ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,021 έως 10,035 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    hunter222 στις #465775

    Καλησπερα.
    Σημερα, με εναν φιλο πηραμε απο 2 φασες…στα περασματα, οχι ντοπιες…ΒΔ Εβρο σε ραχη, ερχονται απο Βουλγαρια
    Οχι πολλα πουλια σημερα…λιγα, αλλα χαμηλα.
    Με 8ρια 31 γραμ βασικα οι δικες μου επεσαν και μια χαμενη που δεν βρεθηκε.
    61 ποντ 3*

    ευχαριστα τα νεα σου φιλε μου μηπως προσεξες την ροτα των πουλιων???ειχαν νοτιοδυτικη πορεια???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #465776

    Φίλε akardos ΒΔ που στον Εβρο μπορείς να είσαι λίγο ποιο συγκεκριμενος? εγώ θα πάω για καρτέρι πάνω από το φυλαχτό ξέρεις αν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #465777

    Απαντησεις : 🙂

    – Ναι ακριβως… ΝΔυτικα κινουνται τα πουλια.

    – Για Φυλακτο ειναι νωρις φιλε μου…απο τις 20 του μηνα και μετα ..ισως και εφοσον βρεις κομμενα καλαμποκια.
    Εαν φθασεις εως εκει, ριξε και καμμια ματια, στην παρεβριο πλευρα του καμπου των Λαβαρων…σε καλαμποκια παντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    hunter222 στις #465778

    νοτιοδυτικη πορεια απο εβρο σημαινει καταφυγιο νεστου χρυσουπολη-κεραμωτη ειναι ηδη μερικα πουλια εδω καλο το νεο οτι ερχονται και αλλα απο τα ανατολικα γιατι αν δεν πιασουν τις χιλιαδες δεν βγαινουν απο το καταφυγιο διοτι φθανει η τροφη για ολα….εβαλα περσυνες φωτο…13 με 15 οκτωβριου το καταφυγιο ειχε ηδη πανω απο 10 χιλιαδες πουλια(μετα τις 20 ξεφευγουν πολυ τα νουμερα) και τοτε θυμαμαι μονο περασαν αυτα 400-500 μετρα που τα χωριζει απο το νομιμο…αν ειναι λιγοτερες αρκει η τροφη και δεν το κουνανε ρουπι απο μεσα

    η φωτο ειναι 13 οκτωβριου 2013

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #465781

    Πολλα πουλια !!! φιλε…πάτε με να σε πατώ.. γινεται εκει πανω στις λευκες στο απαγορευμενο ςας. μπραβο.
    Εχω ακουσει πολλα για εσας.δηλαδη την περιοχη εννοω 🙂
    Εχω ελθει για φασσες εκει μονο 3 φορες…Μια μανο μας εκατσε…αλλα μαζευεται πολυς λαος και η μάρα και η σάρα που λεμε.
    Προτιμω τα ησυχα μερη, γιατι εχω και <κοσμοφοβια> 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    hunter222 στις #465782

    η μαρα η σαρα και το κακο συναπαντημα φιλε μου μαζευεται και ακομα παραπανω και εγω μην νομιζεις τουφεκαω μονο και μονο επειδη ειμαι ντοπιος απο εκει γιατι ξενο αποκλειεται να τον αφισουν να τουφεκισει και αν τουφεκισει και η μοιρασια ειναι πχ απο 7-8 πουλια στον καθενα ζητημα να του δωσουν τα μισα….μαλωμα και γυφτιλικι σκετο ασε αλλα τι να κανουμε που τα πουλια ειναι παρα πολλα….μπορει σε μια μερα να τουφεκισεις και σε πανω απο 5-6 κοπαδια και να σε βρει το σουρουπο με ρεκορ π αλλοι χτυπανε σε ενα χρονο αλλα νταξει αμορτισερ σπασμενα και βενζινη στο κοκκινο και κατι βρισιδια με τους απεναντι που δεν προλαβαν να τουφεκισουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #465784

    Δυστυχως υπαρχουν πολλοι μ…..κεσ που το παν ειναι το πως και το ποσα θα τουφεκισουν, αδιαφορωντας για τους αλλους ακομα κ εαν ειναι στην ιδια παρεα,,αριθμομανεις και με ελλειψη αυτοσεβασμου
    Βεβαια εγω μιλαω και εκ του ασφαλους, γιατι εχω τα παντα στα <ποδια> μου και με οχι πολυ κασμο.
    Και το μεγαλο αβανταζ του οτι μπορω να πεταχτω και απογευμα, μεγαλη υποθεση αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #466061

    Απο αιτ/νια καλα ηταν σημερα.μπολικες τσιχλες,μικρες μεγαλες,και δυο κοπαδακια φασσες,8 πουλια το ενα και 12 το αλλο…..
    και αυτα απο ενα φασσοκαρτερο…οχι και τοσο δυνατο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #466067

    Καλησπερα.
    Σημερα στον λαγο, ειδα πιο πολλεσ φασες απο εχθες.
    Ιδια πορεια 🙂
    Αλλα εκοψαν νωρις, οποτε οταν τελεισαμε με τον λαγο, …γιοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    dikis στις #466089

    Νεα απο Ν.Εβρο: Ξεκινησα κ εγω σιγα σιγα τις αναζητησεις εδω και μια βδομαδα.Σημερα πηρα δυο πουλια και πριν 7 μερες αλλο ενα, ντοπιαρικα που τα παρακολουθω εδω και μερες.Ενα κοπαδακι ειναι γυρω στα 25 πουλια και κατι ψιλα μεμονομενα.Επισης σημερα 1η μερα ειδα ενα κοπαδι περιπου 70-80 πουλια ψηλωμενα, μαλλον νεες αφιξεις.Σιγα σιγα να μεγαλωνουν τα κοπαδια…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    barbabel στις #466091

    Καλησπερα και απο μενα παιδια..Μολις γραφτηκα εδω στη παρεα και γραφω για πρωτη φορα..Δε ξερω τι εγινε,αλλα σημερα ορεινη φθιωτιδα (βασικα πιο πολυ για βολτα πηγα),μπηκαν πολλα κοπαδια φασσες απο 50-300 πουλια το καθενα..Πρεπει να ειδα συνολικα ,πανω απο 5000 πουλια ,τα περισσοτερα ψηλωμενα ομως..Απολογισμος 14 φασσιά ,τελειως ανελπιστα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #466092

    Καλησπερα και απο μενα παιδια..Μολις γραφτηκα εδω στη παρεα και γραφω για πρωτη φορα..Δε ξερω τι εγινε,αλλα σημερα ορεινη φθιωτιδα (βασικα πιο πολυ για βολτα πηγα),μπηκαν πολλα κοπαδια φασσες απο 50-300 πουλια το καθενα..Πρεπει να ειδα συνολικα ,πανω απο 5000 πουλια ,τα περισσοτερα ψηλωμενα ομως..Απολογισμος 14 φασσιά ,τελειως ανελπιστα…

    φιλε,κατι δεν παει καλα…..
    η για φασσες στην ορεινη φθιωτιδα θα πηγες η για τσιχλες στην ευβοια….μαλλον για τσιχλες στην ευβοια,γιατι αν μπαινανε τοσα πουλια φθιωτιδα θα ειχε καει το τοπικ….εκτος κι αν μπερδεψες τις μερες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #466095

    σωστος και παρατηρητικός ο jason

    ε δεν υπαρχει λογος …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    [email protected] στις #466101

    Χαααααα γατα εισαι μου θυμισε τον τυπο με το φροντιστηριο στη θεσαλλονικη.Φιλικα καινουργιος στο θεμα σας διαβαζω χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Χρήστος στις #466102

    Γαμωτο και ξεκινησα για Φθιωτιδα!!!
    Να δουμε μηπως και φανει καμια γαλαζια αυριο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,021 έως 10,035 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων