ΦΑΣΣΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,456 έως 10,470 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #509741

    Το Σαββατο επισκεψη σε ελατο για τις σιδερενιες ……….οφθαλμολουτρο καμποσο με κοπαδια μικρα και μεγαλα (από μεμονομενα πουλια μεχρι κοπαδια απο καμια διακοσαρια πουλια )………….αλλα μονο οφθαλμολοουτρο οποτε καποια στιγμη το γυρισα στις τσίχλες που καπως με αποζημιωσαν ( αφου ολοι τριγυρω τις καψανε και μονο εγω κρατιωμουνα ……αλλα μεχρι ένα σημειο )μιας και δεν είμαι και ο πιο υπομονετικος του καρτεριου……….!

    Και χθες που πηγαμε για μπεκατσα ειδαμε λιγα πουλια σε χαμηλο υψομετρο αλλα στο δυωρο καρτερι πριν το ψαξιμο για μπεκατσα δεν μας κανανε το χατιρι να περασουν με αξιωσεις από τα καρτερια μας …….!

    Στη φωτο τα αποτελεσματα σου Σαββατιατικου καρτεριου……και εις αλλα με υγεια….!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    drbio στις #509748

    Καλησπέρα και από εμένα. Αρκετά πουλιά μπήκανε όλο το ΣΚ με σταθερή ροή και κυρίως ως τις 11:00 το πρωί σε Κεντρική και Στερεά Ελλάδα. Δυστυχώς οι ανεβασμένες θερμοκρασίες και η σχετική άπνοια δε βοήθησαν για καλές καρπώσεις πλην ελαχίστων περιοχών, παρόλο που η αποδημία είναι ενθαρρυντική. Νομίζω αυτό γενικεύεται, αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις που αναφέρει ο Commader.

    @KostasA302: Κώστα καλησπέρα δε νομίζω να βρεις κάποιον να σου απαντήσει σε αυτό δυστυχώς. Δες σχετική ερώτηση μου λίγο καιρό πριν… Για τις περιοχές που αναφέρεις εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι καλύτερα να μείνεις στα χαμηλά προς το παρόν υψόμετρα

    Καλά βόλια σε όλους,

    Συναδελφικά D.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509762

    Σήμερα, πάλι, είχε πάρα πολύ… κρύο με βοριά! Μόνο αυτό! Γιατί από φάσσες τίποτα, αν εξαιρέσω μία τριάδα που τις είδα τελευταία στιγμή και με ξάφνιασαν…! Τις τρόμαξα καθώς επώμισα βιαστικά και έστριψαν και απομακρύνθηκαν τάχιστα εκτός βεληνεκούς! Εάν τις είχα δει λίγο νωρίτερα θα τις περίμενα κρυμμένος πιο προσεκτικά και μπορεί να έκανα καμία καθώς θα μου “έσκαγαν” βολικά… Δεν πειράζει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #509804

    Εγώ παλληκάρια, τέλειωσα για εφέτος με τις “γαλάζιες κυρίες”…!!!

    Όπως κάθε έτος, έτσι και φέτος, αφιέρωσα καμιά 20αριά μέρες σε καθαρό μπασιμοκάρτερο, που δεν έχει καμία σχέση με γνήσιο φασσοτόπι (δεν κρατάει καθόλου φάσσες η περιοχή αυτή και μόνο ό,τι περάσει…).
    Τα φετινά περάσματα της φάσσας (στο μέρος μου πάντα) θα τα χαρακτήριζα αρκετά χλιαρά ή μέτρια…! Καμία ημέρα από τις 14/10 μέχρι και σήμερα δεν μας έβαλε πολλά πουλιά και με διάρκεια! Μόνο 4 – 5 μερούλες ήταν κάπως ικανοποιητικά τα πράγματα, αλλά με μικρή ένταση και διάρκεια… Το υπόλοιπο διάστημα (σχεδόν) τίποτα…!

    Κατάφερα και καρπώθηκα 3 μόνο πουλιά και, αν ήμουν λιγάκι πιο τυχερός, θα μπορούσα και άλλα τόσα τουλάχιστον…! Βέβαια, έχει υπάρξει και χρονιά, που στο ίδιο μέρος και τον ίδιο καιρό, είχα φτάσει και το διψήφιο νούμερο…! Άλλες χρονιές έχω φάει και τις “φόλες” μου…! Έτσι είναι η φάσσα στα περάσματα…!

    Μεγάλο ρόλο για εμένα παίζει η τύχη (όχι μόνο, φυσικά) στο συγκεκριμένο κυνήγι της φάσσας…! Αν είσαι “κωλόφαρδος” και κάθε μέρα σε καβαλάει και από ένα κοπαδάκι, τον γεμίζεις τον καταψύκτη…! Εάν, όμως, μόνο τα “χαζεύεις” από μακριά, τότε… μόνο “οφθαμόλουτρο”!

    Και του χρόνου λοιπόν!!! Να είμαι, πάνω απ’ όλα, καλά…!!!

    Υ.Γ.: Καλή συνέχεια σε όλους τους φίλους της, που θα ασχοληθούν μαζί της όλον τον χειμώνα…!!! Και καλή αντάμωση του χρόνου τέτοιον καιρό μέσα από εδώ, διαδικτυακά…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #509817

    Σήμερα έγινε καλό <<παιχνίδι>>..!!!!!!!

    Για Κωπαϊδα ξεκινήσαμε……στα έλατα,στα καλύτερα Φασσοκάρτερα έφτασε η χάρη μας..!!

    Πάρα πολλές Τσαρτσάρες, τις οποίες……. αγνοήσαμε επιδεικτικά, γιατί είχε πολύ

    καλό πέρασμα από Φάσσες…. :good:

    Αρχισαν από τις 8 και δέκα το πρωί και έκοψαν ( όχι τελείως) αργά το μεσημέρι.

    Τα πουλιά ερχόντουσαν πετώντας αργά και χαμηλά, μάλλον για να πιάσουν στα

    έλατα της περιοχής και έδιναν ευκαιρίες για καλές και επιτυχημένες βολές.

    Αυτά έγιναν στα συγκεκριμένα Φασσοκάρτερα, γιατί σε άλλες περιοχές που

    μίλησα στο τηλ. με φίλους δεν είχε τίποτα το αξιόλογο από Φάσσες.

    Μάλλον βρεθήκαμε την κατάλληλη μέρα στην κατάλληλη περιοχή…. :good:

    Υγεία σε όλους μας…….. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #509825

    κωλοφαρδια λεγεται Λουκα… χαχχααχ παντα τετοια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #509829

    Mπααα…

    Για Κωπαιδα ερχοταν την ειδε περιφραγμενη και εφυγε…αχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #509833

    τασο το καραξινι αστο απ εξω που ειναι το χωριο μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #509836

    κωλοφαρδια λεγεται Λουκα… χαχχααχ παντα τετοια!!!

    :yahoo: :yahoo:  :good:  :good: ……….!!!!!!!

    Για Κωπαιδα ερχοταν την ειδε περιφραγμενη και εφυγε…αχαχαχαχα

    Τάσο σου είχα στείλει Π.Μ…….Μάλλον όμως δεν θα το είδες… :unsure:

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #509839

    Λουκα , και τωρα που το ειπες κοιταω και δεν εχω τιποτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #509840

    Τάσο κοίταξε το mail σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #509841

    Τιποτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #509844

    Μπαβο σου μπαρμπα……χαχαχα :good:

    Τις ζεματισες τις ρουφιανες……… :wacko:

    Τους εδωσες χαιρετίσματα κι από μενα…..;;;; :yahoo:

    Τασουλη καλα να παθεις για να μαθεις……….βρε συ περιφραζουν τις βοσκες …….πως θα μπουν μεσα τα αρνια……χαχαχα :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    vampire στις #510050

    Καλησπέρα

    Επιτέλους ένα καλό κυνήγι μετά από πολύ καιρό…

     

    Υ.Γ. :  Φίλε Δημήτρη Στόκα μπορεί να έφυγες αλλά τα φυσίγγια σου (όσα μου έχουν μείνει) ακόμα γράφουν ιστορία…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    michael75 στις #510346

    Καλημέρα σας

    Παρασκευή βράδι ανεβαίνω στο χωριό καιρό είχα να πάω ενα κυνήγι θα έκανα Σαββατο πρωι μπας και συναντούσα καμια φασσα. Οι πληροφορίες λίγες και αποθαρυντικές αφού οι φίλοι μου κατι για μερικά σκόρπια πουλια μου είπαν αλλα δεν πολυπηγαίνουν κιόλας αφού τώρα πλέον έχουν μπλέξει με τα γουρούνια. Καθησα πρωι πρωι σε μια άπλα στον κάμπο να πάρω μάτι και στις 7μισι φάνηκε ενα μεγάλο κοπάδι να περνα ψηλά αλλα και και κάμποσες να κατεβαίνουν απο το βουνό προς τον κάμπο. Αποφάσισα να πιάσω μια κορφή στο τέρμα του βουνού και να μην παω να καρτερέψω στα καλαμπόκια. Μεχρι τις 11μισι που έπιασε καταιγίδα έκανα ένα απο τα καλύτερα μου κυνήγια στις φάσσες και μόνος

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,456 έως 10,470 (από 10,556 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων