ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,571 έως 9,585 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    johny12 στις #448706

    Καλησπερα παιδια!
    Εγω ηθελα να ρωτησω αμα οι φασσες τρωνε το βελανι απο τα πουρναρια και τα κουμαρα.Γιατι σημερα που πηγα για τσιχλες μου σηκωθηκε ενα κοπαδακι γυρω στα 15 πουλια και σε εκεινη την περιοχη εχει μονον αυτα τα δυο.
    Ευχαριστω κε των προτερων!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #448718

    Καλησπερα παιδια!<br>
    Εγω ηθελα να ρωτησω αμα οι φασσες τρωνε το βελανι απο τα πουρναρια και τα κουμαρα.Γιατι σημερα που πηγα για τσιχλες μου σηκωθηκε ενα κοπαδακι γυρω στα 15 πουλια και σε εκεινη την περιοχη εχει μονον αυτα τα δυο.<br>
    Ευχαριστω κε των προτερων!

    Φιλε μου να σου απαντησω εγω για αρχη αν και δεν ειμαι ο πλεον ειδικος..
    Συνηθως μεσα στο ντυμενο με πουρναρι και κουμαριες εχει και καμια αργια(σε ρεματιες) που κανει βελανι, αλλιως αν δεν βρισκει τοτε τρωει απο το πουρναρι..Θα μας πουν και οι υπολοιποι!!

    Παιδια εμενα την αλλη φορα μου εφυγε φασσα απο μια αγραπιδια..Οτι να’ναι αυτα τα πουλια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #448721

    Σήμερα Φθειώτιδα με μείον 3 βαθμούς το πρωί… κλαρίνο μέχρι τις έντεκα,ούτε που την είδα!!!Έκλεισα μήνα που είδα και χτύπησα τα τελευταία πουλιά…περαστικά μου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    johny12 στις #448725

    ευχαριστω χρηστο για την απαντηση σου.να δουμε τι θα πουν και οι αλλοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #448729

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>akis_a wrote:</div>
    τι ακριβως τρωνε ρε παιδια μεσα που κοιταξα δεν εχει τιποτα.χορταρι τρωνε οι ρουφιανες??

    Ναι τρώνε χόρτο Ακη.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    <a href=”http://www.youtube.

    com/watch?v=wuvgUYcOA-U” rel=”nofollow” class=”fancybox-youtube”>http://www.you
    tube.com/watch?v=wuvgUYcOA-
    U<br>

    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    Μασανε χόρταρακι και μετά σπάνε πλάκα μαζί μας τρώνε πενταρια και γελάνε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #448744

    Τροφές που έχω βρει κατά καιρούς σε θηρευμένα πουλιά.

    1.Βελανίδια από την κλασική βελανιδιά(δρύς).
    2.Βελανίδια αργιάς ή αριάς.
    3.Βελανίδια από πουρνάρι.
    4.Αγριοκάστανα.
    5.Αγριελιές.
    6.Καρποί του κισσού.
    7.Οξό ή ιξό ή το κατά “βαρβάρων” Ού.(Παρασιτικό φυτό του ελάτου και τής καστανιάς).
    8.Καλαμπόκι.
    9.Αγριόβικο τους σπόρους.
    10.Βιομηχανικό μπιζέλι.
    11.Σπόρους λιγιάς ή λυγαριάς ή καναπίτσας.
    12.Κριθάρι.
    13.Σιτάρι.
    14.Μικρά ασπόνδυλα συνήθως σαλιγκαράκια των βράχων που τα βρίσκει μέσα σε ρεματιές.
    15.Αγριοτρίφυλλο.
    16.Επίσης έχω ακούσει από άλλους συναδέλφους ότι τρώει: Ρύζι,φακές,αρακά ,λάχανα,κουνουπίδια,τριφύλλι.
    17.Και βέβαια μαζί με την τροφή τρώει και πετραδάκια κυρίως χαλαζία(λευκού χρώματος)που τη βοηθούν στη
    χώνευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #448758

    καλημερα!
    ολα αυτα που λεει ο leatherman ειναι σωστα, συν μερικα ακομα οπως τον φιλικοσπορο!
    απλα ειναι μερικες τροφες που τις προτιμαει καλυτερα οπως το βελανι του δεντρου κ τις αριας…τελευταιο βελανι που θα τις δεις θα ειναι του πουρναριου..
    οπως θελει το βελανι του δεντρου δεν θελει τιποτα αλλο απο προσωπικες εκτιμησεις!!
    χορταρι κ πετραδακια τα θελει για να χωνεψει.συνηθως αγριοτριφυλλο κ κανονικο τριφυλλι μαζι με πετραδακια!
    μια φορα ημουν σε μια βοσκη που ετρωγαν με σταρια και περιμενα να ερθουν τα πουλια να πεσουν για φαι…μεχρι τις 11.30 δεν ειχα δει φασσα …αριστερα ειχα μια πλαγια ξεροβουνι,πετρες κ χορταρια κ στον πατο ημουν εγω σε μια φυλαχτρα διπλα στα σταρια….11.30 με 12 μου ηρθαν γυρω στα 1500 πουλια σε κοπαδια των 20-30-50…ολα ομως στην πλαγια απο πανω μου στα 150 μετρα και τις εβλεπα με τα κυαλια να τρωνε στουρναρι,πετρες κ χαλικακια!!! εκατσαν καμια ωρα εκει και μετα μου ερχοντουσαν λιγες λιγες στο σταρι για φαι!!
    αρα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρωτα τρωνε χαλικακι κ χορταρι κ μετα βοσκανε!

    τωρα το σαββατο σπασαμε σε δυο αμαξια,εψαξα ενα μερος εγω με τον μητσαρα κ ο θανασης ενα αλλο..
    χορτασαμε να βλεπουμε φασσα,αλλα σχεδον ολα τα πουλια δεν περνανε χερι και θελουνε κι αλλο ψαξιμο…θα δουμε απο εβδομαδα,καρπωση ελαχιστη,απο μπανιστηρι παρα πολυ…θα βαλω κ μια φωτο με ενα πολυ καλο κοπαδι…
    δυστηχως ειχαμε μονο το σαββατο το βραδυ αργα επιστρεψαμε γιατι δουλευουμε κ τις κυριακες…να δουμε τι θα κανουμε…δυσκολα πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #448789

    καλημερα!<br>
    ολα αυτα που λεει ο leatherman ειναι σωστα, συν μερικα ακομα οπως τον φιλικοσπορο!<br>
    απλα ειναι μερικες τροφες που τις προτιμαει καλυτερα οπως το βελανι του δεντρου κ τις αριας…τελευταιο βελανι που θα τις δεις θα ειναι του πουρναριου..<br>
    οπως θελει το βελανι του δεντρου δεν θελει τιποτα αλλο απο προσωπικες εκτιμησεις!!<br>
    χορταρι κ πετραδακια τα θελει για να χωνεψει.συνηθως αγριοτριφυλλο κ κανονικο τριφυλλι μαζι με πετραδακια!<br>
    μια φορα ημουν σε μια βοσκη που ετρωγαν με σταρια και περιμενα να ερθουν τα πουλια να πεσουν για φαι…μεχρι τις 11.30 δεν ειχα δει φασσα …αριστερα ειχα μια πλαγια ξεροβουνι,πετρες κ χορταρια κ στον πατο ημουν εγω σε μια φυλαχτρα διπλα στα σταρια….11.30 με 12 μου ηρθαν γυρω στα 1500 πουλια σε κοπαδια των 20-30-50…ολα ομως στην πλαγια απο πανω μου στα 150 μετρα και τις εβλεπα με τα κυαλια να τρωνε στουρναρι,πετρες κ χαλικακια!!! εκατσαν καμια ωρα εκει και μετα μου ερχοντουσαν λιγες λιγες στο σταρι για φαι!!<br>
    αρα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρωτα τρωνε χαλικακι κ χορταρι κ μετα βοσκανε!

    τωρα το σαββατο σπασαμε σε δυο αμαξια,εψαξα ενα μερος εγω με τον μητσαρα κ ο θανασης ενα αλλο..<br>
    χορτασαμε να βλεπουμε φασσα,αλλα σχεδον ολα τα πουλια δεν περνανε χερι και θελουνε κι αλλο ψαξιμο…θα δουμε απο εβδομαδα,καρπωση ελαχιστη,απο μπανιστηρι παρα πολυ…θα βαλω κ μια φωτο με ενα πολυ καλο κοπαδι…<br>
    δυστηχως ειχαμε μονο το σαββατο το βραδυ αργα επιστρεψαμε γιατι δουλευουμε κ τις κυριακες…να δουμε τι θα κανουμε…δυσκολα πουλια!<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>
    [/quote

    Αυτο το ψαξιμο θα μας φαει αλλα που θα παει καπου θα σκασουν και τοτε οποιος προλαβει προλαβε δλδ αυτοι που μπορουν και ειναι κοντα στα πουλια και τα βλεπουν συχνα θα περασουν καλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #448796

    κλαρινογκαιντα το σκ που μας περασε.
    το θετικο ειναι πως αρχησαν σιγα σιγα να κατεβενουν πουλια απο την επανω χωρα.
    την επομενη εβδομαδα τωρα πρωτα ο θεος.
    αν δεν κανουμε πουλια και την επομενη, τοτε παραταω για φετος την φασσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    vampire στις #448800

    Καλησπέρα παιδιά! Ευχάριστα νέα από Φθιώτιδα! Χθες κυριακή πολλά πουλιά στο Καλλίδρομο! Τα πήγαν όλοι καλά απ την παρέα μου εκτός από εμένα που πήρα μόνο μία (κάτι είναι κ αυτό!) χαχαχα
    Σήμερα το πρωί παίξαν λιγότερα πουλιά τα οποία πετούσαν χαμηλά δίνοντας την ευκαιρία για καλές τουφεκιές σε όποιον ήταν τυχερός.
    Επιτέλους υπάρχουν σημαδια ότι κυκλοφορούν πλέον αρκετά πουλιά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #448801

    Τον νου σας όσοι είστε σε μέρη με τροφή – οξιά κυρίως – την παραμονή χιονόπτωσης, θα πέσουν με τα μούτρα και ελάχιστα “μέτρα ασφαλείας”.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #448805

    Καλησπέρα παιδιά! Ευχάριστα νέα από Φθιώτιδα! Χθες κυριακή πολλά πουλιά στο Καλλίδρομο! Τα πήγαν όλοι καλά απ την παρέα μου εκτός από εμένα που πήρα μόνο μία (κάτι είναι κ αυτό!) χαχαχα<br>
    Σήμερα το πρωί παίξαν λιγότερα πουλιά τα οποία πετούσαν χαμηλά δίνοντας την ευκαιρία για καλές τουφεκιές σε όποιον ήταν τυχερός.<br>
    Επιτέλους υπάρχουν σημαδια ότι κυκλοφορούν πλέον αρκετά πουλιά!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Κι αν πέσαμε σε πέσιμο πρωτάκουστο… <br>
    Κ.Παλαμάς

    </div>

    Είχε χιόνι στο Καλλίδρομο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #448806

    κλαρινογκαιντα το σκ που μας περασε.<br>
    το θετικο ειναι πως αρχησαν σιγα σιγα να κατεβενουν πουλια απο την επανω χωρα.<br>
    την επομενη εβδομαδα τωρα πρωτα ο θεος.<br>
    αν δεν κανουμε πουλια και την επομενη, τοτε παραταω για φετος την φασσα.

    τι πολλα πουλια εκατομμυρια να λες χαμος στον καμπο αλλα χρονο δεν εχουμε να τις εντοπισουμε που την πεφτουν οι ρουφιανες αυριο πρωτα ο θεος θα κανοω μια γυρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    nikos1969 στις #448828

    Καλησπερα σε ολους. Μετα απο 3 κυνηγια που εφαγα μεγαλη παπαρα επιτελους σημερα πηρα 12 πουλια.Ας ελπισω να εχει και αυριο γιατι τις τρελανα στο τουφεκιδη.Παντος πουλια εχει αλλα ειναι ολα μαζεμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #448894

    μερικα απ τα κοπαδια της τελευταιας εξορμησης…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,571 έως 9,585 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων