ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,406 έως 9,420 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #446338

    και καρπωση..<br>
    σαββατο + κυριακης<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Ιάσωνα βλέπω ξεκίνησες το χράτσα χρούτσα εεε,χαχα!!!!μπράβο !!!και στα ταίρια τους φίλε !!!!!!!!! 🙂 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #446339

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jason wrote:</div>
    και καρπωση..<br><br>
    σαββατο + κυριακης<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>

    </div>

    Ιάσωνα βλέπω ξεκίνησες το χράτσα χρούτσα εεε,χαχα!!!!μπράβο !!!και στα ταίρια τους φίλε !!!!!!!!! :) :)

    ΑΑΑ και κάτι άλλο…βλέπω ότι τα ”ταλαιπώρησες” τα κορίτσια γιατί τα είδα αναμαλιασμένα,χαχα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446341

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    η φασσα δεν πρωτιμα χωραφια που ειναι φρεσκα οργωμενα. πρωτιμα τα φρεζαρισμενα.

    Γκροοοοονκκκ!!!<br>
    βρηκες τον ζονκ!!!!!!

    Η φασσα ουτε παταει στα φρεζαρισμενα,<br>
    εκτος κ αν ειναι σπαρμενο με σιταρι…<br>
    Οσο για τα οργωμενα τρελενεται γιατι βρισκει<br>
    σκουληκια κ διαφορα ζωυφια κ ισως κ σπορια απο<br>
    καλαμποκι!!!!!

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%AE%CE%B3%CE%B9-Shop/507660999246808?ref=hl

    </div>

    εδω δανο πραγμματικα οπου δει φρεζαρισμενο, μεσα ειναι. στα φρεσκα οργομενα δεν μπενει η π@τ@ν@.
    και αυτο μαληστα εγινε και την κυριακη που μετα απο χρονια κατεβηκα στον νεστο να δω τι παιζει.
    ποσα χωραφια φρεσκα οργομενα, δεν πηγεναν η ρουφιανες, και εμπεναν μεσα στα φρεζαρισμενα.
    φυσικα για τα φρεζαρισμενα δεν επιμενω μιας και δεν ξερω τι πρωτιμα στον καμπο, αλλα αυτο ειδα εδω, αυτο λεω. αυτο μου ειπαν και οι ντοποιοι εδω σε μια συζητηση που ειχαμε.
    σε αυτο το θεμα εχετε πιο εμπειρια και εγω κανω πασο.

    ανακαλω κυριε δανο. αχαχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446343

    wikipedia by giannis<br>
    για σου ρε Γιανναρε με τα ωραια σου παντως περα απο την πλακα εχεις απολυτο δικιο σε οσα γραφεις αλλα σε μερικες περιοχες οπως Ολυμπος,Γραμμος αλλα και αλου υπαρχουν τοπικοι πλυθησμοι που δεν μεταναστευουν αλλα παραμενουν συνεχεια σε απαγορευμενα κοματια.
    [/quote]

    χρηστο ειναι πολυ πιθανονο. ειναι μερη αχανη και απαγορευμενα. γιατι να μην μεινουν? αν εχει και πευκα για αναπαραγωγη της? ακομη πιο ευκολα να μεινει.
    αυτο φυσικα δεν σημενει πως ειναι και προπερσινα πουλια. μπορει να ειναι και της χρονιας, που εμειναν λογο ησυχειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446344

    εγω κανω πασο

    τα ρεστα μου!!!!
    χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #446347

    wikipedia by giannis<br><br>
    για σου ρε Γιανναρε με τα ωραια σου παντως περα απο την πλακα εχεις απολυτο δικιο σε οσα γραφεις αλλα σε μερικες περιοχες οπως Ολυμπος,Γραμμος αλλα και αλου υπαρχουν τοπικοι πλυθησμοι που δεν μεταναστευουν αλλα παραμενουν συνεχεια σε απαγορευμενα κοματια.<br>

    χρηστο ειναι πολυ πιθανονο. ειναι μερη αχανη και απαγορευμενα. γιατι να μην μεινουν? αν εχει και πευκα για αναπαραγωγη της? ακομη πιο ευκολα να μεινει.<br>
    αυτο φυσικα δεν σημενει πως ειναι και προπερσινα πουλια. μπορει να ειναι και της χρονιας, που εμειναν λογο ησυχειας.
    [/quote]φιλε γιαννη βρηκαν καταφυγιο εκει και ειναι και λογικο.. ο φιλος με ειπε οτι ηταν εξω απο το απαγορευμενο σε ενα σημειο τα πουλια δεν ξερω λεπτομερειες φιλε παντως μου ειπε για πολλα πουλια και τιν περιοχη βαρβαρα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #446348

    Εγώ όσες φορές έχω πετύχει φάσσες στα καλαμπόκια,κατά 90% ήταν στα καμμένα καλαμπόκια.Ίσως επιδή φένονται τα σπόρια πιό έντονα.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    Οντως τα καμμενα τα καλαμποκια τα προτιμουν!Ισως επειδη δεν ειναι φυτρωμενα.

    οταν ξεκινησα να κυνηγαω φασσα, ξεκινησα απο τον καμπο του νεστου. αχανης καμπος. και εγω αυτο ηξερα μεχρι την κυριακη.
    αλλα επειδη εδω στα μερη εχω παρα πολλους γνωστους, εγινε το εξης.
    πηγα την κυριακη και επελεξα ενα φρεσκοκομενο καλαμποκι, και μαληστα διπλα σε κατι καβακια. καβακια και γυρο γυρο καλαμποκι φρεσκοκομενο.
    καποια στιγμη περναει ενα ταλιμπανακι με ενα μηχανακι και με βλεπει. ρε μαστοραααα! φωναζει.. τι φτιανς εδω?
    μεσα στα νευρα εγω βγενω απο μεσα.
    τι θες ρε του λεω?
    ρε μαστορα (με γνωρισε το κολοπαιδαρακι) εδω αδικα περιμενεις. πηγενε και κατσε διπλα απο τα σπαραγγια στα φρεζαρισμενα.
    νασου και ενας αλλος γνωστος με το μηχανακι. και στην συζητηση που ειχαμε με το ανεφεραν και πραγμματι ετσι εγινε.

    τι να πω τωρα εγω γαμ@ τον καμπο μου μεσα γαμ@.. αχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #446353

    τι να πω τωρα εγω γαμ@ τον καμπο μου μεσα γαμ@.. αχαχαχα!!!

    Δεν ειναι θεμα καμπου η βουνου Γιαννη,
    ειναι το οτι τα πουλια ειναι απροβλεπτα
    κ καθε μερα μας φανερωνουν νεα πραγματα που δεν
    τα ξεραμε γι αυτο κ μας τρελαινει το κυνηγι τους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446360

    Τι λέτε τωρα εσείς…ρε βελανι και πάλι βελανι!!!
    100 φασσες στο βουνό-χίλιες στον κάμπο!!!
    Γεια σου ρε ξυλοκοπε!!!
    Ευχαριστώ όλους κ εύχομαι φασσες παντού!
    Ο μπάτμαν σας χαίρεταει όλους,κατι εχει με το Ίντερνετ..ο γέρος…

    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #446386

    Από το προσωπικό μου αρχείο.
    Σάββατο του 1992, κοντά στα Χριστούγεννα, αποφασίσαμε με τον ξάδελφό μου να πάμε σε γνωστό μας καρτέρι για απογευματινό κυνήγι.
    Στο χωριό μόλις το είχε στρώσει(πασπάλι) αλλά ο καιρός πάντα είναι ένας απρόβλεπτος παράγοντας στο κυνήγι,άλλοτε σύμμαχος και άλλοτε εχθρός.
    Κατά τις δύο φτάσαμε στο καρτέρι και αφού φτιάξαμε τις είδη μισοχαλασμένες φυλάχτρες ,από προηγούμενο χιονιά, περιμέναμε υπομονετικά να φανούν τα πρώτα πουλιά από το βάθος της χούνης για να ανηφορίσουν προς τις κούρνιες τους.
    Η χρονιά ήταν εξαιρετική πολλές φάσσες και σε πολλά σημεία του βουνού κάθε μέρα έπαιζαν από ρεματιά σε ρεματιά αναζητώντας ποιοτικό βελάνι μιας και παντού υπήρχε άφθονο.
    Περνώντας η ώρα άρχισε να φέρνει χοντρές νυφάδες χιονιού ,ενώ φάσσα πουθενά δεν φαινόταν στον ορίζοντα.
    Είχε πάει τρίς και μισή και συνειδητοποιούμε ότι το ύψος του χιονιού αρχίζει να ανεβαίνει γρήγορα.
    Βλέποντας ότι μάταια επί μιάμιση και πλέων ώρα τις περιμέναμε αποφασίζουμε να πάρουμε το δρόμο(μονοπάτι)
    της επιστροφής.
    Το χιόνι στο μονοπάτι είχε ξεπεράσει το μισό μέτρο,ενώ η χιονόπτωση μαίνονταν με μεγαλύτερη ένταση.
    Δεν προλάβαμε να διανείσουμε ούτε 100 μέτρα και ένα βουητό από ξεκλαρωμένα πουλιά μας ανάγκασε να στρέψουμε το βλέμμα μας προς εκεί.
    Το θέαμα ήταν εντυπωσιακό , με φόντο ένα αχνό από το χιόνι που έπεφτε τοπίο ,ανάμεσα σε ψηλά έλατα που
    είχαν οι κορυφές τους βαρύνει από αυτό, ένα μπουλούκι φασσιά (κατά προσέγγιση 500; ίσως είναι υπερβολή)
    ρίχτηκαν στην διπλανή από τα καρτέρια μας χούνη,αφήνοντας μας σύξυλους να τα χαζεύουμε που χάνονταν στην
    άχλη του χιονιού που έπεφτε ακατάπαυστα.
    Τι είχε γίνει; Απλά,τα πουλιά ήταν πιστά στο ραντεβού τους,μόνο που λόγω της χιονόπτωσης μπήκαν πετώντας
    πολύ χαμηλά ανάμεσα στα έλατα σαν μπεκάτσες μη δίνοντάς μας την δυνατότητα να τις αντιληφθούμε έστω και αν ήταν σε απόσταση αναπνοής από εμάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446406

    Ξέρεις τι γίνεται; Αν αγαπάς μια περιοχή και όχι μόνο για το κυνήγι της, «παγιδεύεσαι» και παιδεύεσαι στο τέλος. Σκέψου ψάξαμε όλα τα δάση και μια και λες για Κρανιά (που δεν μας ξέφυγε στο ψάξιμο), φτάσαμε εκεί από Μοναχίτι μέσω μονής Γόργιανης ψάχνοντας.

    Σε καταλαβαινω φιλε θαναση γι αυτα που λες για την περιοχη..κ για οποιαδηποτε περιοχη!
    οταν μια περιοχη στο παρελθον σου εχει χαρισει καλες αναμνησεις,καλα κυνηγια,καλο ματι δυσκολα την αφηνεις..
    και για μενα η περιοχη των γρεβενων ειναι μια τετοια,και να σου πω την αληθεια,ποτε δεν με εχει αφησει…
    περσυ ιδιο καιρο καπου εκει πανω σε τετραημερο κυνηγι,τις πρωτες τρεις μερες δεν ειδαμε πουλι,το ψαξιμο σε ολα αυτα τα μερη που ανεφερες ηταν καθημερινο αυγη με σουρουπο,και ενω εδειχνε οτι θα γυριζαμε πισω ατουφεκιστοι και χωρις να εχουμε δει φασσα,δυο φασσες σε ενα ρεμα μας εδειξαν τον δρομο για να βρουμε και καποιες αλλες…
    αυτος ο νομος ειναι αχανες για ψαξιμο,και δεν φτανουν ποτε οι μερες…δυστηχως!
    το μεγαλυτερο ποσοστο που θελει το κυνηγι της φασσας ειναι η τυχη,να πεσεις πανω τους..και μετα ολα τ αλλα!γι αυτο και ειμαστε και αρρωστοι μαζι τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #446408

    παντως παιδια,εγω κυνηγαω μονο φασσα,αντε και καμια τσιχλα τον φεβρουαριο…
    καθε χρονο,καθε κυνηγι εχει να μου δειξει και κατι καινουριο αυτο το πουλι,και πιστευω οσο περναει κ ο καιρος παντα κατι καινουριο θα μου δειχνει..καθε χρονο θα εχω κ κατι να μαθαινω!
    μερη με μερη αλλαζει η ρουφιανα,αλλες ωρες παει στην κουρνια σε αυτο το μερος και αλλες ωρες στο αλλο…
    σε αλλο μερος ξεκιναει να πηγαινει στην κουρνια απ την 1 κ σε αλλο την ωρα της μπεκατσας ολες μαζι..θα μου πειτε αυτο παιζει ρολο αν εχουν φαει ενοχληση,τουφεκιες κτλ,
    ναι,αλλα αλλιως πανε για κουρνια αυτες που τρωνε στο καλαμποκι αλλιως αυτες που τρωνε στο βελανι!!
    επιλεγει που να φαει βελανι κ που να φαει καλαμποκι,ειναι δυο πλαγιες με βελανι κ στη μεση ενα ρεμα…δεξια ειναι χιονισμενο κ αριστερα ξεχιονιστο κι ομως…δεν παει να φαει στο ξεχιονιστο τις βλεπω κ πανε κ σκαβουν το χιονι κ τρωνε εκεινο το βελανι…δεν τις πιανεις πουθενα…κυνηγι με κυνηγι διαφορετικο…τεσπα,απο που να ξεκινησεις κ που να τελειωσεις γι αυτες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #446418

    Έχω να πάω για φάσσες δύο εβδομάδες και έχω σκάσει….
    Ευτυχώς υπάρχει και το Youtube…:P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446420

    παντως παιδια,εγω κυνηγαω μονο φασσα,αντε και καμια τσιχλα τον φεβρουαριο…<br>
    καθε χρονο,καθε κυνηγι εχει να μου δειξει και κατι καινουριο αυτο το πουλι,και πιστευω οσο περναει κ ο καιρος παντα κατι καινουριο θα μου δειχνει..καθε χρονο θα εχω κ κατι να μαθαινω!<br>
    μερη με μερη αλλαζει η ρουφιανα,αλλες ωρες παει στην κουρνια σε αυτο το μερος και αλλες ωρες στο αλλο…<br>
    σε αλλο μερος ξεκιναει να πηγαινει στην κουρνια απ την 1 κ σε αλλο την ωρα της μπεκατσας ολες μαζι..θα μου πειτε αυτο παιζει ρολο αν εχουν φαει ενοχληση,τουφεκιες κτλ,<br>
    ναι,αλλα αλλιως πανε για κουρνια αυτες που τρωνε στο καλαμποκι αλλιως αυτες που τρωνε στο βελανι!!<br>
    επιλεγει που να φαει βελανι κ που να φαει καλαμποκι,ειναι δυο πλαγιες με βελανι κ στη μεση ενα ρεμα…δεξια ειναι χιονισμενο κ αριστερα ξεχιονιστο κι ομως…δεν παει να φαει στο ξεχιονιστο τις βλεπω κ πανε κ σκαβουν το χιονι κ τρωνε εκεινο το βελανι…δεν τις πιανεις πουθενα…κυνηγι με κυνηγι διαφορετικο…τεσπα,απο που να ξεκινησεις κ που να τελειωσεις γι αυτες…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Αν νομιζει κανενας οτι καποια στιγμη θα αποκωδικοποιησει τη συμπεριφορα αυτου του πουλιου πλαναται πλανη οικτρα.ποτε μα ποτε δεν θα τη δεις να κανει τα ιδια πραγματα ειδικα σε περιοχες που τουφεκιζετε παντα θα βρει κατι διαφορετικο για να γλυτωσει απο τους διωκτες της και οσοι την κυνηγαμε συστηματικα το ξερουμε καλα αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #446421

    Έχω να πάω για φάσσες δύο εβδομάδες και έχω σκάσει….<br>
    Ευτυχώς υπάρχει και το Youtube…:P

    http://www.youtube.com/watch?v=hVVqgDujDzA<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Γιώργος – Θεσσαλονίκη

    </div>

    μην ξυνεις πληγες πονανε <<τις υποχρεωσεις μας μεσα>>

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,406 έως 9,420 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων