ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,751 έως 9,765 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #451448

    Να κάνω και μια ερώτηση,σε ένα επαγγελματικό ταξίδι πέρσι λίγο έξω από την Φρανκφούρτη οι φάσες ήταν στο σταθμό του τρένου όπως έχουμε εδώ της δεκοχτούρες,ξέρετε αν είναι το ίδιο είδος και αν ναι γιατί αυτή η συμπεριφορά?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #451455

    Να κάνω και μια ερώτηση,σε ένα επαγγελματικό ταξίδι πέρσι λίγο έξω από την Φρανκφούρτη οι φάσες ήταν στο σταθμό του τρένου όπως έχουμε εδώ της δεκοχτούρες,ξέρετε αν είναι το ίδιο είδος και αν ναι γιατί αυτή η συμπεριφορά?

    Το ιδιο ειδος ειναι σιγουρα..
    Ετσι την ειχα παθει και εγω οταν ειχα παει Αγγλια πρωτη φορα(συμβαινει κ σε αλλες ευρωπαικες χωρες).Ηταν στους σταθμους των τρενων,στις σκεπες,στις κεραιες,στα παρκακια,σε δεντρα μεσα στο κεντρο με τρελη κινηση..
    Απλα οπως και εδω οι δεκαοχτουρες ετσι και εκει οι φασσες(που ειναι σε παρα πολυ μεγαλυτερους πληθυσμους) εχουν προσαρμοσει την συμπεριφορα τους στα αστικα κεντρα..Υπαρχουν ωστοσο και αλλες που ειναι μονιμα στους λοφους και τα δαση!!
    Δεν υπαρχει η αισθηση να σε αφηνει αυτο το πουλι να πλησιαζεις στα 3 μετρα και να την τραβας φωτο,σαν να ηταν η Ζιζελ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #451471

    γεια σας παιδια και καλη χρονια σε ολους απο Κυπρο…εδω κατω τελειωσε το ενδημικο και αρχισε η τσιχλα ετσι και οι κυνηγοι λιγοστεψαν και μπορεσαμε να κανουμε λιγο το κυνηγι μας κυριως το μεσημαρακι…η φωτο ειναι απο την χθεσινη εξορμηση…αν ημουν καπως πιο προσεκτικος ισως επαιρνα ακομα 2-3 πουλια αλλα δεν πειραζει…κινηση να υπαρχει να απολαμβανουμαι το κυνηγι αυτο σε καθε εξορμηση μας!

    Leo

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #451486

    Τα κυνηγετικά ένστικτα ικανοποιούνται με την κάρπωση αριθμού θηραμάτων λίγο κάτω από το νόμιμο όριο. Στις φάσες δεν έχει όριο αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει και να τις καίμε όταν τις βρούμε. Άλλο το κυνηγετικό πάθος και άλλο το μίσος για ένα θήραμα που έχει δυσκολίες ιδιαίτερα για τον Αθηναίο. Κώστας Πουλόπουλος

    Κ ο Δρακουμελ μισει τα απαισια μπλε στρουμφακια,
    ομως μην ανησυχειτε,δεν τα πιανει ποτε…

    χαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #451506

    Επειδη εχει πεσει ησυχια λεω να σας φτιαξω λιγο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #451513

    Καλά κοίτα να βρεις που είναι τα πουλιά να πάμε να κάνουμε καμιά κηδεία και άσε τις φωτό από την Σκωτία!!!!Άντε γιατί τελειώνουν οι μέρες….Πάνω έχει πολλά πουλιά τελικά…Το διασταύρωσα και με άλλον….Βγάλε δρομολόγιο για Σ/Κ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #451517

    Καλά κοίτα να βρεις που είναι τα πουλιά να πάμε να κάνουμε καμιά κηδεία και άσε τις φωτό από την Σκωτία!!!!Άντε γιατί τελειώνουν οι μέρες….Πάνω έχει πολλά πουλιά τελικά…Το διασταύρωσα και με άλλον….Βγάλε δρομολόγιο για Σ/Κ….

    σου ειπα εχθες που ειναι κ θελουν μερες…αλλα ειναι και εκει πανω που λες καμποσα πουλια ρε μητσο αλλα θελει τουλαχιστον τριημερο…ειναι δυνατον να μην πιασει το κοτετσι πουλια…..??????????/
    και δεν αδειαζει τωρα με τιποτα!!!
    Σ-Κ χλωμο…μαλλον δεν μπορω την κυριακη…αλλα π-σ μπορω..χιχιχιχι!!!
    εχεις διαθεση να κανουμε αστραποταξιδοκυνηγια?????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #451520

    Οκ μέσα….Πήγαινε εσύ Π να τα βρεις, να έρθω εγώ Σ να τα βαρέσω, και την Κ να κλαις που δεν έκατσες!!!!!χαχαχαχαχαχα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #451750

    καλησπερα και χρονια πολλα, καλη κυνηγετικη χρονια.
    Το αναρτω και εδω, εκτος απο το γκραν-πρι φασας.
    Ελειψα καποιες μερες, λογω γιορτων και επανηλθα δριμυτερος και…φιαγμενος.
    Παιδες εμεινα πισω..με πλακωσανε τα κοντοσουβλια, τα ζυγουρια, τα μπρουσκα και εφιαξα και μπακοκοιλιά…
    Θελω να ελθω σε αντιπαρεθεση με φασες, μα πάρα πολλες φασες.
    Οποιος εχει πληροφοριες, να παω στην οπουδηποτε στην β. ελλαδα και να καρπωθω χαλαρα, πανω απο 30 φασες, να μου στειλει π.μ !!! ψυχικο θα κανει…εχω συνδρομο φασοελλειψης και ψαχνω για μεγαλη δοση…ειμαι φασοτζάνκι…βοηθηστε με πλίζ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #451803

    καλησπερα και χρονια πολλα, καλη κυνηγετικη χρονια.<br>
    Το αναρτω και εδω, εκτος απο το γκραν-πρι φασας.<br>
    Ελειψα καποιες μερες, λογω γιορτων και επανηλθα δριμυτερος και…φιαγμενος.<br>
    Παιδες εμεινα πισω..με πλακωσανε τα κοντοσουβλια, τα ζυγουρια, τα μπρουσκα και εφιαξα και μπακοκοιλιά…<br>
    Θελω να ελθω σε αντιπαρεθεση με φασες, μα πάρα πολλες φασες.<br>
    Οποιος εχει πληροφοριες, να παω στην οπουδηποτε στην β. ελλαδα και να καρπωθω χαλαρα, πανω απο 30 φασες, να μου στειλει π.μ !!! ψυχικο θα κανει…εχω συνδρομο φασοελλειψης και ψαχνω για μεγαλη δοση…ειμαι φασοτζάνκι…βοηθηστε με πλίζ.

    Φιλε…τι θεση δεν θα μου την παρεις…
    πιο αρρωστος απο μενα δεν υπαρχει…πασχω απο χρόνια φασσιτιδα…
    κοιμαμαι και τις βλεπω στον υπνο μου,με κυνηγανε αυτες…πεφτουν πανω μου 100000 κοπαδι και παθαινω εμπλοκη και μου ριχνει το καθε πουλι απο μια κουτσουλια,καταλαβαινεις τι γινετε..
    εσυ πας και για κανεναν λαγουδακο,εγω δεν το σηκωνω αλλου το οπλο…αν δεν κανει φαφαφαφαφα η φιφιφιφιφι οταν με πλησιαζει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    482
    kostassp στις #451807

    Φιλε…τι θεση δεν θα μου την παρεις…<br>
    πιο αρρωστος απο μενα δεν υπαρχει…πασχω απο χρόνια φασσιτιδα…<br>
    κοιμαμαι και τις βλεπω στον υπνο μου,με κυνηγανε αυτες…πεφτουν πανω μου 100000 κοπαδι και παθαινω εμπλοκη και μου ριχνει το καθε πουλι απο μια κουτσουλια,καταλαβαινεις τι γινετε..<br>
    εσυ πας και για κανεναν λαγουδακο,εγω δεν το σηκωνω αλλου το οπλο…αν δεν κανει φαφαφαφαφα η φιφιφιφιφι οταν με πλησιαζει…<br>

    Ιασονα τι να πω φίλε , η αρρώστια σου ειναι οντως ανιατη !!!!!!

    Θα μας κολλήσεις ολους στο τέλος εδώ μεσα !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #451812

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>akardos wrote:</div>
    καλησπερα και χρονια πολλα, καλη κυνηγετικη χρονια.<br><br>
    Το αναρτω και εδω, εκτος απο το γκραν-πρι φασας.<br><br>
    Ελειψα καποιες μερες, λογω γιορτων και επανηλθα δριμυτερος και…φιαγμενος.<br><br>
    Παιδες εμεινα πισω..με πλακωσανε τα κοντοσουβλια, τα ζυγουρια, τα μπρουσκα και εφιαξα και μπακοκοιλιά…<br><br>
    Θελω να ελθω σε αντιπαρεθεση με φασες, μα πάρα πολλες φασες.<br><br>
    Οποιος εχει πληροφοριες, να παω στην οπουδηποτε στην β. ελλαδα και να καρπωθω χαλαρα, πανω απο 30 φασες, να μου στειλει π.μ !!! ψυχικο θα κανει…εχω συνδρομο φασοελλειψης και ψαχνω για μεγαλη δοση…ειμαι φασοτζάνκι…βοηθηστε με πλίζ.

    Φιλε…τι θεση δεν θα μου την παρεις…<br>
    πιο αρρωστος απο μενα δεν υπαρχει…πασχω απο χρόνια φασσιτιδα…<br>
    κοιμαμαι και τις βλεπω στον υπνο μου,με κυνηγανε αυτες…πεφτουν πανω μου 100000 κοπαδι και παθαινω εμπλοκη και μου ριχνει το καθε πουλι απο μια κουτσουλια,καταλαβαινεις τι γινετε..<br>
    εσυ πας και για κανεναν λαγουδακο,εγω δεν το σηκωνω αλλου το οπλο…αν δεν κανει φαφαφαφαφα η φιφιφιφιφι οταν με πλησιαζει…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Αχάαααα, φιλε Jason η περιπτωση σου, ειναι πολυ σοβαρη και ανιατη, αγαπητε…
    Κοιταξα και στο λεξικο, και στην λεξη < φασοβαρεμενος> εχει σαν ερμηνεια την λεξη JASON
    Κυκλοφορει ενα φαρμακο στην αγορά το antifasex, που βοηθαει σε αρρωστιες σαν την δικη σου.
    Το γραφουν και στο βιβλιαριο υγειας , με μικρη συμμετοχη του αρρωστου…και την συνταγη την δινουν οι ψυχιατροι 🙂
    Εαν δεν σε βοηθησει και αυτο, για κοιτα και σε ΩΡΛ γιατρο, μηπως ?

    Ναι, παω που και που ,για λαγουδακους, μπεκατσουλες, γερακοτσιχλες και βασικα στα ζορια, για οτι κολυμπαει, περπαταει,
    πεταει, σερνεται, και με 1 εως 6 πόδια (σαρανταποδαρουσες δεν βαραω), αν και σε κοντοσουβλι ειναι γαματος τσιπουρομεζές

    Καλα φασοκυνηγια, φιλε Ιασωνα, να εισαι παντα καλα για να κανεις τα γουστα σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #451832

    Αντε και ένα βιντεάκι να μην πάθουμε στέρηση……http://www.youtube.com/watch?v=uiiMkyWJp1k<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U<br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    ειναι ντροπη ο αλλος(Ιασωνας) να σου λεει για τα ονειρα του και εσυ να τα βγαζεις σε βιντεο φτου σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #451836

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>akardos wrote:</div>
    καλησπερα και χρονια πολλα, καλη κυνηγετικη χρονια.<br><br>
    Το αναρτω και εδω, εκτος απο το γκραν-πρι φασας.<br><br>
    Ελειψα καποιες μερες, λογω γιορτων και επανηλθα δριμυτερος και…φιαγμενος.<br><br>
    Παιδες εμεινα πισω..με πλακωσανε τα κοντοσουβλια, τα ζυγουρια, τα μπρουσκα και εφιαξα και μπακοκοιλιά…<br><br>
    Θελω να ελθω σε αντιπαρεθεση με φασες, μα πάρα πολλες φασες.<br><br>
    Οποιος εχει πληροφοριες, να παω στην οπουδηποτε στην β. ελλαδα και να καρπωθω χαλαρα, πανω απο 30 φασες, να μου στειλει π.μ !!! ψυχικο θα κανει…εχω συνδρομο φασοελλειψης και ψαχνω για μεγαλη δοση…ειμαι φασοτζάνκι…βοηθηστε με πλίζ.

    Φιλε…τι θεση δεν θα μου την παρεις…<br>
    πιο αρρωστος απο μενα δεν υπαρχει…πασχω απο χρόνια φασσιτιδα…<br>
    κοιμαμαι και τις βλεπω στον υπνο μου,με κυνηγανε αυτες…πεφτουν πανω μου 100000 κοπαδι και παθαινω εμπλοκη και μου ριχνει το καθε πουλι απο μια κουτσουλια,καταλαβαινεις τι γινετε..<br>
    εσυ πας και για κανεναν λαγουδακο,εγω δεν το σηκωνω αλλου το οπλο…αν δεν κανει φαφαφαφαφα η φιφιφιφιφι οταν με πλησιαζει…<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Α ρε Ιάσωνα !!!γιαυτό σε πάω!!!και εγώ δυστυχώς έχω να σηκώσω το όπλο σε φάσσα από τις 10 Νοεμβρίου!!!!!νομίζω χειρότερη χρονιά δεν μου έχει καθήσει,χαχα!!!τι θα γίνει???θα κατεβείς καμιά βόλτα κάτω ή ετοιμάζεις ταξιδάκι πιο πάνω???εδ΄ψ πάντως μεγάλη απογοήτευση…και η χρονιά σιγά σιγά τελειώνει..και ο καιρός δεν λέει να κάνει καμιά αλλαγή…!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #451899

    Α ρε Ιάσωνα !!!γιαυτό σε πάω!!!και εγώ δυστυχώς έχω να σηκώσω το όπλο σε φάσσα από τις 10 Νοεμβρίου!!!!!νομίζω χειρότερη χρονιά δεν μου έχει καθήσει,χαχα!!!τι θα γίνει???θα κατεβείς καμιά βόλτα κάτω ή ετοιμάζεις ταξιδάκι πιο πάνω???εδ΄ψ πάντως μεγάλη απογοήτευση…και η χρονιά σιγά σιγά τελειώνει..και ο καιρός δεν λέει να κάνει καμιά αλλαγή…!!!!

    ελα αρη!
    ισως να κατεβω δευ-τρ-τετ,αλλα για βολτα με την γυναικα…και να πιουμε και κανα καφε αν γινετε φιλε!
    θα εισαι μεσα η χωριο?
    και αν και εχει κατι λιγα πουλακια δεν βλεπω να πηγαινω…δεν αξιζει!οπου βγουν γινετε ομονοια!!!!
    μετα ισως π-σ-κ να βρεθω βορεια με την παρεα,αφου εχουμε μηνει πολυ πισω!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,751 έως 9,765 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων