ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,256 έως 9,270 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #445026

    Οχι παληκαρι μου δεν ακουν την καρδια σου τη σκεψη σου διαβαζουν και φευγουν την καταληλη στιγμη αυτες ειναι μεντιουμ.

    Κ αυτο μου περναει απ το μυαλο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #445051

    γεια σας ρε παλικαρια !!γυρησα και εγω δυστυχως πηραμε λιγο ματι γιατι απο καρπωση 1 και μοναδικη και 3 χαμενες(γαμω το κερατο μου)!!!
    τα πουλια πεξανε δυνατα μεχρι και της 21/10, καθως τα τουφεκουσαν συνεχεια…..οποτε εμεις οι αργοπορημενοι να πεσουμε πανω στα πονηρεμενα πουλια!!!
    δεν βαριεσε αυτα εχει το κυνηγι….την επομενη ισως να ειναι καλυτερα!!! αυτα τα ολιγα τα απλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #445077

    Σήμερα αποφάσισα να πάω στο σημείο Β το οποίο το ειχα εφήσει σε ηρεμία 6 μέρες και ήξερα οτι το ένα απο τα δύο κοπαδάκια που έχουν πιάσει στην περιοχή θα ήταν εκεί μιας και είχε χαθεί απο το σημείο Α.
    Φτάνω 7.30 και προχωράω σαν γάτα γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τις πετύχω κλαρωμένες.Δεν έκανα λάθος ,μόνο που αντί για κλαρωμένες ειχαν στρώσει κάτω και τρώγανε χόρτο.
    Ηταν σε ένα ανηφορικό σημείο ,κάτι σαν τύμβο που απο πάνω του είχε αριές. Αφνιδιάστηκα και φύγαν όλες απο τη μια μερια που μου την εκρυβε ενε πουρνάρι.Η μία που έφυγε απ΄την άλλη …έφαγε το κεφάλι της. Ανηφορίζω το σημειο που τις βρήκα και που ήθελα να καθίσω .
    Σε δυο λεπτά ακούω ενα δυνατό θόρυβο σαν να πέφτουν οβίδες.Ηρθαν με τέτοια ταχύτητα που ούτε ο ήλιος δεν πρόλαβε να σχηματίσει τις σκιές τους και κλαρώνουν σε κάτι ξερά που όμως μου τα κρύβει ένα μεγάλο πουρνάρι.
    Σκέφτομαι τι να κάνω ,να περιμένω να ξεκλαρώσουν ; κι’αν φύγουν προς τα κάτω ;; η να κινηθώ σιγά σιγά αναλαμβάνοντας το ρίσκο και ότι γίνει.
    Βρίσκονται απο μένα 25 μέτρα.Ο επεξεργαστής μου καθυστερεί να επεξεργαστεί τα δεδομένα αν και τετραπύρηνος INTEL i7 !!
    Mέχρι να ολοκληρωθεί η επεξεργασία ακούω τον εκωφαντικό θόρυβο της απογείωσης και γυρνάω το όπλο και το αδειάζω στις κορφές του πουρναριού.
    Το μόνο που ειδα ηταν πούπουλα να αιωρούνται. Οταν πήγα να δω τι έγινε βρήκα τέσσερα πουλιά!! Σε λίγο βλέπω αλλες δύο να κάνουν κύκλο και στην επιστροφή προλαβαίνω και παίρνω αλλη μία. Εξι πουλιά σε μισή ώρα. Κάθομαι μέχρι 9,45 και φέυγω να μαζέψω τα ακτινίδιά μου που θα πάρω στην Αθήνα και να φυτέψω και τα κουκιά μου.
    Κατα τις 2μμ φευγω για το σημείο Α γιατί ήξερα ότι αφου τουφεκίστηκαν στο Β θα πάνε στο σημείο Α. Με το που πηγαίνω σηκώνεται ένα πουλί και το παίρνω. Φτάνω στο ξεφωτό μου και περιμένω να έρθουν για φαγητό. Ερχεται σε λίγο ένα πουλί και κλάρωσε δεν το τουφεκάω μήπως έρθουν και οι άλλες.
    Τελικά φεύγει.Εν τω μεταξύ σήμερα ειναι η μόνη μέρα που έφαγα μεσημέρι και μάλιστα φασολάδα. Εχω γίνει σμπαράλια,νοιώθω να μην με κρατάνε τα πόδια μου.Γονατίζω λίγο να πάρω και μια ανάσα, ……ε τότε ερχεται μια σαν οβίδα και κλαρώνει 10 μέτρα μπροστά μου και σε 10 δευτερόλεπτα ερχονται καμιά 20 πουλιά και σκάνε όλα πάνω σε μια αριά πίσω μου.ΓΑΜΩ ΤΗ ΦΑΣΟΛΑΔΑ ,ΤΙ ΤΟΘΕΛΑ ΤΟ ΦΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ ………
    Τι να κάνω τώρα ;;; γονατισμένος με μία μπροστά και τπυλάχιστον 20 πίσω μου κλαρωμένες στα 20 μέτρα.Τελικά φευγει αυτή που …κοιτιώμασταν παράφορα και σηκώνονται και οι άλλες και φύγαν προς τα πάνω χωρις να προλάβω να επαναλάβω το πρωινό σχέδιο.
    Δεν πειράζει , πήρα 7 πουλιά σήμερα ,ετσι είναι το κυνήγι της φάσσας, περιπέτεια ,αγωνία ,κομμένη ανάσα , φτερούγισμα που κάνει την καρδιά σου να σταματά και το αποτέλεσμα αμφίβολο.
    Το κρίμα είναι ότι οι μέρες περάσανε και αρχίζω να αγχώνομαι για την επιστροφή…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #445080

    εγω παλι περασα σκατα…11 ημερες φουλ ολοημερα κ δε χρειαζεται να πω τι γκαντεμια βαρεσε…τη μια ενα μοσχαρι ξαπλα στο καρτερι μου κ οχι μονο αυτο αλλα περασαν κ οι φασσες απο πανω του. 2 μερες γυρναγα γυρω γυρω να μην αναγκαστω κ γινω μπιλιες με κατι τσοπανοσκυλα που εγινα τελικα τη μια μερα,την αλλη μερα να γινεται κολαση απ οφασσες κ να μου φερνει ο αλλος 500 προβατα στη καλαμποκια, ενα πρωινο παρολιγο να γυρισω με το κτελ πεταχτηκε ενα καπρι απο 140 κιλα κ πανω στα 5 μετρα απ οτο αμαξι ,παλι καλα ειχα κοψει ταχυτητα γιατι ξερω οτι κραταει αρκουδες το μερος, αλλιως θα γυριζα με τα τασια πισω…κ γενικως τη καταλαβα τη δουλεια απο νωρις κ ειχα ηδη απογοητευτει οποτε το μονο που χαρηκα ηταν η παρεα με το χρηστο κ 2 φασσουλες με το δικαννακι μου..<br>
    κατα τα αλλα ολα καλα παιδες…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    <br>
    Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας και πλεον GPακιας και κοντακι by angelo!!!!!

    </div>

    Ρε Ακη πέρασες θαυμάσια ,που πήγες να πάμε και μείς ;;;;χα χα χα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #445081

    .ΓΑΜΩ ΤΗ ΦΑΣΟΛΑΔΑ ,ΤΙ ΤΟΘΕΛΑ ΤΟ ΦΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ ………

    Δεν πιστευω μετα την φασολαδα να χρειαστηκε
    να τουφεκισεις κιολας??
    χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #445087

    Γεια σου Δημητρη καθε μερα περιμενουμε πως και πως την αναφορα-ιστορια σου!! Ωραιες φασεις/ες.. Μας κρατας παρεα και μας ντοπαρεις και για τα δικα μας κυνηγια..
    Keep hunting!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #445095

    Κανονικά τα χημικά απαγορεύονται Δημήτρη φασολαδες και αέρια παραλισης αλλά δεν πειράζει όμως τα χρισημοπιοισες για ιερό σκοπό πάντα τέτοια σου εύχομαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #445111

    αλλη μια μερα απελπησιας σημερα. ολο κιολο ενα κοπαδι 500 πουλια περασε και εφυγε. μια τριαδα και παλι καλα που κρατησα 2 πουλια.
    αλλα η τυχη παλι μου χαμογελασε.
    πηγα το πρωι σε εναν λεμο και ευτηχως το αμαξι το αφησα σε κατηφορικο μερος. εμεινα απο μιζα και ημουν και μονος.
    αν δεν ημουν σε κατηφορα ακομη εκει θα ημουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #445119

    Καλήσπερα και απο την κεντρικη Ελλαδα εδω τα πουλια ειναι λιγα
    αλλα με υπομονη και επιμονη κανεις καλη δουλεια .
    Σας επισιναπτω τα πουλια της προηγουμενης εβδομαδας.
    Ημερα Δευτερα διαρκεια 8.01 το πρωι με 4.05 το απογευμα.
    Αριθμος κυνηγων τρεις πουλια 26.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #445122

    πρέπει σήμερα να έκανε το πέρασμα όλων των ημερών!!!…νέοτερα αύριο γιατί φεύγω για το χωριό…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #445125

    καλησπερα φιλοι μου…απο ορεστιαδα σημερα περασαν καμια 700 πουλια..ξεκινησα πρωι πρωι για κανενα παπακι αλλα τιποτα και μετα πηγα σε ενα καλαμποκι φρεσκοκομενο οπου καθησα μεχρι της 9 και επαιξε ενα κοπαδακι καμια δεκαρια και ηταν ψηλωμενα και μου ερχετε μια φλασια να φυγω να παω σε ενα αλλο μερος και ενω μπαινω στο αμαξι και ξεκιναω να φυγω βλεπω μαυρο τον ουρανο,φρεναρισμα οπισθεν κρυψιμο το αμαξι και τρεξιμο στην φυλαχτρα ξανα,ευτυχως ειχε ομιχλη αρκετη και προλαβα να κρυφτω…περιμενω 2 λεπτα και αρχιζουν να πεφτουν τα γαλαζια μας στα γυρω δεντρα…μαυρισαν ολα…στεκομαι ακινητος και τα εχω τα πθλια μας στα 100 μετρα,περιμενω να αρχισουν να πεφτουν στο καλαμποκι,μεσα σε 3 λεπτα γεμισε το καλαμποκι ολο και πεζαν πανω κατω,περιμενα να με πλησιασει το μπουγιο για να παρω αρκετα μεχρι που ηρθαν προσ τα εμενα αλλα οχι οσα επρεπε και σηκωνω το οπλο και περνω 2 πουλια χωρις να δειξω την θεση μου οσο καλα κρυμενοσ γινοταν…φευγουν τα πουλια και ακουω και αλλου τουφεκιες και λεω θα ξαναερθουν και περιμενα 2 ωρεσ και τιποτα..παρα μονο κατι ξεκομενα απο μακρια περνουσαν…ειχα δουλεια και εφυγα δεν εκατσα αλλο…λετε να ξαναερθουν..???μηπως εκανα βλακεια που βαρεσα μες το κοπαδι..???αν και δεν γινοταν αλλιως γιατι ηρθαν ολα μαζι…παντως ειχα καιρο να ανατριχιασω ετσι…λες και εβλεπα dvd απω καμια αγγλια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #445127

    πρέπει σήμερα να έκανε το πέρασμα όλων των ημερών!!!…νέοτερα αύριο γιατί φεύγω για το χωριό…!!!

    Φιλε μη μας το κανεις αυτο!! Ρε παιδια τι παιχτηκε,εχει κανενας καμια πληροφορια???
    Γιατι και εγω σημερα πηγα μια βολτα εκει που ειχα πετυχει 2-3 πουλια την προηγουμενη εβδομαδα και ηταν ολα τα μπασιμοκαρτερα γεματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #445141

    Ανδρεασ123
    Να προτιμας στα κοπαδια να τουφεκας τα ξεκομενα καπως πουλια.
    Πρωτον γιατι αυτες που ειναι ξεχωρες ειναι παντα ποιο χαμηλα
    και δευτερον δεν χαλας το κοπαδι.
    Αν δεν τις ριξανε πολλες τουφεκιες οι αλλοι θα ξαναερθουν αν ειναι καθημερινο δρομολογιο,
    αν οχι δεν προκειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Wolf1978 στις #445142

    Ανδρεασ123
    Αν εχει φαι δεν το συζυταμε.
    Εγω προσωπικα θα ειχα φραξει την καλαμποκια την ιδια μερα ¨)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #445146

    wolf1978 ετσι ξερω και εγω απλα ηταν ολες χαμηλα φιλε μου σηκωθηκαν απο το καλαμποκι…αλλα επρεπε να ριξω σε κανα δυο ξεκομενα και οχι στο κοπαδι εχεισ δικιο…υπομονη για αλλη μια συναντηση μηπως και κανοθμαι κανενα παραπανω…αντε γερα σε ολους και υπομονη στα καρτερια μας φιλοι μου…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,256 έως 9,270 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων