Φυσίγγια για γουρούνι

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #38664

    Κοιταγα το Site της Sauvestre και διαβασα στα βαλιστικα χαρακτηριστικα τα βληματα στις 50 γιαρδες (47 μετρα) παρουσιαζει μια πτωση περιπου 3.5 εκατοστα…χωρις να αναφερεται τι Choke χρησιμποιηθηκε….

    (http://www.sauvestre.com/index_us.htm)

    Απο την αλλη στο ιδiο site η ακριβεια βολης δειχνει οτι τα βληματα “φευγουν” δεξια και κατα πλειοψηφια “Επανω”

    Φαινομενο που εχει σχεση με βλημα και οχι με την καννη (αν λαβουμε υποψη οτι η καννη ειναι λειοκαννη και οχι ραβδωτη-οποτε θα ηταν σχετικο με τις ραβδωσεις -αριθμο ραβδωσεων και στρεψη αυτων)

    Ριξε καλε μου φιλε και συ μια ματια και πες μου διαφορες…

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #38665

    Απο την αλλη στο ιδiο site η ακριβεια βολης δειχνει οτι τα βληματα “φευγουν” δεξια και κατα πλειοψηφια “Επανω”

    Φαινομενο που εχει σχεση με βλημα και οχι με την καννη (αν λαβουμε υποψη οτι η καννη ειναι λειοκαννη και οχι ραβδωτη-οποτε θα ηταν σχετικο με τις ραβδωσεις -αριθμο ραβδωσεων και στρεψη αυτων)

    Βασικά, έχει να κάνει με την ρύθμιση των σκοπευτικών, κι όχι με το βλήμα, ούτε με την κάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #335824

    Σωστός ο Λεωνίδας!!!

    Σημασία έχει πρώτα απ’όλα η συγκέντρωση.Κατόπιν ρυθμίζουμε τά σκοπευτικά μας,έτσι ώστε νά φέρουμε τήν σκοπευτική γραμμή πάνω στό “γκρούπ” μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #38737

    KALOGEROS22,

    TI PARATIRHSES? POS SOU FANHKE H DOKIMH? IDES KAMIA  DIAFORA? PROS TO KALITERO ,H, PROS TO XHROTERO???GENIKA ME THN PEIRA SOU OLA AUTA TA XRONIA PANO STA OPLA PES MAS  THN GNOMH SOU PALIKARI.

    THA HTHELA EAN MPOROUSAN KAI ALLOI FILOI ,OSOI ASXOLOUNTA ME TA SLUGS FISIGGIA ,NA GRAPSOUN APOTELESMATA APO DOKIMES POU EXOUN KANEI, H ,POU THA KANOUN , SE APOSTASH 50 METRON STATHEROU OPLOU.GRAPSTE KAI TA FISIGGIA TIS DOKIMHS,TI OPLO,  TI  KANNH,TI CHOKE,KAI OTI ALLO ESEIS NOMIZETE.

    O FILOS KA-BAR MPOREI NA GRAPSEI??

    (O FILOS GKIAOURIS  MONO NA  MHN GRAPSH!!.TON EXO BALEI TIMORIA ENA MHNA!!TO STOMAXI MOU AKOMA “PAIZEI MPILIARDO” ME AUTON TON FRAPPE. 

     GKIAOURIS …POU EISE BRE….? KAI DEN SE EXO DIABASH TORA TELEUTAIA??? 

    NA EISTE KALA OLOI.

    EUXARISTO POLI

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38764


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 26 Mάϊος 2004


     GKIAOURIS …POU EISE BRE….? KAI DEN SE EXO DIABASH TORA TELEUTAIA??? 


    [/indent]

    Φίλε GunDoctor o Gkiaouris τελειώνει και ετοιμάζεται να γυρίσει ΕΛΛΑΔΑ,

    γιαυτό είναι τρελλαμένος.

    Εχουν να γίνουν κάτι επιθέσεις με “μονόβολα” στο “αρνάκι” και το “κατσικάκι”.

    Η πιό ωραία στιγμή για έναν που ζεί στο εξωτερικό είναι η στιγμή που προσγειώνεται το αεροπλανο στο αεροδρόμιο ( το ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ τώρα ).

    Μετα αρχίζουν τα προβλήματα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #38795

    Ντόκτορά μου,τά μονόβολα πού μού έχουν δώσει τίς καλύτερες βολές μέ τήν 391(όπως ακριβώς καί μέ τήν 303 πού είχα παλιώτερα)είναι τά Rottweil-Breneke(σέ 70χιλιοστά-απλά)καί τά Federall (σέ 70χιλιοστά-σεμί-μάγκνουμ,καί 76χιλιοστά Μάγκνουμ).

    Μετά από αυτά τά Winchester(70mm-απλά),καθώς καί κάποια άγνωστα SOKOL,τά οποία όμως είναι ιδιαιτέρως ασθενικά!!!

    Γενικά έχω καταλήξει ότι στίς κάννες μου(18,3 αυλός) ταιριάζουν τά μονόβολα μέ 18,4 διάμετρο.

    Στό Maverick Mod.95 εχω μείνει έκπληκτος μέ τά Sellier-Bellot,S-Ball Plastick,πού ενώ με τίς μπερέττες μου πηγαίνανε κυριολεκτικά όπου ήθελε τό καθένα,μέ αυτό τό όπλο πάει τό ένα πανω στό άλλο.

    Αυτός είναι καί ο λόγος πού πρέπει νά δοκιμάζει κανείς σέ κάθε όπλο όλα τά μονόβολα.ΔΕΝ μπορεί νά υπάρξει ένα-τέλειο-μονόβολο γιά όλα τά όπλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #335856

    PARWN!!!

    File Gun Doc molis teliosa ta degree exams tou final year mou. Htan mia periodo (xronia) pou eriksa poli kai pou telika apotimithike deodos apo aytous pou eprepe an kai i tyxi de me paei…. TELOS PADWN as elpisoume oti ola tha pane kateyxin.

    Gun Doc gia to frappe einai simantiko na min bazeis panw apo 2-2,5 koutalies kafe (tea spoons) kai na min ksepernas tou 4-5 imiresios einai poly kakos gia ta neyra kai gia to stomaxi. Alla o gam… einai o pio geystikos kafes apo olous tis zestes meres! kane kai ligo krati an se exei xalasei kai ksana arxizeis meta apo liges meres tous frapedes :))

    ERE STIN ATHINA THA GINEI TIS PROBATINAS (ref KRITSILIS)

    Doc kane kana taksidaki ellada na sou kanoume ena probatina party kai esena :)) Egw tha sou etoimasw kodosoubli probatinas pou einai idikotis mou ;-))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    kalogeros22 στις #38942

    ΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!! ΚΑΛΟ ΤΕΚΝΟΝ  DOCTORI ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΕΣ ΒΟΛΕΣ ΑΠΟ 100 ΚΑΙ 200 ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟΧΟΥ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΣΤΑ 50 ΜΕΤΡΑ ΟΤΙ ΕΑΝ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΗΤΑΝ ΘΗΡΑΜΑ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΨΥΚΤΗ ΜΟΥ. ΕΡΙΞΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΜΟΝΟΒΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΩΝ 50 ΜΕΤΡΩΝ( ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ). Η ΔΟΚΙΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΗΤΑΝ  ΣΑΝ ΠΡΑΞΗ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ ΔΙΟΠΤΡΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ  ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ ΜΟΥ, ΑΝ ΚΑΙ  ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΟΥΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ( ΚΛΙΚ)  ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ (3)  ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΠΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΜΕΤΡΩΝ . ΜΗΠΩΣ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΣΟΚ  Νο 3 ΚΑΙ ΟΧΙ  ΣΤΟ 5αρι ΠΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ;΄Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑ ΤΟ 18,3 ΜΕ ΤΟ 18,4 ΤΟΥ ΜΟΝΟΒΟΛΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ  ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙΣ ΦΡΑΠΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΥΜΟΥΣ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΡΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #39043

    EUXARISTO POLI OLOUS TOUS FILOUS POU ME (PROSKALOUN??) STHN ELLADA GIA “PROBATINA” PARTY ,KRASAKI KAI OTI ALLO (OXI  FRAPPE, EKTOS KAI AN EINAI IDIOS ME AUTON POU EIXA PIEI KAPOTE  SE ENA MAGAZI ZAXAROPLASTEION  STHN ATHINA TO ONOMA “FLOKAS”??YPARXEI AKOMA?)

    DEN THA MPORESO FETOS ALLA SIGOURA THA GINEI KAI AUTO. PITHANON NA ERTHO OTAN GINEI TO E-ARTEMIS GUN SHOP (ME TO KALO)  .

     

     KALOGEROS22,

    EAN BALEIS MIA DIOPTRA THA EXEIS AKOMA KALHTERA APOTELESMATA. OSO KALHTERA BLEPOUME TOSO TO KALITERO!!DEN KSERO EAN EPITREPETE STHN ELLADA.  MPOREIS NA THN BALEIS SE MIA EIDIKH ANASHKOMENH BASHS APANO STO OPLO, OPOU THA SHMADEUEIS KANONIKA (OPOS PANTA)OTAN TO GOUROUNI TREXEI .OTAN TO THIRAMA EINAI AKOINITO TOTE TO MATI SOU THA KOITAEI STO THLEFAKO.

    ME THN DIOPRA THA BALEIS TA SLUGS SE POLI MIKROTERO KUKLO APO AUTON TON 20 EK.

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #39048

    Καλέ μου φίλε GUN DOCTOR,

    Οι διόπτρες απαγορεύονται ρητά για κυνήγι στην Ελλάδα. Υπάρχει βλέπεις περίπτωση, την ώρα που κυνηγάς με την διόπτρα σου στο κυνήγι, να περάσει ο πρόεδρος της δημοκρατίας, και σαν επίδοξος τρομοκράτης που είσαι (όλοι οι κυνηγοί) να μπεις στον πειρασμό να τον δολοφονήσεις.

    Φιλικά,

     

     

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 61 έως 70 (από 70 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων