που θα μετακινηθω πιο βόρεια γιατί κάτι πήρα μάτι……

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ” <br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    μπραβω και στα τερια τους καιρος να ρεφαρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #444750

    Απόψε δεν έχει περιγραφή ξόγω ….απεργίας κουράγιου.<br>
    Σήμερα δύο στο σακίδιο και μία χαμένη με πολλές ελπίδες για αυριο που θα μετακινηθω πιο βόρεια γιατί κάτι πήρα μάτι……

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ” <br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    μητσο πρωτα πρωτα θα πρεπει να εχεις μεσον για να εχεις τετοια ευκολη πινακιδα στο αμαξι. αχαχαχ!!

    δευτερον. εχετε παρατηρησει πως σχεδον ολα τα πουλια ειναι αδυνατα? δεν ειναι η νταρντανοφασσες που ειχε περσυ?
    η ετσι, μου φαινεται εμενα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #444751

    σημερα πηγα στην κουρνια τους απο το πρωι,το πρωι χτυπισα 1 πουλι μολις πηγα το οποιο δεν το βρηκα…ε αυτο ηταν με χαλασε το κυνηγι ψαχνοντας,με αποτελεσμα να με φυγουν και αρκετα ατουφεκιστα,ενω ειδα που επεσε δεν το εβρισκα,απο οτι φανηκε επεσε ξερο το πουλι!<br>
    μετα με επιασε και η βροχη και εφυγα. τιν παρασκευη εχουμε ραντεβου αυριο δεν μπορω λογο δουλειας!!σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.

    δεν υπαρχει χειροτερο να μην τι βρισκεις καλυτερα να μην την παρεις παρα αυτο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,211 έως 9,225 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων