ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,391 έως 9,405 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446297

    Παρολο που πανω απο 300 πουλια καθοταν πανω
    απο το κεφαλι μου εκανα υπομονη κ δεν τουφεκισα
    μηπως μου κανουν την χαρη κ καθισουν να βοσκησουν,
    παρολο την υπομονη που ειχα για 45 λεπτα ασαλεφτος
    μουδιασαν χερια ποδια αυτια σβερκο τελικα δεν μου
    εκαναν την χαρη κ εφυγαν ατουφεκιστα,αργοτερα καρτερισια
    κ με μια καραμπινια επειτα απο ερπινγκ κατορθωσα κ τις
    εβαλα χερι!!!

    Για τον ενα κ μοναδικο θρυλο της φασσας του Αρτεμις τον Μανο!!!!!!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #446300

    γεια σου μητσαρα!! εσυ τελικα ειχες δεν ειχες πισω απο την παρεα εμεινες?αχαχα!!

    Ασε ρε Γιάνναρε έχω την κωλο μέση που ακόμα δεν με έχει αφήσει και έχω σκάσει που δεν μπορώ να πάω…Που θα πάει δε θα περάσει η π@@@@α κάθε μέρα έξω θα είμαι……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    sotos352 στις #446302

    καλησπερα γραφω πρωτη φορα εδω..απολαμβανω τις ομορφες φωτογραφιες και συζυτισεις !!περιμενω και εγω να περασουν λιγες μερες ακομα και το σ/κ θα ειμαι σερρες απο οπου και καταγομαι και θα τισ αναζητισω στο καμπο κοντα στο στρυμονα.. ελπιζω μεχρι να ανεβω να ειναι ακομα μερικες εκει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446303

    να ρωτησω κατι και εγω βρε παιδες…εδω και κανενα μηνα εχω εντοπισει ενα κοπαδακι φασσες να κινειται εκει κοντα που κυνηγω λαγο…ειναι αλλες φορες 7-8 πουλια και αλλες φορες κοπαδακι των 25-30 πουλιων …με εχουν προσεγγισει μαλιστα 2 -3 φορες για να τις τουφεκισω,αλλα επειδη κυνηγαω λαγο εκεινη τη στιγμη δεν εχω ριξει ποτε..το θεμα ειναι οτι κατευθυνονται σε ενα ρεμα ,οπου στην δεξια πλευρα εχει βελανι και μεγαλα πουρναρια ,και αριστερα αρκετα μεγαλα δεντρα περιπου 20-30 μετρα (λευκες και πλατανια με νερα αλλα και παλια περιβολια )….δεν εχω παει ποτε εκει κατω για καρτερι ,αλλα εσεις που κυνηγατε φασσες θεωρειτε αρκετα πιθανο να πεφτουν σε αυτα τα δεντρα;;;αν θα πηγαινα εκει κανενα πρωινο ,θα ηταν καλυτερο να την στησω στα δεντρα ή στην μερια που ειναι τα πουρναρια;;;

    φιλε μου πρεπει να δεις αν πηγαινουν εκει για τροφη ή μονο για κλαρωμα στα ψηλα δεντρα.Αν πεφτουν για φαγητο στο βελανι στησε εκει καρτερι αλλα μη ριχνεις καραμπινιες μονα τουφεκια να μη τις τρομαξεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446304

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    γεια σου μητσαρα!! εσυ τελικα ειχες δεν ειχες πισω απο την παρεα εμεινες?αχαχα!!

    Ασε ρε Γιάνναρε έχω την κωλο μέση που ακόμα δεν με έχει αφήσει και έχω σκάσει που δεν μπορώ να πάω…Που θα πάει δε θα περάσει η π@@@@α κάθε μέρα έξω θα είμαι……

    μια βολτα στο βουνο και μερικα ανεβα-κατεβα για μαζεμα και θα δεις πως στρωνει αμεσως η μεσουλα κλασικη φυσικοθεραπεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #446305

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>anrizoss wrote:</div>

    φιλε μου πρεπει να δεις αν πηγαινουν εκει για τροφη ή μονο για κλαρωμα στα ψηλα δεντρα.Αν πεφτουν για φαγητο στο βελανι στησε εκει καρτερι αλλα μη ριχνεις καραμπινιες μονα τουφεκια να μη τις τρομαξεις.

    99.99% πεφτουν εκει για φαγητο…ερχονται πρωι …συνηθως κατα τις 7,45-8,15 τις εχω πετυχει να ερχονται απο δυτικα προς το μερος που περιγραφω …τις βλεπω να πετανε πανω απο αυτα τα δεντρα σε υψος 300 μετρων και μετα να χανονται βουτωντας προς τα δεντρα ή το κλειστο …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446310

    Αγαπητέ φίλε gianniskavala ,πολλά από τα οποία τα τελευταία χρόνια διαβάζουμε για τη βιολογία και τη συμπεριφορά της φάσσας, είχα και έχω την τύχη να την παρατηρώ και να την καταγράφω στις προσωπικές μου σημειώσεις οι οποίες ανάγονται σε βάθος 30 ετίας.<br>
    Το κυνηγετικό μου πάθος με τη φάσσα ξεκινά ( με νόμιμη άδεια 27 χρόνια και αρκετά πίσω σαν μαζέτας με τον<br>
    πατέρα μου και άλλους κυνηγούς).<br>
    Επίσης ο Κίσαβος, ευλογημένο βουνό ,φιλοξενεί τοπιάρες φάσσες από καταβολής κόσμου( άνθρωποι που έφυγαν<br>
    πολλά χρόνια πριν μου διηγούνταν ιστορίες με τις τοπιάρες φάσσες).<br>
    Αυτό για μένα προσωπικά ήταν και είναι μεγάλο πλεονέκτημα μιας και πολύ νωρίς ακόμη και στη νεκρή σεζόν μπορώ να τις παρακολουθώ και να καταγράφω ιδιαίτερες στιγμές αυτού του απρόβλεπτου κατά τα άλλα θηράματος.

    Φιλικά leatherman

    ειναι αποδεδηγμενο πως η φασσες, ακομη και να εχουν γεννησει στα μερη μας, την επομενη που θα αρχησουν να μεταναστευουν, θα φυγουν.
    αυτο το γραφω γιατι παρα πολλες φορες καλοκαιρι εχουμε βρει πουλια που εχουν μεινει και εχουν γεννησει. την επομενη και μετα απο την μεταναστευση, δεν υπηρχε τιποτα. αυτο σχεδον παντα. τωρα θα μου πεις…. μπορει να της ειχαν τουφεκισει ολες? δεν μπορει..
    η φασσες που θα μεινουν ειναι αυτες που θα ειναι τυχαιρες και δεν εχουν πολυτρομαξει και εχουν βρει ησυχεια.

    παμε τωρα στην τροφη.
    θα μιλεισω για τα μερη μου, μιας και αποτι εχω καταλαβει, πολλες φορες η συμπεριφορα της απο μερος σε μερος αλλαζει. οχι καθετα, αλλα υπαρχει μια αλλαγη.
    τις περισοτερες φορες η φασσα στα πρωτα περασματα ελεγχει ολα τα μερη απο οπου περνα. και να μη τα εχει ελεγξει, υπαρχουν η ρουφιανει που χτενιζουν το μερος. (οδηγοι)
    στα πρωτα μερη που θα σταματησει, η για να ξεκουραστει, η για να μεινει, ειναι μερη που γνωριζει απο αλλες χρονιες. μερη ασφαλη και σχεδον παντα απαγορευμενα.
    της πιο πολλες φορες τα καλαμποκια ειναι φρεσκα οργωμενα. η φασσα δεν πρωτιμα χωραφια που ειναι φρεσκα οργωμενα. πρωτιμα τα φρεζαρισμενα.
    το καλαμποκι οπως και το σταρι ειναι μια τροφη που της αρεσει φοβερα. δεν θα ανεβει στο βουνο απο τον πρωτο καιρο. και αυτο γιατι το βελανι δεν οριμαζει τοσο νωρις.
    τον πρωτο καρπο ομως που θα επιλεξει ειναι η οξια. της αρεσει πολυ.
    και τωρα παμε στον καιρο που το κρυο σφυγγει, και αρχιζουν τα πρωτα χιονια. το καλαμποκι εκεινη την εποχη ειναι πολυ λιγοτο. ο λογος ειναι πως και ζωα θα εχουν περασει απο τα χωραφια, και η βροχες θα εχουν θαψει τους κοκους καλαμποκιου βαθυα στο χωμα. ενας αλλος λογος ειναι πως το καλαμποκι δεν μπορει να της ικανοποιησει. θελει τροφη πιο βαρια, ετσι ωστε να την κραταει σε ολο το διαστημα που θα δυσκολευετε να βρει τροφη. ετσι βλεπουμε πολλες φορες κοπαδια να φευγουν απο τα χαμηλα και να μπενουν στο βελανι.
    η φασσα θα ψαξει τα προσηλια. θα βρει μερη με την μικροτερη καλυψη χιονιου και θα τραφη με βελανι. φυσικα εννοητε πως τετοια εποχη δεν υπαρχει οξια.
    για να μεινει η φασσα στον βαρη χειμωνα στον καμπο θα πρεπει να εχει πολυ πολυ χιονη στα ψηλα και να μην μπορει να σκαλησει για την τροφη της. εκει θα βρει διεξοδο στο καλαμποκι. και αυτο για απλα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΒΡΕΣΗς ΤΡΟΦΗς ΑΠΟ ΒΕΛΑΝΙ.
    αυτα για την ωρα. αν σκεφτω και κατι αλλο θα επανελθω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #446314

    να ρωτησω κατι και εγω βρε παιδες…εδω και κανενα μηνα εχω εντοπισει ενα κοπαδακι φασσες να κινειται εκει κοντα που κυνηγω λαγο…ειναι αλλες φορες 7-8 πουλια και αλλες φορες κοπαδακι των 25-30 πουλιων …με εχουν προσεγγισει μαλιστα 2 -3 φορες για να τις τουφεκισω,αλλα επειδη κυνηγαω λαγο εκεινη τη στιγμη δεν εχω ριξει ποτε..το θεμα ειναι οτι κατευθυνονται σε ενα ρεμα ,οπου στην δεξια πλευρα εχει βελανι και μεγαλα πουρναρια ,και αριστερα αρκετα μεγαλα δεντρα περιπου 20-30 μετρα (λευκες και πλατανια με νερα αλλα και παλια περιβολια )….δεν εχω παει ποτε εκει κατω για καρτερι ,αλλα εσεις που κυνηγατε φασσες θεωρειτε αρκετα πιθανο να πεφτουν σε αυτα τα δεντρα;;;αν θα πηγαινα εκει κανενα πρωινο ,θα ηταν καλυτερο να την στησω στα δεντρα ή στην μερια που ειναι τα πουρναρια;;;

    Πήγαινε λίγο νωρίς και κοίτα κάτω από τα δέντρα να δεις αν έχει πούπουλα. Αν έχει, έρχονται για κλάρωμα οπότε φτιάξε φυλάχτρα και περίμενέ τες. Αν δεν βρεις πούπουλα, πήγαινε σφαίρα στα πουρνάρια και περίμενέ τες εκεί που θα πηγαίνουν για βελάνι. Έτσι δεν χάνεται η μέρα άδικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446315

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>leatherman wrote:</div>
    Αγαπητέ φίλε gianniskavala ,πολλά από τα οποία τα τελευταία χρόνια διαβάζουμε για τη βιολογία και τη συμπεριφορά της φάσσας, είχα και έχω την τύχη να την παρατηρώ και να την καταγράφω στις προσωπικές μου σημειώσεις οι οποίες ανάγονται σε βάθος 30 ετίας.<br><br>
    Το κυνηγετικό μου πάθος με τη φάσσα ξεκινά ( με νόμιμη άδεια 27 χρόνια και αρκετά πίσω σαν μαζέτας με τον<br><br>
    πατέρα μου και άλλους κυνηγούς).<br><br>
    Επίσης ο Κίσαβος, ευλογημένο βουνό ,φιλοξενεί τοπιάρες φάσσες από καταβολής κόσμου( άνθρωποι που έφυγαν<br><br>
    πολλά χρόνια πριν μου διηγούνταν ιστορίες με τις τοπιάρες φάσσες).<br><br>
    Αυτό για μένα προσωπικά ήταν και είναι μεγάλο πλεονέκτημα μιας και πολύ νωρίς ακόμη και στη νεκρή σεζόν μπορώ να τις παρακολουθώ και να καταγράφω ιδιαίτερες στιγμές αυτού του απρόβλεπτου κατά τα άλλα θηράματος.

    Φιλικά leatherman

    ειναι αποδεδηγμενο πως η φασσες, ακομη και να εχουν γεννησει στα μερη μας, την επομενη που θα αρχησουν να μεταναστευουν, θα φυγουν.<br>
    αυτο το γραφω γιατι παρα πολλες φορες καλοκαιρι εχουμε βρει πουλια που εχουν μεινει και εχουν γεννησει. την επομενη και μετα απο την μεταναστευση, δεν υπηρχε τιποτα. αυτο σχεδον παντα. τωρα θα μου πεις…. μπορει να της ειχαν τουφεκισει ολες? δεν μπορει..<br>
    η φασσες που θα μεινουν ειναι αυτες που θα ειναι τυχαιρες και δεν εχουν πολυτρομαξει και εχουν βρει ησυχεια.

    παμε τωρα στην τροφη.<br>
    θα μιλεισω για τα μερη μου, μιας και αποτι εχω καταλαβει, πολλες φορες η συμπεριφορα της απο μερος σε μερος αλλαζει. οχι καθετα, αλλα υπαρχει μια αλλαγη.<br>
    τις περισοτερες φορες η φασσα στα πρωτα περασματα ελεγχει ολα τα μερη απο οπου περνα. και να μη τα εχει ελεγξει, υπαρχουν η ρουφιανει που χτενιζουν το μερος. (οδηγοι)<br>
    στα πρωτα μερη που θα σταματησει, η για να ξεκουραστει, η για να μεινει, ειναι μερη που γνωριζει απο αλλες χρονιες. μερη ασφαλη και σχεδον παντα απαγορευμενα.<br>
    της πιο πολλες φορες τα καλαμποκια ειναι φρεσκα οργωμενα. η φασσα δεν πρωτιμα χωραφια που ειναι φρεσκα οργωμενα. πρωτιμα τα φρεζαρισμενα.<br>
    το καλαμποκι οπως και το σταρι ειναι μια τροφη που της αρεσει φοβερα. δεν θα ανεβει στο βουνο απο τον πρωτο καιρο. και αυτο γιατι το βελανι δεν οριμαζει τοσο νωρις.<br>
    τον πρωτο καρπο ομως που θα επιλεξει ειναι η οξια. της αρεσει πολυ.<br>
    και τωρα παμε στον καιρο που το κρυο σφυγγει, και αρχιζουν τα πρωτα χιονια. το καλαμποκι εκεινη την εποχη ειναι πολυ λιγοτο. ο λογος ειναι πως και ζωα θα εχουν περασει απο τα χωραφια, και η βροχες θα εχουν θαψει τους κοκους καλαμποκιου βαθυα στο χωμα. ενας αλλος λογος ειναι πως το καλαμποκι δεν μπορει να της ικανοποιησει. θελει τροφη πιο βαρια, ετσι ωστε να την κραταει σε ολο το διαστημα που θα δυσκολευετε να βρει τροφη. ετσι βλεπουμε πολλες φορες κοπαδια να φευγουν απο τα χαμηλα και να μπενουν στο βελανι.<br>
    η φασσα θα ψαξει τα προσηλια. θα βρει μερη με την μικροτερη καλυψη χιονιου και θα τραφη με βελανι. φυσικα εννοητε πως τετοια εποχη δεν υπαρχει οξια.<br>
    για να μεινει η φασσα στον βαρη χειμωνα στον καμπο θα πρεπει να εχει πολυ πολυ χιονη στα ψηλα και να μην μπορει να σκαλησει για την τροφη της. εκει θα βρει διεξοδο στο καλαμποκι. και αυτο για απλα ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΒΡΕΣΗς ΤΡΟΦΗς ΑΠΟ ΒΕΛΑΝΙ.<br>
    αυτα για την ωρα. αν σκεφτω και κατι αλλο θα επανελθω.

    wikipedia by giannis
    για σου ρε Γιανναρε με τα ωραια σου παντως περα απο την πλακα εχεις απολυτο δικιο σε οσα γραφεις αλλα σε μερικες περιοχες οπως Ολυμπος,Γραμμος αλλα και αλου υπαρχουν τοπικοι πλυθησμοι που δεν μεταναστευουν αλλα παραμενουν συνεχεια σε απαγορευμενα κοματια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446321

    η φασσα δεν πρωτιμα χωραφια που ειναι φρεσκα οργωμενα. πρωτιμα τα φρεζαρισμενα.

    Γκροοοοονκκκ!!!
    βρηκες τον ζονκ!!!!!!

    Η φασσα ουτε παταει στα φρεζαρισμενα,
    εκτος κ αν ειναι σπαρμενο με σιταρι…
    Οσο για τα οργωμενα τρελενεται γιατι βρισκει
    σκουληκια κ διαφορα ζωυφια κ ισως κ σπορια απο
    καλαμποκι!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #446324

    Εγώ όσες φορές έχω πετύχει φάσσες στα καλαμπόκια,κατά 90% ήταν στα καμμένα καλαμπόκια.Ίσως επιδή φένονται τα σπόρια πιό έντονα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #446326

    Για τα Γρεβενά φέτος το έχω πει 3 φορες είναι καμένο μέρος για εμένα φέτος κρίμα τα χλμ που κάνατε φίλε μου γιατί τα έκανα και εγώ πουλιά θα πιάσει στο απαγορευμένω ΚΡΑΝΙΑ όταν πέσουν πολλά χιονιά μόνο τότε αξίζει να ανεβεις και να τα περιμένεις στα γνωστά καρτερία που πάντα από εκεί βγαίνουν<br>
    Εκεί περνάνε για την βόλτα τους<br>
    Πέρυσι κοιμοντουσταν εκεί 5000 πουλια και τρωγανε Κοζάνη τσοτυλι τρελή απόσταση άντε να τις βρεις

    Ξέρεις τι γίνεται; Αν αγαπάς μια περιοχή και όχι μόνο για το κυνήγι της, “παγιδεύεσαι” και παιδεύεσαι στο τέλος. Σκέψου ψάξαμε όλα τα δάση και μια και λες για Κρανιά (που δεν μας ξέφυγε στο ψάξιμο), φτάσαμε εκεί από Μοναχίτι μέσω μονής Γόργιανης ψάχνοντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #446329

    Οντως τα καμμενα τα καλαμποκια τα προτιμουν!Ισως επειδη δεν ειναι φυτρωμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #446333

    καλησπερα παιδια,εγκυρη πληροφορια απο φιλο και εμπιστω ατομο χτυπισαν γυρο στα 50 πουλια ΣΚ…περιοχη βαρβαρα χαλκιδικης μου ειπαν για πολυ πραμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #446334

    Μπράβο στον Ιάσωνα τον Δανό και σε όποιον άλλον έκανε …καλή δουλειά αυτές τις μέρες.
    Αντε παιδιά καλή συνέχεια σας ευχωμαι απο τον καναπέ της Αθήνας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,391 έως 9,405 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων