ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,781 έως 9,795 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    sotosk13 στις #452179

    δημητρη εχω καλυτερα σχεδια για το φεγγαρι αλλα δεν τα γραφω εδω γιατι θα μας κοψουν. αχαχαχαχ!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    γιαννη δε σε κοβω για ρομαντισμους…οποτε;χαχαχα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #452193

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Pashalis88 wrote:</div>
    Φίλε Χρίστο αν χρησιμοποιείς συστηματικά φυσίγγια πάνω από το όριο πιέσεων θα έχεις κουνήματα στα κλειδιά και εκτός αυτού καταπονείς το όπλο άδικα κατά την δικιά μου άποψη. Κανένα άλλο φυσίγγι κάτω από 750bars? ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

    Εχεις δικιο σε αυτο λες..Αλλα δεν γινεται να ριξω πανω απο μια κουτα τετοια φυσιγγια το χρονο, γιατι δεν βρισκω και πολυ συχνα φασσες ή κανενα παπι για να τα ριξω!!<br>
    Εσυ μεχρι τωρα τι χρησιμοποιεις στις φασσες??<br>
    Και εννοειται αν βρεις κανενα φυσιγγι 34-36 γρ κατω απο 750 bars ειδοποιησε..Καλη συνεχεια!

    …φιλε μου καλημερα!!εγω ολη τη φετινη χρονια(κυνηγαω μονο φασσα) την εβγαλα σχεδον με 2 φυσιγγια που με κατεπληξαν και ειναι σε χαμηλοτερες πιεσεις απο τα 750 που αναφερεις…αφωνο με αφησε το lambro feltro στα 34γρ και νουμερο 5 και 6 και το percorso caccia 36γρ σε 4 και 6 που ειναι σταθερη αξια για μενα εδω και χρονια…και τα 2 αυτα φυσιγγια ειναι καπου στα 650 bars

    αν θες και αλλα φυσιγγια σε χαμηλες πιεσεις σου προτεινω τα rc jk6 στα 36γρ, τα victory ασπρα στα 35γρ(καπου 590bars) και τα victory πρασινα στα 36γρ(και αυτα με 590 bars)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #452228

    …φιλε μου καλημερα!!εγω ολη τη φετινη χρονια(κυνηγαω μονο φασσα) την εβγαλα σχεδον με 2 φυσιγγια που με κατεπληξαν και ειναι σε χαμηλοτερες πιεσεις απο τα 750 που αναφερεις…αφωνο με αφησε το lambro feltro στα 34γρ και νουμερο 5 και 6 και το percorso caccia 36γρ σε 4 και 6 που ειναι σταθερη αξια για μενα εδω και χρονια…και τα 2 αυτα φυσιγγια ειναι καπου στα 650 bars

    Τα percorso caccia θα τα δοκιμασω σιγουρα,φαινονται αρκετα καλα.
    Ευχαριστω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #452236

    δημητρη εχω καλυτερα σχεδια για το φεγγαρι αλλα δεν τα γραφω εδω γιατι θα μας κοψουν. αχαχαχαχ!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    εγω ξερω γιαννη…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #452237

    δημητρη εχω καλυτερα σχεδια για το φεγγαρι αλλα δεν τα γραφω εδω γιατι θα μας κοψουν. αχαχαχαχ!!!!<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Γι’αυτό στο λέω ,γιατί ξέρω , αφού μου τα είπες τα σχέδιά σου ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #452239

    Λεωνίδα και Χρήστο, από πέρυσι που χρησιμοποιώ και εγώ τα percorso caccia είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Βέβαια δεν τα χρησιμοποίησα πολύ με αρκετό κρύο γιατί δεν δόθηκαν οι ανάλογες ευκαιρίες.
    Πάντως το φθινόπωρο έδωσαν ρέστα.Τόσο πέρυσι αλλά και φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #452398

    Λεωνίδα και Χρήστο, από πέρυσι που χρησιμοποιώ και εγώ τα percorso caccia είμαι πολύ ευχαριστημένος.<br>
    Βέβαια δεν τα χρησιμοποίησα πολύ με αρκετό κρύο γιατί δεν δόθηκαν οι ανάλογες ευκαιρίες.<br>
    Πάντως το φθινόπωρο έδωσαν ρέστα.Τόσο πέρυσι αλλά και φέτος.
    <br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=wuvgUYcOA-U<br>
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    </div>

    …πριν καποια χρονια ειχαμε διαφορα θεματα εδω στην Κυπρο με τα percorso….ενω παντου αναφεροταν πως ηταν με πυριτιδια τεκνα μετα απο ανοιγμα καποιων φυσιγγιων διαπυστωθηκε οτι ηταν με A1…σταληκε email στην εταιρεια η οποια ειπε αρχικα οτι ηταν τεκνα…μετα αναθεωρησε και ειπε οτι επειδη ζητηθηκε λογο κλιματολογικων συνθηκων στην Κυπρο η εξαγωγη στο νησι εγινε με A1…εγω παντως ποτε μου δεν ασχολουμαι με πυριτιδες…απλα βλεπω πιεσεις, νουμερο σκαγιων και τσοκ….αυτο ομως δεν παυει απο το να εχασα την αξιοπιστια μου στην συγκεκριμενη εταιρεια…παρ ολα αυτα την ξαναχρησιμοποιησα και χειμωνα…και καλοκαιρι στους 43 βαθμους και πραγματικα δεν την ξαναεβγαλα απο το οπλο…απλα αλλαζω καπως το νουμερο των σκαγιων μου αναλογως εποχης…τωρα αν αυτα ολα που ακουστηκαν εδω κατω αληθευουν….δεν ξερω…ο καθενας κρινει..εγω παντως αξιολογω το φυσιγγι αυτο με αριστα απλα να ξερετε πως εχει αποσπώμενο πάτο γιαυτο εχει πιο συγκεντρωτικη διασπορα γιαυτο προσεξτε το καπως στις κοντινες βολες σας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #452419

    Καλησπερα.
    Φιλε Paschalis88 , εγω χωρισ να χαρακτηριζω τον εαυτο μου <φασά>, την κυνηγαω ομως αρκετα, και με αρκετα ικανοποιητικα αποτελεσματα,καθε χρονο και στο βουνο και στον καμπο και πρωι και απογευμα.
    Χρησιμοποιω
    7αρια διασπορας C7
    6αρια 34 γραμ C7 (μαυρο)
    5αρια 36 γραμ Πυρκαλ (πρασινο)
    τα ιδια χρησιμοποιω και στα παπια, μονο που εκει αντι για 7 ριχνω 6αρι διασπορας J&B 34 γραμ.
    Κατα κανονα, μενω πολυ ευχαριστημενος.
    Ολα τα παραπανω, νομιζω οτι δεν υπερβαινουν τα 650 bars.
    Παντως φιλικα συμβουλευοντας, το πιο απαραιτητο στο κυνηγι της φασας, ειναι το υπογλωσσιο χαπακι που ριχνει την πιεση.
    Εχει σωσει αρκετα οπλα απο σπασιμο και κυνηγους απο αποπειρες αυτοκτονιας. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #452434

    Ρωτάω γιατί ένας φίλος λέει πως ρίχνει τα nobelsport Colombo 37 γραμμάρια νούμερο 5,και 6 με * και *** τσοκ στην φασσα και λέω μην χρειάζεται να αγοράσω magnum όπλο .Μου λέει 37 με 42 γραμμάρια να ρίχνω σε φασσα δεν ξέρω αν είναι σωστό No.5 και 6 .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #452453

    Ρωτάω γιατί ένας φίλος λέει πως ρίχνει τα nobelsport Colombo 37 γραμμάρια νούμερο 5,και 6 με * και *** τσοκ στην φασσα και λέω μην χρειάζεται να αγοράσω magnum όπλο .Μου λέει 37 με 42 γραμμάρια να ρίχνω σε φασσα δεν ξέρω αν είναι σωστό No.5 και 6 .

    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις 2-3 φυσιγγια διαφορετικης εταιριας να βαλεις 1 χαρτονι 1χ1 στα 30 -35 μετρα με 3* τσοκ αναλογως ποιο θα χρησιμοποιησεις μπορει να χρειαστει να βαλεις και 2* και 4* και να τουφεκισεις να δεις συγκεντρωση. οποιο σου παει καλυτερα δοκιμασε το και στην πραξη. εγω προσωπικα προτιμω γρηγορο φυσιγγι 36 βαρια 38 γραμαρια. νο 5-6. εχω ριξει και σεμι αλλα δεν μου αρεσαν μου φανηκαν αργα και με μαπα διατρηση. δοκιμασμενα φυσιγγια ειναι τα πυρκαλ super. nsi percorso caccia & super caccia & pm40. b&p winter. δορκας condor. berreta extreme long range. lambro μπλε-καφε-biturbo. gorilla 34. και μερικα ακομα τα οποια δεν μου πανε στο μυαλο τωρα. το οπλο σου και magnum να μην ειναι τα περισοτερα απο αυτα τα ριχνει. τα εχω ριξει και με το πλαγιο το baikal που δεν ειναι magnum. στη φασσα ολα μας φταινε μια τα φυσεκια μια τα τσοκ μια τα οπλα αλλα συνηθως αυτο που φταιει ειναι ο κυνηγος. το μυστικο της ειναι η καλη καλυψη και η σωστη προσκοπευση γιατι πολλες φορες λογο μεγεθους σε ξεγελαει και μενει η τουφεκια πισω. σε αυτο το κυνηγι θα φας απειρες παπαρες οπως ολοι μας εδω μεσα μεχρι να καταλαβεις λιγο τα κουσουρια της. αλλα με υπομονη θα ερθουν και οι επιτυχιες. το 90 της 100 των κυνηγιων μου ειναι μπεκατσα και περδικα εξυπνα πουλια και πονηρα, αλλα ποιο πονηρο κωλοπουλο απο τη φασσα πραγματικα δεν υπαρχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #452478

    συμφωνω με οσα ειπε ο λευτερης!!!θεωρω πολυ μεγαλη υπερβολη τα 42 γραμμαρια για φασσα…η εισηγηση μου ειναι καπου μεταξυ 34-36 ειναι τα ιδανικα γραμμαρια…και στο νουμερο σκαγιων απλα να βλεπεις την πυκνοτητα της ατμοσφαιρας…οσο πιο πυκνη ειναι κατεβαζε ενα νουμερο σκαγιων ισως και το τσοκ σου…οσο πιο αραιη ειναι τοτε ανεβαινε ενα νουμερο σκαγιων και πεφτε λιγο σε γραμμαρια…ακομα και το 7 νουμερο και το 7,5 (και σε χαμηλα γραμμαρια 29-32) το καλοκαιρι κυριως ισως σε καταπληξει…βαρυχειμωνια ενα 5 και 6 ισως 4 και 5 θα δουλεψει πολυ καλα με μια πιο βαρια γομωση (34-36)..εγω φετος για πρωτη φορα δοκιμασα και ταπα (lambro feltro) με κλειστα τσοκ (3-2) και εμεινα κατενθουσιασμενος!!!!!ολα ειναι χημεια μεταξυ φυσιγγιου και τσοκ…αμα σου κατσει μην ακους τιποτα και κανενα…απλα συνεχισε το…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452480

    Επί τη ευκαιρία θα συμβούλευα τους φίλους φασσάδες που αρέσκονται στα ψιλά σκάγια (#7, #7 1/2 ακόμα και #8), να ανοίγουν που και που κάνα φυσίγγι και να ΕΞΑΚΡΙΒΩΝΟΥΝ την ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ των σκαγιών γιατί υπάρχει ΜΕΓΑΛΟΣ κίνδυνος να βρεθούν προ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΣ ΕΚΠΛΗΞΕΩΣ!!!! 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #452482

    Επί τη ευκαιρία θα συμβούλευα τους φίλους φασσάδες που αρέσκονται στα ψιλά σκάγια (#7, #7 1/2 ακόμα και #8), να ανοίγουν που και που κάνα φυσίγγι και να ΕΞΑΚΡΙΒΩΝΟΥΝ την ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ των σκαγιών γιατί υπάρχει ΜΕΓΑΛΟΣ κίνδυνος να βρεθούν προ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΣ ΕΚΠΛΗΞΕΩΣ!!!! :(<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    καλημερα.
    Φιλε Μαριε, επειδη στην κατηγορια αυτη, μερικες φορες μπαινω και εγω, μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο συγκεκριμενος ?
    Οποτε μπορεσεις σε παρακαλω, απαντησε…με ενδιαφερει παρα πολυ η παρατηρηση σου.
    Ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452483

    Φιλε Μαριε, επειδη στην κατηγορια αυτη, μερικες φορες μπαινω και εγω, μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο συγκεκριμενος ?<br>
    Οποτε μπορεσεις σε παρακαλω, απαντησε…με ενδιαφερει παρα πολυ η παρατηρηση σου.<br>
    Ευχαριστω.

    Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε, αλλά κάποιοι, κάπου, κάποτε αγόρασαν “εφτάρια” για φάσσες που ήταν γεμισμένα με Φ 1,90 χιλ. ήτοι # 9 1/2 (ή #10 ιταλικό!!!!) και φυσικά φάσσες ΔΕΝ πήρανε!!!

    Σαν αρχή έχω, ΠΡΙΝ κάνω ΓΕΝΝΑΙΕΣ αγορές να δοκιμάζω να ελέγχω ομοιομορφία και να διαπιστώνω το πραγματικό νούμερο σκαγίων!!! 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #452485

    Φιλε Μαριε, ευχαριστω.
    καπως ετσι κανω..πρωτα ανοιγω, δοκιμαζω και μετα κανω μαζικη…αν και καποιοι παλι την πατησαν ετσι.
    παντως εμενα μεχρι τωρα, δεν μου ετυχε κατι….αυτο βεβαια δεν σημαινει τπτ..
    Εχω ακουσει και ξερω ατομα, που εγιναν τα γνωστα μπερδεματα με τα 9 και 6, εριχναν 6 σε φασεσ και ειχαν μεσα 9 καλα μικρο το προβλημα ας πουμε….αλλά τα 9 σε τρυγονοορτυκα να ριχνεις 6, τοτε θετεις σε κινδυνο ζωες.
    εγραφαν τα κουτια απεξω 9 και ειχαν 6 και το αναποδο…και αυτο ετυχε και σε κουτες 10αρες, με βεβαιωμενα 9αρια, ομως 2 κουτια ειχαν 6αρια και ας εγραφαν απεξω 9…εγκλημα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,781 έως 9,795 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων