ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,426 έως 10,440 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509391

    Νικολα τι εγινε? Μολις σου εβαλα προθεσμια… πηρες και φασσα? Χαχα

    Μπραβο φιλε και ευχομαι να τις τριπλασιασεις  :good:  :good:  :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509394

    Σ’ ευχαριστώ Αχιλλέα!

    Σήμερα, δυστυχώς, δεν συνεχίστηκε το πέρασμα το χθεσινό, εκτός από ένα 30άρι σμήνος που φάνηκε κατά τις 10, αλλά έφυγε μακριά αντουφέκιστο!

    Τραγική ειρωνεία της τύχης: το σμήνος αυτό πέρασε ακριβώς από το πόστο ενός φίλου κυνηγού, ο οποίος όμως, το είχε εγκαταλείψει 10 λεπτά πιο νωρίς…!!! Και του είπα να καθίσει λίγο ακόμη… να μην βιαστεί να φύγει… Σαν να το ‘ξερα…!!!

    Ηθικό δίδαγμα: να μην χάνουμε (εύκολα) την υπομονή (και επιμονή) μας!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509405

    Και σήμερα κάτι φάνηκε: ένα καλό σμήνος (50 – 60 κομμάτια) πέρασε μακριά μου, το οποίο έπεσε πάνω σε κάτι κωλόφαρδους τσιχλάδες, οι οποίοι σίγουρα πρέπει να πήρανε μερικά κομμάτια…! “Αν έχεις τύχη… διάβαινε”, που λέει και το σοφό γνωμικό…! Εν συνεχεία, ένα ζευγαράκι εθεάθη μακριά και το οποίο ΚΑΙ ΑΥΤΟ “έσκασε μύτη” σε κάτι άλλους τσιχλάδες και το αρχίσανε στο ντουφεκίδι χωρίς (απ’ ό,τι είδα) να πετύχουν καμιά απ’ τις 2!
    “Ες αύριον, λοιπόν, τα σπουδαία”…! Ας ελπίσουμε…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #509407

    Έριξα και εγώ σε μια αλλά τζίφος!!! Έψαχνα μια τσιχλα και πέρασε η άτιμη 15 μέτρα πάνω από τον καφέ μου!!!! Κλασική περίπτωση!!!! Είδα άλλες 4.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509410

    Νικολα αυριο παιξε το και εσυ τσιχλοκυνηγος…. να σου ερθουν καπελο  :yahoo: ….σε πειραζω, αντε μακαρι αυριο να ειναι η μερα τους!!!  :good:

    Πρωτη διακριτικη αναγνωριση σημερα για φασσες. Πολλα τα πουλια…σε τετραψηφιο αριθμο… αλλα με δεδομενο πως το κυνηγι αρχιζει σε 15 μερες… δεν τους εχω εμπιστοσυνη. Πρεπει να ξαναπαω το Σαββατο πριν την εναρξη να ξανατσεκαρω την κατασταση. Εβγαλα και μια φωτο οπου ο ουρανος δυσκολα διακρινετε…. αλλα δυστυχως φαινεται ενα σημειο που προδονει την τοποθεσια και ετσι δεν θα την ποσταρω. Οχι πως θα ερθετε εσεις…αλλα το σαιτ το βλεπουν κι αλλοι απο δω μερια….φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509436

    Σήμερα απολύτως τίποτα στον ορίζοντα…!

    Αχιλλέα, όντως, κάτι μου λέει ότι εάν καθίσω ένα πρωί και ντουφεκάω τσίχλες, τότε θα μου “σκάσουν” οι άτιμες οι φάσσες πάνω απ’ το κεφάλι μου…! Και, τότε, με τα 9άκια και τα 10άκια, απλώς, θα τους “κάνω αέρα”…! Εκτός και αν μου έρθουν τετ α τετ στα λίγα μέτρα…! Μου έχει συμβεί, άλλωστε, αρκετές φορές πριν από μερικά χρόνια, όταν τότε παρέμενα “ορκισμένος” τσιχλάς ακόμα και στα περάσματα της φάσσας…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #509439

    Kαλημερα σας…

    Σημερα εξοχικο χωρις σκυλια …!!!!!!!!

    Φασσες αρκετες ….

    Και σε κοπαδακια 10-15 πουλια ( μας περασαν 4 τετοια ) και σε 30αρια ( μας περασαν 2 τετοια πολυ πολυ ψηλα ) και σε 5-6 πουλια ( μας περασαν 3 τετοια  ) …..

    Πιασαμε φρεσκοκομμενη καλαμποκια τουλαχιστον 3 ημερων ….

    Απολογισμος ….3 ατομα 7 πουλια…

    Λαμπρο καφε 6αρι και τα μυαλα στα καγκελα…

    Και φυσικα γυρισαμε με ενα πορτ μπαγκαζ καλαμποκια…

    Καηκα απο τον ηλιο , γιατι τα γεροντια πιασανε την σκια… και θελανε να φυγουμε απο τις 12…

    Πολλες τουφεκιες , και μονες , και διπλες , αλλα και τριαρες !!!!

    Βασιλακη πιστευω να με ακουσες χτες…..

    Δυο παλληκαρια που ητανε πιο μακρια , ειπανε οτι εχουνε παρει εως τωρα 22 πουλια…!!!!

    Αυτα …

    Καλη συνεχεια , παω για ρολλό με πατατες στο φουρνο…

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509441

    Μπράβο Τάσο! Βαράτε τες αλύπητα…! Καλή συνέχεια…!

     

    Υ.Γ.: Μακάρι να είχα κι εγώ κοντά και να μπορούσα να πάω σε καλαμποκιές…! Σίγουρα θα ήταν καλύτερα…! Αρκούμαι μόνο στο να περιμένω σε μία χούνη με διάσελο, μην τυχόν περάσει κανένα κοπαδάκι εντός βεληνεκούς…!!! Σίγουρα μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας, εν αντιθέσει με τις καλαμποκιές που λειτουργούν σαν κράχτες και μαγνήτες για τη φάσσα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509449

    Μπραβο Τασο!!!!  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #509454

    Κάποια από τα καλύτερα Φασσοκάρτερα της Φθιώτιδας,δεν στάθηκαν στο <<ύψος τους>> σήμερα.

    Λίγα τα πουλιά ίσα που να σε κρατούν σε εγρήγορση. Γερακότσιχλες καθόλου.

    Υγεία  σε όλους μας…… :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #509456

    Μπραβο ρε Τασουλη ……καψτε της ρουφιανες……! :yahoo:

    Λουκα ….Νικολα υπομονη …….πιστευω από δω και μπρος θα αρχισουν να ερχοντε σε καλους αριθμούς ……..οποιος πεφτει κοντα θα περνα καλα…….! :yes:

    Ο φιλος μου ο Νασος στα ψηλα σημερα ειδε μεγαλα μπουλούκια να μπενουν αλλα σε υψος……..! :good:

    Εγω τελικα εμεινα σπιτι ………επρεπε να κανω καποιες δουλιες εν ΄οψη χειμωνα και ειπα να τις κανω σημερα που δεν μου φαινοταν η μερα και πολύ σοβαρη για κυνηγι αν και μια κοντινη βολτα την εκανα στα τσακα – τσακα………!

    Το άλλο ΣΚ ελπιζω να εχω και εγω κανα χαμογελο ισαμε εκει πανω…..! :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    michael75 στις #509460

    καλημέρα σας

    παραλίγο να πάρω την πρώτη σε καλαμποκιές που συνόρευαν με μεγάλα πλατάνια όμως μια που δεν το πίστευα μια που το ζευγαράκι μου ήρθε κοντά μεν αλλά πολύ γρηγορα δε  μια μακρινή τουφεκια δεν έφερε το αποτέλεσμα την άλλη φορά ίσως να είμαι πιο τυχερός

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509463

    Και σήμερα πολύ φτωχά τα πράματα…!!! Ένα μικρό σμηνάκι 6 – 7 πουλιών και μία μονάχη όλα κι όλα…!!! Φυσικά εκτός βεληνεκούς…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #509476

    Κάτι έψαχνε να βρει η ‘κυρία μεσ’την κάνη και έμπλεξε!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #509482

    Βγαίνω και εγώ στο βουνό αύριο μπάς και κανω σεφτέ.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,426 έως 10,440 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων