ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,856 έως 9,870 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #454804

    Καλημέρα από Σάμο. Χτές σε περπατητό για τσίχλες μας καβάλησαν έξι γαλάζιεσ χωρίς να προλάβουμε να επομίσουμε. Σε μισή ώρα επιστρέψαν οι δύο σε σχετικά μεγάλη απόσταση τις έριξα με ένα 5άρι σέμι μάγκουμ και η μία φάνηκε κάτι να νιώθι αλλά δθστιχώς δεν μου έκανε την χάρι.Πέρσι στο ίδιο μέροσ είχα παρι κάτι κομάτια με τον ίδιο τρόπο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #454854

    καλησπερα φασαραδες.
    το σαββατο που περασε το απογευμα, 4 με 5 ωρα, πηρα ακομα 2 φασουλες και ετσι ολοκληρωθηκε η φετινη μου φασοχρονια..
    πλεον μεχρι την ληξη, καμιά μπεκατσουλα…

    Μεχρι την νεα σεζον την υγεια μας να εχουμε…να δουμε τι θα μας ξυμερωσει κυνηγετικα, καθοσον με τα διαβουλευτικα περι βιοποικιλοτητας που διαβασα εδω στο e artemis, ηδη με επιασε προφαγούρα…θα δειξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #454905

    Καλημέρα!!!ώρα για μια 2ημερη άδεια για το κλείσμο της τόσο ταλαίπωρη χρονιά για την φάσσα (: ….!!!!!!!!!ωρα για χωριό…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #455158

    Από χτες και επίσημα έχει λήξει το κυνήγι της Φάσσας.
    Προσωπικά στις εξόδους που έκανα είδα πολλά πουλιά αλλά ο καιρός μου στέρησε την κάρπωση προηγούμενων
    ετών(ψηλές για την εποχή θερμοκρασίες καθώς και σε κάποιες εξόδους έντονη βροχόπτωση).
    Η παρέα στο σύνολο πήγε πολύ καλά .Αυτοί όμως εκμεταλλεύτηκαν τις μέρες που τα πουλιά “έπαιζαν” ικανοποιητικά.
    Έτσι είναι το κυνήγι της φάσσας, κατά μεγάλο μέρος εξαρτάτε από τον καιρό.
    Ευελπιστώ στην ” νεκρή περίοδο” να μπορέσω να ασχοληθώ με την καταγραφή της φωλεοποίησης και των γεννήσεων προς αξιολόγηση της νέας περιόδου(τοπιάρικα πουλιά).
    Μια παρακινδυνευμένη εκτίμηση ,νομίζω ότι από Οκτώβριο θα έχουμε έναν καλό πληθυσμό από νέες φάσσες,
    αλλά αυτό θα το ξέρω με σιγουριά προς τον Αύγουστο . Τότε τα νέα πουλιά φτιάχνουν μικρές ομάδες που
    πρωί και απόγευμα επισκέπτονται τους χώρους “βοσκής” (τροφοληψίας).
    Ως τότε θα γράφω για τις εμπειρίες του παρελθόντος(καλές και άσχημες).

    Leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Leonidas στις #455169

    Γεια σας παιδια και απο Κυπρο…Κυριακη τελευταια μερα και ακομα ενα κυνηγι εφθασε στο τελος του…Υπηρχαν πουλια φετος και μας κρατησαν το ενδιαφερον ολοχρονα.
    Βαζω και μια φωτο απο την Τεταρτη…

    φασσα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #455266

    Ας ελπίζουμε η επόμενη περίοδος να είναι πολύ καλύτερη από δύο συνεχόμενες κακές χρονιές.
    Ως τότε θα ζούμε με τις εικόνες των προηγούμενων καλών εξορμήσεων που θα μας κρατάνε συντροφιά και θα μας κάνουν πάλι να μετράμε μέρες για την έναρξη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #455559

    ευχομαι σε ολους να ειμαστε δυνατοι σε ολα και του χρονου να ανταμωσουμε με τις γυναικες μας!!!
    να ειναι στο ραντεβου τους εκει…μεχρι τοτε να σκεφτομαστε τα λιγα κυνηγια που καναμε φετος…
    5 εξορμησεις,2 αυθημερον για αναγνωριση εδαφους και φασσων και 3 καλα κυνηγια φετος…και ολα το 2013!
    ενα με τον αδερφο τον γιανναρα επανω,και δυο πιο κοντινα φετος!
    να πω οτι το σ-κ που μας περασε επεσα πανω σε καμια 80 κοριτσια και τα χαζεψα σε ενα ρεματακι,θα σας πω οτι και περσυ και φετος τα πουλια γουργουριζαν,πεζανε ζευγαρακια πανω στα κλαδια και στο αερα..και μαλλον κ ζευγαρωναν,τα εβγαλα φωτο,τα χαζεψα με τον μητσαρα και συνεχισαμε για τσιχλες με τους πατεραδες μας!η γνωμη μου ειναι οτι σωστα σταματει στις 20 η φασσα ισως να ζευγαρωνει εδω και ας εχει να κανει ταξιδι επιστροφης!
    να μαστε καλα και του χρονου,με καλες συγκινησεις,γιατι για τον φασσα σαν την τουφεκια της φασσας,σαν αυτο το αισθημα που νιωθει οταν τις βρισκει δεν υπαρχει…και ποσα ακομα στο κυνηγι της…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #455623

    καλησπερα φιλοι.

    Σημερα βρεθηκα για δουλιτσες στο βουνο.
    Οι φασουλες αλωνιζαν ξεγνιαστες…και σιγουρα κρινοντας απο προυγουμενες ημερες, ηταν επιστροφιες..
    Απο διπλοτσιχλες ασε καλυτερα..γινοταν χαμος, γυρνουσαν παντου, ενω οι μικρες ηταν πιασμενες σε κεδρα παρα πολλες αναμικτες με κοτσυφια …και ολα αυτα μαλλον φρεσκα πουλια.

    Γενικα ηταν μια ευχαριστη ημερα…δουλεια και ματι, το κεφαλι γυριζε συνεχεια δεξια – αριστερα.

    Σε μια φαση, ηρθαν και εκατσαν σε ενα ξερο 3 φασες…με κοιταξαν καλα καλα και ξαφνικα η μια με ρωτησε :
    Ε φιλε μας κοιτας καπως περιεργα, μηπως εισαι κυνηγος ?…Ναι λεω εχεις ζορι ?…Οχι απανταει, απλα παρε τα αρχ..ια μας και αντε γειααα…και εφυγαν κοιτωντας με κοροϊδευτικα…
    να παρακαλανε αυτες οι 3 κουφαλες, να μην τις τρακαρω την νεα σεζον…
    Αχχχχχχχχχ.. 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #455628

    καλησπερα φιλοι.

    Σημερα βρεθηκα για δουλιτσες στο βουνο.<br>
    Οι φασουλες αλωνιζαν ξεγνιαστες…και σιγουρα κρινοντας απο προυγουμενες ημερες, ηταν επιστροφιες..<br>
    Απο διπλοτσιχλες ασε καλυτερα..γινοταν χαμος, γυρνουσαν παντου, ενω οι μικρες ηταν πιασμενες σε κεδρα παρα πολλες αναμικτες με κοτσυφια …και ολα αυτα μαλλον φρεσκα πουλια.

    Γενικα ηταν μια ευχαριστη ημερα…δουλεια και ματι, το κεφαλι γυριζε συνεχεια δεξια – αριστερα.

    Σε μια φαση, ηρθαν και εκατσαν σε ενα ξερο 3 φασες…με κοιταξαν καλα καλα και ξαφνικα η μια με ρωτησε :<br>
    Ε φιλε μας κοιτας καπως περιεργα, μηπως εισαι κυνηγος ?…Ναι λεω εχεις ζορι ?…Οχι απανταει, απλα παρε τα αρχ..ια μας και αντε γειααα…και εφυγαν κοιτωντας με κοροϊδευτικα…<br>
    να παρακαλανε αυτες οι 3 κουφαλες, να μην τις τρακαρω την νεα σεζον…<br>
    Αχχχχχχχχχ.. :)

    χαχαχαχαχα δεν υπάρχεις ρε σου λεωωωωωωωω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    222
    ARISTAM1 στις #455859

    Καλημέρα καλό μήνα και καλές Απόκριες σε όλους μάς!!!Μετά από μια 2ημερη αδειούλα για το τέλος της φάσσας και μια βδομάδα εκπαίδευσης για την δουλειά στην Αθήνα(χαρά στο κουράγιο σας όσοι μένετε μόνιμα,μόλις τέλειωσα έφυγα σπινιάρωντας για την Ναύπακτο,χαχα..ΑΝ και αυτά πο είδαν τα μάτια μου στο Μον/κι που έμενα στο Afor Athens με τους αστέγους,δύσκολα θα φύγουν από τα μάτια μου….),καταφέρα να πάρω άλλα 3 πουλιά κάνοντας τα 7 σύνολο για την φετινή χρονιά
    Μια χρονιά η όποια για την φάσσα ήταν μια από τις περίπλοκες…και εξηγώ…:Ενώ ήταν μια από τις καλύτερες χρονιές περασμάτων για την Ελλάδα (από μαρτυρίες μεσα στο φόρουμ αλλά και ντόπιων ειδικά για περιοχές δυτικά Ναυπάκτου,Ευηνο κλπ) αντιθέτως στις πιασάρικες ήταν μία από τις χειρότερες χρονιές για έμας και ειδικά στα μέρη που κυνηγώ ΝΔ Δωρίδα με Ναυπακτία…Στην Δωρίδα ειδικά στις 9 (!) ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ έκανε από τα μεγαλύτερα περάσματα που έχω δει(από την μικρή κυνηγετική εμπειρία μου) ποτέ…Πάνω από 30 κοπάδια περασαν. δυστυχώς όχι όμως σε προσβάσιμα από εμένα καρτέρια παίρνοντας τότε μια φασσούλα(ευτυχώς,χαχα)…
    Τα περάσματα μας δημιουργησαν ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ για τον χειμώνα που δυστυχώς έμειναν μεγάλες στα χαρτιά και τα ονειρά μας!!!!….
    Και μιλώ για την περιοχή μου γιατί η Μακεδονία και η Θράκη μας ”έβγαζαν” τα μάτια έδω μέσα και στο fb,χαχαχα….
    Πιθανη αιτία: μάλλον ο καιρός που έκανε τα πεδινά μέρη των άνωθι γεωγρ διαμερισμάτων να τα ”πλακώνει” ο χειμώνας μόνο στις προβλέψεις που κάναν φέτος για το πόσο βαρύς θα ήταν!!!!έτσι τα πουλάκια φαί κάργα είχαν, μέρος να κοιμηθούν είχαν,γιατί να κάνουν και βόλτες και να καίνε και βενζίνα να έρθουν κατά κάτω?????χααχχα
    Αποτέλεσμα:…χάλια μαύρα…και δυστυχώς δεν ήταν μόνο στις φάσσες για την περιοχή μου αλλά και στα τσιχλοκότσυφα που ήταν για 2η χρονιά ΑΦΑΝΤΑ αφηνοντάς μας ΆΚΑΠΝΟΥΣ και φέτος(σημειωτέον στα περάσματα περάσαν εκατομμύρια τσίχλες και μάλιστα από αρχες Οκτώβρη..!)
    Κλείνοντας θα ήθελα να ευχήθω πρώτα από όλα ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ και μετά να έχουμε τις ΕΡΓΑΣΙΕΣ μας έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε την ΑΓΑΠΗ μας για το κυνήγι,πράξη!!!!υπομονή…. και ο Αύγουστος έρχεται σιγά σιγά,χααχχα!!!!
    ενασχόληση τώρα με τα αγροτικά για να έχουμε επαφή με την φύση…!!!
    Καλη συνέχεια σε όλους μας………….! 🙂 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #455995

    μαγκες και του χρονου να ειμαστε καλα!!
    για 2 συνεση χρονια τα κοριτσια δεν μας θελαν στη παρεα τους…….ειδικα φετος χαλια μαυρα!!!
    δεν πειραζει ισως του χρονου να ειναι καλητερα!!!
    μπραβο στα παιδια που ειχατε συναντησεις μαζι τους και της τακτοποιησατε!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #457166

    καλησπερα!
    αδερφια δεν με εχει πιασει ακομα η στερηση…αλλα κατι αναλαμπες τις τρωω…
    μου ερχοντε καποιες στιγμες της μερας καποια κοπαδακια στο μυαλο μου καποιες αναμνησεις φετινες,πιο παλιες…τουφεκιες και κοπαδια αλλα και τα χρωματα τους…αλλα και θορυβος τους..
    επισης πολλες φορες ανοιγω το αλμπουμ στο κινητο και χαζευω το φωτογραφικο υλικο μου..ψιλοκαθημερινα,αλλα ακομα δεν με εχει πιασει η στερηση, η τρελα της φυγης και η χρονια φασσιτιδα…νομιζω…

    υ.γ. παει η ζωντανια του φορουμ παιδια…καλα ηταν,οσο ηταν…(!?)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #457167

    Ε, τώρα αρχίζει η μακρά περίοδος προετοιμασίας. Ετοιμάζουμε – συντηρούμε το όχημα, ελέγχουμε τον οπλισμό, απογραφή πυρομαχικών, παρακολούθηση καιρού μην κάνει κάνα χαλάζι και ρίξει τον ανθό του βελανιδιού και άλλα τέτοια μέχρι να έρθει η εποχή για επιτόπιο έλεγχο των περιοχών για την απαραίτητη ποσότητα τροφής.
    Το ξέσκισα ε; 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #457219

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
    Φέτος τελικά η χρονιά ήταν η χειρότερη όλων. (τα έλεγα εγώ από τον Οκτώβριο, μέσα στα περάσματα) Ελπίζουμε η νέα να μας κάνει τα κέφια, και έτσι να μπορέσω να κάνω τα κέφια και των φίλων μου, κάτι που δεν μπόρεσα να κάνω φέτος.
    Ακούτε αδέλφια??? Αχαχα!!1
    Αν και έμεινα με μια πικρία, που δεν μπορέσαμε να πάμε στο μέρος που είχαμε μιλήσει για κάτι παπιά… αχαχα!!!!
    Εγώ τώρα καλοκαίρι δεν πολύ μπαίνω μέσα στο φόρουμ, αλλά όταν θα φτάνει ο καιρός, σίγουρα θα τα λέμε.
    Άλλωστε έχω γνωρίσει αρκετά παιδιά από εδωμεσα. Ναστε καλά όλοι, και καλό καλοκαίρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #457413

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.<br>
    Φέτος τελικά η χρονιά ήταν η χειρότερη όλων. (τα έλεγα εγώ από τον Οκτώβριο, μέσα στα περάσματα) Ελπίζουμε η νέα να μας κάνει τα κέφια, και έτσι να μπορέσω να κάνω τα κέφια και των φίλων μου, κάτι που δεν μπόρεσα να κάνω φέτος.<br>
    Ακούτε αδέλφια??? Αχαχα!!1<br>
    Αν και έμεινα με μια πικρία, που δεν μπορέσαμε να πάμε στο μέρος που είχαμε μιλήσει για κάτι παπιά… αχαχα!!!!<br>
    Εγώ τώρα καλοκαίρι δεν πολύ μπαίνω μέσα στο φόρουμ, αλλά όταν θα φτάνει ο καιρός, σίγουρα θα τα λέμε.<br>
    Άλλωστε έχω γνωρίσει αρκετά παιδιά από εδωμεσα. Ναστε καλά όλοι, και καλό καλοκαίρι.

    Οντως δεν ηταν τοσο καλη χρονια αδερφε,αλλα οχι και η χειροτερη,απλα χειροτερη την κανουμε εμεις!
    π.χ. για μενα δεν ηταν καλη γιατι το 2014 δεν πηγα σχεδον καθολου….αλλα σαν 2013 ηταν καλη!στα μερη που ειχε βελανι φετος τον νοεμβρη ειχε αρκετα πουλια!
    Αλλα ας κανει την νεα χρονια βελανι εκει ψηλα και θα τους τον βρουμε τον σπορο!!!!χαχαχαχα
    βλεπω τα ποδια μας να μενουν χωρις πετσα απ το περπατημα…χαχαχαχ
    να γραψω ενημερωτικα οτι φετος βελανι δεν εβρισκα παντου,και εκει που εβρισκα δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ηταν χαμηλα υψομετρα…απο 200 εως 400-500,παραπανω ουτε σαπιο σπορο!!!!!(φωτο)

    υ.γ. Αδερφε μονο δυο μας θα κυνηγαμε οι αλλοι δυο εχουν φαει καρτα…τελειωσε το κυνηγι και ουτε τηλ. δεν περνουν…και απ τον οκτωβρη δεν θα με αφηνουν να κλεισω ματι…”-)))))))
    ο ενας δεν ξερω τι κανει και ο αλλος ασχολειτε με χταποδια,σφυριδες και μπαλαδες…
    υ.γ2. ΙΟΥΛΙΟ, περιμενω!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,856 έως 9,870 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων