ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,481 έως 9,495 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #447377

    εγω παιδια χρησιμοποιω τις maionchi της δεκαδες ιταλικα με μπαρουτι nobel sport αν δεν κανς λαθος…φισιγκαρα ομορφεσ τουφεκιες και μακρινες!!!

    Είναι ακριβά τα magnum ρίχνεις;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #447378

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>xristos v 101 wrote:</div>
    εγω παιδια χρησιμοποιω τις maionchi της δεκαδες ιταλικα με μπαρουτι nobel sport αν δεν κανς λαθος…φισιγκαρα ομορφεσ τουφεκιες και μακρινες!!!

    Είναι ακριβά τα magnum ρίχνεις;

    ειναι ακριβα φιλε αλλα αποτελεσματικα, ειμαι ευχαριστιμενος με τα φυσιγκια!!!οχι τα απλα ριχνω 37 γρ ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #447393

    Καλησπερα παιδια!<br>
    Καλα παει η χρονια απο θεμα ογκου πουλιων, ψαξιμο θελει κ ταλαιπωρία!<br>
    Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καθε μια περιοχη θελει και το φυσιγγι της!<br>
    Και αν καποιος στην εκάστοτε περιοχη γεμιζει φυσιγγια αξιζει να τα δοκιμαζουμε γιατι ειναι δοκιμασμενα και προσαρμωσμενα στο περιβάλλον της περιοχης!<br>
    Να ετοιμαζεται η παρεα για το σ-κ!!

    Sent from my GT-I8262 using Tapatalk

    βρε καλως το παιδι.. σαν τα χιονια.. ερχοντε τα χιονια φαινεσαι και εσυ.. αχαχαχα!!

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    πελαγκρη κοκκινο χειμωνα καλοκαιρι και τα μυαλα στα καγκελα.. οπου πεσει αναβει κοκκινο φαναρι. αχαχαχα!!

    Γιάννη, τα F2 CLASSIC 34gr λες ή τα F2 LONG RANGE στα 36γρ ???

    Τα πρώτα έχουν από 6,5 μέχρι 7 ευρώ η 25άδα, τα δεύτερα σχεδόν τα διπλάσια…. Πολύ καλό φυσίγγι…

    τα 34 γρ μενιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #447394

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>batman1 wrote:</div>
    Καλησπερα παιδια!<br><br>
    Καλα παει η χρονια απο θεμα ογκου πουλιων, ψαξιμο θελει κ ταλαιπωρία!<br><br>
    Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καθε μια περιοχη θελει και το φυσιγγι της!<br><br>
    Και αν καποιος στην εκάστοτε περιοχη γεμιζει φυσιγγια αξιζει να τα δοκιμαζουμε γιατι ειναι δοκιμασμενα και προσαρμωσμενα στο περιβάλλον της περιοχης!<br><br>
    Να ετοιμαζεται η παρεα για το σ-κ!!

    Sent from my GT-I8262 using Tapatalk

    τι εγινε ρε γιαννη σας τα φαγανε τα πουλια οι συνταξιουχοι χαχαχαχα
    ανωμαλη προσγειωση στον αεροδιαδρομο τελικα ε!!!!

    βρε καλως το παιδι.. σαν τα χιονια.. ερχοντε τα χιονια φαινεσαι και εσυ.. αχαχαχα!!

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Menios wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>gianniskavala wrote:</div><br>
    πελαγκρη κοκκινο χειμωνα καλοκαιρι και τα μυαλα στα καγκελα.. οπου πεσει αναβει κοκκινο φαναρι. αχαχαχα!!

    Γιάννη, τα F2 CLASSIC 34gr λες ή τα F2 LONG RANGE στα 36γρ ???

    Τα πρώτα έχουν από 6,5 μέχρι 7 ευρώ η 25άδα, τα δεύτερα σχεδόν τα διπλάσια…. Πολύ καλό φυσίγγι…

    τα 34 γρ μενιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #447399

    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετά χρόνια διαβάσματος του φόρουμ είπα κι εγώ να γραφτώ.

    καλως ηρθες στην οικογενεια μας φιλε νικο!
    καλη διαμονη κ καλα φασσια!!χαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #447403

    Καλησπερα παιδια!<br>
    Καλα παει η χρονια απο θεμα ογκου πουλιων, ψαξιμο θελει κ ταλαιπωρία!<br>
    Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καθε μια περιοχη θελει και το φυσιγγι της!<br>
    Και αν καποιος στην εκάστοτε περιοχη γεμιζει φυσιγγια αξιζει να τα δοκιμαζουμε γιατι ειναι δοκιμασμενα και προσαρμωσμενα στο περιβάλλον της περιοχης!<br>
    Να ετοιμαζεται η παρεα για το σ-κ!!

    Sent from my GT-I8262 using Tapatalk

    προς τα που θα τραβηξουμε δεν ξερω ακομα…
    εχει τα πουλακια του εκει,τα εχει κι απο εδω…και επειδει ξερω οτι σ αρεσει να ρισκαρεις (και μενα βεβαια )θα παμε σε καινουριο μερος…το εχω σιγουρο αυτο…για αλλου λεμε κ αλλου καταληγουμε τον τελευταιο καιρο…
    πιο πολυ βλεπω το σ-κ να κανουμε ματι παρα μπαμ…αλλα το ματι θα φερει καλο κυνηγι με την σειρα του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #447406

    Κατά την άποψή μου μια γόμωση από 34-36 γραμμάρια σκαγγιών είναι αρκετή για να καλύψει τις ανάγκες και του πιο απαιτητικού φασσοκυνηγού για την χρονική περίοδο του κυνηγίου της φάσσας(20-8 εως 20-2).
    Κατά τη γνώμη μου αυτό το οποίο καθορίζει και την αποτελεσματικότητα των φυσιγγίων είναι η σύσταση της πυρίτιδας με την οποία γεμίζονται αυτά.
    Σε μια κουβέντα μας που είχαμε το καλοκαίρι στο σκοπευτήριο του Σχιστού μας ανάλυσε με λεπτομέρειες την
    λειτουργία των διαφόρων μορφών και τύπων πυρίτιδας ένα βετεράνος των γομώσεων.
    Είχε επαγγελματική σχέση με το κυνηγετικό τμήμα της ΠΥΡΚΆΛ (διευθυντής παραγωγής).
    Από την κουβέντα μας μας απόδειξε ότι μία από τις πιο ασταθείς χημικές ενώσεις που υπάρχουν είναι και η πυρίτιδα.
    Και εγώ προσωπικά συμφωνώ με τα λεγόμενά του και πιστεύω ότι μια επιτυχημένη επιλογή στο θέμα φυσίγγι για τη φάσσα δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το βάρος της γόμωσης όσο με τον τύπο της πυρίτιδας που κάθε φόρα
    καλούμαστε να χρησιμοποιήσουμε στο κυνήγι της φάσσας.

    ΥΓ Προς το φίλο jason: Πράγματι φίλε μου η περιοχή μου (τόπος καταγωγής έχει πολλές φάσσες) οι υποχρεώσεις μου όμως δεν μου επιτρέπουν να χαρώ το κυνήγι του όπως θα ήθελα.Στις 30-10 φέτος έκανε
    ένα φοβερό πέρασμα πουλιών(πληροφορία από φίλους που κυνηγούσαν λαγό εκείνη την Τετάρτη)εγώ όμως ήμουν
    στην εργασία μου, αρκέστηκα σε “νοερό κυνήγι” με βάση τις περιγραφές του περάσματος από τους φίλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #447414

    Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετά χρόνια διαβάσματος του φόρουμ είπα κι εγώ να γραφτώ.

    Καλως ορισες στην παρεα μας στα <<αδυτα>> του κυνηγιου (λεμε τωρα) καλα να περασεις μαζι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #447415

    οχι, ντοπιοι συνταξιουχοι. χαχαχα!!!

    και μετα σου λεει μας κοψανε τις συνταξεις και δεν εχουμε να φαμε εεεμ αμα τα καινε σε βενζινες στα βουνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #447416

    προς τα που θα τραβηξουμε δεν ξερω ακομα…<br>
    εχει τα πουλακια του εκει,τα εχει κι απο εδω…και επειδει ξερω οτι σ αρεσει να ρισκαρεις (και μενα βεβαια )θα παμε σε καινουριο μερος…το εχω σιγουρο αυτο…για αλλου λεμε κ αλλου καταληγουμε τον τελευταιο καιρο…<br>
    πιο πολυ βλεπω το σ-κ να κανουμε ματι παρα μπαμ…αλλα το ματι θα φερει καλο κυνηγι με την σειρα του…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    κεντροδυτικη στερεα εχει αρκετα πουλακια τωρα (αν δεν κατσει καμια στραβη παλι) θα δουμε τι θα κανουμε ελπιζω οχι μονο χιλιομετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #447418

    Βροχές….Πολλές βροχές παιδιά…Ψυχραιμία στα χιλιόμετρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #447424

    Σημερα ειχε πουλια αλλα λογω μεσης
    κ πιασιματος γενικα φοβηθηκα κ δεν
    ασχοληθηκα οπως θαπρεπε κ οπως θαθελα,
    αρκεστηκα στο μπανηστηρι.
    Ξεκωλιαστηκε κ αυτος ο αερας,τα πουλια
    δεν ηξεραν που πηγαινουν..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #447431

    Eχει πουλακια παιδια,εγω ξερω 4 καταφυγια αυτην την στιγμη που ειναι πιτα μεσα!!
    στο ενα κι ολας βγαινουν μονο μια φορα την βδομαδα..και αν εκει που θα βγουν εχουν ησυχια θα βγουν και την επομενη!αν φανε τουφεκι μια βδομαδα μεσα το λιγοτερο!
    και στα 4 αυτα τρωνε βελανι!!
    εχει βελανι χαμηλα,ψηλα δεν εχω βρει καθολου!
    αλλα και σε 2 μεριες που δεν ειναι καταφυγιο που εχω βρει βελανι παλι εχει πουλια,δλδ οπου εχω βρει βελανι φετος εχει και πουλια!
    μαλιστα στη μια περιοχη τρωνε απιστευτο ξυλο τα πουλια…καθε μερα καραμπινιες…κ λογω που εχουν γλυκαθει στο βελανι δεν εχουν φυγει!
    τα καλα κυνηγια θα ειναι απ τον νεο χρονο,γεναρη-φλεβαρη οπου θα μας δωσουν καλα κυνηγια οι αριες…
    ειναι σημαντικες μερες αυτες γιατι κανουν τοπικες μετακινησεις…και ενας λογος που κανουν ειναι οτι ψιλοτελειωσε η οξυα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #447432

    κεντροδυτικη στερεα εχει αρκετα πουλακια τωρα (αν δεν κατσει καμια στραβη παλι) θα δουμε τι θα κανουμε ελπιζω οχι μονο χιλιομετρα.<br>

    κεντροδυτικονοτια δεξια χρησταραααα!!!αχαχαχαχαχαχαχ
    θα βγουνε τα αδερφια σ-κ,λετε να τρακαρουμε πουθενα????

    Βροχές….Πολλές βροχές παιδιά…Ψυχραιμία στα χιλιόμετρα…

    ασε τις βροχες ρε μητσαρα και αναρωσε…
    πρεπει να γραψει η κασετα….φουσκωνουνε μαγουλα,τρεχουν σαλια,ροχαλιτο που νομιζεις οτι επαθε ανακοπη… και ολα αυτα περνανε απαρατηρητα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikos1969 στις #447437

    Χθες σε κυνήγι στο Κιλκίς πήρα μία. Σήμερα στο ίδιο σημείο, ως τις 08:30, δεν πέρασε ούτε ένα πουλί. Οπότε πήγα σε άλλο καρτέρι 100 μέτρα πιο πάνω. Μόλις έφτασα εκεί, άναψα ένα τσιγάρο και καθώς γύρισα το κεφάλι μου προς τα κει που είμουν πριν, είδα ένα κοπάδι 50 – 70 πουλιά να περνάν ακριβώς από πάνω στα 15 μέτρα. Επειδή την έχω πάθει πολλές φορές μ΄αυτόν τον τρόπο, έχω πει στον εαυτό μου να μην κουνιέμαι από το καρτέρι – καλά να πάθω. Η παροιμία λέει όποιος δεν έχει μυαλό έχει ποδάρια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,481 έως 9,495 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων