Ο δρομος προς την διοφθαλμη σκοπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #453006

    Πείπου τα ίδια και γώ. Ίσως με ξηρά προπόνηση (επωμίσεις στο σπίτι σκοπεύοντας τη γραμμή που ενώνεται ο τοίχος με το ταβάνι), ή στιγμιαίο ανοιγοκλείσιμο του ματιού όταν τα μπερδεύει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #453041

    Γεια σας παιδια! ειμαι νεος κυνηγος και στις εξορμησεις μου προσπαθω να ριχνω παντα με τα δυο ματια ανοιχτα!! αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι στα πουλια που ερχονται στρωμενα απο πανω μου(κυνηγι τσιχλας καρτερι/περπατητο) η γενικα σε μακρινη αποσταση τα χανω..μπερδευονται τ ματια μου και ριχνω τελειως λαθος…αντιθετα οσες τουφεκιες εγιναν ενστικτωδως(δλδ να πεταχτει το πουλι σε πολυ κοντινη αποσταση και αποτομα) με ανοιχτα τ δυο ματια τα χω παρει ολα ομως. ξερει καποιος να μου προτεινει μια λυση??? βσκ ξερω οτι η καλυτερη λυση ειναι το σκοπευτηριο αλλα μ ειναι λιγο δυσκολο να παω σε σκοπευτηριο και να μαθω σωστα την ολη διαδικασια.. γ αυτο αν μπορει καποιος ας βοηθησει! Ευχαριστω εκ των προτερων

    H καλυτερη λυση φιλε είναι ένας δάσκαλος σκοποβολής η ένας πολύ εμπειρος σκοπευτης , με ένα πολύ μικρο μικρο χρηματικο αντίτιμο θα λυσεις όλα σου τα προβλήματα , είναι πολυσυνθετο το πρόβλημα και δεν λυνεται τοσο απλα και ευκολα , μονο με τον ειδικο θα λυσεις μια για παντα το πρόβλημα σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    LONGSHOT στις #454084

    Πιστεύω ότι η πιό ενδεδειγμένη αλλα και διαχρονική λύση είναι η έντιμη και αληθινή γιά το πρόβλημα του κυρίαρχου ματιού του κυνηγού.Προσωπικά στήν Σχολή Σκοποβολής που διδάσκω μέσα σέ τρία μαθήματα ό κυνηγός μαθαίνει όχι μόνο να αλλάξει πλευρά επώμισης αλλά και να έχει τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα πού ούτε που τα φανταζόταν ότι θα τα επιτύγχανε.Ολα είναι θέμα σωστής διδασκαλίας και διάθεσης του κυνηγού γιά πραγματική βελτίωση.Μόνο όταν θά αποφασίσεί ό κυνηγός ότι το θέλει πραγματικά τότε ό δάσκαλος θα τόν φτιάξει και θα τόν καθοδηγήσει σωστά.Διστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να βγούν από τη ζώνη του βολέματος και ψάχνονται σε αλχημιστικές λύσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454090

    κυριε Αιγινιτη καλωςορισατε στο Ε-Αρτεμις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    laskaris80 στις #454095

    καλησπερα σε ολουσ στην περιοχη που ειμαι δεν εχει σκοπευτηριο δεν εχω πιστευω προβλημα με την σκοπευση ουτε την προσκοπευση εχω μηχανημα που πεταει δισκουσ οταν ειναι ανοιχτο το πεδιο βολησ δυσκολα χανω στοχο ακομη και σε μεγαλεσ αποστασεισ το προβλημα μου ειναι οτι οταν εχω μικρο ανοιγμα μπροστα μου και τα πολια με αιφνιδιαζουν ενω βλεπω το πουλι την στιγμη που θα σηκωσω το οπλο χανω το στοχο οταν το βρισκω ειναι πλεον αργα αυτο συμβαινει επειδη κλεινω το ενα ματι καποια συμβουλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454101

    ειδικα στα γρηγορα και αποτομα ξεπεταγματα, οπως μπεκατσα η απογευματινο κλειστο καρτερι, θα σου προτεινα να ριχνεις με τα 2 ματια ανοιχτα και να κοιτας εντονα το θηραμα, κατι που ειναι σχετικα ευκολο σε τοτοια περιπτωση, θα δεις οι επιτυχιες σου θα αυξηθουν πολυ
    ειδικα σε τετοια θηραματα ,εαν κλεινεις ματι και αρχιζεις και ψαχνεις το θηραμα, χανεις πολυ χρονο και στο τελος αστοχεις η δεν προλαβαινεις καθολου
    ειμαι σιγουρος πως σε πολλα περπατητα τσιχλας εχεις ριξει γρηγορα και αυθορμητα με διοφθαλμη, χωρις να αστοχησεις, ισως να το θυμασαι αλλα ισως και να μην το καταλαβες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #454108

    ειδικα στα γρηγορα και αποτομα ξεπεταγματα, οπως μπεκατσα η απογευματινο κλειστο καρτερι, θα σου προτεινα να ριχνεις με τα 2 ματια ανοιχτα και να κοιτας εντονα το θηραμα, κατι που ειναι σχετικα ευκολο σε τοτοια περιπτωση, θα δεις οι επιτυχιες σου θα αυξηθουν πολυ<br>
    ειδικα σε τετοια θηραματα ,εαν κλεινεις ματι και αρχιζεις και ψαχνεις το θηραμα, χανεις πολυ χρονο και στο τελος αστοχεις η δεν προλαβαινεις καθολου<br>
    ειμαι σιγουρος πως σε πολλα περπατητα τσιχλας εχεις ριξει γρηγορα και αυθορμητα με διοφθαλμη, χωρις να αστοχησεις, ισως να το θυμασαι αλλα ισως και να μην το καταλαβες

    η διοφαθμη σκοπευση όμως φιλε Τακη προϋποθέτει μια απολυτη αρχη , κοντακι απολυτα στα μετρα του σκοπευτή-κυνυγου , οπου τα ματια κοιτανε εκει πρεπει να πηγαινει το μεγαλυτερο μερος της τουφεκιας , με ένα στραβο κοντακι οπου η τουφεκια πηγαινει στο γαμο του καραγκιοζη τι αποτελεσμα θα εχει και η σκληροτερη εστιαση και οτιδήποτε άλλο ? το θεμελιο είναι το κοντακι , το ισογειο είναι η επωμιση και μετα ακολουθουν εστιαση , τεχνικες και πολλα αλλα , ξεκιναμε από κοντακι , και κατι που δεν διαβαζω πουθενα και είναι ισως από τα σημαντικοτερα , το πιασιμο της παπιας με το μπροστινο χερι , στο πιο πανω μυνυμα του καθηγητη σκοποβολής Μπαμπη Αιγηνιτη κοιταξτε πως πιανει το οπλο ο δασκαλος και πως δειχνει με το αριστερο του χερι τον στοχο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #454109

    για το πιασιμο της παπιας εννοεις ο δεικτης να ειναι παραλληλος με τον αξονα των κανων ετσι?
    στην φωτο, ο δεικτης βρισκεται στα πλαγια-κατω μερος της παπιας, οπως κανουν παρα πολλοι αξιοπρεπεις σκοπευτες(digweed, ash,yardley κλπ) αλλα εμενα με βολευει πολλες φορες να τον βαζω ελαφρα πιο κατω ωστε να μην κουναω τα χερια
    επισης θεωρω εξισου σημαντικο το πιασιμο της λαβης,οσο πιο κατω και πισω γινεται για σωστο ανεβασμα, δεν ξερω εαν συμφωνεις σε αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    laskaris80 στις #454112

    πραγματι εχει συμβει σε τσιχλα να μην κλεισω ματι με επιτυχια με ζοριζει περισσοτερο οταν σκοπευω προσ τα πανω σε ευθειεσ μου ειναι ποιο ευκολο σε φασεσ η παπιεσ που εχω δεντρα γυρω μου και περναν απο πανω μου. δεν εχω αυτο το προβλημα ομωσ οταν εχω πεδιο βολησ απο οπου και να μου ρθει το προβλημα μου ειναι οταν ερχεται με χιλια σηκωνω το οπλο την στιγμη που ολοκληρωθει η επωμιση το οπλο μου ειναι φευγατο απο τον στοχο τα φερμαριστα δεν παιρνουν ανασα εχω το οπλο ετοιμο ακολουθω την πορεια του πουλιου και τελοσ δεν χανω τετοιεσ ντουφεκιεσ ακομη και στα πυκνα χανω δυσκολα μπεκατσα στισ πολυ γρηγορεσ επωμισεισ το οπλο ερχεται στο ματι μου καρφι και μετα ψαχνω το πουλι σαν να μην μπορω να φρεναρω το σηκωμα του οπλου δεν μπορω να καταλαβω την παιζει αν καταλαβαινα θα το διορθωνα κιολασ ενασ δασκαλοσ θα με βοηθουσε πολυ αλλα δεν υπαρχει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    229
    Σπύρος στις #454115

    Κύριε Αιγινίτη και μια ερώτηση από μένα.
    Διαβάζοντας τα άρθρα που αφορούν τη διόφθαλμη σκόπευση η οποία φυσικά και είναι η πιο ενδεδειγμένη μιας και πέρα από το στόχο βλέπεις και τη γενική εικόνα, σε περιπτώσεις σαν τη δική μου τι θα προτείνατε;
    Η κύρια πλευρά μου στα περισσότερα πράγματα είναι η αριστερή, γράφω όμως με το δεξί και η πλευρά επώμισης που με βολεύει είναι η δεξιά.
    Όσον αφορά τα μάτια τώρα, έχω μυωπία 1,5 στο δεξί και 1 στο αριστερό. Από θέμα κυριαρχίας, μετά από εξέταση σε οφθαλμίατρο, η κυριαρχία όσον αφορά τη καθαρότητα είναι στο αριστερό αλλά στη σκόπευση δεν βρέθηκε καμιά κυριαρχία (όποιο μάτι κι αν έκλεινα δεν μετακινόταν η κουκίδα).
    Συνηθίζω να σκοπεύω με μονόφθαλμη σκόπευση και προσπαθώ να ξεκινάω διόφθαλμα και λίγο πριν το πάτημα της σκανδάλης κλείνω το αριστερό μάτι, παρ’ όλα αυτά οι αποτυχίες μου είναι περισσότερες από τις επιτυχίες.
    Σημειώνω πως αν και 42 χρόνων και είμαι σχετικά κανούργιος στο χόμπυ του κυνηγίου.
    Ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας. Ευχαριστώ

    Βέβαια υπάρχει και η λύση να ακολουθήσω την τακτική της ενστικτώδους σκόπευσης με κλειστά και τα δυο μάτια, αλλά ας μη φτάσουμε εκεί από τώρα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454116

    Πιστεύω ότι η πιό ενδεδειγμένη αλλα και διαχρονική λύση είναι η έντιμη και αληθινή γιά το πρόβλημα του κυρίαρχου ματιού του κυνηγού.Προσωπικά στήν Σχολή Σκοποβολής που διδάσκω μέσα σέ τρία μαθήματα ό κυνηγός μαθαίνει όχι μόνο να αλλάξει πλευρά επώμισης αλλά και να έχει τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα πού ούτε που τα φανταζόταν ότι θα τα επιτύγχανε.Ολα είναι θέμα σωστής διδασκαλίας και διάθεσης του κυνηγού γιά πραγματική βελτίωση.Μόνο όταν θά αποφασίσεί ό κυνηγός ότι το θέλει πραγματικά τότε ό δάσκαλος θα τόν φτιάξει και θα τόν καθοδηγήσει σωστά.Διστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να βγούν από τη ζώνη του βολέματος και ψάχνονται σε αλχημιστικές λύσεις.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Ο επιτυχημένος κυνηγός δεν είναι πάντα κι ο ευτυχισμένος κυνηγός<br>

    </div>

    καλο απογευμα! Μπαμπη να εισαι παντα καλα,μεσα απο τα αρθρα σου εχω μαθει τα πιο πολλα πραγματα για την σκοποβολη με λειοκανο οπλο! και που θα μου παει (βλεπεις μενω Κρητη) θα ερθω καποια στιγμη να δεις και το κοντακι μου! να συνεχισεις ετσι,γιατι εκτος απο τις γνωσεις σου,το ηθος σου σε κανει να ξεχωριζεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #454118

    συμφωνω απολυτα Δημητρη σε αυτο που λες παραπανω! αλλα να πω και κατι αλλο..ενα κοντακι εντελως λαθος με τα μετρα του χειριστη,οταν κανει καποιος μια στοιχειωδη αργη σωστη επωμιση στο σπιτι δεν φαινετε? δεν μπορει να το καταλαβει?? εγω προσωπικα οταν επωμιζω ενα οπλο,πιστευω οτι μπορω να καταλαβω αν ψηλοντουφεκαει η χαμηλοντουφεκαει,η αν ριχνει δεξια η αριστερα..μπορει να μην ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ το ποσοστο γιατι αυτο φαινετε μονο απο το τεστ churchill η με το παρσιμο ακριβων μετρων του οπλου,αλλα χονδρικα ξερω..ετσι νομιζω τουλαχιστον..μπορει να κανω και λαθος σε αυτο που λεω,αλλα ετσι νομιζω..αυτο που λεω δεν αναιρει οτι το σωστο θα ηταν να παρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα μετρα του οπλου μας και το κοντακι να φτιαχθει ΑΚΡΙΒΩΣ στα μετρα μας,γιατι μονο τοτε θα ριχνει ΑΚΡΙΒΩς εκει που κοιταμε,με την προυποθεση να εχουμε σταθερη επωμιση βεβαια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #454146

    συμφωνω απολυτα Δημητρη σε αυτο που λες παραπανω! αλλα να πω και κατι αλλο..ενα κοντακι εντελως λαθος με τα μετρα του χειριστη,οταν κανει καποιος μια στοιχειωδη αργη σωστη επωμιση στο σπιτι δεν φαινετε? δεν μπορει να το καταλαβει?? εγω προσωπικα οταν επωμιζω ενα οπλο,πιστευω οτι μπορω να καταλαβω αν ψηλοντουφεκαει η χαμηλοντουφεκαει,η αν ριχνει δεξια η αριστερα..μπορει να μην ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ το ποσοστο γιατι αυτο φαινετε μονο απο το τεστ churchill η με το παρσιμο ακριβων μετρων του οπλου,αλλα χονδρικα ξερω..ετσι νομιζω τουλαχιστον..μπορει να κανω και λαθος σε αυτο που λεω,αλλα ετσι νομιζω..αυτο που λεω δεν αναιρει οτι το σωστο θα ηταν να παρουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα μετρα του οπλου μας και το κοντακι να φτιαχθει ΑΚΡΙΒΩΣ στα μετρα μας,γιατι μονο τοτε θα ριχνει ΑΚΡΙΒΩς εκει που κοιταμε,με την προυποθεση να εχουμε σταθερη επωμιση βεβαια..

    όταν με το καλο και στο ευχομαι φτιαξεις ένα κοντακι ακριβως στα μετρα σου , όταν θα το επωμιζεις θελω να σκέφτεσαι αυτό το μυνυμα και να λες μεσα σου με ένα μεγαλο χαμογελο , τελικα ειχε δικιο εκεινο το παλιοπαιδο στο Αρτεμις , ότι άλλο και να γραψω δεν εχει νοημα , πηγαινε σε ένα δασκαλο να σε δει και φτιαξε ένα κοντακι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #454162

    Μπαμπη,καλως ορισες στο e-Artemis.
    Ευχομαι με την παρουσια σου και με τα αρθρα σου να βοηθησεις τα μελη του Artemis στις οποιες απορειες εχουν πανω στην κυνηγετικη σκοποβολη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    LONGSHOT στις #454272

    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογια και για το όμορφο κλίμα και επίπεδο που έχουν οι συζητήσεις σας.Χάρηκα ιδιαίτερα που σάς γνώρισα απο κοντα στή ταβέρνα του Μανώλη και κόψαμε τη πίτα,ήταν μιά ξεχωριστή βραδιά!Να ξέρετε ότι απο τη πλευρά μου θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο γίνετε μέσα από αυτόν τον περιορισμένο χώρο όσους πραγματικά θέλουν να βελτιωθουν και να εξελίξουν τις γνώσεις τους μέσα σε αυτήν τήν αγαπημένη δραστηριότητα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων