remington 11-87

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 105 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Remington

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #96321


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΜΑΝΟΣ στίς 23 Οκτώβριος 2007


    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΣΟΚ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΜΑΣ!!

    ΑΠΟ ΤΟ 1976 ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ REMINGTON!!!

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΣΥΧΝΑ ΚΑΘΑΘΑΡΙΣΜΑ? ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!

    ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΑΣ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ <<ΑΠΕΡΙΠΟΙΗΤΗ>> ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ……

    ΟΣΕΣ REMINGTON ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΜΠΛΟΚΗ!!

    ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΠΑΜΦΘΗΝΑ!!50 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΕΝΑ.

    ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ MAGNUM

    ΟΥΤΕ ΕΠΙΚΡΟΥΣΤΙΡΑΣ ΕΣΠΑΣΕ ΟΥΤΕ ΜΠΙΣΤΟΝΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!

    ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΗΝ BENELLI 123 ΤΟΥ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ,ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ? ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ Η ΒΕΛΟΝΑ…..ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ Η 11-87 ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΠΛΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ!!

    φιλε μου ποσα φυσιγγια περιπου ριχνεις καθε χρονια??

    Κωστας


    [/indent]


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #96340

    συναδελφε ULTRAXS,

    ποσα φυσιγγια ριχνω τον χρονο?

    αν σου πω τον αριθμο θα σου φανει παραξενο και περιεργο!!

    εγω το κυνηγι το ζω και ειναι ποιοτητα ζωης για μενα!!

    μεχρι και στο σκοπευτηριο την εχω και ριχνω!! καταλαβαινεις ποσα φυσιγγια μπορει να ριχνω και μαλιστα τους νεκρους κυνηγητικους μηνες!!

    ΜΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #96366

    OΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΑΝ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΜΠΛΟΚΕΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΓΚΡΙΣΗ 2 ΟΠΛΩΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΛΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ.

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΣΟΚ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΜΑΣ!! ΕΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΟΠΛΑ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΥΛΟ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΣΟΚ .

    ΔΗΛ. 18,5 – 17,6=0,9

    18,3 – 17,6=0,7

    ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΛΟ ΚΑΙ ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #96386

    Δεν νομίζω πως μια δοκιμή θα μπορούσε να δείξει την όποια διαφορά. Θα πρέπει να ριχτούν εκατοντάδες βολές από την κάθε κάννη και να μετρηθούν ακριβώς οι κατανομές για να βγουν οι μέσοι όροι. Και πάλι το κάθε όπλο παραγωγής μπορεί να διαφέρει ελάχιστα από το άλλο.

    Νομίζω πως τα όπλα όλα σκοτώνουν, απλά είναι θέμα προσαρμογής κυρίως. Pointability που λενε και οι Αμερικάνοι, η οποία δεν προέρχεται μόνο από το όπλο αλλά και από τον κυνηγό που το χρησιμοποιεί. Δεν θυμάμαι ποιος σκοπευτής ήταν… (κάπου έχω το περιοδικο, ας με διαφωτίσει κάποιος αν τον γνωρίζει, νομίζω ο Elmer Keith) που σάρωνε επί 30 χρόνια τα αμερικανικά πρωταθλήματα από τις κατηγορίες νέων ως και βετεράνων χρησιμοποιώντας το ίδιο (ναι, το ίδιο όπλο!!!) μια remington 870, αλλάζοντας μόνο τον επικρουστήρα και μια ράβδο όπλισης που του έσπασε σε κυνήγι πάπιας (κυνηγούσε κιόλας με το ίδιο όπλο!!!). Όπως καταλαβαίνετε για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει φυσικά το όπλο να είναι είναι τέρας αξιοπιστίας και να παράγει άψογες κατανομές, αλλά φανταστείτε την προσαρμογή που έχει πλέον στο σώμα του σκοπευτή. Μιλάμε ο άνθρωπος πλέον δεν σημάδευε, απλά έστρεφε το όπλο και πυροβολούσε.

    Νομίζω πως μετά από 9000 βολές περίπου, έχω φτάσει σε ένα παρόμοιο σημείο, ώστε να μην βλέπω καν την ακίδα. Από κει και πέρα ξέρω πως τραβώντας την σκανδάλη, αν δεν πέσει το θήραμα έφταιγα εγώ ή το φυσίγγι ή η απόσταση, αλλά ποτέ η κάννη του όπλου. Αυτό το αίσθημα σιγουριάς δεν το είχα μέχρι τώρα με κανένα άλλο όπλο, αν και δοκίμασα μερικά γιατί η remington μου έρχεται βαριά στο περπατητό και ήθελα κάποια στιγμή να την αλλάξω.

    Πιστεύω πως το ίδιο θα νοιώθουν και όλοι εδώ μέσα με τις benelli, beretta, franchi τους. Ο πατέρας μου έχει μια franchi 48ΑL που δεν την αλλάζει με τίποτε.

    Νομίζω πως αυτή είναι η αντικειμενική προσέγγιση του θέματος, το ότι δηλαδή στο θέμα ‘επιλογή όπλου’, τα κριτήρια είναι κυρίως υποκειμενικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #96396

    Επειδή έγινε αναφορά σε σκοπευτές έχει ενδιαφέρον να δείτε το βιντεάκι στην ιστοσελίδα http://www.benelliusa.com . Οι σκοπευτές της Benelli Team κάνουν πραγματικά τρελά πράματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #96399

    Ο σκοπευτής που έλεγα με την 870 είναι ο Rudy Etchen. Απίστευτος τύπος. Οι Αμερικάνοι δε τώρα τελευταία έχουν αναπτύξει το λεγόμενο extreme shooting. Και στη σελίδα της winchester υπάρχει κάτι ανάλογο. Η remington ευτυχώς ακόμη διατηρεί την παλιά καλή αμερικάνικη παράδοση της ηρεμίας που σου προσφέρει η επαφή με το ύπαιθρο. Α, θα βρείτε πολύ καλά wallpaper στη σελίδα της remington.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #96412

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #347061

    Πολύ “συναισθηματική” περιγραφή. Απ’ όλα όσα γράφεις, κρατάω την συμπεριφορά του διευρυμένου αυλού με σφικτό τσοκ, κάτι που έχω παρατηρήσει κι εγώ σε όπλο με αυλό 18,7. Θελω να πω πως η καννη της RENINGTON παραγει μια σταθερη πολυχρηστικη κατανομη για ολες τις αποστασεις, ενω οι Ιταλικες ξεκινανε συμπυκνωμενες  και σκορπουν αποτομα. Ποιος θελει μια τετοια κατανομη για συμμαχο; Ακριβώς αυτό! Και όχι μόνο στα κλειστά τσοκαρίσματα αλλά και στα μεσαία και στα ανοικτά. Αν δεις την αποτύπωση της ντουφεκιάς από έναν π.χ. βελτιωμένο κύλινδρο κάννης διευρυμένου αυλού σε κοντινή απόσταση, θα πιστέψεις ότι αυτός θα είναι αποτελεσματικός μέχρι τα 30, άντε 35 μέτρα. Μόνο που δεν είναι καθόλου έτσι. Ακόμα και σε πολύ πιο μακρινές αποστάσεις κρατάει πανέμορφες κατανομές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #96414

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ 1100 Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 33 ΕΤΩΝ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ 65εκ **** ΤΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΜΟΝΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΣΚΟΥΡΙΑΖΟΥΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #96415

    MIA ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ REMINGTON, H 105CTI ΤΙ ΛΕΕΙ? ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #96416

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑΖΩ ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #96418

    Στις Σέρρες ένας οπλοπώλης που πούλησε 7-8 105cti στις αρχές μου είπε πως δεν έβγαλαν πρόβλημα

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #96451

    συναδελφε BIRDY,

    ΤΗΝ 105 ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΥ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΚΟΥΤΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ-ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΨΟΓΑ

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #96452

    ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΣΕ ΟΠΛΟΠΩΛΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΙΑ ΚΑΝΗ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ-  ΓΙΑ ΠΥΚΝΟ ΚΑΙ -ΚΟΝΤΙΝΟ ΚΥΝΗΓΙ.

    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ 11-87 ΚΑΝΗ 52 CM και ακουσον ακουσον αυλο 20.4!!!!!!!

    οταν πυροβολω αν δεν ακουα το μπαμ εχω την εντυπωση οτι δεν εχω ριξει!μηδεν ανακρουση!!!!!!!!

    πως εξηγηται το φαινομενο αυτο?

    ενω αντιθετως με την 66 της μαννας του αισθανομαι την ανακρουση!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #96457

    ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΣΤΟΜΙΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ.. 20.4 ΑΥΛΟΣ ΣΕ 12 ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ??? ΔΙΑΦΩΤΙΣΕ ΜΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 105 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων