ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509489

    Μπραβο Μανο  :good:  και καλη υπομονη στους υπολοιπος μανιακους των μπλε! Θελει υπομονη πολλη και γινατι γαιδουρινο η ατιμη!!!  :rose:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509505

    Και σήμερα ΔΕΝ μας έκανε τη χάρη…! Μόνο ένα μεγαλούτσικο σμήνος είδα πολύυυυυυ μακριά…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509507

    Λοιπον Νικολα! Ή σταματας να πηγαινεις στις φασσες ή δεν ξερω τι θα γινει!!! Πας να σπασεις το σερι αρνητικοτητας σε συνεχεις εξορμησεις, το οποιο εχω τα πρωτεια!!! Σε παρακαλω πολυ!!!!  :heart:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Κρατα γερα φιλε!!! Θα ερθει η ευκαιρια…αργα ή γρηγορα!!!  :good:  :good:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509520

    Αχιλλέα ευχαριστώ για το κουράγιο σου…!

    Λοιπόν, τελευταία μας ελπίδα είναι οι μέρες μετά την κακοκαιρία, δηλαδή από Παρασκευή και μετά…!

    Εάν ούτε τότε μας δώσει “δυνατά” μπασίματα, τότε… θα μιλάμε για μια κακή χρονιά εφέτος  στη φάσσα, τουλάχιστον στα περάσματα του φθινοπώρου, αν όχι και στους ντόπιους πληθυσμούς!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509523

    Νικολα σε καταλαβαινω απολυτα!!! Σε νιωθω γιατι εχω και εγω καψουρα για τις φασσες φιλε…. ειναι ενα αλλο εντελως διαφορετικο συναισθημα να κυνηγας φασσα! Και πολυ μεγαλη η ικανοποιηση οταν δικαιωθεις εστω και με ενα- δυο πουλια! Για αυτο κανε ακομα λιγη υπομονη οπως ειπες…. και μετα ετσι κι αλλιως θα φανουν οι τσιχλες να χορτασεις οσες τουφεκιες θελεις!!!! Γερα λοιπον!!!!  :good:  :good:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509601

    Xτες τίποτα δεν πέρασε!

    Σήμερα, όμως, πέρασαν αρκετά κοπαδάκια (6 – 7), και μικρά (~10) και μεσαία (30 – 40)…! Ένα απ’ αυτά μας πέρασε οριακά και αφού το αρχίσαμε στο ντουφεκίδι με τον φιλαράκο μου (καθόταν 60 μέτρα πιο κάτω), καταφέραμε 2 πουλιά, τα οποία και μοιραστήκαμε φυσικά!!!

    Τη μία απ’ αυτές, την κυνήγαγα σε μια κατηφορική πλαγιά, αφού είχε μόνο μία σπασμένη φτερούγα…! Τελικά κατάφερα και την αποτέλειωσα, προτού απομακρυνθεί και τη χάσω οριστικά…!

    Διαισθάνομαι πως… “ες αύριον τα σπουδαία…”!!! Μένει να το δούμε…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509637

    Kαι σήμερα ακόμα περισσότερα τα πουλιά…! Αρκετά έως πολλά μπουλούκια…! Ωστόσο, μόνο ένα μου ήρθε κάπως βολικά και κατάφερα μία! Πολύ καλό κομμάτι! Μεγάλο, ενήλικο πουλί!
    Άντε να δούμε και αύριο “τι ψάρια θα πιάσουμε”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    Παναγιώτης στις #509643

    πολύ καλή μέρα η σημερινή!! Να είμαστε καλά να έχουμε τέτοια κυνηγια όλοι! 

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1140
    Winchester στις #509646

    Μπραβο μαγκες!!!  :good:  :good:  :good:  Παντα τετοια!!!

    Νικολα μπραβο ρε φιλε…..και ενα πιο μεγαλο μπραβο για την επιμονη σου !!!  +1000 :good:  Καλο υπολοιπο σε ολους!!!  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509667

    Αχιλλέα, ευχαριστώ βρε φίλε!

    Λοιπόν, σήμερα από τις 9 και μισή περίπου μέχρι τις 10 περίπου, πέρασαν στον “Θεό” πολλά και καλούτσικα κοπαδάκια, σύνολο καμιά 1000άρα(!) πουλιά!!! Το αποκορύφωμα ένα 300άρι, που ενώ μπήκε χαμηλά στη χούνη, σηκώθηκε και αυτό πολύ ψηλά λίγο πριν απ’ τα τουφέκια, λες και το ‘κανε επίτηδες (που το ‘κανε δηλαδή – τσούλες)…!!! Ένα πιο μικρό που πέρασε οριακά σε έναν φίλο, έφαγε μια τριάρα που “ξεκρέμασε” μία, αλλά δυστυχώς έπεσε σε μια απροσπέλαστη βαθιά ρεματιά…!!! Στράφι το πουλάκι…! Εγώ, απ’ την άλλη, έμεινα αντουφέκιστος σήμερα…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    558
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΣ στις #509677

    Τέσσερα κοπάδια των 100

    στον Μπράλο και αρκετές τσίχλες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509680

    Τίποτα το ιδιαίτερο και σήμερα…! 2 ζευγαράκια μόνο είδαμε και 1 τριάδα, και αυτά νωρίς…! Μετά… το απόλυτο τίποτα…!

    Είναι όμως πίσω αρκετά πουλιά ακόμα, δεδομένου του ότι βορειότερα περνάνε πολλές αυτές τις μέρες…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Bretonistas Commader στις #509697

    Πολλα κοπαδια περασαν και σημερα απο τα βορεια των Ιωαννινων,απο 27 του μηνος μπαινουν φασσες κατα χιλιαδες,οσοι ξερουν περασματα με λιγο κοσμο κανουν πολυ καλα κυνηγια ,οι υπολοιποι απλα τα βλεπουν….σημειωτεων οτι φυσαει βοριας και τα πουλια ειναι αρκετα ψηλωμενα… 😉  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kostasA302 στις #509708

    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάω για φασσες το επόμενο σκ αλλά μιας και νέος κάτοικος  στην Αθήνα δεν γνωρίζω που θα μπορούσα να μετακινηθω. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα μέρος προς Φθιώτιδα ή Εύβοια.ευχαριστώ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509724

    Απολύτως τίποτα σήμερα…!!! 😥

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων