Φυσίγγια για γουρούνι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    johnnyhunter στις #335515

    Όσον αφορά τα σκόπευτρα ακριβείας των καννών slug , αν και πολύ χρήσιμα για κυνήγι με καρτέρι, είναι κατά τη γνώμη μου ακατάλληλα για ένα θήραμα που περνάει με μεγάλη ταχύτητα από μπροστά μας. Μέχρι να εστιάσεις το θήραμα θα περάσει πίσω από τα δένρα ή τους θάμνους. Όσο και για την ισχύ του μονόβολου ή των ραβδωτών, αν και είναι μεγάλη, δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα ότι το θήραμα θα πέσει επί τόπου ξερό αν δεν βληθεί στον εγκέφαλο ή την σπονδυλική στήλη. Αν  βληθεί στα έντερα πιθανόν και να μην το βρεις ποτέ. Το πλεονέκτημα που προσφέρει το μονόβολο είναι ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς για απόσταση, βάρος θηράματος, διάτρηση κλπ. Αλλά στα 20-30 μέτρα ένα μονόβολο μπορεί να τραυματίσει σε μη ζωτικό σημείο το θήραμα και αυτό να χωθεί μες στα γκρέμια και άντε να το βγάλεις, ενώ τα ΟΟ ημιμάγκνουμ (που χρησιμοποιώ) καλύπτοντας μια επιφάνεια 30-40 πόντων στην ‘ιδια απόσταση παρέχουν μεγάλη  πιθανότητα να χτυπήσει ένα από τα 12 βόλια το κεφάλι ή τη σπονδυλική στήλη και να το βρεις επιτόπου. Και προσφέρουν και μια κάλυψη σκοπευτικού λάθους 10-20 εκ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #37343

    Καταρχήν Ανδρέα να ξέρεις ότι στο θεμα που λές : ή το παίρνεις ή το χάνεις συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    Οταν τραυματίζω κάποιο πουλί και είμαι στα πρόθυρα να το χάσω ( έστω και με σκυλί ) μπορεί να τα παρατήσω από τη στεναχώρια μου και να μην κυνηγήσω όλη μέρα.  Ενώ όταν μου φύγει, συνεχίζω κανονικά … και λέω οκ τι να κάνουμε.  Αυτά γιατί πιστεύω ότι μιλάμε την ίδια γλώσσα.

    Το 36άρι το ανέφερα, γιατί έχω διαβάσει και έχω δεί τις ζημιές που κάνει ( με ένα μονόκανο baikal Magnum). Μπορεί να κάνω λάθος για το Αγριογούρουνο, δεν ξέρω ??  H γνώμη σου που τα κυνηγάς γιατί είμαι άσχετος είναι σεβαστή.

    Το 36αρι της Winstester 9410 mod που έχει ο billbe, το γωστάρω και γω και ένας λόγος που το θέλω ίσως είναι για αγριογούρουνο , όταν θα αξιοθώ να βρω την κατάλληλη παρέα και να το κυνηγήσω….. μάλλον θα έκανα λάθος εκτίμηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #37353

    Φίλε johnnyhunter,τό νά χτυπήσει ένα δράμι από τά δώδεκα σέ ζωτικό σημείο,μπορεί νά σού δώσει τό θήραμα.Αλλά μήν ξεχνάς ότι μπορεί τό ένα δράμι, ή τά δύο, νά χτυπήσουν μαλακούς ιστούς,μέ αποτέλεσμα τό θήραμα νά ψοφίσει ίσως καί μετά δυό μέρες.

    Θά σού πρότεινα λοιπών νά ασχοληθείς σοβαρά μέ τή σκόπευση μέ μονόβολο.Δέν λέω νά κυνηγάς ένα εικοσάρι-εικοσιπεντάρι γουρούνι,καί νά βάζεις μονόβολα,αλλά όταν έχεις νά κάνεις μέ πενηντάρι καπρί καί πάνω,η γνώμη μου είναι ότι τό μονόβολο είναι μονόδρομος,ακόμα καί σέ αποστάσεις είκοσι μέτρων.

    Αντώνη,εγώ νομίζω ότι άν θά θελήσεις νά κυνηγήσεις γουρούνι μέ οποιοδήποτε τριανταεξάρι,θά σφάλεις.Οχι ότι έχω δεί κανέναν νά τό κάνει καί νά αποτυγχάνει,αλλά κατά τή γνώμη μου,τό γουρούνι θέλει περίσσεμα ισχύως,καί εκτός αυτού τό δωδεκάρι σού προσφέρει άμα θέλεις καί μονόβολα περιορισμένης ισχύως.Τό τριανταεξάρι όμως δέν μπορεί νά σού δώσει αυτό τό κάτι παραπάνω.

    Καί δέν νομίζω νά κυνηγάνε στήν αμερική αγριογούρουνα (τού μεγέθους πού κυνηγάμε στήν Ελλάδα τουλάχιστον) μέ τριανταεξάρια.Κοίτα πάλι μήπως κυνηγάνε τά γουρουνάκια (Javelina)καί όχι αργιόχοιρο (Wild Boar).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    kalogeros22 στις #335519

    ΚΑΙ ΜΕ ΑΠ’ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΞΑΝΑΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΡΑΒΔΩΤΟΥ ΝΑΙ Η ΟΧΙ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΡΥΘΜΗΣΗ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΑΔΙΚΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ.ΕΔΩ ΜΕ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΔΕΙΞΗΣ ΛΟΓΩ ΑΓΩΝΩΝ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΕΙΚΡΑΤΕΙΑ ΘΑΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΑ ΖΟΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΑΜΠΟΤΑΡΟΥΜΕ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΝΩΣΤΟΣ Ο ΚΟΚΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟΥ.

    Υ.Γ falco ΤΕΚΝΟΝ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ

    (ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΚΟΜΣΑ) ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΣ ΞΕΜΑΤΙΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΗ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΟ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.(ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΟΒΩ ΕΝΑ ΚΑΖΑΝΙ ΑΛΟΙΦΗ ΔΕ ΣΕ ΦΤΑΝΕΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΛΛΟΝ).leo κατι ειπαμε καποτε για κατι βιδες με κεφαλι για σταυρωκατσαβιδο θυμασεεεεεεεεεεε !!!!!!!!.ΤΕΚΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ FALCO NA ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩΩΩ ;;;;;;;;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #37367

    Αντρέα μου,

    επειδή τα κυνηγάς τα γουρούνια, η γνώμη σου είναι απόλυτα σεβαστή.

    Εξάλου στην χράπα χρούπα που έχω, η μιά από τις δυό καννες είναι slug magum 61 cm, και τώρα με το νέο νόμο ( δεν τον έχω δεί σαν νόμο , παρά σα σχέδιο ) ίσως πάρω και αυτή των 51cm. Απλά μου πέρασε από το μυαλό αυτό με το 36αρι. Αλλά όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις.

    Αρα όταν είναι να πάρω κάτι, θα πάρω το σκοπευτικό που μου λέει συνέχεια και ο leo..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #37378

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΑΦΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ.ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΔΩΝ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΠΡΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ Η ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΜΟΛΥΒΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΡΑΜΙΩΝ.ΕΤΥΧΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΥΦΕΚΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕ ΜΟΛΥΒΙ.ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΡΙΞΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΑΠΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΡΙΞΕ ΔΡΑΜΙΑ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.Η ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙΡΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΟΠΟΤΕ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΘΑΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ.ΑΡΚΕΤΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΠΡΙ ΘΑΝΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #37384

    Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, να είχαμε μια ανάλυση από τους έμπειρους γουρουνοκυνηγούς για την σκοπευτική μέθοδο που ακολουθούν στην τουφεκιά του γουρουνιού με μονόβολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spy στις #37389

    Εγω, αν και ασχετος με αυτου του ειδους το κυνηγι, εχοντας ακουσει πολλα για τραυματισμους γουρουνιων λογω χρησιμοποιησης δραμιαρικων καληγω σε ενα συμπερασμα, συμφωνα με οτι εχω ακουσει και συμφωνα παντα και με τα λεγομενα των συναδελφων. Τ0 9βολο θα το χρησιμοποιουσα μονο αν ηξερα τι ειδους γουρουνι-α κυνηγαω και σε ποση αποσταση(20-35 μετρα) θα περασει απο το δικο μου καρτερι πραγμα αδυνατον μιας και δεν ξερει κανεις απο που θα περασει ή αν περασει. Τωρα βεβαια θα προσπαθουσα να εξασκηθω περισσοτερο με την σκοπευση με μονοβολλα λογω πολυ καλητερων αποτελεσματων σε αντιθεση με τα δραμιαρικα. Βεβαια σε κοντινες βολες η περιπτωσης  ειναι πολλη περιορισμενες αν εχεις μονοβολλα στιν θαλαμη. Θελω να καταληξω στο οτι ολα καλα ειναι το θεμα ειναι οτι αν δεν εξασκηθουμε σε ενα τυπο φισιγγιων τον οποιο μας  αρεσει και εμπιστευομαστε δεν θα εχουμε τη χαρα να παρουμε θηραματα  αρκετα παρα μονο απο τυχη θα παρουμε καποιο. οι πολλοι τυποι φυσιγγιων κανουν κακο ως προς την αντιληψη του κυνηγου γιατι τα περισσοτερα εχουν διαφορετικες ταχυτητες απο τα αλλα.

    φιλικα .

    Αντώνης Παλαιοθοδωρος απο ζακυνθο.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    kalogeros22 στις #37393

     

    ΦΙΛΕ KOSTAK 22 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 15 ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΜΟΝΟ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 11 ΕΙΧΑΝ  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ  ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΕΥΣΗ-ΤΟΥΦΕΚΙΑ.ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΓΕΙ(ΛΟΞΑ,ΤΡΑΒΕΡΣΑ,ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΣ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ.ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΡΕΧΕΙ .ΣΕ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΟΤΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ.ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤA ΜΕ ΠΑΙΖΕΙ Η ΑΚΙΔΑ ΤΟΥ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟΥ ΟΠΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΘΑ ΚΑΛΥΒΙ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΤΗΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ 80-100 ΜΕΤΡΑ.ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ Η BENELLI 2,5 χιλ ΑΚΙΔΑ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟ ΛΕΠΤΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ(ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΣΑ ΜΕ 2,5 ΚΟΛΑΟΥΖΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΥΣΟΧΟΪΑ ΕΧΟΥΝ).ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΦΥΣΙΓΓΙ  ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗ ΤΡΟΧΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΛΗΜΑ ( ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 80-100 ΜΕΤΡΑ).ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ  ΣΤΟΝ ΟΠΙΟ ΔΕ ΔΟΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ Η ΤΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #37395

    Λοιπόν η επιλογή 9βολων ή μονού καθορίζεται από την απόσταση που θα βληθεί το θήραμα και από το μέγεθος. Αν είσαι στο πυκνό  ή  σε σημείο που το γουρούνι θα περάσει σχετικά κοντά (-25 μ) χρησιμοποιείς (όπως και οι περισσότεροι) 9βολα. Αν καλύπτεις χώρο μεγαλύτερο τότε ένα καλό μονόβολο με ειδική κάνη τέτοιου τύπου και τα απαραίτητα σκοπευτικά θα σου δώσουν το θήραμα αν μπορέσεις να το πάρεις. Αν δεν το μπορέσεις τότε εξασκήσου κάπου με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

    Ερώτηση ποσοι γουρουνάδες έχουν εξασκηθεί με μονόβολο  σε κινούμενο στόχο όγκου γουρουνιού  με ταχ. 40-50 χαω. (Αν βρούμε το χώρο συνήθως παλιά λατομεία ή χωματερές ή τελος πάντων κάποιο απομακρυσμένο σημείο που να μας εξασφαλίζει ΑΣΦΑΛΕΙΑ σε μας και στους άλλους τότε γίνεται)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #37412

    φίλε dragonfly

    Με την αγαπημένη μου χλάπα χλούπα έχω ρίξει πάρα πολύ σε ακίνητους στόχους ακόμα και σε μεγάλες αποστάσεις, αλλά όχι σε κινούμενο στόχο. Τι εννοείς ακριβώς και πως γίνεται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #37416

    Φίλοι μου,θά σάς πώ ένα περιστατικό πού συνέβη πρίν κάποια χρονάκια.

    Πέρασε ο κάπρος από όλα τά όπλα μίας φιλικής παρέας.Ολοι αδειάσανε τά όπλα τους πάνω του,καί τό καπρί απλά…έφευγε!!!Ολοι τους,είχανε στά όπλα μόνο δράμια!!!Οι αποστάσεις τών βολών ήταν γελοίες!!!Τό γουρούνι έπεσε στόν τελευταίο,όπου καί ένα δράμι,μπήκε στό αφτί του!!!

    Τώρα όλοι τους έχουν(έστω καί τό πρώτο)μονόβολο!!!

    Επίσεις,τά μονόβολα υπάρχουν πιά σέ τόσους τύπους,πού μπορείς ακόμα καί σέ κοντινές αποστάσεις(αυτό γιά τόν φίλο ΠΑΚΗ)νά έχεις κάποιο μονόβολο “κοίλης αιχμής” καί χαμηλώτερης ισχύος.Αυτό θά επιτρέψει στό μονόβολο νά διασταλεί πλήρως,καί νά μήν προκαλέσει διαμπερές τραύμα,όπως ας πούμε θά γινώτανε μέ ένα BRENNEKE Magnum.Ακόμα καί στά έντερα.

    Τά μονόβολα CERVO τά γνωρίζετε; Σαράντα γραμμάρια βολίδα,μέ μία κοίλη αιχμή πού μέσα τής μπαινει ολόκληρο…δάχτυλο!!!Αλλά όχι κατάλληλο γιά μεγάλες αποστάσεις,λόγω χαμηλής ταχύτητας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    dragonfly στις #37448

    φίλε fast eddie

    Αυτό που έχουμε κάνει η παρέα (γουρουνοκυνηγοί) και εγώ (όχι ευχαριστώ) ήταν το εξής. Αφού Βρήκαμε ένα τόπο ασφαλή δέσαμε σε ένα αμάξι 70 μέτρα σκοινί και στην άκρη του μία βάση με ρόδες χαμηλή με δύο κεραίες μεταλικές στις δύο άκρες της βάσης (μπροστά και πίσω) Εκεί δένουμε με κολλητική ταινία σακούλα σκουπιδιών ανοιγμένη στη μέση  με ζωγραφισμένο το κέντρο της πορτοκαλί. Το αμάξι πηγαίνει με 40 χλμ ένας οδηγεί το αμάξι ένας είναι ο αρχηγός πίσω από το σκοπευτή που δίνει την εντολή εφόσον έχει ελέγξει το χώρο και τότε ο άλλος πυροβολεί. 

    ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Να βρείς το τόπο που να προυποθέτη ασφαλή εξάσκηση. Ευθεία γύρω στα 150 μέτρα και ΑΝΑΧΩΜΑ πίσω από το στόχο και βολές με ελαφρά κλίση μερικών μοιρών πρός το έδαφος, σε απόσταση 35-40 μ.

    Εκεί θα δείς τη διαφορά μονοβόλων διαφορετικής μάρκας και θα μπορέσεις να κατανοήσεις τη βολή καλύτερα.

    Φίλε ΚΑ-ΒΑR μήπως η πλειονότητα φυσιγγίων που χρησιμοποιήθηκαν για τη βολή του γουρουνιού της παρέας ήταν αμερικάνικα. (Ρέμινγκτον). Το ίδιο έπαθε και ο κολητός μου με ένα καπρί 95 καθαρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #37455

    Στην Γαλλία όλα τα σκοπευτήρια που διαθέτουν sporting, έχουν ιδικό σταντ για βολές σε γουρούνι. Πρόκειται για το ομοίωμα ενός γουρουνιού από λαμαρίνα που κινείται σε ράγες. Βγαίνει από κάπου και διασχίζει μια απόσταση λίγων μέτρων πριν ξανακρυφτεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #335534

    Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

    Λοιπόν ρώτησα φίλο κυνηγό ο οποίος κυνηγά μόνο γουρούνια και είναι ο αρχηγός της παρέας από την περιοχή της ’μφισσας. Μου είπε οτι κυνηγά με μονόβολα αλλά εάν τα σκυλιά του σταμπάρουν το γουρούνι μέσα σε πυκνό και εκείνο δεν βγαίνει αλλά κρύβεται στα πουρνάρια τότε μπαίνει αυτός στα πυκνά πάντα με δράμια στο όπλο. (Ακούστηκε λίγο επικίνδυνο αλλά γι’αυτούς είναι θέμα συνήθειας απ’ότι συζητήσαμε).

    Τώρα όσον αφορά την σκόπευση τις περισσότερες φορές που θέλουν να σκοπεύσουν το γουρούνι που τρέχει το κάνουν όπως όλοι μας με διόφθαλμη δηλαδή σκόπευση. Μόνο εάν είναι κάπου ακίνητο μπορεί να σιγουρέψουν λίγο ας πούμε την βολή σκοπεύοντας όπως σε κάποιο ραβδωτό.

    Αυτό πιστεύω είναι λογικό διότι πρόκειται για κινούμενο στόχο και το όπλο δεν έχει διόπτρα. Το να σκόπευαν όπωε σε ραβδωτό είναι λάθος όπως είναι λάθος να το κάνεις και στα υπόλοιπα είδη που κυνηγάμε.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων