ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,126 έως 10,140 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #468015

    Παρεα με akis a και Longshot σε μερος αγνωστο και γνωστο παρα μονο απο πληροφοριες.
    Αρκετα πουλια,ψηλομενα και παρ΄ολα αυτα κατι εγινε.
    Το βραδυ το ολο θεμα τεθηκε επι τραπεζιου μετα των κοψιδιων και τα σχεδια ετοιμαστηκαν για την επομενη….


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #468019

    Ωραίος ο παίχτης! Σε όλους μας κάτι θυμίζει, όλους μας κάπου μας στέλνει 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468024

    Μπραβο στα μπλε παιδια,κωστα ειδαμε που κυνηγας φιλε,στον δρομο μετα την χαραδρα χα χα ωραιοι παντα τετοια παιδια,,εγω καθησα και χθες και προχθες αλλα τιποτα,χθες μονο ειδα καμια 15αρια μαζι και αυτο ηταν ολο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #468035

    Καλημερα! Μπραβο σε ολους,για τα κυνηγια στη φασα..και αυτοι που πετυχαν πουλια και αυτοι που δεν πετυχαν! Καλη συνεχεια να εχετε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #468055

    Καλησπέρα παιδιά!
    Και σήμερα οι φάσσες έκαναν καλό πέρασμα κάπου στη Βοιωτία και το ευχαριστήθηκα. Η κάρπωση ήταν καλή και αυτή τη φορά, με λιγότερα χαμένα πουλιά ευτυχώς.
    Άντε να δούμε κι αύριο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    gianniskavala στις #468079

    λουις και ιασονα, τροφη δεν εχει. πουλια δεν θα κρατησουν τα μερη μου. η δυο χαλαζοπτωσεις που εκανε, κατεστρεψε καθε ελπιδα για αφθονη τροφη που υπηρχε στα δεντρα τελη καλοκαιριου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468103

    λουις και ιασονα, τροφη δεν εχει. πουλια δεν θα κρατησουν τα μερη μου. η δυο χαλαζοπτωσεις που εκανε, κατεστρεψε καθε ελπιδα για αφθονη τροφη που υπηρχε στα δεντρα τελη καλοκαιριου.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Καλημερα καλο μηνα να εχουμε,αμα δεν εχεις καρπο δυσκολα τα πραματα γιαννη,η μονη λυση ειναι ενας σπονσορας [βενζηνας] για εξορμισεις σε διπλανους νομους,σου ευχομαι το καλητερο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #468107

    Καλημέρα και καλό μήνα.Πέμπτη 30/10 ύστερα από 10 μέρες με βροχή,απ’ότι μας είπαν οι κάτοικοι στο νομό Καρδίτσας,πέρασαν χιλιάδες πουλιά σε μικρά και μεγάλα κοπάδια λίγο κάτω απ’το Θεό.Με πολύ δόση τύχης και υπομονής πήρε ο φίλος μου 4 στο χέρι και χάσαμε άλλες 3 (η μία μου έπεσε μακρυά και έτρεξε κυνηγός και την πήρε ρίχνοντας και μία στον αέρα,καραγκιοζιλίκια).Την άλλη μέρα 31/10 είχε συννεφιά αλλά και πάλι πέρασαν πουλιά όχι βέβαια σαν τα χτεσινά όμως χαμηλότερα.Αυτό που θέλω να τονίσω γιά πολλοστή φορά είναι ότι οι πεδινοί κάτοικοι του νομού δεν σέβονται τίποτα,ούτε γνωστούς,ούτε όσους κυνηγούν κοντά τους.Κάνουν σαν πεινασμένοι και παίρνουν τα πουλιά των άλλων,οι τσακωμοί και οι φωνές αναπόσπαστο μέρος του κυνηγίου.Έρχονται φάσσες και αυτοί ρίχνουν σε μιά απλή τσίχλα με αποτέλεσμα να χαλάνε το κοπάδι με τις φασσες.Κάθεσαι στο καρτέρι και έρχονται 15 λεπτά πριν αρχίσει το πέρασμα και κάθονται στα 10 μέτρα (και πολλά λέω) από εσένα.Ας βρεθεί κάποιος λογικός να τους πει κάτι μπας και.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Κώστας Πουλόπουλος στις #468120

    Προσωπική άποψη προς stef: το κυνήγι της φάσσας για να είναι σωστό και για να το χαιρόμαστε προυποθέτει να είμαστε μόνο με την παρέα μας στο βουνό. Αν υπάρξουν και άλλοι κυνηγοί παραδίπλα, τότε βράστα – πάμε για τσίχλες καλύτερα. Και ο τόπος χαλάει και κυνήγι δεν γίνεται. Για αυτό τα μέρη πρέπει να τα κρατάμε δικά μας όσο γίνεται. Όταν βέβαια μπορούμε να το ελέγξουμε αυτό και όσο..
    Φιλικά και καλά κυνήγια, Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #468126

    Καλημερα σε ολους.
    Προς ενημερωση των φιλων στα νοτια,σημερα στον εβρο σε λαγοκυνηγι που ημουνα ειδα αρκετα κοπαδια απο φασσες και περιστερια,αλλα με λιγα πουλια κι αλλα με πολλα.Καποια τριγυρνουσαν στην περιοχη και καποια εφευγαν ψιλομενα με κατευθυνση νοτιοδυτικη.
    Μου περασαν και μερικα πουλια πολυ κοντα αλλα ως συνηθως την στιγμη που δεν μπορουσα να τουφεκισω,μεχρι και τα ματια τους ειδα σε καποιες,πανεμορφα πουλια οι ατιμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #468127

    Καλημέρα και καλό μήνα.Πέμπτη 30/10 ύστερα από 10 μέρες με βροχή,απ’ότι μας είπαν οι κάτοικοι στο νομό Καρδίτσας,πέρασαν χιλιάδες πουλιά σε μικρά και μεγάλα κοπάδια λίγο κάτω απ’το Θεό.Με πολύ δόση τύχης και υπομονής πήρε ο φίλος μου 4 στο χέρι και χάσαμε άλλες 3 (η μία μου έπεσε μακρυά και έτρεξε κυνηγός και την πήρε ρίχνοντας και μία στον αέρα,καραγκιοζιλίκια).Την άλλη μέρα 31/10 είχε συννεφιά αλλά και πάλι πέρασαν πουλιά όχι βέβαια σαν τα χτεσινά όμως χαμηλότερα.Αυτό που θέλω να τονίσω γιά πολλοστή φορά είναι ότι οι πεδινοί κάτοικοι του νομού δεν σέβονται τίποτα,ούτε γνωστούς,ούτε όσους κυνηγούν κοντά τους.Κάνουν σαν πεινασμένοι και παίρνουν τα πουλιά των άλλων,οι τσακωμοί και οι φωνές αναπόσπαστο μέρος του κυνηγίου.Έρχονται φάσσες και αυτοί ρίχνουν σε μιά απλή τσίχλα με αποτέλεσμα να χαλάνε το κοπάδι με τις φασσες.Κάθεσαι στο καρτέρι και έρχονται 15 λεπτά πριν αρχίσει το πέρασμα και κάθονται στα 10 μέτρα (και πολλά λέω) από εσένα.Ας βρεθεί κάποιος λογικός να τους πει κάτι μπας και.

    Φίλε μου επειδή λίγο έως πολύ όλοι μας έχουμε κυνηγήσει το μέρος που αναφέρεσαι στην Καρδίτσα, αυτό το φαινόμενο είναι συνεχόμενο και εκεί αλλά και σε άλλες περιοχές.Εγώ προσωπικά σταμάτησα να πηγαίνω εκεί πέρα, (ουσιαστικά δεν κυνηγάω τα μπασίματα), γιατί μετά από ένα εκπληκτικό πρωινό με πάρα πολλά πουλιά πριν από 14 χρόνια, ήρθαν οι νταήδες το απόγευμα,και αφού τελειώσαν την μπεκάτσα, και κάτσανε στα δέκα μέτρα μπροστά μου…Δεν είχαν υπολογίσει καλά όμως, και μετά από τα πρώτα χριστοκαντηλα λάκησαν…Δυστυχώς τέτοιοι μαλάκες υπάρχουν παντού…Δεν υπάρχει επ ουδενί κυνηγετική παιδεία σε κάποιους αμόρφωτους ντόπιους βλάχους που το μόνο που νομίζουν είναι ότι η περιοχή τους ανήκει…Υπάρχει βέβαια και η αντίθετη όψη του νομίσματος με πολλούς ντόπιους που είναι διατεθειμένοι να κυνηγήσουν μαζί σου και διπλοκάρτερο αλλά αυτοί είναι πολλοί λίγοι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    sailor7733 στις #468144

    καησπερα και απο μενα……
    μετα απο 4ημερο ταξιδι στο νομο φθοιωτιδας βαρεσαμε εξι….
    τις πρωτες 2 μερες ελαχιστα πουλια…
    την 3 μερα δεν μας εκανε το χατηρι να περασουν σε μας αλλα ειδαμε κατι κοπαδακια
    την 4 μερα μας εφεξε και πηραμε τις 6 συν 4 χαμενες…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    SPORTAGE 05 στις #468155

    παιδια επειδη και εγω ημουν στα ορεινα του νομου Τρικαλων εχω να πω οτι το 99% των ντοπιων <<βλαχων>> που λεει και ο συναδελφος παραπανω δεν κυνηγουν πουλια ουτε καν μπεκατσα .Αυτα τα κανουμε εμεις οι νοτιοι που μπουχτισμενοι απο την κλεισουρα τις Αθηνας και των αλλων πολεων παμε να βγαλουμε τον τσαμπουκα μας στο κυνηγι .Σε μενα και στην παρεα μου μας εδειξαν οι ντοπιοι μεριες που δεν τις ειχαμε σκεφτει και οταν τους λεγαμε να ερθουν μαζι μας ελεγαν πηγαινετε εσεις και εμεις θα παμε οταν φυγετε γιατι ξερουν οτι τα πουλια θα τα βρουν οταν φυγουμε εμεις που τουφεκαμε τσιχλες στο καρτερι και ησυχασουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    pirgos89 στις #468158

    Καλησπέρα παιδιά καινούργιος στο φόρουμ αλλά όχι και νέος κυνηγός :bye: . Ηλίας απο Αλεξ/πολη. Επιβεβαιώνω τον παραπάνω φίλο που είπε για φάσσες στον Νότιο Έβρο. Ήμουν εκεί αρκετά κοπαδάκια άλλα μικρά άλλα μεγάλα δύο τέτοια ήρθαν πάνω μου σχετικά… ¨κατέβασα¨ 2 πουλιά από τα οποία δεν κατάφερα να βρω ούτε ένα, “κρατήσανε” ενώ είχα πίσω μου ανοικτό μέρος , και πέσανε σε πολύ πυκνό μέρος .Η απογοήτευση μεγάλη. Μακάρι αύριο να είμαι πιο τυχερός . Τουλάχιστον επιτέλους είδαμε πουλιά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #468160

    λουις και ιασονα, τροφη δεν εχει. πουλια δεν θα κρατησουν τα μερη μου. η δυο χαλαζοπτωσεις που εκανε, κατεστρεψε καθε ελπιδα για αφθονη τροφη που υπηρχε στα δεντρα τελη καλοκαιριου.
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    https://www.facebook.com/groups/222327021272128/

    </div>

    Γιαννάρα μη μασας ρε!!! Φούλαρε πετρέλαιο, πάρε και τον ξυλοκόπο, φόρτωσε και τα “εργαλεία”, και σε 2,5 ωρίτσες, κυνηγάμε όλοι μαζί παρεάκι στα δικά μας…Μόνο το γέλιο που θα πέσει μας φτάνει….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,126 έως 10,140 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων