ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,051 έως 10,065 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    alexan hunter στις #466434

    Πολλά κοπάδια φασες σήμερα στον ορεινό βάλτο Αίτ/ νέας πέρασμα πολύ καλό, ας ετοιμάζονται στην ορεινή Ναυπάκτια

    φιλε μου παντως πιο κατω αρακυνθο και περιξ δεν φανηκε τιποτα σημερα…που πηγαν αυτα τα πουλια..?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #466516

    Παίδες καλησπέρα. Σημερινή έξοδος στην Φθοιώτιδα. Είδα τέσσερα κοπαδάκια. Το ένα ερχόταν επάνω μου, αλλά στο σημείο που καθόμουν ήταν εμπρός μου δρόμος και την στιγμή που τις έχω μπουκάρει περνάει ένα φορτηγό και τα πουλιά κάνουν στροφή και παρότι άδειασα την καραμπίνα δεν κράτησα καμμία. Είχαν βγει εκτός βεληνεκούς.
    Μιλάμε έμεινα κάγκελο, γιατί τα πουλιά θα βγαίνανε στα 15 μέτρα από πάνω μου.
    Το συγκεκριμένο κοπαδάκι ήταν οκτώ πουλιά. Είδα ένα τριάρι ένα εικοσιπεντάρι και ένα επτάρι.
    Ήταν οι πρώτες που είδα φέτος και παρολίγο να το μάτωνα κιόλας. Την επόμενη φόρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    vagelas στις #466524

    Και σήμερα έβαλε πουλιά στο βάλτο και μάλιστα απο της 8 το πρωί πέρασμα πολύ καλό,με πολλά κοπαδακια,φαίνεται ότι άρχισαν τα όργανα για τα καλά,μάγκες πιάστε τα βουνά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    alexan hunter στις #466525

    αντε να δουμε θα μπει τιποτα και σε εμας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #466587

    Κυνηγοί της φάσσας γεια σας κι από μένα!
    Λοιπόν, έχουμε και λέμε: τις φάσσες τις κυνηγώ μόνο στο πέρασμα (δεν τις κρατάνε τα μέρη μου, κάπου στη Βοιωτία) από το Σάββατο 10/10 μέχρι και σήμερα Πέμπτη 16/10, ανελλιπώς από πρωί μέχρι μεσημέρι (θα συνεχίσω, βέβαια, μέχρι το τέλος των περασμάτων).
    Οι φάσσες έκαναν δειλά την εμφάνισή τους την Κυριακή το μεσημέρι (ένα κοπαδάκι). Τη Δευτέρα είχε αρκετά καλό πέρασμα (7-8 κοπαδάκια, σύνολο περίπου 200 πουλιά). Τις υπόλοιπες μέρες, μέχρι και σήμερα τίποτα το ιδιαίτερο: βλέπω 2 με 3 (το πολύ) κοπαδάκια, ημερησίως, με λίγα έως πολύ λίγα πουλιά το καθένα και κάτι μεμονωμένες.
    Δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να καρπωθώ κάποια φάσσα, διότι κανένα κοπάδι δε μου ήρθε βολικά και εντός δραστικού βεληνεκούς (40 μέτρα). Τουφέκισα κάποια κοπάδια μακριά (άνω των 50-60 μέτρων), αλλά καμιά δεν έπεσε, έστω και κοψόφτερη. Είμαι αρκετά άτυχος προς το παρόν. Ας ελπίσω σε καλύτερη συνέχεια… Ο επιμένων νικά!
    Και κάτι τελευταίο, οξύμωρο: άλλες χρονιές, τέτοια εποχή που καθόμουν αποκλειστικά για τσίχλες, οι φάσσες έρχονταν μόνες τους στην μπούκα του δικάννου μου! Τι να πω…! Αν έχεις τύχη διάβαινε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #466629

    Οι πληροφορίες μου από 4 νομούς της Κεντρικής Ελλάδας…
    Σάββατο-Κυριακή εμφανίστηκαν οι λίγες εξαφανισμένες που είχαν μπει πριν 10 μέρες περίπου.
    Δευτέρα πολύ καλό πέρασμα παντού αλλά τα πουλία πολύ ψηλωμένα.
    Τρίτη και πάλι αρκετά και ορισμένα έδωσαν ευκαιρίες.
    Τετάρτη-Πέμπτη τίποτα!

    Πρόβλεψη δική μου…
    Αύριο το πρωί δεν θα έχει τίποτα, ενώ το απόγευμα για όσους γνωρίζουν θα τους δείξει που θα έχει πουλιά το Σάββατο.
    Την Κυριακή ελπίζω να βρίσκεστε όλοι στα καρτέρια σας!!!

    ΥΓ. Ελπίζω επίσης να μην πέσω έξω γιατί ποιος ακούει τους ανταποκριτές μου που τους έχω βάλει ήδη στην πρίζα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    hunter222 στις #466684

    καλημερα φασσαδες σημερα κυνηγουσαμε στη σκια γιατι οι φασσες κυριολεκτικα κρυβουν τον ηλιο πολλα και τεραστια κοπαδια πεφτουν στις καλαμποκιες μπορει συνολα να τα βαλουμε ολα μαζι περυ τα 50 χιλιαδες πουλια οσο και αν ακουγεται απιθανο προκαλω τους απιστους θωμαδες να το δουνε αυτο με τα ματια τους περιοχη νεστου μοναστηρακι νομου καβαλας ….τελικος απολογισμος 3 ατομα 42 πουλια τουφεκισαμε σε 3 κοπαδια (δεν προλαβαμε και παραπανω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    alexan hunter στις #466688

    Πες μας τεοια φιλε μου να τρελαθουμε εντελως…να κοιμωμαστε στο καρτερι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466689

    Μπράβο Γιώργο στα ταίρια τους ευχαριστούμε για την πληροφόρηση και την ανύψωση του ηθικού!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #466698

    πλοιο ποτε εχη ?
    ανεβαινουμε καβαλα
    παντως οπως και να εχη μπραβο παιδια
    βαρατε αλυπητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #466700

    Μπράβο Γιώργο!Η περιγραφή σου πάντως εκτός από ενθαρυντική είναι και λίγο τρομαχτικη [σε πιάνει δέος] ! Τέτοιος όγκος πουλιών!Μιά φορά έχω απαντήσει κάτι παρόμοιο,πρίν 18 χρόνια [Μετακίνηση νεφών φάσας] στην Ήπειρο και στο ύψος της στρατόσφαιρας!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466705

    καλημερα φασσαδες σημερα κυνηγουσαμε στη σκια γιατι οι φασσες κυριολεκτικα κρυβουν τον ηλιο πολλα και τεραστια κοπαδια πεφτουν στις καλαμποκιες μπορει συνολα να τα βαλουμε ολα μαζι περυ τα 50 χιλιαδες πουλια οσο και αν ακουγεται απιθανο προκαλω τους απιστους θωμαδες να το δουνε αυτο με τα ματια τους περιοχη νεστου μοναστηρακι νομου καβαλας ….τελικος απολογισμος 3 ατομα 42 πουλια τουφεκισαμε σε 3 κοπαδια (δεν προλαβαμε και παραπανω)

    Μπράβο Γιώργο! Πολυ καλός απολογισμός! Αν μπορεις και θες βάλε και καμια φωτο,όχι για να πιστέψουμε,εγω σε πιστευω,αλλα για να γουστάρουμε..καλή συνέχεια να έχετε,σε ενα απο τα πιο δύσκολα κυνήγια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    billarnaia στις #466725

    ορε τι εχει να γινει μαχη μαχη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #466854

    Μεγαλη μεταναστευση σημειωθηκε σημερα στην δυτικη ευρωπη απο φασσες,με νοτιο ανεμο….
    πολλα κοπαδια και καλη καρπωση κανανε.μου φαινεται θα μας φτιαξουν οι γαλλοι στο ιντερνετ με τα βιντεο…
    τα τελευταια δυο χρονια η 19 οκτωβρη ηταν η καλυτερη στην χωρα μας απο περασμα…αντε να δουμε αυριο,οσοι βγητε να εχετε τον νου σας…δυστηχως ενα προβλημα οικογενειακο με κραταει μακρυα απ το κυνηγι ακομα,ελπιζω απο τελη οκτωβρη να μπορω…
    πιστευω οτι θα κινηθουνε πουλια στην χωρα μας το επομενο τριημερο…οσοι μπορουν ας βγουνε βολτα..κι ας μας ενημερωσουν…ετσι κι αλλιως εχουνε πιαστει ηδη πουλια στην χωρα μας απο το περασμα που εκανε την προηγουμενη κυριακη-δευτερα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #466889

    κανω μια προταση..
    οσοι ελεγχθουν να αναφερουν ψευδες πληροφοριες εδω μεσα, να μπαναροντε τουλαχιστων για εναν μηνα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,051 έως 10,065 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων