ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,826 έως 9,840 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #453938

    καλησπέρα παιδιά, επειδή με τις φάσσες ως τώρα δεν εχω ψαχτει παρα πολυ, τις κυνηγούσα μόνο σε καλαμπόκια καρτερι και δεν ξερω πως αλλιως μπορω να ασχοληθω μαζι τους… σημερα πηγα σε ενα οργωμένο καλαμποκι που μου ειπε ενας φίλος οτι ειδε πουλιά πριν λιγες μερες, πηγα αλλα χωρίς αποτελεσμα, αποφασίζω να φύγω για να πάω αυριο παλι,καθώς πέρναγα σε μια απόσταση απο κατι δεντρα, πηρε το ματι μου 2 πουλία σε μια κορυφη…παω να πλησιάσω και πριν φτάσω στα 100 μετρα σηκώνονται 15-20 πουλια και φεύγουν..προχωράω αλλα 10-20 μετρα και σηκώνονται αλλα τοσα και φευγουν, κ λεω μεσα μου, παει τα έχασα ολα..κανω να πλησιάσω μπας και έμεινε καμια ξεχασμένη και ακούω ενα βουτο και βλέπω ενα σμήνος 200+ μπορει και παραπάνω να σηκώνετε απο τα δεντρα,…σε αποσταση που ουτε για πλάκα δεν σηκωσα οπλο…πηγα έκατσα να δω το μέρος και περιμενα αρκετή ωρα απο τις 4:30 μεχρι τις 5:30… περάσανε μερικα πουλια απο πανω αλλα δεν εκατσε κανενα..οταν τελικά εφυγα ειδα καμια 10αρια να πηγαίνουν και να κάθονται,,κ αποφάσησα να μήν παω γιατι παλι τσαμπα θα τις τρόμαζα…
    τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση; παω και τους τη στήνω εκει που κοιμούνται ή παω πιο πέρα και προσπαθω να τις χτυπήσω καθώς πανε προς τα εκεί;
    παντως ειμαι 99% σίγουρος οτι δεν ηταν εκει για βοσκή αλλα για κούρνια, μιας και ουτε βελανιδι υπήρχε εκει στα δέντρα ούτε κατι φαγώσιμο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #453941

    Πηγεναι λιγο ποιο περα απο τα δεντρα γιατι αν κατσεις απο κατω απο κατω με και της τουφεκισης δεν προκιτε να της ξαναδεις εκει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #453945

    Καλησπερα.
    Φιλε ilias οπως ειπε και ο tolis, πρεπει να βρεις τις διαδρομες για την κουρνια…ποτέ στον χωρο της κουρνιας, θα καψεις το μερος…επισης αμα βρεις την διαδρομη για την κουρνια, καλο ειναι, να αποφευγεις να τουφεκας τα ψηλωμενα πουλια, μονο τα βολικα ή τα σιγουρα.

    Η φασα ειναι κολοπουλι…εχει σπασει οπλα, δημιουργησει εγκεφαλικα και ψυχολογικα τικ και εχει σκισει πτυχια…
    θελει κυαλια, καυσιμα, χρονο, και γερα νευρα…Οι επιτυχιες στην φασα, προυποθετουν εμπειριες και μεγαλα κλαρινετα.

    Εγω για να καταλαβεις, ημουν πολυ φυσιολογικο ατομο, νορμάλ…Οταν αρχισα να ασχολουμαι εντατικα με τις φασες , αρχισα και τις συνεδρίεςεπισκεψεις σε ψυχολογο, αποκτησα κουσουράκια. 🙂

    Φθανεις σε σημειο να τις μισησεις…μα οσο πιο πολυ τις μισεις, αλλο τοσο τις αγαπας και τις αναζητεις…περιεργη σχεση.
    Η επιλογη δικη σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #453950

    Δεν πειράζει Γιάννη το ξέρω ότι δεν έχει πουλια το κακό είναι ότι δεν έχουμε και πληροφορίες από γνωστούς οπότε δεν μας βλέπω να ξεκινάμε για πουθενά γιατί τσάμπα χλμ θα κάνουμε πάλι χωρίς κάτι στα υπόψη πολύ νεκρά στα μέρη που ξέρω
    Να είμαστε καλά του χρόνου θα ήθελα να τα πούμε από κοντά και να πιούμε και τα τσιπουρακια μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #453952

    Καλησπερα.<br>

    Η φασα ειναι κολοπουλι…εχει σπασει οπλα, δημιουργησει εγκεφαλικα και ψυχολογικα τικ και εχει σκισει πτυχια…<br>
    θελει κυαλια, καυσιμα, χρονο, και γερα νευρα…Οι επιτυχιες στην φασα, προυποθετουν εμπειριες και μεγαλα κλαρινετα.

    Εγω για να καταλαβεις, ημουν πολυ φυσιολογικο ατομο, νορμάλ…Οταν αρχισα να ασχολουμαι εντατικα με τις φασες , αρχισα και τις συνεδρίεςεπισκεψεις σε ψυχολογο, αποκτησα κουσουράκια. :)

    Φθανεις σε σημειο να τις μισησεις…μα οσο πιο πολυ τις μισεις, αλλο τοσο τις αγαπας και τις αναζητεις…περιεργη σχεση.<br>
    Η επιλογη δικη σου.

    Τα είπες όλα ρε μεγάλε. Κάποτε που και εγώ κυνηγούσα πέρδικα μαι μπεκάτσα ήμουνα μια χαρά άτομο.Από τότε που άρχισα μ’αυτα τα.. πρηχτοπούλια μιλάμε για πολλά χάπια και συνεδρίες.Το χειρότερο ότι η βλάβη είναι ανεπανόρθωτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #453966

    λοιπον να σας πω και εγω που τις κυνηγαω εντατικα 3 χρονια!φετος ετυχε και πηγα εδω πανω για γουρουνια με μια παρεα σηκωνουμε το γουρουνι βγαινει σε μενα το ριχνω μια και πεφτει!ερχονται τα σκυλια εκει ξαφνικα ερχεται ενας τυπος απο μια αλλη παρεα λεει το γουρουνι ειναι δικο μας γιατι ειδε το σκυλι του να δαγκωνει το γουρουνι που ειχε ερθει τελευταιο και καταηδρωμενο του εξηγω τι εγινε οτι τα δικα μας τα σκυλια βγηκαν πρωτα και οτι αυτο ηρθε μετα απο ωρα τιποτα αυτος!τελικα του λεω ωρε μπαρμπα αν ηξερα οτι μια στο εκατομμυριο το κυνηγουσαν ξενα σκυλια το γουρουνι δεν θα το ντουφεκαγα!μου λεει τοσο πολυ ψυχραιμος εισαι?ε καλα λεω σιγα εχω βαρεσει αρκετα ωστε να μπω σε διαδικασια να μαλωσω!τελοσπαντον τα βρηκαμε πολιτισμενα!παω μια αλλη μερα για φασσες τις βρισκω μιλαμε για χιλιαδες να ειμαι μεσα σε ενα ρουμανακι τελεια καλυψη να ερχονται απο πανω μου να κανουν γυρες και γυρες να φευγουν αλλες να ερχοννται να καθονται λιγο πιο μακρυα αλλες να τουφεκαω να μην πεφτουν η πιεση στα κοκκινα νευρα να μην βγαζω αιμα αν με εκοβες την φλεβα!να εχω γινει μουσκεμα στην βροχη να εχω ψοφησει απο το κρυο!φευγω γιατι λεω αν κατσω αλλο δεν το γλιτωνω το εγκεφαλικο βρισκω ενα φιλο μου του λεω τι εγινε και γυρναει και μου λεει καλα εισαι μ@λ@κας?ολοκληρο γουρουν χτυπησες με τις φασες ασχολισαι?δεν πας να γ….. και εσυ και το γουρουνι λεω θα με παθανουν αυτες το καταλαβαινεις του λεω?εχω καψει τα χιλιομετρα να τις βρω να τις μελετησω και να μην μπορω να τις κανω καλα μιλαμε για τρελα!!ειναι πολυ ατιμες και το κακο ειναι οτι οπως λετε το κλαρινο παει γονα!!!και εκει που λες δεν προκειται να ξαναπαω ειδικα οταν τρως το κλαρινο ξυπνας την αλλη μερα και δεν καταλαβαινεις ποτε φτανεις στον τοπο λεγοντας συνεχεια στο αυτοκινητο σημερα θα σας κσεσκισω!ξανατρως κλαρινο και ουτε καθε εξης!και σιγα σιγα καταληγεις στο δαφνι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #453981

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια. Θα παω να παρατηρήσω απο που πηγαινουν εκει κ θα τους τη στήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Giorgos Kinigos στις #453992

    KAΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ Β.ΕΒΡΟ !!!ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΄΄ΕΦΑΓΑΝ ΄΄ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ….2ΨΗΦΙΟ ,΄΄ΚΑΛΟ΄΄ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΝΑΜΕ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #454011

    KAΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ Β.ΕΒΡΟ !!!ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΄΄ΕΦΑΓΑΝ ΄΄ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ….2ΨΗΦΙΟ ,΄΄ΚΑΛΟ΄΄ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΝΑΜΕ!!!

    μια χαρα εγω σημερα με επιασε η βαρεμαρα και προτιμησα να καθησω σπιτι αλλα μαλλον εκανα βλακεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #454014

    καλησπέρα παιδιά, επειδή με τις φάσσες ως τώρα δεν εχω ψαχτει παρα πολυ, τις κυνηγούσα μόνο σε καλαμπόκια καρτερι και δεν ξερω πως αλλιως μπορω να ασχοληθω μαζι τους… σημερα πηγα σε ενα οργωμένο καλαμποκι που μου ειπε ενας φίλος οτι ειδε πουλιά πριν λιγες μερες, πηγα αλλα χωρίς αποτελεσμα, αποφασίζω να φύγω για να πάω αυριο παλι,καθώς πέρναγα σε μια απόσταση απο κατι δεντρα, πηρε το ματι μου 2 πουλία σε μια κορυφη…παω να πλησιάσω και πριν φτάσω στα 100 μετρα σηκώνονται 15-20 πουλια και φεύγουν..προχωράω αλλα 10-20 μετρα και σηκώνονται αλλα τοσα και φευγουν, κ λεω μεσα μου, παει τα έχασα ολα..κανω να πλησιάσω μπας και έμεινε καμια ξεχασμένη και ακούω ενα βουτο και βλέπω ενα σμήνος 200+ μπορει και παραπάνω να σηκώνετε απο τα δεντρα,…σε αποσταση που ουτε για πλάκα δεν σηκωσα οπλο…πηγα έκατσα να δω το μέρος και περιμενα αρκετή ωρα απο τις 4:30 μεχρι τις 5:30… περάσανε μερικα πουλια απο πανω αλλα δεν εκατσε κανενα..οταν τελικά εφυγα ειδα καμια 10αρια να πηγαίνουν και να κάθονται,,κ αποφάσησα να μήν παω γιατι παλι τσαμπα θα τις τρόμαζα…<br>
    τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση; παω και τους τη στήνω εκει που κοιμούνται ή παω πιο πέρα και προσπαθω να τις χτυπήσω καθώς πανε προς τα εκεί;<br>
    παντως ειμαι 99% σίγουρος οτι δεν ηταν εκει για βοσκή αλλα για κούρνια, μιας και ουτε βελανιδι υπήρχε εκει στα δέντρα ούτε κατι φαγώσιμο.<br>

    Λιακο σε τι δεντρα τις ειδες?
    τι ωρα τις ειδες?
    η γνωμη μου ειναι οτι εκει δεν ηταν κουρνια..ισως πιο διπλα ναι,αλλα οχι εκει που ηταν κλαρωμενες!
    βρες την κουρνια,(μεχρι την ωρα της μπεκατσας θα κατσεις,5,30 ειναι νωρις τωρα!)παρακολουθησε καλα το δρομολογιο τους,κοιτα που περνανε πιο βολικα,κοιτα που πανε για κλαρωμα το πρωι,κοιτα που βοσκανε…παρε ενα πριονακι και κανε την δουλεια σου…βρες το καταλληλο σημειο…αντε γιατι το σαββατο θα στις βαρεσω εγω….χαχαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #454023

    Μπράβο μάγκες στον Έβρο τις γλεντατε κάθε μέρα βλέπω και συνεχιστε έτσι
    Βάλτε και καμία φωτο εδώ να πάρουμε και εμείς λίγο μάτι!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #454028

    Μπράβο μάγκες στον Έβρο τις γλεντατε κάθε μέρα βλέπω και συνεχιστε έτσι
    Βάλτε και καμία φωτο εδώ να πάρουμε και εμείς λίγο μάτι!!!!!!

    Από Αλεξ/πολη είμαι αν είναι να βρεθούμε για καμιά φασσα οποίος το ψήνει αν θέλει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    Giorgos Kinigos στις #454036

    ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ,ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #454055

    μαλλον έκανα λάθος για το μέρος, δεν ηταν η κουρνια τους εκει επειδη περασα για έλεγχο και ήταν τελειως καθαρό,(αν ηταν κουρνια θα ειχε πολυ κουτσουλια, ενω δεν υπήρχε τπτ) βρήκα ομως ενα περασματάκι που περνάγανε αλλα δυστιχως δεν πηγα νωρις και τα περισσοτερα ειχαν περάσει, κατάφερα μόνο μία αλλα ήταν η πρώτη για το 2014 🙂 (σας επισυνάπτω και μια “καλλιτεχνική” φωτογραφία) ετοιμασα το καρτεράκι με τα κλαδια, και πιστεύω οτι αυριο θα ειναι καλύτερα τα πράγματα 🙂
    Ιάσονα, την πρώτη μέρα τις ειχα δει κατα τις 4 σε εκεινο το μέρος αλλα τελικά απλά ειχαν αράξει εκει, η κούρνια πρεπει να είναι πάρα πολυ μακρια γιατι σημερα τις ειδα να πηγαίνουν προς τελείως διαφορετική κατεύθυνση.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #454058

    Μας τρυγιριζουν αλλα ειναι πολυ ζορικες!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,826 έως 9,840 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων