ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,811 έως 9,825 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453658

    Καλησπερα απανταχού φασαδες.
    Σημερα τολμισα να παω για απογευματινο, εκει που τις ειδα και βαρεσα προχθες..
    Αλί και τρισαλί…πηγα και νωρις μην χασω…εφαγα ΤΟ αρκουδοκρυο..ετρεχαν τα ματια μου…κατι σαν ψιλοστροβιλιστο χιονακι το μεσημερι, μετα εκοψα ..περισσοτερο κρυο (λογω αερα)…λυσσα η δουλεια.
    αποζημειωθηκα με 2 πουλια…αλλά εφυγα νωρις, στις 4 μπραφ..Δεν αντεξα.
    Ασε δε, που ειχα και τον σκυλο, που με τραβαγε απο το μανικι..<αφεντικο κοψε τις μακακιες, δεν παει αλλο, παμε πισω..δωσ μου τα κλειδια να παω στο αυτοκινητο ..κλπ> 🙂 και τελικα με επεισα και φυγαμε.
    Και να σκεφτειτε, οτι η θερμοκρασια εξωτερικου χωρου στο αυτοκινητο, εδειχνε 2 βαθμους, αλλά ο αναθεματισμενος ο αερας, τα μαμησε ολα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #453670

    αυριο μετα απο εναν μηνα περιπου με εψησαν να ξαναπαω για φασσες.. οι αλλοι εχουν ελπιδες. εγω παω απλα για την παρεα και καφεδακι στο βουνο. ετσι απλα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #453704

    αυριο μετα απο εναν μηνα περιπου με εψησαν να ξαναπαω για φασσες.. οι αλλοι εχουν ελπιδες. εγω παω απλα για την παρεα και καφεδακι στο βουνο. ετσι απλα..<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Ασε τον καφε γιαννη και πιασε το οπλο τα πουλια ηρθαν και σε περιμενουν αμα παει καλα ο καιρος μπορει να ανεβουμε καμια βολτα το αλλο σ.κ.
    μηπως και σπασουμε την φετινη γκαντεμια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #453707

    Κατι γινετε…ετοιμαζομαστε για καλη εξορμηση…
    πουλακια υπαρχουν αρκετα,σκορπια βεβαια,πιστευω με ψαξιμο τις πρωτες δυο μερες να κανουμε αποτελεσμα την τριτη μερα…
    εχω και ενα μερος με κανα 10αρικο(οχι 10 πουλια) πουλια αλλα οπως φαινεται ειναι μονο για καμερα αφου κουρνιαζουν σε απαγορευμενο και πηγαινουνε για φαγητο εκτος συνορων…τεσπα θα δουμε και εμεις προς τα που θα κανουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #453722

    οι ρουφιανες δεν παιζονται… σημερα με καβαλαει 1 100ρι κοπαδι σε μεγαλο υψος της βλεπω που πανε και καθονται ητνα σε ευθεια καμια 600αρια μετρα απο εμενα. ξεκιναω να παω της φτανω στα 100 μετρα σηκωνονται, παω τρεχοντας εκει που σηκωθηκαν και το στυνω. μετα απο 10 λεπτα βγαζω να στριψω τσιγαρο. δεν περνανε 2 λεπτα ξανα γυρνανε και κανουν σβουρες πανω απο τα ντουσκα απο τα οποια σηκωθηκαν. κανουν 1-2-3-4-σβουρες στην 5 χαμηλωνουν επικυνδινα και γλυφουν πανω απο τα δεντρα εγω της ειχα μπροστα μου και δεξιλα πλαγια το πολυ στα 25 μετρα σηκωνω την καραμπινα σημαδευω ριχνω. 1 φυσεκι μια κατω το 2 φυσεκι δευτερη κατω. και στο τριτο δεν πηρα καμια. παω να βρω τις βαρεμενες τη μια τη βρισκω μπαμ μπαμ, την αλλη την εψαχνα μιση ωρα μονο φτερα εβρισκα εκει που εσκασε κατω και η φασσα εξαφανισμενη εφτασα σε 1 λακο 300 μετρα κατω απο το καρτερι να τη βρω με κατι κλησεις γαμησε τα. οχι μονο δεν τη βρηκα αλλα γυρισε και το ποδι σε μια σαβουρα που εφαγα και ουρλιαζα απο τον πονο. απο εκει και περα δεν ξαναηρθαν. μεγαλη μαλακια που δεν πηρα την labrador μαζι μου. ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΓΑ….ΟΥΝ. αυριο ξανα εκει.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    alexandros στις #453726

    Γεια σας κύριοι.Νέος στο site (οχι στο σπορ) γραφω απο Μαγνησία (Βόλο). Ξέρει κανένας απο πότε τα beretta extreme 36 gr. φτιάχνονται με 1050 bars; Τα ήξερα για κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #453727

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>gianniskavala wrote:</div>
    αυριο μετα απο εναν μηνα περιπου με εψησαν να ξαναπαω για φασσες.. οι αλλοι εχουν ελπιδες. εγω παω απλα για την παρεα και καφεδακι στο βουνο. ετσι απλα..<br><br>
    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Ασε τον καφε γιαννη και πιασε το οπλο τα πουλια ηρθαν και σε περιμενουν αμα παει καλα ο καιρος μπορει να ανεβουμε καμια βολτα το αλλο σ.κ.<br>
    μηπως και σπασουμε την φετινη γκαντεμια.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    </div>

    κατσε εκει που εισαι και μην το κουνας ρουπι.
    εκτος και αν θελεις να ερθεις για κανα τσιπουρο, οποτε καλως ναρθεις.. γιατι απο φασσες οι μονες που υπαρχουν ειναι σε βιντεο. αχαχαχα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Giorgos Kinigos στις #453771

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ Β.ΕΒΡΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ!ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΒΟΡΙΑΣ!!!ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟ΄΄ΧΑΜΜΕΝΟ ΕΔΑΦΟΣ΄΄ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ 2ΗΜΕΡΟ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #453783

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ Β.ΕΒΡΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ!ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Ο ΒΟΡΙΑΣ!!!ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟ΄΄ΧΑΜΜΕΝΟ ΕΔΑΦΟΣ΄΄ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΜΕ ΤΟ 2ΗΜΕΡΟ!!!

    οντως φιλε μου ειδικα σημερα επαιξαν πολυ οι φασες και εγινε καλος χαβαλες!το μαυρο το πιστολι σημερα πυροβολουσε κατα ρυπας!

    Υ.Γ αρχιζουμε να πληθαινουμε τα μελη απο τον Βορειο Εβρο!πολυ χαιρομαι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453812

    καλησπερα τότε…και απο εμενα. (Κ. Εβρο)
    Σημερα excellent..πηγε πολυ καλα.
    Αεριδι καλο κρυο καλο, και πουλακια.
    Συνολικα 3 ατομα πηραμε :
    16 φασες το πρωι ( 6 εγω + 4 + 6 ) και 7 διπλοτσιχλες.
    Ξεκινησα με 7αρια και 2 6αρια πισω…Τα 6αρια Μπερεττα 36 γραμ, πηγανε φοβερα..ξερα τα πουλια, βεβαια βγαινανε χαμηλα, λογω αερα..
    10:30 σταματησαμε, γυρισαμε πισω για καφε και μετά τσιπουρεψαμε..δωσε παρε, Λαβαριωτκα λουκανικα, τηγανιες και λαχανοτουρσια..κλασσικα Εβριτικα..σβησιμο με μπυρες..νααα οι μπακοκοιλιες..
    Κατα τις 13:30 φυγαμε για πανω οι 2 της παρεας καθοσον ειμαστε 55+ , ενω ο 3ος που ειναι 25+ φιαγμενος γυρισε σπιτι, για άλλα γουστα.
    Η καθε γεννιά στον αντιστοιχο γκιομέ.
    Εβαλα 2 6αρια διασπορας 34 γραμ J&B πρωτα και 3ο παλι μπερεττα..
    κατα τις 14:20 φανηκαν μπροστα μου 4 φασες…Η μια πετουσε κανονικα, οι αλλες τρεις πετουσαν πολυ περιεργα…ντάκα ντούκα οι τουφεκιες και τελικα καταλαβα, οτι αυτες που πετουσαν περιεργα ηταν μαϊμού-φέικ φασες, τις εβλεπα πολλες λογω τσιπουρου !!! …αντε να κυνηγησεις…ποιες ηταν οι πραγματικες ??
    Τελικα πηραμε 9 φασες ( 4 εγω + 5 ) πραγματικες οι φέικ δεν περιλαμβανονται χαχα…και κατα τις 4:30 φυγαμε, καθοσον κοψανε τελειως…Τα γουστα εγιναν μεταξυ 3 μεχρι 4:10…αρκετα πουλακια, μπακωμενα , φουσκες και μπαμπατσικα.
    Ηταν μια πολυ καλη ημερα..ευχαριστηθηκαμε.
    Αντιός, Τσιάο φιλοι φασαδες.
    ΥΓ…μαλλον ακομα δεν ξεσουρωσα !! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #453820

    Κατι γινετε…ετοιμαζομαστε για καλη εξορμηση…<br>
    πουλακια υπαρχουν αρκετα,σκορπια βεβαια,πιστευω με ψαξιμο τις πρωτες δυο μερες να κανουμε αποτελεσμα την τριτη μερα…<br>
    εχω και ενα μερος με κανα 10αρικο(οχι 10 πουλια) πουλια αλλα οπως φαινεται ειναι μονο για καμερα αφου κουρνιαζουν σε απαγορευμενο και πηγαινουνε για φαγητο εκτος συνορων…τεσπα θα δουμε και εμεις προς τα που θα κανουμε…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    ιάσωνα χαθήκαμε βρεε..!!!εδώ μέχρι στιγμής αναβροχιά…πρέπει να σφίξει πιο χαμηλά το χιόνι…όσο για εκείνα τα πουλιά σπό γνωστούς που μου είπαν,πάει το μπανιστηρι σύννεφο.χαχαχα!!!μπήκαμε τελική ευθεία…!!!τελικά δεν κατέβηκες κάτω??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #453825

    καλησπερα τότε…και απο εμενα. (Κ. Εβρο)<br>
    Σημερα excellent..πηγε πολυ καλα.<br>
    Αεριδι καλο κρυο καλο, και πουλακια.<br>
    Συνολικα 3 ατομα πηραμε :<br>
    16 φασες το πρωι ( 6 εγω + 4 + 6 ) και 7 διπλοτσιχλες.<br>
    Ξεκινησα με 7αρια και 2 6αρια πισω…Τα 6αρια Μπερεττα 36 γραμ, πηγανε φοβερα..ξερα τα πουλια, βεβαια βγαινανε χαμηλα, λογω αερα..<br>
    10:30 σταματησαμε, γυρισαμε πισω για καφε και μετά τσιπουρεψαμε..δωσε παρε, Λαβαριωτκα λουκανικα, τηγανιες και λαχανοτουρσια..κλασσικα Εβριτικα..σβησιμο με μπυρες..νααα οι μπακοκοιλιες..<br>
    Κατα τις 13:30 φυγαμε για πανω οι 2 της παρεας καθοσον ειμαστε 55+ , ενω ο 3ος που ειναι 25+ φιαγμενος γυρισε σπιτι, για άλλα γουστα.<br>
    Η καθε γεννιά στον αντιστοιχο γκιομέ.<br>
    Εβαλα 2 6αρια διασπορας 34 γραμ J&B πρωτα και 3ο παλι μπερεττα..<br>
    κατα τις 14:20 φανηκαν μπροστα μου 4 φασες…Η μια πετουσε κανονικα, οι αλλες τρεις πετουσαν πολυ περιεργα…ντάκα ντούκα οι τουφεκιες και τελικα καταλαβα, οτι αυτες που πετουσαν περιεργα ηταν μαϊμού-φέικ φασες, τις εβλεπα πολλες λογω τσιπουρου !!! …αντε να κυνηγησεις…ποιες ηταν οι πραγματικες ??<br>
    Τελικα πηραμε 9 φασες ( 4 εγω + 5 ) πραγματικες οι φέικ δεν περιλαμβανονται χαχα…και κατα τις 4:30 φυγαμε, καθοσον κοψανε τελειως…Τα γουστα εγιναν μεταξυ 3 μεχρι 4:10…αρκετα πουλακια, μπακωμενα , φουσκες και μπαμπατσικα.<br>
    Ηταν μια πολυ καλη ημερα..ευχαριστηθηκαμε.<br>
    Αντιός, Τσιάο φιλοι φασαδες.<br>
    ΥΓ…μαλλον ακομα δεν ξεσουρωσα !! :)

    τρελαινομαι με τις περιγραφες σου αρχοντας!!εγω σημερα να δεις εκει που τις πετυχα καλυψη μηδεν μονο μια γεωτρηση ηταν και αναλογα με το πως ερχονταν κρυβομουν στην ουσια εκανα γυρο γυρο ολοι αλλα λογω του αερα ετσι οπως ερχονταν χαμηλα σε εδειναν τρελες τουφεκιες βεβαια αν ημουν καλυτερα διοτι χτες εμπλεξα λιγο θα τις ταιριαζα καλυτερα εχασα κατι πουλια με κουτσουλουσαν κανονικα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453845

    Θεολογη Τυρναβιωτη καλησπερα..τι γινετε βρε ψυχη ?

    Τον καμπο τον εκοψα, γιατι τους κανανε πλατεία, κορνιζα, τσιπλάκια που λενε εδω…δεν βρισκω εδω καλαμποκιά εστω οργωμενη, με τιποτα.
    Δραστηριοποιουμαι βουνησια και μπαϊρίσια…στο περασμα πλεον
    Στο αχανες τετραγωνο, υψωματα πισω απο Λαβαρα-Κισσαριο με κεντρο Κορυμβο…και προεκταση βορεια Μεγ. Δερειο- Μεταξαδες…Πιασε το αυγο και κουρεψε το…Οποιος βρισκει ακρη εκει μεσα στο χαος, κερδιζει Τζακ-Ποτ και ειναι απαραιτητο οχημα ζορικο, σε πολλα σημεια πολυ λασπούρα μαλακα χωματα.
    Ασε δε, που κατα καιρους και εφετος ακομη, επιασε σε καποια σημεια εκει η περιοχη μπεκατσες, που αμα τις συναντουσαν οι μπεκατσαδες που γραφουν εδω στο τοπικ της μπεκατσας, θα παθαιναν οξεια μελαγχολικοτραβοβυζίαση.
    Και βασικα προτιμω, να διαλεγω μερη, που δεν τα <πιανει το ματι >…Γιατι οτι πιανει το ματι, τραβαει κοσμο.
    Προτιμω λιγα πουλακια αλλά μονος ή με την παρεα..λιγα ατομα βασικα.
    Εχω αγοροφοβια, δεν αντεχω τον πολυ τον κοσμο και ειμαι και σεμνος ντρεπομαι τον κοσμο 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #453852

    Θεολογη Τυρναβιωτη καλησπερα..τι γινετε βρε ψυχη ?

    Τον καμπο τον εκοψα, γιατι τους κανανε πλατεία, κορνιζα, τσιπλάκια που λενε εδω…δεν βρισκω εδω καλαμποκιά εστω οργωμενη, με τιποτα.<br>
    Δραστηριοποιουμαι βουνησια και μπαϊρίσια…στο περασμα πλεον<br>
    Στο αχανες τετραγωνο, υψωματα πισω απο Λαβαρα-Κισσαριο με κεντρο Κορυμβο…και προεκταση βορεια Μεγ. Δερειο- Μεταξαδες…Πιασε το αυγο και κουρεψε το…Οποιος βρισκει ακρη εκει μεσα στο χαος, κερδιζει Τζακ-Ποτ και ειναι απαραιτητο οχημα ζορικο, σε πολλα σημεια πολυ λασπούρα μαλακα χωματα.<br>
    Ασε δε, που κατα καιρους και εφετος ακομη, επιασε σε καποια σημεια εκει η περιοχη μπεκατσες, που αμα τις συναντουσαν οι μπεκατσαδες που γραφουν εδω στο τοπικ της μπεκατσας, θα παθαιναν οξεια μελαγχολικοτραβοβυζίαση.<br>
    Και βασικα προτιμω, να διαλεγω μερη, που δεν τα <πιανει το ματι >…Γιατι οτι πιανει το ματι, τραβαει κοσμο.<br>
    Προτιμω λιγα πουλακια αλλά μονος ή με την παρεα..λιγα ατομα βασικα.<br>
    Εχω αγοροφοβια, δεν αντεχω τον πολυ τον κοσμο και ειμαι και σεμνος ντρεπομαι τον κοσμο :)

    εγω ειχα παει πενταλοφο πετρωτα επιασα κορυφογραμμη συνορο και δεν ειχα δει πουλι για πουλι γι αυτο προτιμησα τον καμπο ευτυχως βεβαια εδω εχει αρκετα καλαμποκια που αν και οργωμενα εχουν ακομα πολυ φαι και φυσικα γι αυτο εχει και πουλια!για μπεκατσες αστο μια μερα πηγα και δεν πιστευα τι ειδα τις πετυχαμε βεβαια αλλα απο καρπωση λιγα πραγματα δεν σε δεχοντουσαν με τιποτα!στο μεταξυ το τι τουφεκιδι επεσε την εβδομαδα που περασε στα παπια δεν λεγεται!πραγματικα εχω ζησει φοβερες στιμες εδω πανω εχω γυρισει ολα τα μερη και δεν ξερω τι θα κανω του χρονου αν φυγω απο εδω!απο την μια λεω να γυρισω κοντα στον τοπο μου αλλα απο την αλλη τα κυνηγια που κανεις εδω ειναι απολαυση!για την ιστορια σημερα απο τις 9 μεχρι τις 1 το μεσημερι εκανα 11 πουλακια μπαμπατσικα που λετε εσεις εδω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453889

    Γεια σου θεολογη…ωστε 11 πουλακια ε ??
    τελικα σε κοβω για κρυφο-νίτσα ( βγαινει απο το κρυφοπουτανιτσα )..χαχαχα.. 🙂
    Μπραβο , παντα τετοια…χαρηκα πολυ που το ευχαριστηθηκες.

    Εγω στα μερη σου ανεβαινω, οταν εδω δεν βρισκω τπτ και ψαχνομαι για Αρζο-Κομαρο-Ελιά, Στερνα – Διλοφο, και τα κρυφα πολυ πονηρα του καμπου Φτελιας – Παλης και βεβαια παντα μετα απο τα σχετικα τηλεφωνα.
    Σημερα και αυριο, κυνηγι γιόκ…απο το πρωι, αξημερωτα την ωρα που ανεβαινει η μπεκατσα, πιασαμε ουρα στην Τράπεζα…ευτυχως ειχα καλο γκιομέ , μπουγατσα και ζεστο καφε…Το ιδιο και αυριο, και απο Τεταρτη, πληρως εξοπλισμενος πανω στα μπαϊρια για τις φασες..και μπεκατσες.
    Φασες !!! πολυ κουφαλόπουλα…Τα βρηκες σημερα ,τσακισε τα…Αυριο μπορει να ειναι πολυ αργά, αλλά υπαρχουν και υποχρεωσεις.
    Και μιας που ανεφερες, για τα κυνηγια που εκανες εδω…που να σου πω, για τα κυνηγια, που εχω κανει εδω απο το ’77 εως το ’91, μετα εφυγα για εξωτερικο.
    Μεγαλεία Θεολογη..απιστευτα για τα σημερινα δεδομενα.

    Σε χαιρετω και ξαναευχομαι παντα τετοιες κυνηγετικες επιτυχιες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,811 έως 9,825 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων