ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,796 έως 9,810 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    xristos v 101 στις #452825

    σημερα ειχε αρκετα πουλακια αν και φυσουσε πολυ…πηρα 6 εχασα τις 2 μεχρι να παω φυγαν λογικα ηταν φτερουγιαρικα με αποτελεσμα να παρω 4 στο χερι.Τα φισιγκια που χρησιμοποιησα ηταν τα WOLF 38 gr ενισχυμενο για να βοειθησω καποιους!!!και μια φωτογραφια που θελω να μοιραστω μαζι σας…


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Giorgos Kinigos στις #452829

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ;;;;ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ
    !ΧΤΕΣ ΣΤΟ Β.ΕΒΡΟ ΕΙΧΕ 18 ΒΑΘΜΟΥΣ ,ΣΗΜΕΡΑ 15!ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ,,,ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ,,,ΑΠΛΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    billarnaia στις #453122

    παιζει καμια φασσα πουθενα ρε παιδες ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453124

    παιζει καμια φασσα πουθενα ρε παιδες ;

    δεν βλεπεις ολοι βαραμε 🙂 γιαννενα ελαχιστες και διαβασμενες πλεον πολυ καλα. σημερα εριξε λιγο χιονι ψηλα στα βουνα απο βδομαδα θα δειξει αν εχουμε κανα ανακατεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #453282

    καλησπερα παιδια…

    προεκυψε ενα προβλημα με τα φυσιγγια εδω στην Κυπρο…τα αγαπημενα μας εισαγωμενα οπως το percorso caccia και to jk6 δεν τα βρισκουμε πλεον πουθενα…με την δικαιολογια οτι δεν εφερε αλλα ο εισαγωγεας…θα ηθελα να μου πει την γνωμη του καποιος που εχει δοκιμασει το beretta extreme long range 36γρ…πρσπαθησα να βρω θεμα αλλα δεν τα καταφερα…θα βοηθουσε πολυ και αν καποιος το εχει δοκιμασει σε χαρτονι για να δουμε τις κατανομες του…με τι τσοκ δουλευει καλυτερα και αν οντως ειναι πολυ συγκεντρωτικο σε σημειο που να μην μπορουμε να κτυπησουμε φασσα στα 20 μετρα και κατω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453411

    Φιλε Leonidas τα beretta extreme long range 36γρ σε 4αρια, τα εχω ριξει πολλες φορες, κυριως στα παπια με δυνατους νοτιαδες υγρους και βροχερους, και εμεινα πολυ ευχαριστημενος..
    Σε βοριαδες (οχι ξεροβόρια) με θερμοκρασιες 10-5 C, μερικες φορες τα εχω ριξει σε φασες παλι 4αρια και επισης πηγαν καλα…σε παγωνιες η σχετικα ψηλες θερμοκρασιες δεν ξερω…(ριχνω κυριως τα 36αρια πυρκαλ γιατι εχω καλη μπαζα ακομα απο αυτα).
    Εαν τα θελεις για χαμηλες φασες, μηπως να δοκιμασεις τα Μπερεττα σε διασπορας 6αρια, απο τα οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε φασες και παπια.
    Σε χαρτονι δεν εχω ριξει τα 36γραμ, αλλά τα διασπορας τα εχω ριξει σε χαρτονια κ σε λαδοτενεκεδες, δεν ανοιγουν πολυ μεχρι τα 20μ, καλη διατρητικοτητα πιθανον να σε βολεψουν..
    Τα 36αρια τα εχω ριξει στα πουλια, με Μπενελι Ραφαελο 60 ποντ 3 * και με μπραουνιγκ Φιουσιον καραμπινα 71 ποντ 3*.
    τα διασπορας μονο με την Μπενελι.
    Αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #453413

    καλησπερα παιδια…

    προεκυψε ενα προβλημα με τα φυσιγγια εδω στην Κυπρο…τα αγαπημενα μας εισαγωμενα οπως το percorso caccia και to jk6 δεν τα βρισκουμε πλεον πουθενα…με την δικαιολογια οτι δεν εφερε αλλα ο εισαγωγεας…θα ηθελα να μου πει την γνωμη του καποιος που εχει δοκιμασει το beretta extreme long range 36γρ…πρσπαθησα να βρω θεμα αλλα δεν τα καταφερα…θα βοηθουσε πολυ και αν καποιος το εχει δοκιμασει σε χαρτονι για να δουμε τις κατανομες του…με τι τσοκ δουλευει καλυτερα και αν οντως ειναι πολυ συγκεντρωτικο σε σημειο που να μην μπορουμε να κτυπησουμε φασσα στα 20 μετρα και κατω…

    καλησπερα ! στην Κυπρο ριχνετε μονο με δικανα! γενικα δεν θελετε φυσιγγια δυναμιτες (οχι οτι το beretta ειναι δυναμιτης βαση χαρακτηριστικων) ! ριξε μια ματια στα RC serio oro 35gr! ο συγκυνηγος μου με s.p franchi alcione,ριχνει το serio oro με πολυ καλα αποτελεσματα σε φασσα και λαγο και ειναι πολυ μαλακο!! ειμαι σιγουρος οτι το εχεις ακουσει το serio oro γιατι στην Κυπρο το ριχνουν πολλοι και γενικα ειναι γνωστο φυσιγγι εκει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #453415

    Οσον αφορα το beretta που λες,η μονη βοηθεια που μπορω να σου δωσω ειναι μια φωτο που εχω,τα σκαγια που μετρησα ηταν οσα επρεπε για 6 αρι, φαινοταν καλης ποιοτητας,ηταν ομοιομορφα και ολοστρογγυλα!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #453422

    Αν και δε χρησιμοποιώ συχνά φυσίγγια 36 γρ. το Beretta extreme είναι το αγαπημένο μου.

    Οσον αφορα το beretta που λες,η μονη βοηθεια που μπορω να σου δωσω ειναι μια φωτο που εχω,τα σκαγια που μετρησα ηταν οσα επρεπε για 6 αρι, φαινοταν καλης ποιοτητας,ηταν ομοιομορφα και ολοστρογγυλα!

    Έτσι ακριβώς!
    Καψούλι 616, πυρίτιδα CSB2 1,85 gr. σκάγια 340 στο Νο.6
    Δεν θα το έλεγα υπερσυγκεντρωτικό. Ένα πολύ καλό, κανονικό φυσίγγι, που υπακούει σωστά στα διάφορα τσοκ, δίνει εξαιρετικές κατανομές και έχει απολύτως ανεκτή ανάκρουση.
    Έχω σκοτώσει και λαγό και 2-3 ζουρίδες, με ζεστό καιρό (Σεπτέμβρη) και μάλιστα με μονόκαννο Baikal!
    Είχα ρίξει μια μέρα, πριν μερικά χρόνια στον πίνακα με τη Mossberg 9200, τέσσερα 36άρια: Beretta extreme, Rio Pichon, NSI Percorso caccia και Remington express, όλα Νο.6 Δεν είχα βγάλει φωτογραφίες, αλλά θυμάμαι ότι το Beretta μου άρεσε περισσότερο, έδωσε την καλύτερη πιο ομοιόμορφη κατανομή από όλα, με 2ο το RIO, 3o το NSI και τελευταίο το Remington!!! Βέβαια το Remington είχε πολύ λιγότερα σκάγια, κάπου 255-260 ενώ τα άλλα είχαν 330-340, επειδή το αμερικάνικο Νο.6 είναι πιο χοντρό από τα ευρωπαικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #453432

    παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!φιλε Γιαννη τα RC serio oro 35gr τα χρησημοποιω και γω αλλα δεν μου πολυ αρεσουν…κυνηγαω με ενα BAIKAL MP27EM1C MAGNUM SPORTING οποτε δεν εχω θεμα με τις πιεσεις…αν και απο οτι διαβασα ειναι σχετικα χαμηλες για το beretta extreme…καπου στα 650 bars…τωρα οσο για τα διασπορας….απο φετος δεν αλλαζω τα lambro feltro…τα λατρεψα….σας ευχαριστω παιδια…την Κυριακη θα κυνηγησω μονο με beretta extreme ετσι για μια δοκιμη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #453470

    τι εγινε ρε παιδια????
    μπηκε λουκετο???
    τις εχουμε τεντωσει στο ντουφεκιδι βλεπω…
    εχω να παω για κυνηγι εναν μηνα αλλα ερχετε η ωρα…
    ενα και καλο να παρουμε την πρεζα μας μεχρι τον αλλον οκτωβρη…κλαμα φετος,τρεια κυνηγια μεχρι τωρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453489

    καλησπερα φασαδες…απραξια ή μου φαινεται?
    Μετα απο καιρο απραξιας (βεβαια ασχοληθηκα λιγο με χηνοπαπιες με πενιχρα αποτελεσματα ), σημερα μου χαμογελασε καλα.
    Το μεσημερι πηγα να μπεκατσεψω σε πουρναρο-κουμαρα..με αποτελεσμα :
    – πηρα 2 μυτογκες και ο κουρτσχααρ μου, μου επιασε και μια φασα τραυματισμενη.
    – ομως επεσα μετα τις 3¨30 το σε επιστροφη φασων, απο λαιμο ραχης…οχι κοπαδια ευτυχως, αλλά μεμονωμενα ή 4-5 το πολυ, με φουσκωμενες κοιλιτσες και βολικο πεταγμα και υψος..Ειδα το μερος , ξεκαθαρισα κινησεις και διαδρομες και ελπιζω να μην βρισκω ανταγωνιστες , καθοσον το μερος το βρηκα τυχαιως περπατωντας για τις μπεκατσες.
    Πηρα 2 πουλακια ακομα..καλα πουλια , μπαμπάτσικα που λεμε εδω.
    και βεβαια το καλο ειναι οτι πλεον θα πηγαινω εκει απογευματα, με το σκυλο συνδυασμο μπεκατσοφασες…και ελπιζω να γλυψω κοκκαλακια και να κοψω κολαρακια.
    Θα φανει…και βεβαια θα αρχισω να επισκεφτομαι και τα αλλα κλασσικα μου φασοαπογευματοκάρτερα.
    Αντε και καλα επιστροφια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #453527

    καλησπερα φασαδες…απραξια ή μου φαινεται?<br>

    Mπα ,έτσι σου φαίνεται.Δεν βλέπεις ,εχουμε ξεκωλιαστεί να τουφεκάμε φάσσες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    PACMAN στις #453531

    τι εγινε ρε παιδια????<br>
    μπηκε λουκετο???<br>
    τις εχουμε τεντωσει στο ντουφεκιδι βλεπω…<br>
    εχω να παω για κυνηγι εναν μηνα αλλα ερχετε η ωρα…<br>
    ενα και καλο να παρουμε την πρεζα μας μεχρι τον αλλον οκτωβρη…κλαμα φετος,τρεια κυνηγια μεχρι τωρα…<br>

    Πάρτε και εμένα ρε παιδιά μαζί γιατι φέτος έχουμε τρελαθεί απο την απραξία Έρχομαι και με κουκούλα στο κεφάλι προκειμένου να ρίξουμε καμία τουφεκιά.η χειρότερη χρόνια ever εδώ και 15 χρόνια που τις κυνηγάω συστηματικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #453538

    μην σκατε ρε παιδια…και εγω εδω κατω που μπορει να βλεπω και 2000 φασσες καθε Κυριακη….αντε να καρπωθω 1-2 τις τελευταιες εξορμησεις…εχουν γινει επιστημονες….να τις βλεπεις να πετανε στα 10 μετρα υψος και μολις ερθουν κοντα στα ορια τις απαγορευμενης ανεβαινουν στα 200 μετρα!!!!κοροιδεια στο φουλ…ερχετε και κανα πουλι ανυποπτο χαμηλα…και μια με βρισκει να κατουραω…μια να τρωω…μια να μισοκοιμαμαι στο ποστο…και μου λεει αντε γεια…!!!!!

    παντως φετος ειναι απο τις καλυτερες μου χρονιες…ειμαι στα 88 πουλια απο την αρχη της σεζον (αρχες Νοεμβριου)…και κυνηγαω μονο Κυριακη εκτος απο 2-3 Τεταρτες που καταφερα αδεια απο το γραφειο…χτυπησα και 5 παπια, καμμια 20αρια τσιχλες και 5-6 κοτσυφες…μια χαρα…ενας μηνας εμεινε και τον Αυγουστο παλι…

    ειστε τυχεροι εσεις γιατι μπορειτε να κυνηγατε στην ησυχια σας…εδω εμεις επειδει ειναι πολυ μικρος ο τοπος…οπου εχει περασμα γινεται το ελα να δεις απο κυνηγους…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,796 έως 9,810 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων