ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,361 έως 9,375 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446146

    λεωνιδα και χρηστο περαστικα στον πιτσιρικα. ειναι πρωτερεοτητα.

    τι να κανω ρε παιδια? να μην κλαιω? αλλες φορες τετοια εποχη ουτε καν καθομασταν να σκεφτουμε για το που θα παμε σκ. ξεκινουσαμε και ξεραμε πως καπου θα της βρουμε.

    δανο βλεπω εχεις παρει μπρος για τα καλα. βαρεστε αδερφια γιατι εμεις εδω πανω οτι καναμε καναμε στο βουνο. μονο ο καμπος εχει πουλια, και σημερα που πηγα πηρα μια, και μαλωσα με οποιον ντοπιο υπηρχε στην περιοχη.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Δεν πήγα ποτέ περπατητά σε ορτύκια.<br>
    Δεν πήγα ποτέ στο καρτέρι μπεκάτσας.<br>
    Δεν πήρα προβολέα στον λαγό.<br>

    Έμαθα να σέβομαι όλους αυτούς που αγωνίζονται στ βουνά για αυτό που λατρεύουν.<br>
    Έμαθα να σέβομαι αυτούς που ταΐζουν σκυλιά.

    </div>

    Γιαννακη εσενα δε σε φοβαμαι τα πουλια ειναι καπου εκει κοντα σας και με το πρωτο ανακατεμα του καιρου θα τις πελεκισετε πρεπει ομως να πεσει και κανενα χιονακι πολυ καλοκαιρι ρε παιδια τι κακο ειναι αυτο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446155

    λοιπον.
    το γραφω εδω γιατι ενα ποστ που εκανα εδω <Κυνηγετικά Στατιστικά> δεν περαστικε και μου το απεριψε, και ας ειναι ανοιχτο το θεμα.
    εγινε ενα θεμα ημερολογιο κυνηγων. δηλαδη να γραψουμε εκει ας πουμε, που πηγαμε, ποτε και ποσα πουλια ειδαμε η ριξαμε. θεμα που δεν θα βλεπει κανενα αλλο μελος. οι διαχειρηστες ομως θα τα βλεπουν ολα. οποτε ορματε να κανετε κολλητους τους διαχειρηστες.. αχαχαχαχαχ!!! το αναφερω γιατι η θα ειναι σωστο να τα βλεπουν ολοι, η κανεις? μπορουμε ας πουμε να το κανουμε και στο pc μας οπως μεχρι τωρα. δεν το β λεπω να περπαταει.

    χρηστο ηδη αρχισαν να βγενουν απο το απαγορευμενο προς το βουνο. τα πηρα ματι. αχαχα!! τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι το σαββατο για να παω στην βοσκη τους. αν ειναι ετσι οπως το σκεφτομαι???? θα γινει εδω μεσα της φωτογραφιας το καγκελο.αχαχαχ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446156

    Στα μέρη μου οι φάσσες που φωλιάζουν και αναπαράγονται συνήθως δεν μεταναστεύουν.( Αν και έχω ενδείξεις ότι τα μεταναστευτικά φασσιά μπορούν να συμπαρασύρουν και ενδημικές προς μετανάστευση).<br>
    Σε περιόδους έλλειψης τροφής η παρατεταμένης χιονοκάλυψης μπορούν να κατέβουν πιο χαμηλά προς αναζήτηση τροφής.<br>
    Οι μεταναστευτικές είναι πουλιά που διαβιούν σε κάμπους με ανάλογες προς σε μας καλλιέργειες άρα το περιβάλλον του κάμπου είναι πιο οικείο σε αυτές και πιο πλούσιο σε τροφή.<br>
    Είναι και ένα σωρό άλλοι παράγοντες που έχουν στρέψει τα πουλιά προς τους κάμπους και όχι σε διαμονή στα βουνά οι οποίοι και καταγεγραμμένοι είναι και λογικοί στέκονται στην επιχειρηματολογία για την μεταστροφή<br>
    στα ενδυετήματά τους.

    φιλε μου αυτο ειναι copy paste απο καπου που το διαβασες? η δικη σου αποψη? γιατι μπορουμε σαν πολητισμενοι ανθρωποι να το συζητησουμε μιας και εχω τελειως διαφορετικη αποψη απο τα γραφομενα σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446159

    Ας διηγηθω την χθεσυνη μερα μιας κ
    πραγματικα δεν τοχω ξαναζησει….

    Εχει καιρο που εχω γνωρισει ενα παληκαρι μεσω facebook
    ο οποιος εμπαινε στο Αρτεμις κ διαβαζε τις περιπετειες
    στο τοπικ της φασσας μιας κ ειναι κ αυτος φανατικος φασσας
    κ με γνωριζε απο τα παραμυθια που αραδιαζα για το κυνηγι της
    φασσας στο τοπικ του Αρτεμις.

    Ετσι μιλουσαμε μεσω facebook κ εξεφρασε την επιθυμια του να
    κυνηγησουμε μια μερα μαζι,ετσι κλεισαμε ραντεβου το χθεσυνο
    πρωινο.
    Αφου φτασαμε στον φασσοτοπο του ειπα οτι υπαρχουν 2 σημεια για
    καρτερι,ειτε στο ενα πανε ειτε στο αλλο,του προτεινα να καθισει
    αυτος στο ενα σημειο κ στο αλλο εγω,αυτος ομως προτεινε να καθισουμε
    κοντα κοντα στο ενα σημειο,παρολο που εγω ηξερα οτι το σημειο που
    θα τον εστελνα ηταν καλυτερο απο το δικο μου,ετσι καθισαμε μαζι.
    Αφου περασαν καποια πουλια κ εκανα κατι μακρινες τουφεκιες(χαζομαρα
    αλλα ηθελα ντε κ καλα να παρουμε πουλια για να ευχαριστησω τον φιλο
    που εκανε τοσα χλμ για ναρθει,η ωρα περνουσε κ τα πουλια πηγαιναν ολα
    στο καρτερι που θα εβαζα τον φιλο,του λεω τραβα εσυ εκει στο καρτερι
    που ηταν να σε βαλω κ γω θα παω να αγορασω τσιγαρα απο το διπλανο χωριο,
    κ ετσι πηγε.
    Δεν προλαβε να καθισει καλα καλα κ τον ακουω τουφεκαει,τον περνω τηλ κ τον
    ρωταω τι εκανες ρε,μου λεει πηρα μια αλλα επεσε απο την αλλη μερια του
    καναλιου,του λεω αστην θα την παρουμε αργοτερα μην μπεις στο καναλι θα παω
    εγω απο την αλλη μερια απο την γεφυρα,φευγω για τσιγαρα κ δεν περνανε 5 λεπτα
    με παιρνει τηλεφωνο,μαλακα μπηκα μεχρι τα μπουτια στον βουρκο,καλα ρε του λεω
    δεν σου ειπα αστην θα την παρουμε αργοτερα θα πνιγεις….
    Τελοςπαντων πηγα για τσιγαρα γυρισα κ ο φιλος ηταν μες τα νευρα ειχε παει 12 η ωρα
    κ την φασσα που χτυπησε μεχρι να παμε να την παρουμε την εφαγαν οι νεροχελωνες,
    μου λεει μαλκα παμε να φυγουμε δεν ξαναρχομαι βουνο κ παλι βουνο,ρε του λεω κατσε
    να δουμε τι θα γινει το μεσημερι ηρθες που ηρθες μην το αφησουμε στην μεση.
    Τελοσπαντων αφου τον επεισα ετοιμαζουμε τα καρτερια για να κατσουμε κοντα κοντα
    στο σημειο που τον ειχα στειλει,δεν περνανε 5 λεπτα κ ενω ειμαστε σε κατασταση
    αλαν νταλον δεν εχουμε καθισει ακομα στα καρτερια μας βλεπουμε ενα κοπαδι 100-150 πουλια
    να ερχεται προς τα δεντρα που καθομασταν,μου λεει ο φιλος δεν μας ειδαν κ κρυβομαστε προχειρα,
    ο φιλος διπλα απο κατι βατα κατω απο τα δεντρα κ εγω ξαπλωνω κατω απο τα δεντρα στην ακρη του
    χωραφιου με το καλαμποκι,ημουν τελειος ακαλυπτος,απλα ημουν ενα με το χωμα ξαπλα.
    Τα πουλια κανουν μια στροφη κ δειχνουν οτι θα καθισουν αλλα ξαναφετγουν,κανουν μια στροφη κ
    ξαναρχονται μου λεει ο φιλος με το συνθημα σου τουφεκαμε,τα πουλια αρχιζουν κ καθονται πανω
    στα δεντρα απο την πλευρα την δικια μου κ το πιο μακρινο πουλι καθεται ενα μετρο πανω απο
    το κεφαλι μου κ το κοιταω κατω απο το γεισο του καπελου μου

    TO BE CONTINUED

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #446160

    TO BE CONTINUED

    Έτσι έτσι αρρώστησε μας να σε αρχίσουμε όλοι μαζί μετά……άντε περιμένουμε……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446161

    γεια σου μητσαρα!! εσυ τελικα ειχες δεν ειχες πισω απο την παρεα εμεινες?αχαχα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446169

    Αφου καθονται τα πουλια κ πανω απο το κεφαλι μου γινεται πανικος απο γουργουρητα φτερουγισματα
    κ διαφορα αλλα,το πλευρο μου εχει πιαστει απο την ακινησια κ οι παλμοι ανεβαινουν στους 500ους,
    σκεφτομαι απο μεσα μου διαφορα,δεν αντεχω αλλο,θα τις ριξω στο κλαρι,επρεπε να ειχα διασπορας,
    επρεπε ναχω πιο ψιλα σκαγια,ο φιλος τι κανει αραγε,βασταει η θα ριξει,θα κατεβουν τα κωλοπουλα,
    ποση ωρα περασε,τι φαι εκανε η γυναικα μου χαχαχα,κ αλλα πολλα το πιο χαμηλωμενο πουλι πεφτει
    στο χωμα κ ειναι στην κυριολεξια στα 2 μετρα απο τα ποδια μου δεν περναν 5 δρλπτα κ αρχιζουν να
    πεφτουν κ αλλα 2-2,3-3 μαζι κ παει λεγοντας τα κοιταω κατω απο το γεισο του καπελου μου κ λεω
    καλα ρε δεν με βλεπουν?ειναι δεν ειναι στα 5-7 μετρα 50 πουλια απο μενα κ συνεχιζουν να κατεβαινουν,
    αφου υπολογισα οτι σχεδον τα μισα κ παραπανω πουλια κατεβηκαν βγαζω μια φωνη στον φιλο παμε Τζιμ παμε,
    δεν καταλαβα αν τουφεκισα πρωτος η δευτερος παντως ο φιλος ηταν αψογος στην κυνηγετικη συμπεριφορα,
    τα δυο οπλα αδεισαν κ στο χωραφι εμειναν πουλια σκοτωμενα κ φτερουγιαρικα που ετρεχαν απο δω κ απο
    κει ο φιλος αρχισε να τρεχει να προλαβει τα τραυματισμενα κ πετουσε απο την χαρα του.
    Ηταν μια πολυ φοβερη εμπειρια κ για μενα κ για τον φιλο ο οποιος δεν ειχε ξαναζησει τετοιο συμβαν
    κ δηλωσε παρα τις αρχικες του δηλωσεις οτι το καλυτερο κυνηγι το κανεις στον καμπο αν ξερεις να τις
    κυνηγας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #446175

    ΣΚ δεν είχε έξοδο οπότε δεν έχω νέα.
    Αρχικά να πω τα περαστικά μου για τον γιο του Terios.
    Ένα μεγάλο μπράβο στον Δάνο για την επιτυχία του!!
    Οι υπόλοποι θα περιμένουμε το επόμενο ΣΚ μήπως καταφέρουμε να τις βρούμε κι εμείς!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446182

    καλησπερα.
    κατι καναμε το σ-κ..απο αυριο φωτο και νεοτερα!
    καλα παει η χρονια..
    πολυ βελανι παιδια…αλλου πουθενα καρπο και αλλου στρωμα!
    στο μερος που κυνηγησαμε εμεις εχει πουλια αλλα παρολο που ειναι εκει καιρο τωρα,δεν εχουν κατι το μονιμο ουτε στην τροφη ουτε στο περασμα…μονο την κουρνια,που προς το παρον δεν την ενοχλουμε!
    το οτι δεν εχουν κατι μονιμα το ριχνω στο βελανι(που εχει πολυ),οπου γουσταρουν τρωνε τωρα και δοκιμαζουν που ειναι το καλυτερο…χαχαχα
    και στο οτι ειναι νωρις ακομα και ψιλοκαλοκαιρι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446188

    λοιπον.<br>

    χρηστο ηδη αρχισαν να βγενουν απο το απαγορευμενο προς το βουνο. τα πηρα ματι. αχαχα!! τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι το σαββατο για να παω στην βοσκη τους. αν ειναι ετσι οπως το σκεφτομαι???? θα γινει εδω μεσα της φωτογραφιας το καγκελο.αχαχαχ!!

    να μου κανεις τη χαρη αντε μας ξεσηκωνεις και ειναι και πολλα τα χιλιομετρα Γιαννηηηηη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446191

    αχαχαχα!!! κατσεεεε!! ετσι ελπιζω εγω. απο το να ελπιζω μεχρι να της συναντησω κιολας εχει μια μεγαλη διαφορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #446192

    σαββατο και κυριακη παιδια ορεινη χαλκιδικη πολλα κοπαδια φασσες περνουσαν 30-40 μαζι και μεμονομενες μεχρι και μπεκατσαδες τις τουφεκουσαν, σημερα το απολυτος τιποτα ειδα ολο και ολο 2 πουλια δεν ξερω τι γινεται φετος μπερδεμενα τα πραγματα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446194

    σαββατο και κυριακη παιδια ορεινη χαλκιδικη πολλα κοπαδια φασσες περνουσαν 30-40 μαζι και μεμονομενες μεχρι και μπεκατσαδες τις τουφεκουσαν, σημερα το απολυτος τιποτα ειδα ολο και ολο 2 πουλια δεν ξερω τι γινεται φετος μπερδεμενα τα πραγματα!!!

    εμαθα και εγω για αρκετα πουλια προς Μ.Παναγια αλλα το λεω με μεγαλη επιφυλαξη.Μη παρω κανενα στο λαιμο μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #446196

    Ας παραθέσω κι εγώ εντυπώσεις και πληροφορίες, ελπίζοντας να φανούν χρήσιμες σε κάποιους. Μετά από 3 χρόνια κυνηγετικής απραξίας ξεκίνησα με έναν πολύ καλό μου φίλο – που κυνηγούμε χρόνια φάσες μαζί – και εξαιρετικό κυνηγό γνώστη αυτού του υπέροχου πουλιού.

    Φύγαμε από Αθήνα την Παρασκευή το μεσημεράκι με προορισμό την Καλαμπάκα, καθώς είχε πληροφορίες από αξιόπιστο άνθρωπο για πουλιά που έβοσκαν στον κάμπο του Καρπερού (40 χλμ. από Καλαμπάκα προς Γρεβενά) μέσα σε χωράφια από καλαμποκιές. Το πρωί του Σαββάτου λοιπόν από νωρίς βρεθήκαμε σε σημείο που είχαμε δυνατότητα ελέγχου του μεγαλύτερου μέρους του κάμπου.

    Δυστυχώς δεν είδαμε ούτε ένα πουλί, ξεκινήσαμε κινούμενοι μέσα στον κάμπο πια όπου δεν πετούσε τίποτα, ούτε στον ορίζοντα φάνηκε κάτι. Μετά την ψυχρολουσία και αφού στο μυαλό μας υπήρχε ως προορισμός ο νομός Γρεβενών – περιοχή που γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά και οι 2 μας αφού κυνηγάμε εκεί πάνω από 20 χρόνια – κατευθυνθήκαμε προς Γρεβενίτι (ανατολικό Ζαγόρι), καθώς κάποιος είχε αναφέρει πως οι οξιές πάνω από το χωριό είχαν καρπό. Μέσω Μετσόβου και λίμνης Αώου, φτάσαμε στο Γρεβενίτι όπου όχι μόνον δεν πετούσε τίποτα, αλλά ούτε οι οξιές που είδαμε είχαν καρπό. Κουρασμένοι και απογοητευμένοι, αφού δεν είδαμε ούτε φάσα, φτάσαμε μέσω Βωβούσας, Περιβολίου στην Αετιά Γρεβενών για φαγητό και διανυκτέρευση.

    Το πρωί της Κυριακή μας βρήκε στα καρτέρια της Φούρκας, βοριάς και θερμοκρασία -1, ελάχιστες δεντρότσιχλες και 4 φάσες που πέρασαν στο απυρόβλητο ήταν ό,τι είδαμε μέχρι τις 11 το πρωί. Ελάχιστο χιόνι στις κορφές του Σμόλικα, πολύ λιγότερο στην Βασιλίτσα και καθόλου βροχή, που τόσο μας είχε ταλαιπωρήσει στο ταξίδι της Παρασκευής. Φαγητό στην πλατεία της Σαμαρίνας και επιστροφή στην Αετιά για ξεκούραση, αφού δεν υπήρχε κυνηγετικό ενδιαφέρον.

    Σήμερα το πρωί νωρίς, αναχώρηση από Αετιά με κατεύθυνση προς Κρανιά και Πριόνια για έρευνα, καθώς υπήρχαν πληροφορίες για βόρεια μετατόπιση των πουλιών από Καρπερό λόγω καψίματος των καλαμιών-καλαμποκιών στον κάμπο. Με έναν υπέροχο ήλιο και μια ατμόσφαιρα καθαρή δυστυχώς στον ορίζοντα ούτε φτερό, καφεδάκι στην Κρανιά και επιστροφή για Αθήνα. Ένα απογευματινό στην Μενδενίτσα – έτσι, για να μην γυρίσω “άκαπνος” μετά από 3 χρόνια αργίας και 1.300 χλμ. ταξιδιού – απέφερε στους 2 μας 5 τσίχλες.

    Δυστυχώς στον Νομό Γρεβενών δεν υπάρχει τροφή ούτε σε βελάνι (τσέρουλο το λέν οι ντόπιοι), ούτε βέβαια στην οξιά (όπου έψαξα σχεδόν ένα προς ένα όλα τα δέντρα του νομού!). Η περιοχή είναι βέβαιο πως πέρα από τα μπασίματα 2-3 ημερών προ μηνός περίπου, δεν πρόκειται να κρατήσει πουλιά.

    Αν κάποιος φίλος θέλει να μάθει περισσότερα, ευχαρίστως να απαντήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446213

    Μολις με πηραν τηλεφωνο οι φασσες κ μου ειπαν
    να τις περιμενω κατω απο τα δεντρα,ειναι ετοιμες
    να θυσιασουν 20-30 φιλεναδες τους για παρτη μου.

    Ε ρε γαμωτο που πηγαν εκεινα τα χρονια με κεινο το
    παθος,το χανουμε σιγα σιγα,
    να ξερεις οτι αν πας θα χτυπησεις πολλα πουλια
    κ να μην ξυπνας…
    Αν ξυπνησω με το καλο που το ευχομαι,κ κανω ολο το πλανο
    που φανταζομαι θαχω επιτυχια.

    Θα αφιερωσω την επιτυχια στον μεγαλο δασκαλο ολων των
    φασσαδων του Αρτεμις κ στον δημιουργο αυτου του τοπικ
    τον μεγαλο Μανο Μπαριτακη που μπορει να ελεγε λιγα ψεματακια
    αλλα μας ειχε ολο στην τσιτα κ μας ξυπνουσε το παθος
    για το μεγαλο κ δυνατο πουλι την φασσα…

    Γεια σου ρε Μανο οπου κ νασαι!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,361 έως 9,375 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων