ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,141 έως 10,155 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #468174

    Καλησπέρα!
    Το δυνατό πέρασμα των 2 προηγούμενων ημερών κάπου στη Βοιωτία δυστυχώς σήμερα δεν συνεχίστηκε: κατά πολύ λιγότερα τα πουλιά σήμερα με μηδαμινές ευκαιρίες για κάρπωση… Δεν κατάφερα να κρεμάσω ούτε μία.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #468192

    Την κακή νοοτροπία κατά την άποψή μου δεν την καθορίζει ο τόπος καταγωγής ούτε το βιοτικό επίπεδο του κάθε ανθρώπου.
    Έχω συναναστραφεί με πρωτευουσιάνους με νοοτροπία “βλάχου” και με βλάχους που η συμπεριφορά τους ήταν και είναι άψογη.(Και η δική μου καταγωγή είναι από ορεινό χωριό του Κισσάβου και είμαι περήφανος και για τη καταγωγή μου και για τον τόπο μου).
    Τώρα όπως σε όλες τις δραστηριότητες στην καθημερινότητά μας έτσι και στο κυνήγι θα βρεθεί και ο σωστός-σοβαρός κυνηγός και ο τενεκές.
    Είναι θέμα παιδείας και χαρακτήρα πιστεύω.Προσωπικά το έχω λύσει το θέμα ,εξάλλου ο έμπειρος κυνηγός πάντα φροντίζει για εναλλακτικές λύσεις.

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    SPORTAGE 05 στις #468194

    Την κακή νοοτροπία κατά την άποψή μου δεν την καθορίζει ο τόπος καταγωγής ούτε το βιοτικό επίπεδο του κάθε ανθρώπου.
    Έχω συναναστραφεί με πρωτευουσιάνους με νοοτροπία «βλάχου» και με βλάχους που η συμπεριφορά τους ήταν και είναι άψογη.(Και η δική μου καταγωγή είναι από ορεινό χωριό του Κισσάβου και είμαι περήφανος και για τη καταγωγή μου και για τον τόπο μου).
    Τώρα όπως σε όλες τις δραστηριότητες στην καθημερινότητά μας έτσι και στο κυνήγι θα βρεθεί και ο σωστός-σοβαρός κυνηγός και ο τενεκές.
    Είναι θέμα παιδείας και χαρακτήρα πιστεύω.Προσωπικά το έχω λύσει το θέμα ,εξάλλου ο έμπειρος κυνηγός πάντα φροντίζει για εναλλακτικές λύσεις.

    Leatherman.

    συμφωνω :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #468197

    καλησπερα
    Β.Δ Εβρος here
    Σημερα περασε το <απολυτο> φασσαριο.
    Πολλα κοπαδαδια και μεγαλα, αλλα σε υψος.
    τα μικροκοπαδα πατουσανε σχετικα καλα.
    Αποτελεσμα 3 ατομα πηραμε 9 στο χερι και 3 στο ποδι 🙂
    Να μην πω για το τι διπλοτσιχλα περασε.
    τουφεκισαμε στην αναπαυλα των φασων 8 συνολο
    Αυριο λαγο…εαν πεξουν παλι φασες, ισως φασεψουμε μετα τον λαγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #468208

    Ο φίλος stef έχει δίκιο για το κυνήγι της φασσας στα περάσματα στην Καρδίτσα. Κατάγομαι κι έχω σπίτι στην περιοχή όμως καταντήσαμε να πηγαίνουμε σε δεύτερα καρτερία για να γλιτώσουμε από τους απαράδεκτους ντόπιους ( δυστυχώς νεα παιδιά) που δεν δεχόντουσαν πως τους πρόλαβες το καρτέρι. Πάμε λοιπόν πλέον σε μέρη με ησυχία και κάνουμε ανενόχλητοι το κυνήγι μας. Σε αυτές τις περιπτώσεις κανω πάντα πίσω γιατί κι οι δύο πλευρές κρατάμε όπλα και δεν αξίζει να μπλέξουμε παραπάνω. :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #468212

    Καλημερα,βα αττικη μπηκανε πουλακια σημερα,αλλα περασανε την ημερα που ειχε πολους τσιχλαδες,και παρολο που μερικες περασανε πραγματικα ζβαρνα δεν μπορεσανε να παρουνε καμια,γιατι οι τσιχλαδες ενω βλεπουν οτι περνανε φασσες καθοντε μεσα στο καθαρο και περειμενουν,και δεκα χρονια να καθεσε ετσι φασσα δεν βαρας,εγω προσωπικα δεν τους παρεξηγω, γιατι ξερω τι τραβανε στην πουτανα την αθηνα χα χα,ετσι και αλλιως ενα σκ εχουν αυτοι,ενω εμεις ολη την βδομαδα,[οσοι μπορουνε]ελπιζω αυριο που θα ειναι αδεια τα πιο πολλα καρτερια να ξαναπερασουν και να ριξουμε καμια τουφεκια,γιατι σημερα με αφησανε με την καψουρα,πηρα και κατι 6αρακια και ειμαι ετοιμος για φασσοβολες χα χα,καλο βολι παιδια,ωραια περασαμε παντος γιατι ειχαμε καλη παρεουλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #468213

    καλημερα
    ας ειναι και ετσι φιλε μου εμεις απο ΒΑ αιγαιο που ειμασταν μονοι μας …….τιποτα δεν πετουσε
    ο τρελος βορειας τα εδιωξε ολα …σκουπα μεγαλο πακετο ακαπνοι γυρισαμε χαχαχα
    και αυριο δουλεια… :scratch:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    stef42 στις #468239

    Καλησπέρα σ’όλους.Ευχαριστώ τους φίλους fassa,Κ.Πουλόπουλο και Κ.Κολοβό για τις συμβουλές και εννοείται ότι δεν είναι όλοι ίδιοι.Προχτές άλλαξα τηλ.με ένα νεαρό παιδί ντόπιο και σήμερα που μιλήσαμε μου είπε ότι είχε πέρασμα (γι’αυτό περισσότερο και γράφω ενημερωτικά) με αρκετά πουλιά.Στο θέμα φαγητό στα ορεινά της Καρδίτσας δεν έχει φέτος και ο φόβος όλων είναι ότι δεν θα ντοπιάσουν πουλιά.Όσοι φίλοι είναι απ’αυτά τα πανέμορφα μέρη θα το ξέρουν ήδη αυτό.Όσο δουλέψει ο κάμπος θα είναι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #468276

    Καλησπέρα σε όλη τη φασσοπαρέα!
    Και σήμερα φάνηκαν κάποια πουλιά κάπου στη Βοιωτία, λιγοστά βέβαια, και σχετικά νωρίς. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω καμία.
    Η σημερινή ήταν, κατά πάσα πιθανότητα, η τελευταία μου εξόρμηση στα περάσματα της φάσσας για εφέτος, διότι η 11ήμερη άδειά μου “εξέπνευσε” και από αύριο δουλειά. Του χρόνου τέτοια εποχή πάλι για μένα το φασσοκυνήγι, καθώς το χειμώνα οι φάσσες δε μένουν στα μέρη μου.
    Μέχρι τα τώρα, πάντως, έχω καρπωθεί 10 φάσσες και τραυμάτισα και άλλες 4 που έπεσαν, τις οποίες δεν κατάφερα να μαζέψω…
    Νομίζω τα πήγα αρκετά καλά και είμαι ικανοποιημένος!
    Καλά φασσοκυνήγια σε όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    pirgos89 στις #468340

    Καλησπέρα. Νότιος Έβρος χιλιάδες πουλιά περάσανε σήμερα με κατεύθυνση Ανατολή-Δύση, κοπαδάρες ψηλά ,πιο μικρά κοπαδάκια χαμηλά δύο από αυτά πάνω μου .Μία στο χέρι μια στα τσακάλια :negative: :negative: . Ευχαριστώ πολύ τους “συναδέλφους” που όταν ακούσανε τις πρώτες ντουφεκιές ήρθανε απο μπροστά μας και μας κόψανε. Τα θερμά μου συγχαρητήρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #468435

    Καλημέρα να ακουστεί και η φωνή ενός χωριάτη …πάω τη Κυριακή στο χωριό για Φασσα ..ανεβενοντας συνάντησα αυτοκίνητα με αθηναΐκα νούμερα ..δε έδωσα και πολύ σημασία έως που έφτασα στα καρτερία πάω στο πρώτο έχει κόσμο καλημερίζω και συνεχίζω στο δεύτερο ένα γιλέκο στο πιο πέρα ένα σκαμπό να μην τα πολυλογούμε όλα τα πάνω καρτερία είχαν προίκα . Δε μαμεις λέω και φεύγω πάω πιο πέρα σχεδόν στο πλάι χαράζει η μέρα αρχίζει το πανηγύρι και διαπιστώνω οτι τα μισά. Μέρη ειναι ελεύθερα απο κυνηγούς απλά βάλανε πράγματα μόνο και μόνο για να πιάσουν το μέρος και λέω ο φτωχός επαρχιώτης περνεις το αγροτικό να πας απο μπροστά τους να κανεις πάρτυ να φαν στη μάπα και τα χιλιόμετρα και τα έξοδα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #468436

    Πουλιά παντός είχε για όλους δώρα το γιαραμπη μπήκε πολύ πράγμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    fassas1976 στις #468449

    Καλημέρα να ακουστεί και η φωνή ενός χωριάτη …πάω τη Κυριακή στο χωριό για Φασσα ..ανεβενοντας συνάντησα αυτοκίνητα με αθηναΐκα νούμερα ..δε έδωσα και πολύ σημασία έως που έφτασα στα καρτερία πάω στο πρώτο έχει κόσμο καλημερίζω και συνεχίζω στο δεύτερο ένα γιλέκο στο πιο πέρα ένα σκαμπό να μην τα πολυλογούμε όλα τα πάνω καρτερία είχαν προίκα . Δε μαμεις λέω και φεύγω πάω πιο πέρα σχεδόν στο πλάι χαράζει η μέρα αρχίζει το πανηγύρι και διαπιστώνω οτι τα μισά. Μέρη ειναι ελεύθερα απο κυνηγούς απλά βάλανε πράγματα μόνο και μόνο για να πιάσουν το μέρος και λέω ο φτωχός επαρχιώτης περνεις το αγροτικό να πας απο μπροστά τους να κανεις πάρτυ να φαν στη μάπα και τα χιλιόμετρα και τα έξοδα ?

    Είπαμε ….Μ@@@@ες υπάρχουν παντού….αυτό είναι αλητεία που φτιάξανε οι μάγκες…και ναι…τους χρειάζεται να μπεις μπροστά τους και να τους χαλάσεις την μανέστρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    nikolaos στις #468465

    .Εσυ οχωριατης θα βγαλεις το
    μεροκαματο .Ο Αθηναιος μια φορα και τοσα εξοδα.///ποτε . :wacko: συνελθε τοπικιστη

    Από την Αθήνα έρχομαι και στην κορφή ο Λόρδος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    petros στις #468468

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>petros wrote:</div>

    Καλημέρα να ακουστεί και η φωνή ενός χωριάτη …πάω τη Κυριακή στο χωριό για Φασσα ..ανεβενοντας συνάντησα αυτοκίνητα με αθηναΐκα νούμερα ..δε έδωσα και πολύ σημασία έως που έφτασα στα καρτερία πάω στο πρώτο έχει κόσμο καλημερίζω και συνεχίζω στο δεύτερο ένα γιλέκο στο πιο πέρα ένα σκαμπό να μην τα πολυλογούμε όλα τα πάνω καρτερία είχαν προίκα . Δε μαμεις λέω και φεύγω πάω πιο πέρα σχεδόν στο πλάι χαράζει η μέρα αρχίζει το πανηγύρι και διαπιστώνω οτι τα μισά. Μέρη ειναι ελεύθερα απο κυνηγούς απλά βάλανε πράγματα μόνο και μόνο για να πιάσουν το μέρος και λέω ο φτωχός επαρχιώτης περνεις το αγροτικό να πας απο μπροστά τους .Εσυ οχωριατης θα βγαλεις το
    μεροκαματο .Ο Αθηναιος μια φορα και τοσα εξοδα.///ποτε . :wacko: συνελθε τοπικιστη

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ” ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ , ΚΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ .! ”

    * Πριν Πουλησεις Μουρη Αγορασε Μυαλο !!!!!!!

    *** Με το χρονο αποκαλυπτεται ο χαρακτηρας ΟΛΩΝ ***

    </div>

    Να τος ο μάγκας !!!1 μπράβο και επειδή κάνεις έξοδα θα κάνεις και ότι γουστάρεις εσύ ο πρωτευουσιανος έτσι ? πιάσε όλη την πλάγια ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑ και μετά μιλάμε για κυνηγητική παιδιά !!! για κάτι τέτοιους σα και σε να τα έχουν πάρει όλοι στην επαρχία και δυστυχώς την πληρώνουν όλοι * Πριν Πουλησεις Μουρη Αγορασε Μυαλο !!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,141 έως 10,155 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων