ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,376 έως 9,390 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #446216

    Ας παραθέσω κι εγώ εντυπώσεις και πληροφορίες, ελπίζοντας να φανούν χρήσιμες σε κάποιους. Μετά από 3 χρόνια κυνηγετικής απραξίας ξεκίνησα με έναν πολύ καλό μου φίλο – που κυνηγούμε χρόνια φάσες μαζί – και εξαιρετικό κυνηγό γνώστη αυτού του υπέροχου πουλιού.

    Φύγαμε από Αθήνα την Παρασκευή το μεσημεράκι με προορισμό την Καλαμπάκα, καθώς είχε πληροφορίες από αξιόπιστο άνθρωπο για πουλιά που έβοσκαν στον κάμπο του Καρπερού (40 χλμ. από Καλαμπάκα προς Γρεβενά) μέσα σε χωράφια από καλαμποκιές. Το πρωί του Σαββάτου λοιπόν από νωρίς βρεθήκαμε σε σημείο που είχαμε δυνατότητα ελέγχου του μεγαλύτερου μέρους του κάμπου.

    Δυστυχώς δεν είδαμε ούτε ένα πουλί, ξεκινήσαμε κινούμενοι μέσα στον κάμπο πια όπου δεν πετούσε τίποτα, ούτε στον ορίζοντα φάνηκε κάτι. Μετά την ψυχρολουσία και αφού στο μυαλό μας υπήρχε ως προορισμός ο νομός Γρεβενών – περιοχή που γνωρίζουμε πάρα πολύ καλά και οι 2 μας αφού κυνηγάμε εκεί πάνω από 20 χρόνια – κατευθυνθήκαμε προς Γρεβενίτι (ανατολικό Ζαγόρι), καθώς κάποιος είχε αναφέρει πως οι οξιές πάνω από το χωριό είχαν καρπό. Μέσω Μετσόβου και λίμνης Αώου, φτάσαμε στο Γρεβενίτι όπου όχι μόνον δεν πετούσε τίποτα, αλλά ούτε οι οξιές που είδαμε είχαν καρπό. Κουρασμένοι και απογοητευμένοι, αφού δεν είδαμε ούτε φάσα, φτάσαμε μέσω Βωβούσας, Περιβολίου στην Αετιά Γρεβενών για φαγητό και διανυκτέρευση.

    Το πρωί της Κυριακή μας βρήκε στα καρτέρια της Φούρκας, βοριάς και θερμοκρασία -1, ελάχιστες δεντρότσιχλες και 4 φάσες που πέρασαν στο απυρόβλητο ήταν ό,τι είδαμε μέχρι τις 11 το πρωί. Ελάχιστο χιόνι στις κορφές του Σμόλικα, πολύ λιγότερο στην Βασιλίτσα και καθόλου βροχή, που τόσο μας είχε ταλαιπωρήσει στο ταξίδι της Παρασκευής. Φαγητό στην πλατεία της Σαμαρίνας και επιστροφή στην Αετιά για ξεκούραση, αφού δεν υπήρχε κυνηγετικό ενδιαφέρον.

    Σήμερα το πρωί νωρίς, αναχώρηση από Αετιά με κατεύθυνση προς Κρανιά και Πριόνια για έρευνα, καθώς υπήρχαν πληροφορίες για βόρεια μετατόπιση των πουλιών από Καρπερό λόγω καψίματος των καλαμιών-καλαμποκιών στον κάμπο. Με έναν υπέροχο ήλιο και μια ατμόσφαιρα καθαρή δυστυχώς στον ορίζοντα ούτε φτερό, καφεδάκι στην Κρανιά και επιστροφή για Αθήνα. Ένα απογευματινό στην Μενδενίτσα – έτσι, για να μην γυρίσω «άκαπνος» μετά από 3 χρόνια αργίας και 1.300 χλμ. ταξιδιού – απέφερε στους 2 μας 5 τσίχλες.

    Δυστυχώς στον Νομό Γρεβενών δεν υπάρχει τροφή ούτε σε βελάνι (τσέρουλο το λέν οι ντόπιοι), ούτε βέβαια στην οξιά (όπου έψαξα σχεδόν ένα προς ένα όλα τα δέντρα του νομού!). Η περιοχή είναι βέβαιο πως πέρα από τα μπασίματα 2-3 ημερών προ μηνός περίπου, δεν πρόκειται να κρατήσει πουλιά.

    Αν κάποιος φίλος θέλει να μάθει περισσότερα, ευχαρίστως να απαντήσω.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    ήσουν κατατοπιστικότατος, μια απο τα ίδια και απο φίλο σήμερα στην Ευριτανία


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #446217

    Μολις με πηραν τηλεφωνο οι φασσες κ μου ειπαν<br>
    να τις περιμενω κατω απο τα δεντρα,ειναι ετοιμες<br>
    να θυσιασουν 20-30 φιλεναδες τους για παρτη μου.

    Ε ρε γαμωτο που πηγαν εκεινα τα χρονια με κεινο το<br>
    παθος,το χανουμε σιγα σιγα,<br>
    να ξερεις οτι αν πας θα χτυπησεις πολλα πουλια<br>
    κ να μην ξυπνας…<br>
    Αν ξυπνησω με το καλο που το ευχομαι,κ κανω ολο το πλανο<br>
    που φανταζομαι θαχω επιτυχια.

    Θα αφιερωσω την επιτυχια στον μεγαλο δασκαλο ολων των<br>
    φασσαδων του Αρτεμις κ στον δημιουργο αυτου του τοπικ<br>
    τον μεγαλο Μανο Μπαριτακη που μπορει να ελεγε λιγα ψεματακια<br>
    αλλα μας ειχε ολο στην τσιτα κ μας ξυπνουσε το παθος<br>
    για το μεγαλο κ δυνατο πουλι την φασσα…

    Γεια σου ρε Μανο οπου κ νασαι!!!!!!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    Ρε δέσε καμία και για μάς, μπάς και τα καταφέρουμε…

    Την πρώτη φορά που ανέβηκα Δράμα, είχα πάρει τηλ τον Μάνο…να μου πεί κάνα μέρος για να τις βρώ….ήταν νύχτα, μου είπε ένα χωριό, έβαλα το gps πήγα ,κοιμήθηκα, το βράδυ χιόνισε και το πρωί βρήκα φάσσες… να είναι καλά όπου είναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #446219

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Αλεκος wrote:</div>
    Καλημερα σε ολη την παρεα!!!Χθεσινη εξορμηση φθειωτιδα,περασαν τεσσερα κοπαδακια ατουφεκιστα το πρωι με κατευθηνση βορεια και μετα η απολυτη νεκρα!!!Το απογευμα δεν κυνηθηκε ουτε ενα πουλι!Λογω ελειψης βελανιου και με δεδομενο οτι οργωθηκανε ολα τα καλαμποκια και τα σιταρια στον καμπο…τα πραγματα για την ευρητερη περιοχη ειναι μαυρα κι αραχνα!!!

    Μας έφτιαξαν το κέφι λίγα πουλακια είχε εκεί και για εμάς και αυτά χάθηκαν απερχιαδα τα οργοσανε όλα;

    Θα σε γελασω φιλε μου δεν κυνηγαω εκει κοντα ουτε περασα απο εκεινα τα μερη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446220

    Θα αφιερωσω την επιτυχια στον μεγαλο δασκαλο ολων των<br>
    φασσαδων του Αρτεμις κ στον δημιουργο αυτου του τοπικ<br>
    τον μεγαλο Μανο Μπαριτακη που μπορει να ελεγε λιγα ψεματακια<br>
    αλλα μας ειχε ολο στην τσιτα κ μας ξυπνουσε το παθος<br>
    για το μεγαλο κ δυνατο πουλι την φασσα…

    Γεια σου ρε Μανο οπου κ νασαι!!!!!!<br>

    Ετσι ακριβως Δανε…
    πουλι να μην υπηρχε σε εκανε ετσι οπως τα ελεγε να βγεις για κυνηγι…
    φασσα να μην υπηρχε σε ολη την ελλαδα ετσι οπως τα ελεγε εβγαινες την επομενη μερα…σου κραταγε μεχρι κ την τελευταια ελπιδα στα υψη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446226

    Ετοιμος!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #446227

    Αγαπητέ φίλε gianniskavala ,πολλά από τα οποία τα τελευταία χρόνια διαβάζουμε για τη βιολογία και τη συμπεριφορά της φάσσας, είχα και έχω την τύχη να την παρατηρώ και να την καταγράφω στις προσωπικές μου σημειώσεις οι οποίες ανάγονται σε βάθος 30 ετίας.
    Το κυνηγετικό μου πάθος με τη φάσσα ξεκινά ( με νόμιμη άδεια 27 χρόνια και αρκετά πίσω σαν μαζέτας με τον
    πατέρα μου και άλλους κυνηγούς).
    Επίσης ο Κίσαβος, ευλογημένο βουνό ,φιλοξενεί τοπιάρες φάσσες από καταβολής κόσμου( άνθρωποι που έφυγαν
    πολλά χρόνια πριν μου διηγούνταν ιστορίες με τις τοπιάρες φάσσες).
    Αυτό για μένα προσωπικά ήταν και είναι μεγάλο πλεονέκτημα μιας και πολύ νωρίς ακόμη και στη νεκρή σεζόν μπορώ να τις παρακολουθώ και να καταγράφω ιδιαίτερες στιγμές αυτού του απρόβλεπτου κατά τα άλλα θηράματος.

    Φιλικά leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #446265

    ΣΚ δεν είχε έξοδο οπότε δεν έχω νέα.<br>
    Αρχικά να πω τα περαστικά μου για τον γιο του Terios.<br>
    Ένα μεγάλο μπράβο στον Δάνο για την επιτυχία του!!<br>
    Οι υπόλοποι θα περιμένουμε το επόμενο ΣΚ μήπως καταφέρουμε να τις βρούμε κι εμείς!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Ευχαριστώ
    Το σκ μάλλον θα κυνηγάμε στα ίδια μερη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #446267

    Για τα Γρεβενά φέτος το έχω πει 3 φορες είναι καμένο μέρος για εμένα φέτος κρίμα τα χλμ που κάνατε φίλε μου γιατί τα έκανα και εγώ πουλιά θα πιάσει στο απαγορευμένω ΚΡΑΝΙΑ όταν πέσουν πολλά χιονιά μόνο τότε αξίζει να ανεβεις και να τα περιμένεις στα γνωστά καρτερία που πάντα από εκεί βγαίνουν
    Εκεί περνάνε για την βόλτα τους
    Πέρυσι κοιμοντουσταν εκεί 5000 πουλια και τρωγανε Κοζάνη τσοτυλι τρελή απόσταση άντε να τις βρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446273

    Μερικες φωτο απο το σ-κ..

    λιγο απο φυλαχτρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446277

    και καρπωση..
    σαββατο + κυριακης

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    167
    billis 79 στις #446283

    Μπραβο ρε φαλκον!!!!!πελεκισετες!!!!!!
    Ιασων,δεν εχω λογια φιλε!!!!μπραβο αγορινα!!!παντα τετια!!!πιστες στο ραντεβου μαζι σου ειναι τα φασσια!!
    Εγω την κυριακη καθομουνα και της εβλεπα που περνουσαν στα 100 + .ουτε ενα κοπαδακι δεν μου εκανε την τιμη ναρθει κοντα.με φοβουντε.χαχαχαχαχα!!!!!πηρα ομως καθαρο αερα.σαν το βουνο δεν εχει τελικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446284

    Μπραβο ρε Ιασωνα κρατας τη σημαια ψηλα αντε και στα δικα μας οι στερημενοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #446287

    να ρωτησω κατι και εγω βρε παιδες…εδω και κανενα μηνα εχω εντοπισει ενα κοπαδακι φασσες να κινειται εκει κοντα που κυνηγω λαγο…ειναι αλλες φορες 7-8 πουλια και αλλες φορες κοπαδακι των 25-30 πουλιων …με εχουν προσεγγισει μαλιστα 2 -3 φορες για να τις τουφεκισω,αλλα επειδη κυνηγαω λαγο εκεινη τη στιγμη δεν εχω ριξει ποτε..το θεμα ειναι οτι κατευθυνονται σε ενα ρεμα ,οπου στην δεξια πλευρα εχει βελανι και μεγαλα πουρναρια ,και αριστερα αρκετα μεγαλα δεντρα περιπου 20-30 μετρα (λευκες και πλατανια με νερα αλλα και παλια περιβολια )….δεν εχω παει ποτε εκει κατω για καρτερι ,αλλα εσεις που κυνηγατε φασσες θεωρειτε αρκετα πιθανο να πεφτουν σε αυτα τα δεντρα;;;αν θα πηγαινα εκει κανενα πρωινο ,θα ηταν καλυτερο να την στησω στα δεντρα ή στην μερια που ειναι τα πουρναρια;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446292

    Στην κυριολεξια με κουτσουλησαν,
    ασε που καθεται το κοπαδι πανω στα δεντρα
    σπαει ενα κλαδι κ αρχιζει να πεφτει κ λεω θα μουρθει
    στο κεφαλι κ θα με βρουνε εδω ανασκελα!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446295

    Στην κυριολεξια με κουτσουλησαν,

    ΓΟΥΡΙ……ΓΟΥΡΙ……. 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,376 έως 9,390 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων