ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,691 έως 9,705 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #450683

    Σήμερα μια ακόμη μέρα απελπισίας με ελάχιστες φάσσες ,λιγότερες και απο τα δάκτυλα των χεριών.<br>
    Κατάφερα να ντουφεκίσω μία που την πήρα .Μετά άχισαν οι παγάνες των γουρουνάδων και ….μετακόμισα πιο βόρεια .<br>
    Φτάνοντας λοιπόν στο σημείο Β” μετά απο περπάτημα 30 λεπτών μπάινω σε δασομένο με αριές.Πλαγιά με πολύ ψηλά δέντρα. Προχωρώντας σιγά σιγά μήπως σηκώσω τίποτα κλαρωμένες σκοντάφτω και πάνω απο το κεφάλι μου φεύγουν γύρω στα 5 πουλιά.Προχωράω λίγο και φτάνοντας εκεί που ήθελα και σταματάω.<br>
    Επειδή στο κομάτι αυτό κυκλοφορούν και πολλά τριχωτά έχω σαν τρίτο ένα REMINGTON 9βολο.Πρώτο ένα 6άρι Percorso caccia και δευτερο ενα 5άρι LAMBRO μπλέ.<br>
    Mετά απο 5 λεπτά ακούω εναν ήχο και δεν μπορώ να το πιστέψω.Ανάμεσα στους κορμούς διακρίνω μια σκια.Και ναι είναι ένα
    αγριογούρονο που ανενεβαίνει διαγώνια .Τρελαίνομαι γιατί σε τόσο πυκνό οι ελπίδες είναι λίγες με το 9βολο τρίτο.Δεν είχα επιλογές. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί γρήγορα.Και τότε αποφασίζω να ρίξω και τα τρία φυσίγγια όσο πιο γρήγορα μπορούσα.Και τότε πράγματι αδειάζω την καραμπίνα σε μια τριάρα που πιο γρήγορη δεν έχω ξαναρίξει ,ελπίζοντας να προλάβουν τα 9βολα να κάνουν τη δουλειά τους.<br>
    Το αποτέλεσμα ήταν το γ

    ουρούνι να είναι τέζα σε μια βολή γύρω στα 25 μέτρα τουλάχιστον.<br>
    Ηχαρά μου μεγάλη αλλα μετριάστηκε όταν σκέφτηκα τι με περιμένει για να το κουβαλήσω μέχρι το αμάξι που ήταν γύρω στα 2 χλμ.Αυτό που τράβηξα δεν περιγράφεται.Το γουρουνάκι ήταν γύρω στα 45 κιλά και έβγαλε καθαρό κάπου 28.<br>
    Το σημαντικό είναι ότι οταν το έγδαρα δεν υπήρχε τραυμα απο 9βολο.Τα 5άρια το έστειλαν κανονικά.Στο συ
    κώτι είχε πάνω απο 8 σκάγι
    α και στην καρδιά 5.Όλα τα σπλάχνα ήταν γεμάτα από σκάγια.<br>
    Η τουφεκιά πάνω του ήταν σαν να την έφαγε στα 10 μέτρα.<br>
    Μπορεί να βγήκα εκτός θέματος αλλα εγω για φάσσες πήγα….χα χα χα χα<br>
    Και μια φωτό της μεγαλύτερης φάσσας που χτύπησα ποτέ !<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    <a href=”http://www.yo

    utube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U” rel=”nofollow” class=”fancybox-youtube”>http://www.youtube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U<br&gt;
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    Είσαι και ο πρώτος μπραβω σου τέτοια φάσσα ούτε στα όνειρα σου δεν περιμενες καλοφαγωτο με καλή παρέα
    Επρεπε να το βάλεις στο κρεμασταρι χαχαχα
    Χρόνια πολλά κιόλας !!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #450685

    Λεωνίδα δεν είχα κρεμαστάρια γι’αυτό δεν το κρέμασα !
    Εχθές μάδησα 5 φάσσες και μόνο η μία είχε ένα βελανίδι αριάς.Οι υπόλοιπες είχανε μόνο τριφυλλάκια.
    Είδατε η λιτότητα τι κάνει ;
    Εκτός κι’αν οι ρουφιάνες κάνουνε δίαιτα.Τι να πω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #450688

    Σήμερα μια ακόμη μέρα απελπισίας με ελάχιστες φάσσες ,λιγότερες και απο τα δάκτυλα των χεριών.<br>
    Κατάφερα να ντουφεκίσω μία που την πήρα .Μετά άχισαν οι παγάνες των γουρουνάδων και ….μετακόμισα πιο βόρεια .<br>
    Φτάνοντας λοιπόν στο σημείο Β” μετά απο περπάτημα 30 λεπτών μπάινω σε δασομένο με αριές.Πλαγιά με πολύ ψηλά δέντρα. Προχωρώντας σιγά σιγά μήπως σηκώσω τίποτα κλαρωμένες σκοντάφτω και πάνω απο το κεφάλι μου φεύγουν γύρω στα 5 πουλιά.Προχωράω λίγο και φτάνοντας εκεί που ήθελα και σταματάω.<br>
    Επειδή στο κομάτι αυτό κυκλοφορούν και πολλά τριχωτά έχω σαν τρίτο ένα REMINGTON 9βολο.Πρώτο ένα 6άρι Percorso caccia και δευτερο ενα 5άρι LAMBRO μπλέ.<br>
    Mετά απο 5 λεπτά ακούω εναν ήχο και δεν μπορώ να το πιστέψω.Ανάμεσα στους κορμούς διακρίνω μια σκια.Και ναι είναι ένα
    αγριογούρονο που ανενεβαίνει διαγώνια .Τρελαίνομαι γιατί σε τόσο πυκνό οι ελπίδες είναι λίγες με το 9βολο τρίτο.Δεν είχα επιλογές. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί γρήγορα.Και τότε αποφασίζω να ρίξω και τα τρία φυσίγγια όσο πιο γρήγορα μπορούσα.Και τότε πράγματι αδειάζω την καραμπίνα σε μια τριάρα που πιο γρήγορη δεν έχω ξαναρίξει ,ελπίζοντας να προλάβουν τα 9βολα να κάνουν τη δουλειά τους.<br
    Το αποτέλεσμα ήταν το γουρούνι να είναι τέζα σε μια βολή γύρω στα 25 μέτρα τουλάχιστον.<br>
    Ηχαρά μου μεγάλη αλλα μετριάστηκε όταν σκέφτηκα τι με περιμένει για να το κουβαλήσω μέχρι το αμάξι που ήταν γύρω στα 2 χλμ.Αυτό που τράβηξα δεν περιγράφεται.Το γουρουνάκι ήταν γύρω στα 45 κιλά και έβγαλε καθαρό κάπου 28.<br>
    Το σημαντικό είναι ότι οταν το έγδαρα δεν υπήρχε τραυμα απο 9βολο.Τα 5άρια το έστειλαν κανονικά.Στο συκώτι είχε πάνω απο 8 σκάγια και στην καρδιά 5.Όλα τα σπλάχνα ήταν γεμάτα από σκάγια.<br>
    Η τουφεκιά πάνω του ήταν σαν να την έφαγε στα 10 μέτρα.<br>
    Μπορεί να βγήκα εκτός θέματος αλλα εγω για φάσσες πήγα….χα χα χα χα<br>
    Και μια φωτό της μεγαλύτερης φάσσας που χτύπησα ποτέ !<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U<br
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    Δημητράκη κόψε την πλάκα χρονιαρες μέρες και τα νεύρα μας δεν είναι και πολύ καλά ακούς εκεί φασσα 45 κιλά.καλα δεν ντραπηκες να τουφεκισεις;να δω τώρα τι θα το κάνεις αυτό το πράμα στείλε λίγο κάτω να δοκιμάσουμε να σου ΠΩ αν είναι καλό χαχαχα.Περα απο την πλάκα έβγαλες το πρωτοχρονιάτικο τραπέζι καλοφαγωτο εύχομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Αλεκος στις #450689

    Μπράβο Δημήτρη σου έκατσε ωραία φάση και είχε και αίσιο τέλος!!!Πολύ σωστή η επιλογή σου να έχεις δράμια σαν τελευταίο φυσίγγι παρόλο που απ’ότι φαίνεται δεν χρειάστηκε. Πρόπερσι συνέβη παρόμοιο περιστατικό στον ξάδερφό μου αλλά του βγήκανε πέντε γουρούνια από μια ρεματιά αλλά έχοντας δίκανο και μέσα είχε δύο πεντάρια αλλά παρόλο που του βγήκανε κοντά δεν κατάφερε να κρατήσει κανένα!!!Καλοφάγωτο…ότι πρέπει για το πρωτοχρονιάτικο τραπέζι!!!Παρεπιπτόντως το μεσημέρι είχα στιφάδο από γουρούνι απ’τα μέρη μας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #450694

    Σήμερα μια ακόμη μέρα απελπισίας με ελάχιστες φάσσες ,λιγότερες και απο τα δάκτυλα των χεριών.<br>
    Κατάφερα να ντουφεκίσω μία που την πήρα .Μετά άχισαν οι παγάνες των γουρουνάδων και ….μετακόμισα πιο βόρεια .<br>
    Φτάνοντας λοιπόν στο σημείο Β” μετά απο περπάτημα 30 λεπτών μπάινω σε δασομένο με αριές.Πλαγιά με πολύ ψηλά δέντρα. Προχωρώντας σιγά σιγά μήπως σηκώσω τίποτα κλαρωμένες σκοντάφτω και πάνω απο το κεφάλι μου φεύγουν γύρω στα 5 πουλιά.Προχωράω λίγο και φτάνοντας εκεί που ήθελα και σταματάω.<br>
    Επειδή στο κομάτι αυτό κυκλοφορούν και πολλά τριχωτά έχω σαν τρίτο ένα REMINGTON 9βολο.Πρώτο ένα 6άρι Percorso caccia και δευτερο ενα 5άρι LAMBRO μπλέ.<br>
    Mετά απο 5 λεπτά ακούω εναν ήχο και δεν μπορώ να το πιστέψω.Ανάμεσα στους κορμούς διακρίνω μια σκια.Και ναι είναι ένα αγριογούρονο που ανενεβαίνει διαγώνια .Τρελαίνομαι γιατί σε τόσο πυκνό οι ελπίδες είναι λίγες με το 9βολο τρίτο.Δεν είχα επιλογές. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί γρήγορα.Και τότε αποφασίζω να ρίξω και τα τρία φυσίγγια όσο πιο γρήγορα μπορούσα.Και τότε πράγματι αδειάζω την καραμπίνα σε μια τριάρα που πιο γρήγορη δεν έχω ξαναρίξει ,ελπίζοντας να προλάβουν τα 9βολα να κάνουν τη δουλειά τους.<br>
    Το αποτέλεσμα ήταν το γουρούνι να είναι τέζα σε μια βολή γύρω στα 25 μέτρα τουλάχιστον.<br>
    Ηχαρά μου μεγάλη αλλα μετριάστηκε όταν σκέφτηκα τι με περιμένει για να το κουβαλήσω μέχρι το αμάξι που ήταν γύρω στα 2 χλμ.Αυτό που τράβηξα δεν περιγράφεται.Το γουρουνάκι ήταν γύρω στα 45 κιλά και έβγαλε καθαρό κάπου 28.<br>
    Το σημαντικό είναι ότι οταν το έγδαρα δεν υπήρχε τραυμα απο 9βολο.Τα 5άρια το έστειλαν κανονικά.Στο συκώτι είχε πάνω απο 8 σκάγια και στην καρδιά 5.Όλα τα σπλάχνα ήταν γεμάτα από σκάγια.<br>
    Η τουφεκιά πάνω του ήταν σαν να την έφαγε στα 10 μέτρα.<br>
    Μπορεί να βγήκα εκτός θέματος αλλα εγω για φάσσες πήγα….χα χα χα χα<br>
    Και μια φωτό της μεγαλύτερης φάσσας που χτύπησα ποτέ !<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U<br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    Λοιπον 45 κιλα δια 500 γρ μεσο ορο
    το βαρος της φασσας,δλδ σαν να λεμε
    90 φασσες,εχεις βγει πρωτος στο γκραν πρι.
    χαχαχα
    Μπραβο κ ευχομαι κ στα ξαδερφια του κ ολο το σοι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450713

    Μπραβο ρε μητσαρα!
    του το γυρισες το τομαρι!!!
    αλλες φορες με τα caccia τουφεκαμε την ιδια φασσα 2 και 3 φορες για να πεσει,και το γουρουνακι το πηγε τεζα!!!
    βαλε εννιαβολα τωρα μηπως και πεσει κανα κοπαδι 500ΑΡΙ πανω σου γιατι με τα 6ΑΡΙΑ δεν ερχοντε οι ρουφιανες!!!χαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #450739

    πολλη φασσα παιδες ..τρελλο παιχνιδι σημερα στα συνορα νομων τρικαλων – γρεβενων.
    οτι θελησετε επικοινωνηστε με τον ιασωνα γιατι ειμαι τεζα , εχει τις πληροφοριες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450740

    πολλη φασσα παιδες ..τρελλο παιχνιδι σημερα στα συνορα νομων τρικαλων – γρεβενων.<br>
    οτι θελησετε επικοινωνηστε με τον ιασωνα γιατι ειμαι τεζα , εχει τις πληροφοριες.<br>

    χαχαχαχαχαχα…
    ναι,παιδια οποιος θελει εγω να του πω!!!!!!
    τοσα πουλια που αμα σε κουτσουλησουν σε θαψαν!!
    καλα ρε παλιοσκυλο,τοσες μερες εκει πανω και δεν ειδες πουλι????
    ειναι δυνατον????
    η μηπως επεσες πανω σε μσκαρια παλι??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #450741

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>akis_a wrote:</div>
    πολλη φασσα παιδες ..τρελλο παιχνιδι σημερα στα συνορα νομων τρικαλων – γρεβενων.<br><br>
    οτι θελησετε επικοινωνηστε με τον ιασωνα γιατι ειμαι τεζα , εχει τις πληροφοριες.<br>

    χαχαχαχαχαχα…<br>
    ναι,παιδια οποιος θελει εγω να του πω!!!!!!<br>
    τοσα πουλια που αμα σε κουτσουλησουν σε θαψαν!!<br>
    καλα ρε παλιοσκυλο,τοσες μερες εκει πανω και δεν ειδες πουλι????<br>
    ειναι δυνατον????<br>

    φερε μου εναν που κινηθηκε στη περιοχη κ ειδε κοπαδι πανω απο 3 πουλια.
    εξαφανιστηκαν κ οι τσιχλες . οχι ουτε μπαμ αλλα δεν ειδα κ ενα πουλι εστω κιρκιρι ενα αγριο περιστερο κατι. απλα μηδεν.
    το αν ειναι δυνατον το μετρησανε τα ποδαρακια μου κανα 40 χλμ περπατημα σε 6 κυνηγια πιστευω τα λεει ολα.
    η μηπως επεσες πανω σε μσκαρια παλι??<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #450750

    ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα βοηθεια στο κυνηγι της φασσας δηλαδη τι φυσιγγι χρησιμοποιιτε σε αποστασεις απο 30 εως και 45 μετρα τι τσοκ και ποσα γραμμαρια σκαγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #450751

    ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα βοηθεια στο κυνηγι της φασσας δηλαδη τι φυσιγγι χρησιμοποιιτε σε αποστασεις απο 30 εως και 45 μετρα τι τσοκ και ποσα γραμμαρια σκαγια

    καλως ηρθες φιλε καλα και ασφαλη κυνηγια να εχεις. λοιπον συγκεκριμενα φυσιγγια δεν υπαρχουν ο καθενας δουλευει αυτο που του παει καλυτερα. με ζεστο καιρο 34 γρ συγκεντρωτηρα νο 5-6. και με κρυο καιρο 36-38 γρ στα ιδια νουμερα για της αποστασεις που γραφεις. αν και στα 45 μετρα δυσκολα θα κρατησεις φασσα. τσοκ 2-3* για τουφεκιες σε κανονικες αποστασεις και 4* για ποιο κοντα αναλογα τον τοπο που της κυνηγας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450752

    ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα βοηθεια στο κυνηγι της φασσας δηλαδη τι φυσιγγι χρησιμοποιιτε σε αποστασεις απο 30 εως και 45 μετρα τι τσοκ και ποσα γραμμαρια σκαγια

    καλησπερα φιλε τολη!
    τα 45 ειναι πολλα τα μετρα…εγω ριχνω το πολυ περιπου μεχρι τα 35 μετρα,απο εκει και πανω δυσκολευουν τα πραγματα!
    κυνηγαω με 3 αστρα,5-6 νουμερο κυριως 6 νουμερο,απο 34 εως 38 γραμμαρια!αναλογα τον καιρο και τις συνθηκες.
    ενα καλο φυσιγγι ειναι τα percoso caccia και τα μπλε στα 36 γραμμαρια αλλα και τα καφε στα 38 γραμμαρια!ειναι και τα δυο γεμισμενα με tecna!
    ενα ακομα καλο φυσιγγι για παγονια ειναι το b&p winter 38 γρ.!
    ελπιζω να σε βοηθησα,περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες απο συναδελφους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450753

    φερε μου εναν που κινηθηκε στη περιοχη κ ειδε κοπαδι πανω απο 3 πουλια.<br>
    εξαφανιστηκαν κ οι τσιχλες . οχι ουτε μπαμ αλλα δεν ειδα κ ενα πουλι εστω κιρκιρι ενα αγριο περιστερο κατι. απλα μηδεν.<br>
    το αν ειναι δυνατον το μετρησανε τα ποδαρακια μου κανα 40 χλμ περπατημα σε 6 κυνηγια πιστευω τα λεει ολα.<br>

    οντως τα πραγματα δεν ειναι καλα εκει πανω ρε σπατουλιαρη…αλλα σε εξι μερες επρεπε εστω και 50 πουλια αν εχει καπου να τα βρεις!!!
    κουβεντα δεν ακουω!!να μην πηγαινες εκει να πηγαινες αλλου για να εβρησκες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #450754

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tolis90 wrote:</div>
    ειμαι νεος κυνηγος και θα ηθελα βοηθεια στο κυνηγι της φασσας δηλαδη τι φυσιγγι χρησιμοποιιτε σε αποστασεις απο 30 εως και 45 μετρα τι τσοκ και ποσα γραμμαρια σκαγια

    καλησπερα φιλε τολη!<br>
    τα 45 ειναι πολλα τα μετρα…εγω ριχνω το πολυ περιπου μεχρι τα 35 μετρα,απο εκει και πανω δυσκολευουν τα πραγματα!<br>
    κυνηγαω με 3 αστρα,5-6 νουμερο κυριως 6 νουμερο,απο 34 εως 38 γραμμαρια!αναλογα τον καιρο και τις συνθηκες.<br>
    ενα καλο φυσιγγι ειναι τα percoso caccia και τα μπλε στα 36 γραμμαρια αλλα και τα καφε στα 38 γραμμαρια!ειναι και τα δυο γεμισμενα με tecna!<br>
    ενα ακομα καλο φυσιγγι για παγονια ειναι το b&p winter 38 γρ.!<br>
    ελπιζω να σε βοηθησα,περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες απο συναδελφους!<br> το b&p δεν το ξαναβαζω για κανενα λογο πρωσοπικα μου φανηκανε μαπα. εγω με τα condor βολευτηκα. αναλογως και το πως τουφεκαει ο καθενας… εσυ της ριχνεις με τα ματια…. 🙂

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #450757

    το b&p δεν το ξαναβαζω για κανενα λογο πρωσοπικα μου φανηκανε μαπα. εγω με τα <span class=”n5c54″ id=”n5c54_3″>condor</span> βολευτηκα. αναλογως και το πως τουφεκαει ο καθενας… εσυ της ριχνεις με τα ματια….

    χαχαχαχα εγω το αντιθετο λευτερη…τα condor ουτε να τα βλεπω δεν θελω!!!!
    οπως ειπες κ εσυ ειναι πως θα μαθει ο καθενας,πως τουφεκαει…εγω απο οτι εχω καταλαβει με τον εαυτο μου θελω λιγο αργο φυσιγγι…ειμαι τις προσκοπευσης…
    αλλα πεφτουν κ με τα ματια…σπανια σημαδευω,το πουλι κοιταω μονο..χαχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,691 έως 9,705 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων