ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,276 έως 10,290 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #478712

    καλησπερα σε ολους!!
    ,μπραβο στον λευτερη και σε οσους βγαινουν στο βουνο!!βαρανε δεν βαρανε!
    το προηγουμενο σ-κ εκλεισα μαλλον την φασσα για φετος, με καλα αποτελεσματα και προσωπικα και η παρεα.καθε περσυ κ καλυτερα απο εξοδους,οσο πανε και μειονονται…μεγαλονουμε,και μαζι με μας και οι υποχρεωσεις..
    3 διημερα μονο φετος,και 2 αυθημερον…συνολο 8 μερες στο βουνο…δεν ειναι λιγες???
    το καλο ηταν η καρπωση φετος,οτι με αυτες τις λιγες ημερες στο βουνο κατι εκανα παντα..θες 3,θες 13 παντα κατι στραβωνα!! :yahoo:
    ευχομαι και του χρονου να ειμαστε δυνατοι και να ξαναπαμε…να μαστε ολοι καλα!
    σαββατο κ κυριακη…


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #478718

    να ειστε καλα παιδια και του χρονου να εχουμε υγεια να δωσουμε κανα ραντεβου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #478754

    καλησπερα σε ολους. τελευταια εξοδος για φετος την κυριακη που μας περασε 15/2.
    ειδα της κυριες και εκει που ελεγα θα γινει παιχνιδι κανουν ενα πραφ και εξαφανιστηκαν,
    προλαβα και κατεβασα μια και μοναδικη!!

    δυστυχος φετος δεν βγηκα πολλες φορες για φασσες αλλα……..οσες φορες πηγα το ματι μου το πηρα , καλο ειναι και αυτο 🙂 !!

    του χρονου παλι να ειμαστε καλα και ολα θα γινουν!! :bye: :bye: :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #479120

    Να πω και εγώ ,ότι η φετινή χρονιά ήταν μια καλή χρονιά.Στα μέρη μου έμειναν πολλές μεταναστευτικές φάσσες με αποτέλεσμα όσοι ασχολούνταν με το κυνήγι τους και όχι μόνο αυτοί να έχουν καλές αναμνήσεις από τη φετινή χρονιά.
    Τον άλλο μήνα (Μάρτιο) και προς αρχές του επομένου (Απρίλιο) κοντά στο Πάσχα θα έχω και εικόνα από τον αριθμό των πουλιών που θα μείνουν για αναπαραγωγή στα μέρη μου.
    Να είμαστε όλοι καλά και του χρόνου με υγεία (συνυπολογίζοντας και την οικονομική κατάσταση) να
    τις κυνηγήσουμε ξανά.

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #484225

    Κατά την γνώμη μου ,πρέπει ο κάθε κυνηγός που ασχολείται με τη θήρα ενός είδους πέρα από βασικές  γνώσεις ασφαλούς χρήσης του όπλου, πυρομαχικών και νομοθεσίας περί κυνηγίου (γραπτών και άγραφων νόμων) καλό έναι να έχει και βασικές γνώσεις

    βιολογίας  του είδους που κυνηγά.

    Έτσι και εγώ σαν πιστός οπαδός και λάτρης της φάσσας και του κυνηγίου της προσπαθώ κάθε χρόνο (και στη νεκρή περίοδο του κυνηγίου) να μελετώ το τόσο

    ενδιαφέρον πτερωτό.

    Μετά από παρατηρήσεις και καταγραφές λοιπόν ,πάνω κάτω ,μιας τριακονταετίας κατέληξα σε κάποιες βάσιμες απόψεις για την συμπεριφορά τη βιολογία και το κυνήγι

    αυτού του είδους.

    Καταρχάς να πούμε ότι πρόκειτε για ένα είδος που παρά την πίεση που δέχεται από τους φανατικούς θιασώτες του κυνηγίου της ,ανέπτυξε αξιοζήλευτους μηχανισμούς προσαρμοστικότητας και επιβίωσης στην Ελληνική επικράτεια (ο λόγος γίνεται για την γηγενή φάσσα – τοπικά πουλιά και όχι μεταναστευτικά).

    Σε αυτό συνέβαλλαν λόγοι όπως, η μεγάλη ποικιλία τροφής που καταναλώνει (ζωικής και φυτικής προέλευσης), η προσαρμογή των πουλιών στο ολοένα και μεταβαλλόμενο φυσικό περιβάλλον , η ικανότητα επαρκούς εκόλαψης και επιβίωσης των νέων πουλιών σε σχέση με τις καιρικές συνθήκες ,η μείωση των φυσικών εχθρών της φάσσας(πετροκούναβο-γερακοειδή και νυχτόβια αρπακτικά- προσωπικά έχω αρκετά χρόνια να δω επίθεση γερακοειδών σε φάσσες – πετρίτης, ξεφτέρι, διπλοσάινο κ.τ.λ.)

    και η αλλαγή των καλλιεργειών του κάμπου που από μονοκαλλιέργεια βαμβακιού τα τελευταία χρόνια μετατοπίστηκε προς την καλλιέργεια των δημητριακών(στάρι, κριθάρι) και των κτηνοτροφικών φυτών (καλαμπόκια-τριφύλλια-ψυχανθή κ.τ.λ.) ιδιαίτερα προτιμόμενα εδέσματα από τις φάσσες.

    Έτσι θα παρατηρήσει κανείς ότι από αρχές Ιουλίου και μέσω του θέρους στους κάμπους της κοιλάδας των Τεμπών κοπαδάκια από νεαρές φάσσες να τρέφονται πρωί και απόγευμα με τους αγαπημένους τους καρπούς ανάκατα με περιστέρια ,δεκαοχτούρες ή και τρυγόνια.

    Με τις πρώτες όμως τουφεκιές της έναρξης αρχίζουν να γίνονται καχύποπτα και δύσκολα θηρεύονται επειδή αναγκάζοναι να καταφύγουν σε ορεινές η ημιορεινές περιοχές του Κισσάβου και του Ολύμπου επιλέγοντας πιο ήσυχα μέρη για τη διαμονή και τη διατροφή τους.

    Αυτο βέβαια που αποτελεί και μια πραγματικότητα είναι  μια σταδιακή αύξηση του μεσου υψομετρικού όρου φωλεοποίησης των πουλιών.

    Έτσι ένω τη δεκαετία του 1980 το μέσω υψόμετρο εντοπίζεται από 450 -1000 μέτρα τα τελευταία χρόνια (τελευταία δεκαετία) αυτό έχει μετατοπιστεί από 700-1500 μέτρα.Κατά την άποψή μου οι λόγοι είναι οι εξής:

    Πρώτα η αύξηση της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος και η ήπιες πλέον κλιματικές συνθήκες που επικρατόυν στην περιοχή σε σχέση με παλιότερες περιόδους π.χ.

    δεκαετίες του 1960 και του 1970.

    Οι πυρκαγιές που τη δεκαετία του 1980 και μετά (με πιο πρόσφατη αυτή του 2007) στέρησαν από τα πουλιά αξιόλογες και μεγάλες περιοχές τροφοληψίας και φωλεοποίησης και τέλος  η εντατική θήρευση του αγριόχοιρου σε όλη σχεδόν την επικράτεια του βουνού (μιλάω για τον τρόπο θήρας) που αναγκάζει τα πουλιά να αναζητήσουν απρόσητες από τον κυνηγό περιοχές για να παραμείνουν ή να μετακινηθούν σε άλλους λιγότερο θορυβώδης βιοτόπους. Μαζί με αυτά είναι  η εγκατάλειψη της υπαίθρου και η έλλειψη των ορεινών καλλιεργειών από τους ορεσίβιους αγρότες.

    Πάραυτα η γενική κατάσταση και ο αριθμός του πληθυσμού των φασσών (τοπιάρες) κρίνεται  καλός και για φέτος (2015-2016).

    Εάν υπήρχε η δυνατότητα για περιορισμό της όχλησης από παράλληλη κυνηγετική δραστηριότητα (κυνήγι αγριόχοιρου ) τότε τα πράγματα θα ήταν για τη φάσσα ακόμη

    πιό ευνοικά.

     

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #484276

    Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου leatherman και συμπληρώνω ότι η “όχληση” από τους γουρουνάδες πολλές φορές γίνεται ηθελημένα!!!

    Στα 32 χρόνια που τις μελετώ, κατά τη διάρκεια τις κυνηγετικής περιόδου αλλά και εκτός σεζόν, διαπίστωσα ότι τα τελευταία χρόνια άλλαξαν τις κούρνιες τους και λόγω ανεμογεννητριών.  Επίσης τις έχει αποσυντονίσει η ανεξέλεγκτη εγκατάσταση φωτοβολταϊκών μονάδων, ειδικά στα σημεία που βόσκουν. Ζήτω τα πράσινα άλογα….. ε, συγνώμη η πράσινη ενέργεια ήθελα να πω!! που μόνο κακό έχει κάνει μέχρι τώρα. Ακόμα και τα σημεία φωλεοποίησης άλλαξαν σε κάποια μέρη λόγω αυτής τις ανεξέλεγκτης κατάστασης.

    Και κάτι τελευταίο… ένα περιστατικό που συνέβη πριν πολλά χρόνια. Στα πάτρια εδάφη είχε παρατεταμένη ανομβρία. Αποφασίστηκε να βομβαρδίσουν (μάλλον με κάποιου είδους υγρό) τα σύννεφα. Το αποτέλεσμα καταστροφικό!! Όχι μόνο δεν έβρεξε αλλά για 5 χρόνια εξαφανίστηκαν οι φάσσες από την περιοχή. Σημειώνω ότι πριν γίνει αυτό και για πολλά χρόνια υπήρχαν αρκετά πουλιά στην περιοχή. Δεν είμαι ειδικός να πω με ακρίβεια τη έφταιξε, αλλά η παρατήρησή μου είναι αναμφισβήτητη.

    Δεν συνεχίζω για να μη σας κουράζω. Απλώς ήθελα να πω ότι η τελευταία μου παρατήρηση πριν από μία εβδομάδα ήταν ότι τα πουλιά δεν πετούν καθόλου. Αυτό σημαίνει ότι είναι ακόμα στις φωλιές τους και κάνουν μόνο κοντινές πτήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #484287

    Εμείς στα μέρη μου φίλε kokerkost 64 θέμα ανεμογεννητριών ακόμη δεν υπάρχει ,αν και είναι στα σκαριά μια τέτοια “επένδυση” που δεν γνωρίζω αν γίνει, τι επιπτώσεις θα έχει για τις φάσσες και όχι μόνο.

    Αλλα θα συμφωνήσω και εγω μαζί σου ότι και οι παράγοντες που αναφέρεις είναι αποτρεπτικοί για μια καλή και αποδοτική πληθυσμιακή αύξηση των τοπιάρικων φασσών.

    Η φάσσα τουλάχιστον στην πατρίδα μας δεν είναι περιαστικό είδος όπως σε άλλες βόρειες Ευρωπαικές χώρες . Ίσως χάρη σε αυτό(φωλιάζει σε ορεινές και  ημιορεινές περιοχές στα βουνά της χώρας μας) η θήρευσή της  εμπεριέχει μεγάλο ποσοστό κυνηγετικής  ικανότητας και πείρας.

     

    Leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #484442

    Με αφορμή από άλλα θέματα του φόρουμ αλλά και συζητήσεις που γίνονται σε κυνηγετικά στέκια για επικείμενες περικοπές στην κυνηγετική περίοδο από κάποιους ανεγκέφαλους, όσο αφορά τη φάσσα έχω να πω τα εξης.

    Τεκμηριωμένα είναι το τελευταίο από τα θηράματα που θα φωλεοποιήσουν μετά τη λήξη του κυνηγίου και αυτό μετά τις αρχές Μαίου. Γεννάει 2 αυγά (σπάνια 3), 2 φορές και από αυτά επιζούν σχεδόν όλα (οι λόγοι είναι πολλοί και κάποια στιγμή θα αναφερθώ). Επίσης και οι αποδημητικές (επιστρόφια) φεύγουν από τη χώρα μας τέλη Μαρτίου. Ασχετοσύνη λοιπόν η απαγόρευση τις τελευταίας εβδομάδας του Φεβρουαρίου πριν λίγα χρόνια. Κανονικά θα έπρεπε να επιτρέπεται μέχρι τις 10 Μαρτίου όπως ήταν παλαιότερα.

    Κάποια στιγμή θα πρέπει επιτέλους η τεκμηρίωση να υπερισχύσει της βλακείας!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    278
    vangelisf στις #484457

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες .. η μόνη μου διαφωνία έχει να κάνει μόνο με το ασχετοσύνη.. και είναι η εξής
    Τόσα χρόνια που κόβονται διάφορα απο το κυνήγι και κόβονται απο άσχετους..δεν πέρασε ούτε ένας σχετικός του αντικειμένου του οποίου κλήθηκε να διαχειριστεί ..??

    Γιατί ότι κόβεται δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ ξανά στο τραπέζι αλλά παγιώνεται ..??

    Και εν τέλει γιατί μόνιμα θα πρέπει να καθόμαστε σ’ ένα στημένο τραπέζι με λάθος λογικές..??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #486803

    Πριν την έναρξη η γενική πληροφόρηση για τις βασίλισσες  ήταν απογοητευτική, ο ντόπιος φίλος (ταβερνιάρης) με αποθάρρυνε και ο κολλητός μου που έκανε ανιχνευτικό δεν είδε ούτε μία!!

    Με τον φίλο Γιώργο που μίλησα τηλεφωνικώς και του είπα για την απογοήτευση μου, μου είπε “εσένα δεν σε φοβάμαι, είμαι σίγουρος ότι θα τις βρεις”. Τελικά είχες δίκιο φίλε μου! Μετά από 8 ώρες ψάξιμο την παραμονή, εντόπισα αρκετές σε ένα ρεματάκι. Δεν τις είχε δει κανένας, αλλά για να φτάσεις στο σημείο από τον χωματόδρομο ήθελε και μισή ώρα περπατημα. Αρκετές ήρθαν μαζί μου και δώσαμε ραντεβού για τις 15/9.

    Από τις μέχρι τώρα ενδείξεις, φαίνεται ότι θα έχουμε μια καλή φασσοχρονιά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ganas12 στις #486989

    Καλα κυνηγια σε ολους τους ΦΑΣΣΑΔΕΣ!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #487426

    Μπράβο στα παιδιά που ξεκίνησαν ήδη το λογαριασμό (καλά Κώστα εσύ είσαι ο συνήθης ύποπτος 😀 ) και καλή χρονιά σε όλους μας…

    Το σκέφτομαι να ζητήσω άδεια την Τρίτη αλλά 99% θα πέσει πολλή μούτζα 😀 😀 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #487719

    Αλέξανδρε εγώ έκανα δεύτερη έναρξη (λόγω ζώνης) και η απογοήτευση ήταν μεγάλη! Λίγες φάσσες και σκόρπιες. Πηρα μία και έφυγα. Στην επιστροφή σταμάτησα για απογευματινό κάπου στο Καλλίδρομο για τρυγόνια όπου ήταν αρκετά τα πουλιά… οπότε αποζημιώθηκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #488534

    Συμφωνα με τον μεγαλο θρυλο του Ε-artemis

    αρχισαν να φαινονται τα μεγαλα κ δυνατα πουλια.

    Για οσους γνωριζουν.

    Καλημερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #488574

    Καλησπέρα Δάνο! Που χάθηκε εσύ ρε;

    Πάντως ο Μάνος είχε δίκιο, τα πρώτα πουλιά είναι μεγάλα και δυνάτα.

    Εγώ θα προσθέσω πως σχεδόν όλα είναι αρσενικά.

    Σήμερα ο γιος μου σε κυνήγι λαγού είδε τις 6 πρώτες!

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,276 έως 10,290 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων