ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,271 έως 9,285 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #445165

    Σήμερα ήταν μια μια μερα που τα είχε όλα .
    Ξύπνιος απο τις 3 το πρωί κάτι βασάνιζε το υποσυνειδητό μου.Τι όμως ;
    Σηκώνομαι 5,30 και φεύγω.Πάω στο σημείο …..Β που είμουνα και χθές.
    Παίρνω θέση έχοντας στα 25 μ. περίπου τα ξερά που κλάρωσαν εχθές.
    Στις 7.20 έρχεται η πρώτη και κάθετα. Σε 5 λεπτά έρχεται και η δεύτερη και σχεδόν αμέσως και η τρίτη.Ερχεται και άλλη μια και κλαρώνει πιο πέρα .Τις αφήνω να μαζευτούνε αφου ξέρω ότι είναι γύρω στα 15 με 20 πουλιά .Περνάνε τα λεπτά αλλα τίποτα.Σηκώνω το όπλο με ταχύτητα πιο αργη απο τα βήματα του χαμαιλέοντα και σημαδευω μια .Ειναι και οι τρείς καθισμένες σε απόσταση. Περιμένω να φανούν και οι άλλες μα τίποτα . Κοντεύουν 10 λεπτά με το όπλο παρατεταμένο και η τενοντίτιδα μου στο αριστερό χέρι κάνει το χέρι μου να λυγίζει.Αποφασίζω να την μπουμπουνίσω.Προσπαθώ να πάρω και δεύτερη αν γίνεται , ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ …..γέμισε ο τόπος φτερά και πούπουλα ,βλέπω την μια να βουτάει αλλά όσο και να έψαξα τίποτα.
    Τα βάζω με τον εαυτό μου…….
    Αφου περνάνε 5 λεπτά τις βλέπω απο πάνω μου ,γύρω στα 20 πουλιά να κάνουν κύκλο ,τις τουφεκάω και πέρνω 2 πουλιά .Ανεβαίνω πιο ψηλά και σε λίγο περνάει ενα ζευγάρι και προλαβαίνω την μία . Η ώρα κοντεύει 9 και θέλω να φύγω νωρίς γιατί εχω ετοιμασίες για την αναχώρηση…..ΑΑΑΧΧΧΧ !
    Ανηφορίζω για το αμάξι και αφου σχεδόν έχω φτάσει,περνάει μια ψηλωμένη και χρειαάστηκε τρείς τουφεκιές για να κατέβει και γύρω στο μισάωρο να την βρώ.
    Φτάνοντας στο αμάξι αρχίζουν τα ωραία …..ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΝΝΗΗΗΗ……..
    Ξεκλειδώνω , αφήνω τα εργαλεία του εγκλήματος και πάω να φύγω. Αμ δε…..
    Γυρνάω το κλειδί ……….πάπαλα !!Εχω μείνει απο μπαταρία σε ένα κωλόδρομο χωματόδρομο 5 χλμ απο το κοντινό χωριο. Το κόβω με τα πόδια γρήγορα και μετά απο τηλεφώνημα σε κάποιον απο κει κοντα και αφου ειδιποιεί τους γουρουνάδες που κυνηγούσαν λίγα χλμ. πιο πάνω και μετα απο αρκετα ευτράπελα ήρθαν με …καλωδίωσαν και έφυγα .
    Το απόγευμα πετάχτηκα μέχρι το σημείο ….Α που κυνηγούσα 6 απογεύματα. Δύο πουλιά μόνο γυρόφερναναν και κατάφερα να πάρω το ένα .Τα πουλιά τουφέκισα πολύ εκεί τις τελευταίες μέρες.Δεν ήταν και πολλά άλλωστε.Αυτά που απόμειναν είναι ενα κοπάδι γύρω στα 20 που βρήκε καταφύγιο στο σημείο …Β και το άλλο 6 πουλιά.Αυτά τα πουλιά έχει ΟΛΗ η περιοχή .Δηλαδή τίποτα.
    Πρέπει να είναι κανείς πολύ άρρωστος σαν και μένα και να τα κυνηγάει όλη μέρα απο την μια μεριά στην άλλη με πολύ περπάτημα ,σε πλαγιές και ρεματιές για να πάρει κάποια πουλιά.
    Θυμάμαι πρίν λίγα χρόνια τέτοια εποχή εδώ μέσα πιάναν κοπάδια με 200 πουλιά .
    Που είναι οι πολλές φετινές φάσσες ;;;;Μήπως απλά πέρασαν και την έκαναν για αλλού ;
    Τέλος πάντων αύριο θα βγώ μόνο απο το μεσημέρι και μετά που μάλλον θα βρέχει και τότε κάνουν σαν παλαβές στη βοσκή.Τελευταία μέρα ,λίγες πιθανότητες για πουλιά ,μεγάλο βάρος για την επιστροφή.Παρηγοριά ότι πέρασα καλά και πρέπει να το εκτιμήσω. Αλλωστε απόψε το τίμησα με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ προβατίνα .


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #445181

    καλησπερα φιλοι μου…απο ορεστιαδα σημερα περασαν καμια 700 πουλια..ξεκινησα πρωι πρωι για κανενα παπακι αλλα τιποτα και μετα πηγα σε ενα καλαμποκι φρεσκοκομενο οπου καθησα μεχρι της 9 και επαιξε ενα κοπαδακι καμια δεκαρια και ηταν ψηλωμενα και μου ερχετε μια φλασια να φυγω να παω σε ενα αλλο μερος και ενω μπαινω στο αμαξι και ξεκιναω να φυγω βλεπω μαυρο τον ουρανο,φρεναρισμα οπισθεν κρυψιμο το αμαξι και τρεξιμο στην φυλαχτρα ξανα,ευτυχως ειχε ομιχλη αρκετη και προλαβα να κρυφτω…περιμενω 2 λεπτα και αρχιζουν να πεφτουν τα γαλαζια μας στα γυρω δεντρα…μαυρισαν ολα…στεκομαι ακινητος και τα εχω τα πθλια μας στα 100 μετρα,περιμενω να αρχισουν να πεφτουν στο καλαμποκι,μεσα σε 3 λεπτα γεμισε το καλαμποκι ολο και πεζαν πανω κατω,περιμενα να με πλησιασει το μπουγιο για να παρω αρκετα μεχρι που ηρθαν προσ τα εμενα αλλα οχι οσα επρεπε και σηκωνω το οπλο και περνω 2 πουλια χωρις να δειξω την θεση μου οσο καλα κρυμενοσ γινοταν…φευγουν τα πουλια και ακουω και αλλου τουφεκιες και λεω θα ξαναερθουν και περιμενα 2 ωρεσ και τιποτα..παρα μονο κατι ξεκομενα απο μακρια περνουσαν…ειχα δουλεια και εφυγα δεν εκατσα αλλο…λετε να ξαναερθουν..???μηπως εκανα βλακεια που βαρεσα μες το κοπαδι..???αν και δεν γινοταν αλλιως γιατι ηρθαν ολα μαζι…παντως ειχα καιρο να ανατριχιασω ετσι…λες και εβλεπα dvd απω καμια αγγλια…

    και αλλος ακριτας!!τετοια να μας λες αυριο εχει εξοδο δηλαδη το θεμα ειναι προς τα που να παμε προς καμπο η βουνο???παντως αν ειδες πουλια σημερα θα εχει και αυριο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    ανδρεας123 στις #445194

    φιλε tirnavos26 εγω λογο οικονομικων παω καμπο,γιατι θελει να κανω 120km για το βουνο πανε ελα…αλλα παιρνω αδεια τωρα και παω μακεδονια στα μεροι μου και θα παω βουνο φυσικα γιατι δεν εχουμαι καλαμποκια εκει…εδω για ορεστιαδα αν βρεις καλαμποκι πανε καμπο σιγουρα θα παιξουν πουλια…αν θες παρε με ενα τηλ να σου πω που να πας γιατι εγω θα γυρισω σε μια βδομαδα και δεν νομιζω να βρω τιποτα μεχρι τοτε εδω θα τα ψηλιαστουν…και ευχαριστως αν θες να παμε και μαζι καμοια μερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #445235

    Σήμερα το πρωί δεν πήγα πουθενά λόγω διάφορων εκρεμοτήτων που υπήρχαν εν όψη της αναχώρησης.Το άφησα για το μεσημέρι και μετα..Ομως δεν μου έκατσε.Εκανα 17 χλμ. και φτάνοντας εκεί ήταν οι γουρουνάδες και μόλις είχαν βάλει τα σκυλιά. Σκέφτηκα να πάω στην άλλη μεριά αλλα αν ξαναέμενα απο μπαταρία εκει μέσα ….αστα να πάνε.
    Πιάνω μιά ράχη ,κάνω εναν φραπέ και αγναντέυω το συννεφιασμένο Τζουμέρκο και τον Αραχθο.Σήμερα τα χρώματα ήταν καταπληκτικά.Εντονα όσο καμιά άλλη μέρα και όλο το τοπίο είχε κάτι μελαγχολικό.
    Εκανα τον …διαλογισμό μου και τον απολογισμό μου. Οχι σε θηράματα ,αυτά τα αφήνω σε δεύτερη μοίρα. Αλλά σε ότι έζησα και είδα.Εικόνες και εμπειρίες που απέχουν πάρα πολύ απο τη ζωή μας στην Αθήνα.Ενας άλλος τρόπος ζωής που πάντα έχει να σου δώσει.
    Οσο για τα θηράματα με πολύ πολύ κόπο και τρέξιμο,με ολοήμερα και πολλά χλμ έφτασα τα 41 πουλιά. Αυτό το νούμερο σε άλλες περιοχές μπορεί κάποιος να το κάνει για πλάκα.Εδώ δεν γίνονται αυτά και το κυνήγι τησ φάσσα εδώ δυστυχώς απαιτεί ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρία.Ειδικα τα τελευταία χρόνια που τα πουλιά είναι όλο αι λιγότερα.
    Ετοιμος λοιπόν για την αυριανή αναχώρηση απο αυτόν τον τόπο που πραγματικά τον λατρεύω κι’ας μην τον έζησα απο παιδι και την επιστροφή στα καθημερινά.
    Τώρα όμως για να μην πέσω σε μελαγχολία επαφίεμαι στα χέρια των φίλων μου τσιχλάδων να με παίρνουν να ρίχνουμε καμιά τουφεκιά αφου φασσοπαρέα στην Αθήνα ,όπως και δω δηλαδή δεν υπάρχει και τα έξοδα είναι πολλά.
    Απο τα όμορφα Τζουμέρκα σας χαιρετώ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #445249

    Σήμερα το πρωί δεν πήγα πουθενά λόγω διάφορων εκρεμοτήτων που υπήρχαν εν όψη της αναχώρησης.Το άφησα για το μεσημέρι και μετα..Ομως δεν μου έκατσε.Εκανα 17 χλμ. και φτάνοντας εκεί ήταν οι γουρουνάδες και μόλις είχαν βάλει τα σκυλιά. Σκέφτηκα να πάω στην άλλη μεριά αλλα αν ξαναέμενα απο μπαταρία εκει μέσα ….αστα να πάνε.<br>
    Πιάνω μιά ράχη ,κάνω εναν φραπέ και αγναντέυω το συννεφιασμένο Τζουμέρκο και τον Αραχθο.Σήμερα τα χρώματα ήταν καταπληκτικά.Εντονα όσο καμιά άλλη μέρα και όλο το τοπίο είχε κάτι μελαγχολικό.<br>
    Εκανα τον …διαλογισμό μου και τον απολογισμό μου. Οχι σε θηράματα ,αυτά τα αφήνω σε δεύτερη μοίρα. Αλλά σε ότι έζησα και είδα.Εικόνες και εμπειρίες που απέχουν πάρα πολύ απο τη ζωή μας στην Αθήνα.Ενας άλλος τρόπος ζωής που πάντα έχει να σου δώσει.<br>
    Οσο για τα θηράματα με πολύ πολύ κόπο και τρέξιμο,με ολοήμερα και πολλά χλμ έφτασα τα 41 πουλιά. Αυτό το νούμερο σε άλλες περιοχές μπορεί κάποιος να το κάνει για πλάκα.Εδώ δεν γίνονται αυτά και το κυνήγι τησ φάσσα εδώ δυστυχώς απαιτεί ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρία.Ειδικα τα τελευταία χρόνια που τα πουλιά είναι όλο αι λιγότερα.<br>
    Ετοιμος λοιπόν για την αυριανή αναχώρηση απο αυτόν τον τόπο που πραγματικά τον λατρεύω κι’ας μην τον έζησα απο παιδι και την επιστροφή στα καθημερινά.<br>
    Τώρα όμως για να μην πέσω σε μελαγχολία επαφίεμαι στα χέρια των φίλων μου τσιχλάδων να με παίρνουν να ρίχνουμε καμιά τουφεκιά αφου φασσοπαρέα στην Αθήνα ,όπως και δω δηλαδή δεν υπάρχει και τα έξοδα είναι πολλά.<br>
    Απο τα όμορφα Τζουμέρκα σας χαιρετώ<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ” <br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    Tα είπες όλα, για εμάς που ζούμε Αθήνα,τα καλά κυνήγια είναι δύσκολα, το σημαντικότερο είναι ότι ηρέμησες και γέμισες μπαταρίες, και απο πουλιά δεν τα πήγες καθόλου ασχημα… να σαι καλά και να ξαναζήσεις την περιπέτεια σύντομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #445257

    Γύρισα και εγώ από το ΣΚ. Το Σάββατο ήταν μια πολύ καλή μέρα καθώς είδα αρκετά πουλιά με το πρώτο καρτέρι που έκανα και έτσι δεν χρειάστηκε να τις ψάξω. Ξεκούραστος λοιπόν το Σάββατο, είπα ότι την Κυριακή θα κάνω πάρτυ!! Όμως, σήμερα τα βρομόπουλα ήταν εξαφανισμένα. Μόλις 4 είδα. Τέλος πάντων, πέρασα ωραία, έκανα ωραίες ντουφεκιές και παρά μια κουτσοφτέρουγη θα τις έκανα διψήφιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    sotosk13 στις #445261

    Σήμερα το πρωί δεν πήγα πουθενά λόγω διάφορων εκρεμοτήτων που υπήρχαν εν όψη της αναχώρησης.Το άφησα για το μεσημέρι και μετα..Ομως δεν μου έκατσε.Εκανα 17 χλμ. και φτάνοντας εκεί ήταν οι γουρουνάδες και μόλις είχαν βάλει τα σκυλιά. Σκέφτηκα να πάω στην άλλη μεριά αλλα αν ξαναέμενα απο μπαταρία εκει μέσα ….αστα να πάνε.<br>
    Πιάνω μιά ράχη ,κάνω εναν φραπέ και αγναντέυω το συννεφιασμένο Τζουμέρκο και τον Αραχθο.Σήμερα τα χρώματα ήταν καταπληκτικά.Εντονα όσο καμιά άλλη μέρα και όλο το τοπίο είχε κάτι μελαγχολικό.<br>
    Εκανα τον …διαλογισμό μου και τον απολογισμό μου. Οχι σε θηράματα ,αυτά τα αφήνω σε δεύτερη μοίρα. Αλλά σε ότι έζησα και είδα.Εικόνες και εμπειρίες που απέχουν πάρα πολύ απο τη ζωή μας στην Αθήνα.Ενας άλλος τρόπος ζωής που πάντα έχει να σου δώσει.<br>
    Οσο για τα θηράματα με πολύ πολύ κόπο και τρέξιμο,με ολοήμερα και πολλά χλμ έφτασα τα 41 πουλιά. Αυτό το νούμερο σε άλλες περιοχές μπορεί κάποιος να το κάνει για πλάκα.Εδώ δεν γίνονται αυτά και το κυνήγι τησ φάσσα εδώ δυστυχώς απαιτεί ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρία.Ειδικα τα τελευταία χρόνια που τα πουλιά είναι όλο αι λιγότερα.<br>
    Ετοιμος λοιπόν για την αυριανή αναχώρηση απο αυτόν τον τόπο που πραγματικά τον λατρεύω κι’ας μην τον έζησα απο παιδι και την επιστροφή στα καθημερινά.<br>
    Τώρα όμως για να μην πέσω σε μελαγχολία επαφίεμαι στα χέρια των φίλων μου τσιχλάδων να με παίρνουν να ρίχνουμε καμιά τουφεκιά αφου φασσοπαρέα στην Αθήνα ,όπως και δω δηλαδή δεν υπάρχει και τα έξοδα είναι πολλά.<br>
    Απο τα όμορφα Τζουμέρκα σας χαιρετώ<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΚΑΡΙΟΛΙΑ ” <br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    αφου εσυ θα φυγεις πες μου να παω εγω που ειμαι σχετικα κοντα χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #445262

    Γύρισα και εγώ από το ΣΚ. Το Σάββατο ήταν μια πολύ καλή μέρα καθώς είδα αρκετά πουλιά με το πρώτο καρτέρι που έκανα και έτσι δεν χρειάστηκε να τις ψάξω. Ξεκούραστος λοιπόν το Σάββατο, είπα ότι την Κυριακή θα κάνω πάρτυ!! Όμως, σήμερα τα βρομόπουλα ήταν εξαφανισμένα. Μόλις 4 είδα. Τέλος πάντων, πέρασα ωραία, έκανα ωραίες ντουφεκιές και παρά μια κουτσοφτέρουγη θα τις έκανα διψήφιες.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Προς ναυπακτια ορεινή πηγές ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #445263

    ΠΗΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!
    3 ΠΡΩΙΝΕΣ ΓΙΑ ΖΕΣΤΑΜΑ Κ ΤΟ
    ΑΠΟΓΕΜΑ ΠΗΡΑΜΕ ΦΩΤΙΑ!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #445271

    Προς ναυπακτια ορεινή πηγές ;

    Όχι φίλε, δυστυχώς δεν ήμουν ορεινή Ναυπακτία και λέω δυστυχώς γιατί ο Άρης (aristam) και ο ξαδελφός μου τα άφησαν τα πουλιά και πέρασαν ατουφέκιστα!!!! Εγώ βρισκόμουν σε διπλανό νομό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #445273

    ΠΗΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!
    3 ΠΡΩΙΝΕΣ ΓΙΑ ΖΕΣΤΑΜΑ Κ ΤΟ
    ΑΠΟΓΕΜΑ ΠΗΡΑΜΕ ΦΩΤΙΑ!!!

    …και ποιός σε σταματάει τώρα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #445274

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>terios06 wrote:</div>
    Προς ναυπακτια ορεινή πηγές ;

    Όχι φίλε, δυστυχώς δεν ήμουν ορεινή Ναυπακτία και λέω δυστυχώς γιατί ο Άρης (aristam) και ο ξαδελφός μου τα άφησαν τα πουλιά και πέρασαν ατουφέκιστα!!!! Εγώ βρισκόμουν σε διπλανό νομό…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    ααααα όλα κι όλα Κωστη!!!ο ξαδελφούλης σου ήθελε προχθές μπουζούκια και δεν είδε το πέρασμα του Σαββάτου,χαχα!!!εγώ πήγα με τον Τάκη είδαμε πολλά πουλιά πραγματικά αν και δεν μας έκαναν την χάρη να περάσουν στα καρτέρια μας και πήραμε από μία!!!όταν σηκώθηκε ο Χρήστος δεν πίστευε στα αυτιά του,χαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #445277

    …και ποιός σε σταματάει τώρα!!!!!

    Η παντοφλα στο τελος που θα πεσει.
    χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #445284

    Καλησπέρα σε όλους μας!!!Εχθές ήταν το πέρασμα όλων των ημερών για Ναυπακτία-Φωκίδα!!!πουλιά μπαίναν από παντού,αρκει να είχε χουνη!!απο φίλο που ήταν σε λαγό μου είπε ότι σε μέρος που δεν μπαίνουν φάσσες,μπήκαν από εκεί 8 κοπάδια και ήταν τυχαία 1 μόνος του!!Εμείς βρεθήκαμε σε καλό καρτέρι και είδαμε πουλιά αλλα δυστυχώς δεν περάσαν στα καρτέρια μας αλλά πιο χαμηλά…Μόλις είπα να πάω πιο χαμηλά 2(!) κοπάδια 20αρια περάσαν από το καρτέρι μου(η ατυχία μου φέτος είναι to be continued!!).Τελικά από ένα ζευγάρι ,ξέκοψα την μία και ευτυχώς δεν έφυγα με άδεια χέρια!!Σήμερα τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά και ο ΝΔ άνεμος δεν μας έδωσε όχι μόνο άρτο αλλά ούτε και θεάμα,εκτός από ένα κοπάδι 50αρι που πέρασε μακριά!!το απόγευμα πήγα για να δώ αν έχει κανά επιστρόφι και πέρασε μία(μεγάλο πουλάκι) και την έκοψα,φτάνοντας στις 4 για φέτος(μετά κόπων και βασάνων,χαχα).Το χθεσινό ήταν νέο πουλί μιας και δεν είχε χρώματα στον λαιμό πάρα λίγο στο στήθος…
    Τελικά τα αυτα πουλιά δεν εχουν μπέσα και ο καιρός(αναμένεται κακοκαιρία από σήμερα) είναι σημαντικός παραγοντας και στα περάσματα και όχι μονο οι ημ/νίες ή το φεγγάρι…!!το θέμα είναι που θα πιάσουν(αν και από τουφεκίδι σήμερα ήταν άφαντα) μόλις σφίξει ο καιρός,το μέρος με το βελάνι…μπράβΟ σε όσους κάναν πουλάκια το Σ/Κ, ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΙΦΥΛΑΚΗ!!!Καλή συνέχεια σε όλους μας!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #445319

    Τελικα την εκανα την βολτα μου σημερα(Αιτ/νια) και εκανα καλο οφθαλμολουτρο..Τεσσερις ψηλωμενες ηρθαν προς τα εμενα,μια τουφεκια δεν τις αγχωσε ιδιαιτερα και απλως χαιρετηθηκαμε!
    Η απορια μου ειναι η εξης: Αυτα τα πουλια ειναι περασματιαρικα,επιστροφια ή πιασμενες? Δεν το εχω πολυ με τις φασσες μετα τα περασματα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,271 έως 9,285 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων