ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,886 έως 9,900 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #458365

    Παιδες φασαδες, γεια σας.

    Προχθες κυριακη, πηρα μόνο 3 φασες…λίγο που τα πουλια ηταν λιγα και ψηλωμενα, λίγο το ψιλοβροχο αχχχ…ατυχια :(<br>
    δεν πειραζει θα ξαναπαω την Μεγ. Παρασκευη το πρωι…πιστευω να τα παω καλυτερα…αν δεν παει καλα και την Μεγ. Παρασκευη, θα ξεσπασω στις γαρδουμπες…που πετουν χαμηλα και πέφτουν και ευκολα !!!

    ακαρδε δωσε συντεταγμενες!!!! σε ποια χωρα βρισκεσαι;;; 😀


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #458597

    Φιλοι φασαδες και λοιποι κυνηγοι διαφορων θηραματων, πτερωτων, τριχωτων, με λεπια, δίποδων κλπ..
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ σε ολους, Χριστος Ανεστη και καλη λευτερια απο τους μακάκες που μας διοικουν και μας πηδουν….να ειστε ολοι καλα και οι οικογενειες σας.

    Υ.Γ ….Τελικα το Πασχα, ξεσπασα σε αρνιοκοκορετσογαρδουμπο-τσιπουρο κρασο-καταστάσεις και δεν πηγα μεχρι και σημερα για φασες, λογω πρησμενης μπάκας….το απαιτει εξαλλου η γιορτη και εγω τιμώ τις παραδοσεις.

    …και το τραγουδακι :

    –εχω παθος αλλά και μισώ τις φασες
    –μα αυτες μου κανουν φάρσες
    –που θα παει θα τις πετυχω
    –στο τσουκαλι θα τις ριξω
    –με στιφαδο θα τις κανω
    –και ταρατσα θα την κανω

    Ενταξει ειμαι, μην ανησυχείτε.!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #459998

    Χαιρετω τους παντες και ειδικα τους γαλαζοαιματους…
    εχει αρχησει και με πιανει η πρεζοφασσιαση…μεγαλη στερηση αδερφια…
    οι αλλοι τουλαχιστον ριχνουν την βαρκουλα και πανε για κανα κολιο και κανεναν μπαλα…εγω καθαριζω καθε μερα την καραμπινα…γιατι καθε βραδυ ριχνω δυο-τρεια κουτια φυσιγγια….

    ετσι για να μην ξεχνιομαστε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #460062

    Χαιρετω τους παντες και ειδικα τους γαλαζοαιματους…<br>
    εχει αρχησει και με πιανει η πρεζοφασσιαση…μεγαλη στερηση αδερφια…<br>
    οι αλλοι τουλαχιστον ριχνουν την βαρκουλα και πανε για κανα κολιο και κανεναν μπαλα…εγω καθαριζω καθε μερα την καραμπινα…γιατι καθε βραδυ ριχνω δυο-τρεια κουτια φυσιγγια….

    <iframe width=”591″ height=”332″ src=”http://www.youtube.com/embed/hVVqgDujDzA?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; frameborder=”0″ allowfullscreen=””></iframe>

    ετσι για να μην ξεχνιομαστε…
    αν ακολουθήσεις, μπορεί να δεις το χρώμα τους από τον Αύγουστο…Αλλιώς σε βλέπω να περιμένεις μέχρι τον Οκτώβριο….χαχαχαχαχα…..
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #460066

    Χαιρετω τους παντες και ειδικα τους γαλαζοαιματους…<br>
    εχει αρχησει και με πιανει η πρεζοφασσιαση…μεγαλη στερηση αδερφια…<br>
    οι αλλοι τουλαχιστον ριχνουν την βαρκουλα και πανε για κανα κολιο και κανεναν μπαλα…εγω καθαριζω καθε μερα την καραμπινα…γιατι καθε βραδυ ριχνω δυο-τρεια κουτια φυσιγγια….

    <iframe width=”591″ height=”332″ src=”http://www.youtube.com/embed/hVVqgDujDzA?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; frameborder=”0″ allowfullscreen=””></iframe>

    ετσι για να μην ξεχνιομαστε…

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Πραγματικά φοβερά φασσοκυνήγια.Βλέπω τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και τρελαίνομαι.
    Αλλά πιο μεγάλη εντύπωση ακόμα και από τον αριθμό των πουλιών,μου κάνει τα σκυλιά που έχουν.
    Φοβερά απόρτ σε τραυματισμένα πουλιά που πολύ δύσκολα θα έβρισκαν χωρίς τα σκυλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #460087

    ετσι για να μην ξεχνιομαστε…<br>
    αν ακολουθήσεις, μπορεί να δεις το χρώμα τους από τον Αύγουστο…Αλλιώς σε βλέπω να περιμένεις μέχρι τον Οκτώβριο….χαχαχαχαχα…..<br>

    θα δουμε μητσαρα…νωρις ακομα..οπως ξερεις ομως δεν ειμαι πολυ φαν της εναρξης στην φασσα…
    καθε πραγμα στον καιρο του και ο κολιος τον αυγουστο…χαχαχαχ
    αλλα και παλι θα δουμε μηπως κανουμε την υπερβαση,να δουμε πως θα πανε και οι γεννες…
    κατσε να βγαλουμε καμια υποχρεωση με τις γυναικες τωρα,ωστε το χειμωνα να εχουμε ελευθερας…χαχαχ

    Πραγματικά φοβερά φασσοκυνήγια.Βλέπω τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και τρελαίνομαι.<br>
    Αλλά πιο μεγάλη εντύπωση ακόμα και από τον αριθμό των πουλιών,μου κάνει τα σκυλιά που έχουν.<br>
    Φοβερά απόρτ σε τραυματισμένα πουλιά που πολύ δύσκολα θα έβρισκαν χωρίς τα σκυλιά.<br>

    οντως φιλε,τρομερα απορτ,και τις περισσοτερες φορες αν εχεις προσεξει τα σκυλια τα εχουνε δεμενα διπλα τους και αφου τουφεκισουν τα λυνουν για απορτ!
    και ετσι πρεπει να ειναι κατα την γνωμη μου στην φασσα!
    μεγαλη βοηθεια ο σκυλος,ειδικα φετος τα τοσα πουλια που ειχα και ειχαμε σαν παρεα χαμενα ηταν τα περισσοτερα απο καθε αλλη χρονια,ειδικα σε ενα απο τα πρωτα κυνηγια σαν παρεα την χρονια που μας περασε θυμαμαι οτι ειχαμε το 50% στο χερι…λιγο οτι δεν πηγαιναμε κατευθειαν να παρουμε το πουλι λογο συχνης ροης των πουλιων,λιγο η ελλειψη του σκυλου και λιγο η δυσκολια του μερους,μας εκανε να κλεμε στο τελος του κυνηγιου..αν θυμαμαι καλα εκεινη την μερα ειχαμε παρει στο χερι καπου στα 15 με 20 πουλια,βαλε τα χαμενα…κλαμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #460144

    .αν θυμαμαι καλα εκεινη την μερα ειχαμε παρει στο χερι καπου στα 15 με 20 πουλια,βαλε τα χαμενα…κλαμα!!!

    ….τι χριστοκαντηλο επεσε εκεινη την μερα αδερφε?????πωωωωωω…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #460174

    ….τι χριστοκαντηλο επεσε εκεινη την μερα αδερφε?????πωωωωωω…….

    Αστα να πανε μητσαρα,οι αλλοι μαζευανε τα δικα μας πουλια και τα περνανε για δικα τους..θα ειναι οι μονοι που πηρανε φασσες με τα ματια,ηρθανε και φυγανε με πουλια κ με γεματη φυσιγγιοθηκη…χαχαχαχαχ
    το χειροτερο πραγμα εκεινη την μερα ηταν που εχω αφησει απο πισω μου 4 πουλια νομιζοντας οτι το μερος ηταν φλατ και καθαρο και με το που εκανες 10 βηματα ξεκιναγε η γκρεμιλα…να βλεπεις το πουλι και να μην μπορεις να το παρεις!
    αλλα αυτα εχει το βουνο,ομως βουνο και παλι βουνο…μαγεια..
    και εσυ μου λες για εναρξη τωρα με 40 βαθμους,γυμνος στο καρτερι και 300 κουνουπια πανω μου…μονο αν μου βαλεις ενα ψυγειακι διπλα με τιγκα στις μπυρες,και μου παρεις και αυτην την πισινα την φουσκωτη απ τα jumbo….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #460175

    εδω ειμαστε…καπου θα φανουνε στο βαθος που θα κανουνε ξεκουρνιασμα…θα παιξουν στις κορφες,να ξεμουδιασουνε…θα ξανα βουτηξουνε στην κουρνια και μετα λιγες-λιγες θα μας ερχοντε σ αυτο το υπεροχο καρτερι για να περασουνε να πανε να κολατσισουνε…ερχετε η ωρα…γυρω στις 16-17 βδομαδες…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #460198

    Το χειρότερο πράγμα είναι αυτό.
    Να κάθεσαι τόσες ώρες στο καρτέρι με θερμοκρασίες πολλές φορές κάτω από τους 0 βαθμούς,και στο τέλος να μην κρατάς στο χέρι σου τα πουλιά που καρπώθηκες.
    Αλλά και αυτό είναι στο πρόγραμμα στο κυνήγι της φάσσας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #460212

    εδω ειμαστε…καπου θα φανουνε στο βαθος που θα κανουνε ξεκουρνιασμα…θα παιξουν στις κορφες,να ξεμουδιασουνε…θα ξανα βουτηξουνε στην κουρνια και μετα λιγες-λιγες θα μας ερχοντε σ αυτο το υπεροχο καρτερι για να περασουνε να πανε να κολατσισουνε…ερχετε η ωρα…γυρω στις 16-17 βδομαδες…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    καλα ρε αρρωστε νιοπαντρος κ αντι να πας κανα ταξιδακι θα πας για εναρξη φασσας στο ορμενιο??πχ λεμε τωρα.αχαχαχα
    προσεξε γιατι αμα μπει κουλουρα δαιμονιζονται οι γυναικες…παρε κ κανα τηλεφωνο ρε τσαμπα το χεις….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #460229

    Κάπως έτσι (όπως στη φωτογραφία του jason) είναι και ένα από τα καρτέρια που τις κυνηγάμε στα μέρη μου.Θυμάμαι τον Οκτώβριο του 2012 (30 του μήνα)
    είχα πέσει σε ένα καλό πέρασμα πουλιών.Αυτά ερχόταν από ανατολικά παραθαλάσσια του νομού με κατεύθυνση δυτικά προς Όλυμπο.
    Ήμουν με το ij58 Baikal 1-3* πλαγιόκανο του πατέρα μου.Το θέμα δεν ήταν η αφθονία των πουλιών, παρά του ότι στην περιοχή ήμουν μόνος, με αποτέλεσμα
    να πιάσω ένα συγκεκριμένο μέρος και από κει και πέρα στηριζόμουν στη διάθεση των πουλιών για “παιχνίδι”.
    Για να είμαι ειλικρινής είχα ένα αποδοτικό μεσημεριανό(τα πουλιά παρουσιάστηκαν περίπου στις 2:00 το μεσημέρι).Αυτό όμως που θα θυμάμαι έντονα είναι
    το εξής: κάποια στιγμή τουφέκισα ένα πουλί το οποίο έπεσε αλλά ζωντανό.
    Να πω ότι το μέρος το ξέρω καλά αλλά λόγο του ότι η περιοχή “αγριέψει” δηλαδή η βλάστηση έγινε πιο πυκνή και δύσβατη κάποιες”λεπτομέρειες”μου διέφυγαν.
    Ευτυχώς είχα την τύχη με το μέρος μου.Στην προσπάθειά μου να πιάσω το πουλί(πράγμα που έγινε) σταμάτησα στο χείλος μια κρέμασης (περίπου 15 μέτρων).
    Όταν το συνειδητοποίησα άλλαξα 15 χρώματα από την τρομάρα μου.
    Έτσι θα πω και εγώ ότι ένας απορταδόρικος πειθαρχημένος σκύλος είναι μεγάλο κεφάλαιο και στο κυνήγι της φάσσας.
    Επίσης ότι όσο σίγουροι και αν είμαστε για την διαμόρφωση του κυνηγότοπου μια πιο εμπεριστατωμένη ανίχνευση του χώρου καλό θα μας κάνει παρά θα είναι
    χάσιμο χρόνου.( Έχω ακούσει και από άλλους συναδέλφους παρόμοια σενάρια με του jasaon να τουφεκάνε πουλιά και όταν ήρθε η ώρα της περισυλλογής διαπίστωσαν ότι αυτά κείτονταν στο βάθος απρόσιτης χαράδρας).
    Πέραν τούτων θα συνιστούσα σε όλους (και πρώτα στον εαυτό μου) στο κυνήγι να πάμε με παρέα,έστω και έναν ακόμη φίλο μας.Φανταστείτε εκείνη την μέρα
    να έπεφτα από κείνη την κρέμαση,χωρίς να έχω κάποιον μαζί μου,πιθανόν να ήταν και η τελευταία μέρα της ζωής μου.

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #460241

    και γι αυτο και εγω φετος θα εχω μαζι μου στο καρτερι την τζινα. αν και δεν εχει ξανα απορταρει φασσες γιατι κυνηγαγε 5 χρονια μονο βαλτο φετος θα μου κανει παρεα και στο βουνο.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #460256

    και γι αυτο και εγω φετος θα εχω μαζι μου στο καρτερι την τζινα. αν και δεν εχει ξανα απορταρει φασσες γιατι κυνηγαγε 5 χρονια μονο βαλτο φετος θα μου κανει παρεα και στο βουνο.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    [

    </div>

    Μια χαρά θα τις απορτάρει, φρόντισε μόνο, να της βάλεις ένα γιλεκάκι σε mossy oak !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #460317

    Κάπως έτσι (όπως στη φωτογραφία του jason) είναι και ένα από τα καρτέρια που τις κυνηγάμε στα μέρη μου.Θυμάμαι τον Οκτώβριο του 2012 (30 του μήνα)<br>
    είχα πέσει σε ένα καλό πέρασμα πουλιών.Αυτά ερχόταν από ανατολικά παραθαλάσσια του νομού με κατεύθυνση δυτικά προς Όλυμπο.<br>
    Ήμουν με το ij58 Baikal 1-3* πλαγιόκανο του πατέρα μου.Το θέμα δεν ήταν η αφθονία των πουλιών, παρά του ότι στην περιοχή ήμουν μόνος, με αποτέλεσμα<br>
    να πιάσω ένα συγκεκριμένο μέρος και από κει και πέρα στηριζόμουν στη διάθεση των πουλιών για «παιχνίδι».<br>
    Για να είμαι ειλικρινής είχα ένα αποδοτικό μεσημεριανό(τα πουλιά παρουσιάστηκαν περίπου στις 2:00 το μεσημέρι).Αυτό όμως που θα θυμάμαι έντονα είναι<br>
    το εξής: κάποια στιγμή τουφέκισα ένα πουλί το οποίο έπεσε αλλά ζωντανό.<br>
    Να πω ότι το μέρος το ξέρω καλά αλλά λόγο του ότι η περιοχή «αγριέψει» δηλαδή η βλάστηση έγινε πιο πυκνή και δύσβατη κάποιες»λεπτομέρειες»μου διέφυγαν.<br>
    Ευτυχώς είχα την τύχη με το μέρος μου.Στην προσπάθειά μου να πιάσω το πουλί(πράγμα που έγινε) σταμάτησα στο χείλος μια κρέμασης (περίπου 15 μέτρων).<br>
    Όταν το συνειδητοποίησα άλλαξα 15 χρώματα από την τρομάρα μου.<br>
    Έτσι θα πω και εγώ ότι ένας απορταδόρικος πειθαρχημένος σκύλος είναι μεγάλο κεφάλαιο και στο κυνήγι της φάσσας.<br>
    Επίσης ότι όσο σίγουροι και αν είμαστε για την διαμόρφωση του κυνηγότοπου μια πιο εμπεριστατωμένη ανίχνευση του χώρου καλό θα μας κάνει παρά θα είναι<br>
    χάσιμο χρόνου.( Έχω ακούσει και από άλλους συναδέλφους παρόμοια σενάρια με του jasaon να τουφεκάνε πουλιά και όταν ήρθε η ώρα της περισυλλογής διαπίστωσαν ότι αυτά κείτονταν στο βάθος απρόσιτης χαράδρας).<br>
    Πέραν τούτων θα συνιστούσα σε όλους (και πρώτα στον εαυτό μου) στο κυνήγι να πάμε με παρέα,έστω και έναν ακόμη φίλο μας.Φανταστείτε εκείνη την μέρα<br>
    να έπεφτα από κείνη την κρέμαση,χωρίς να έχω κάποιον μαζί μου,πιθανόν να ήταν και η τελευταία μέρα της ζωής μου.

    Leatherman.

    Ετσι ακριβως ειναι!!
    για κυνηγι ουτε 10 μετρα δεν πρεπει να πηγαινεις μονος σου,παντα με παρεα τουλαχιστον ενος ατομου!μην σου πω οτι και το ατομο που πας θα πρεπει να ειναι και λιγο γερο,να εχει ποδαρια και χερια!
    ειδικα εμεις που παμε να ψαξουμε πολλες φορες τα πουλια,κατεβαινουμε ρεματιες και απομακρυνομαστε χιλιομετρα απο το αμαξι…οπως απαραιτητο πιστευω ειναι και το γουκι τοκι!
    εκεινη την μερα με την γρεμιλα πισω μου ομολογω οτι για ενα πουλι το οποιο ειχε σταθει στον κορμο μια οξυας(αν δεν κανω λαθος)και δεν το ειχε παρει μεχρι κατω η γκρεμιλα,επιχειρησα να κανω λιγο τσουληθρα με τον κωλο και να σταματησω και γω στον κορμο!και εννοειτε οτι στον μητσο που ηταν στο διπλανο καρτερι του ειπα που πηγαινω1για 10 λεπτα σκεφτομουν ομως το πως θα ανεβω…μεχρι και να παρω το οπλο μαζι να βγαλω τα φυσιγγια ωστε να το χρησιμοποιησω σαν γκλιτσα ειχα σκεφτει!καλα εφτασα στον κορμο αλλα πως ανεβαινεις ξανα πανω???και μιλαμε για 7-8 μετρα δεν μιλαμε για 40-50 που ηταν ολο το βαθος!
    ενας θεος ξερει…μεχρι και το στομα χρησιμοποιησα…εφτυνα και ξανα εφτυνα χωμα μεχρι το βραδυ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,886 έως 9,900 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων